RFI: Romanii - cei mai mari infractori straini in Londra

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 2 martie 2016, 16:11 Revista Presei | Subiectele Zilei

Londra, noaptea
Foto: Facebook
 documente
(02 Mar 2016) PDF, 64KB
(02 Mar 2016) PDF, 124KB
(02 Mar 2016) PDF, 79KB
Cetatenii romani au comis in 2015 cele mai multe infractiuni in Londra dintre straini, potrivit unor date oficiale obtinute in exclusivitate de RFI din partea Consiliului National al Comisarilor de Politie (NPCC). Pe ansamblul Regatului Unit romanii sunt pe locul doi dupa polonezi la numarul infractiunilor comise de cetatenii proveniti din statele membre ale Uniunii Europene, potrivit sursei citate.
  • Vezi in documentele atasate statisticile justitiei britanice
NPCC, care a raspuns unei solicitari in temeiul Legii Accesului la Informatie (FOI), arata ca tribunalele din Londra au pronuntat in anul 2015 1.891 de condamnari penale impotriva cetatenilor romani, dintr-un total de 7.390 cumulate pentru cetatenii UE, ceea ce reprezinta 25,6% din total.

Romanii sunt urmati de polonezi - 1602 condamnari, lituanieni - 790, irlandezi - 716 si portughezi - 507. La nivel national pe primul loc se afla polonezii, cu 10300 din 37079 infractiuni comise de cetatenii UE, urmati de romani 6249 (16,85%), irlandezi 5164, lituanieni 4557 si letoni 2330, arata RFI.

In aceasta statistica nu sunt cumulate infractiunile pentru care persoanele respective au primit avertismente de politie, dar nu au fost trimise in judecata.

Nu exista date pentru infractiunile comise de cetatenii statelor din afara UE, in schimb din datele publicate de ministerul justitiei de la Londra (care acopera Anglia si Tara Galilor) ca si din cele obtinute de RFI prin FOI de la ministerele justitiei din Scotia si Irlanda de Nord - care cuprind toate nationalitatile rezulta ca in inchisorile din Regatul Unit cei mai multi condamnati straini sunt polonezi - 1.065 dintr-un total de 10.479 de detinuti straini, urmati de irlandezi, 936, romanii situandu-se pe locul al treilea cu 679 de detinuti, la sfarsitul anului 2015.

Pedepsele de inchisoare cu executare reprezinta insa doar 8% din totalul pedepselor penale pronuntate in Regatul Unit, restul fiind amenzi penale, pedepse de comunitate sau pedepse de inchisoare cu suspendare.

Potrivit celor mai recente date  publicate de Oficiul National de Statistica (ONS) numarul romanilor in Regatul Unit a fost estimat in anul 2014 la 175000. Populatia Londrei este de aproximativ 8,5 milioane de locuitori, iar a Regatului Unit de aproape 65 de milioane.












​Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Cea mai ieftina cazare de pe litoral atrage mai multi turisti straini decat romani. De ce nu le plac hotelurile de lux

O noua forma de cazare incepe sa "prinda" si la malul marii. Hostelurile, un concept popular printre straini, dar inca la inceput aici, incearca sa ii atraga pe tineri cu preturi mici si posibilitatea de a-si face noi prieteni.
3136 vizualizari
  • +7 (11 voturi)    
    Cheia sta in acest paragraf (Miercuri, 2 martie 2016, 16:33)

    HansBrinker [utilizator]

    "Pedepsele de inchisoare cu executare reprezinta insa doar 8% din totalul pedepselor penale pronuntate in Regatul Unit..."
    Pai trebuie sa fii tampit sa furi in Polonia ori Romania si sa faci inchisoare (serioasa) cand poti merge relaxat in UK unde cel mai mare risc e o amenda, sau si mai rau, o mustrare verbala.
  • -9 (13 voturi)    
    Tineri frumosi si liberi ! (Miercuri, 2 martie 2016, 16:34)

    newlook [utilizator]

    Tineri frumosi si liberi ! De dreapta (adica buzunarul din dreapta, cu prioritate!).
  • +11 (19 voturi)    
    Romani? (Miercuri, 2 martie 2016, 16:34)

    Soljenitin [utilizator]

    Romani? Sau rromi?

    Vedeti, de asta trebuie revenit la termenul anterior, acela de "tigan", se face o confuzie majora care conduce la o atitudine gresita si total neconstructiva a celorlalte natii in raport cu romanii!
    • +9 (15 voturi)    
      nu (Miercuri, 2 martie 2016, 16:56)

      bec [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      ai voie sa zici tigan, esti razizd si gzenofob. Zici roman si n-ai treaba.
    • +1 (11 voturi)    
      Exact. Tiganie e.... (Miercuri, 2 martie 2016, 17:04)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Exact. Tiganie e ce fac astia prin preajma ambasadelor in zi de alegeri. Deci, tigani, e corect !
    • +2 (10 voturi)    
      cetatenie vs etnie (Miercuri, 2 martie 2016, 17:22)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Domnule, dumneata crezi ca autoritatile britanice fac statistici dupa etnic infractorilor sau dupa cetatenia lor?

      Eu iti pot garanta ca acestea sunt facute dupa cetatenia infractorilor si ca printre acestia se numara foarte multi cetateni romani de etnie romana/romani verzi.
  • +7 (11 voturi)    
    lol (Miercuri, 2 martie 2016, 16:48)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    La cati letoni sunt pe mica noastra planeta, locul 5 mi se pare cel putin onorabil :))

    Oricum bine ca nu se fac si clasamente cu cine a masacrat cei mai multi negri si indieni pe plantatii. Astea cu amenzi de circulatie sunt marea problema.
  • +6 (10 voturi)    
    Romani (Miercuri, 2 martie 2016, 16:52)

    gigiK [utilizator]

    Interesant, parca nu era politically correct sa mentionezi nationalitatea sau etnia. Sau se aplica in anumite cazuri numai..
  • +5 (9 voturi)    
    interesant (Miercuri, 2 martie 2016, 16:54)

    vodatepes [utilizator]

    Interesanta stire. RFI din Franta transmite stirea in timp ce BBC care e acolo in Anglia nu are acces la informatie. Buni prieteni ne sunt francezi.
  • +1 (5 voturi)    
    Societatea romaneasca poarta toata raspunderea (Miercuri, 2 martie 2016, 17:28)

    Texanul Petrolist [utilizator]

    Acei infractori sunt cetateni romani, indiferent de etnie/rasa/sex/etc. Nu este acceptabil ca un popor sa se dezica de propriile "oi negre" si sa dea vina pe altii.

    Este raspunderea socitetatii romanesti ca ei au ajuns sa fure in strainatate. Infractorii romani s-au "scolit" in Romania. De ce nu infunda puscariile acolo in loc sa umble la furat prin vecini?

    Societatea romaneasca trebuie sa isi asume raspunderea de a starpi fenomenul de la radacina:

    1) Parintii care isi invata copiii sa fure (si nu-i dau la scoala) sa fie decazuti din drepturile parintesti. Pentru ca furaciunea sa nu se perpetueze de la o generatie la alta

    2) Legile si pedepsele inasprite

    3) Pedepsele sa fie cumulate, nu contopite ca acum. Furi o poseta prin violenta: 5 ani furtul + 7 ani asaltul violent = 12 ani puscarie cu executare

    4) Pedepsele crescute pentru recidivisti: primul furt = 5 ani. Al doilea furt = 10 ani. Al treilea furt = 15 ani.

    De aceea va tot bate Europa si America la cap cu "justitia". Societatea romaneasca are raspunderea sa produca o clasa politica capabila de a produce o justitie puternica. Si atunci infractorii vor ajunge in puscarii si nu la Londra.
  • +6 (8 voturi)    
    Ha! (Miercuri, 2 martie 2016, 17:30)

    cititoare [utilizator]

    "Nu exista date pentru infractiunile comise de cetatenii statelor din afara UE"

    And with this, I rest my case.
  • -5 (7 voturi)    
    ehh, nu ie adevarat! (Miercuri, 2 martie 2016, 17:35)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    se stie ca DOAR refugiatii /imigrantii astia recenti fac din astea, romanasii verzi daci liberi si ortodocsi de peste 2000 de ani(dinainte de Nasterea Domnului) sunt mai civilizati decat japonezii si astia vor doar sa ne distruga imaginea noastra imaculata.
    Cum se face, cum nu, ca aproape zilnic mai apare o stire cu infractori romani- ba un viol, ba o hartuire sexuala prin Germania, ba cate un hot roman impuscat in Italia, samd...
    Cred ca va e teama de refugiatii care ar veni pe aici- riscam sa descoperim ca cei mai multi sunt muuult mai civilizati decat ai nostri.
    Si nu o dati cu romii/tziganii si alte kkturi. Si romanii neaosi sunt infractori, doar dati un search pe google cu "imagini" sa le vedeti moacele. Plus ca si tiganii sunt ai nostri. Unde mai pui ca si intre refugiati si tot felul de categorii, ca si la noi.
    Dar deh, toti vad paiul lor, nu si barna din ochiul nostru,
  • +4 (6 voturi)    
    Ca de obicei, jurnalism partinitor (Miercuri, 2 martie 2016, 18:17)

    nimeni_2342 [utilizator]

    "Romanii sunt urmati de polonezi - 1602 condamnari, lituanieni - 790, irlandezi - 716 si portughezi - 507. La nivel national pe primul loc se afla polonezii, cu 10300 din 37079 infractiuni comise de cetatenii UE, urmati de romani 6249 (16,85%), irlandezi 5164, lituanieni 4557 si letoni 2330, arata RFI."

    Si continutul sursei:
    "To be clear, this relates to the number of notifications messages sent by the UKCA-ECR to Member
    States for 2015, it is not the number of arrests and/or convictions"

    ASTEA SUNT NOTIFICARI. RELATIA DINTRE NOTIFICARI SI CONDAMNARI NU E 1 la 1. Probabil proportionalitatea functioneaza, dar numerele NU INDICA CONDAMNARILE, iar ceea ce face acest articol, si, probabil, RFI, e sa schimbe in mod convenabil cuvintele ca sa genereze un nou val de discriminare impotriva est-europenilor, niste tapi ispasitori mult mai convenabili, pentru ca arabii dau cu bomba cand sunt calcati pe bataturi prea rau.
  • +4 (6 voturi)    
    In continuarea comentariului precedent (Miercuri, 2 martie 2016, 18:28)

    nimeni_2342 [utilizator]

    https://www.acro.police.uk/ukca_ecr.aspx

    "These notifications also include subsequent updates to the conviction status, such as successful appeals and variations to sentences."

    Ai facut apel, +1 la notificari. Multumita jurnalismului creativ, raportam +1 la numarul de condamnari.
    Ti-a schimbat pedeapsa, +1 la notificari. Cu jurnalism creativ, +1 la numarul de condamnari.

    Asa am ajuns sa fim cei mai rai din europa. Un tampit schimba un cuvant si turma casca gura fara sa verifice macar sursa, dupa care isi pune cenusa in cap.
  • +2 (4 voturi)    
    Si inca una grea (Miercuri, 2 martie 2016, 18:42)

    nimeni_2342 [utilizator]

    "care cuprind toate nationalitatile rezulta ca in inchisorile din Regatul Unit cei mai multi condamnati straini sunt polonezi - 1.065 dintr-un total de 10.479 de detinuti straini, urmati de irlandezi, 936, romanii situandu-se pe locul al treilea cu 679 de detinuti, la sfarsitul anului 2015"

    Unde manca-tz-ash sunt numerele astea, bre? Din notificari s-au facut detinuti?! Ii inmultim cu numarul de modificari posibile la o sentinta ca sa dea mai mult?! Ce prestatie sociala mai vor sa taie si o pregatesc cu numarul de condamnati?

    Din documentele atasate reies numai valori pentru puscariile din Scotia, unde sunt 18 romani. De unde manca-tz-ash restul numerelor?! Unde in documentele astea scrie cati romani sunt in restul puscariilor din Anglia?!

    Cum a descoperit jegosul ala care a publicat articolul cati romani sunt in puscariile din anglia? ce facem cu condamnarile de o luna? Ala a iesit din parnaie da il numaram, eventual de 2 ori, ca a facut apel.

    In documentele atasate exista o singura informatie, de la puscariile din Scotia, cum ca sunt 18 romani acolo, la data de 1 martie 2016, nu la sfarsitul lui 2015, cum raporteaza creativ jurnalistul.
  • +4 (4 voturi)    
    analfabeti care ne vand in continuare ..... (Miercuri, 2 martie 2016, 19:02)

    TRABI [utilizator]

    ce mai ....hai ca aproape toate scursurile s-au dus in marile orase ale Europei.....bineinteles alungati prin modul de jefuire si distrugere a tarii care s-a petrecut din 90 pana in prezent ....jaf si vanzara facuta de conducea tarii , guverne si parlament ( securisti , comunisti pro russia , neamuri ai tuturor sarlatanilor si puturosilor de pe vremea comunismului care misuna si acum prin parlament - prefecturi si primarii ) , .....vin ele zilele cand se va judeca si debandada care a dus la distrugerea tarii.....