Jurnalista de investigatii Emilia Sercan a parasit in lacrimi platoul emisiunii Profesionistii: Este marele compromis pe care eu l-am facut

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 2 aprilie 2017, 11:41 Revista Presei | Subiectele Zilei

Emilia Sercan si Catalin Tolontan in emisiunea Profesionistii
Foto: Captura TVR1
Emilia Sercan a parasit aseara in lacrimi platoul emisiunii "Profesionistii", dupa ce a fost intrebata de perioada in care a lucrat la trustul Realitatea, pe vremea cand era detinut de Sorin Ovidiu Vantu, scrie Paginademedia.ro. Ea, impreuna cu Catalin Tolontan, au fost invitatii Eugeniei Voda in emisiunea "Profesionistii"

"Este marele compromis pe care eu l-am facut", a spus jurnalista de investigatii, cu cateva minute inainte sa paraseasca in lacrimi platoul. "Ce vreau sa spun este ca nu ar trebui sa fiu in emisiune", a adaugat Emilia Sercan. 

"Sunt o impostoare. Cum sa pretind eu ca sunt o profesionista a presei din moment ce eu am facut marele compromis cu Vantu? Eu l-am investigat pe Vantu", a incheiat, in lacrimi, jurnalista.  

Catalin Tolontan a spus, dupa plecare Emiliei Sercan, ca Sorin Ovidiu Vantu s-ar "amuza teribil" daca ar vedea emisiunea, si ca el nu se simte rau ca lucreaza la Dan Voiculescu, chiar daca patronul trustului Intact este in inchisoare.

Emilia Sercan este o cunoscuta jurnalista de investigatii, ea realizand de-a lungul cariere mai multe importante materiale de ancheta, de la cazul "Matusa Tamara", situatia "baietilor destepti" din energie sau afacerile post FNI ale lui Vintu la - mai recent - cazurile doctoratelor plagiate ale demnitarilor de rang inalt din Romania.


Citeste mai multe despre   






















20372 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    Grea " meseria " de roman / romanca (Duminică, 2 aprilie 2017, 11:56)

    Plagarus [utilizator]

    Toata istoria noastra este plina de derapaje morale.
  • +50 (50 voturi)    
    Da, Tolontane ! (Duminică, 2 aprilie 2017, 12:02)

    Susufler0 [utilizator]

    Sercan, la un moment dat nu a mai vrut sa fie platita de un penal care in loc sa fie subiect al investigatiilor sale de jurnalista ii era patron si o platea regeste.

    Tu nu ai o problema sa primesti bani de la penalul de Voiculescu. Trebuie doar sa ai grija ca in investigatiile tale sa nu te intersectezi cu afaceri de-ale patronului !

    PS. Esti jurnalist !
    • +21 (21 voturi)    
      pus punctul pe i si foarte la subiect. (Duminică, 2 aprilie 2017, 13:56)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      .
  • +25 (37 voturi)    
    ce mizerabil e Tolontan (Duminică, 2 aprilie 2017, 12:11)

    xanti [utilizator]

    Vedeti emisiunea sa vedeti mizeria in direct.
  • +7 (11 voturi)    
    Observatii (Duminică, 2 aprilie 2017, 20:37)

    n.dumiritu [utilizator]

    Am urmarit inregistrarea emisiunii. Primul lucru care m-a deranjat a fost lipsa de tact a realizatoarei care-i tutuia pe cei doi invitati, in vreme ce ei foloseau politetea formala la persoana a 2-a plural. De la un moment incolo, Tolontan a inteles ca nu are rost sa stea in conventia pe care si-o impusese si a trecut si el la tutuiala. Se vedea limpede ca era o stare de disconfort la cei doi datorata si acestui mod agresiv de eludare a politetii reciproce de catre persoana care este amfitrion, gazda, mai in virsta etc. In unele persoane prevaleaza sfiala si cuviinta intr-atit incit nu se pot adresa decit cu politetea formala, traiesc un blocaj cind sint tutuiti cu familiaritate joviala ca niste copii de catre necunoscuti, si percep libertatea luata de cel care tutuie ca pe un mod de impunere a inegalitatii, ca pe o agresare, ca pe o condescendenta. Agresarea (sau inabilitatea) este la cel care tutuie si nu cere interlocutorilor acordul si nu se pune cu acestia la acelasi nivel de adresare.
    Poate parea o chestie formala. Nu este. Este una din regulile cele mai absurde si mai cauzatoare de nervi si revolta din limba noastra. Iubitii nostri academicieni ar face bine sa umble la aceasta regula si sa ne dea formula sa ne vorbim reciproc cu politete fireasca, fara sa ne innodam limba in "dumneavoastra". Cred sincer ca oamenii sint cu atit mai deschisi si mai increzatori unii cu altii cu cit barierele formale ale inegalitatii sint mai joase. Formulele gongorice de politete, pronumele rebarbative de adresare cuviincioasa sint garduri (daca nu ziduri) pe care le ridicam intre noi.

    Insinuarea ca Emilia Sercan s-a dus sa ciuguleasca din mina celui pe care il anchetase jurnalistic a fost de o obraznicie nescuzabila. Si jurnalistul ca si orice profesionist trebuie judecat dupa rezultatele muncii lui, iar munca trebuie platita potrivit unui contract. Jurnalistul este un aliat al publicului.

    D-na Voda a spus "sint posturi tv ale SRI". As fi vrut sa aflu care sint alea.
    • +3 (5 voturi)    
      serviciile or avea si ele (Luni, 3 aprilie 2017, 0:50)

      un revolutionar [utilizator] i-a raspuns lui n.dumiritu

      televiziunile lor(zise Voda).Poporul nu , ca tvr-ul, de cand s-a infiintat si pana in ziua de azi e a partidului. Se iau sute de millioane de euro de la gura poporului si sa da la masinaria de tocat a tvr. Cam cate spitale, gradinite, camine, autostrazi se construiau cu banii pe care tvr-ul ii toaca ca sa platesaca personalul supradimensionat care taie frunze la caini, pt productii de umplutura și de imagine a partidului,filme coreene cu violenta extrema difuzate la ore accesibile copiilor, pt acoperirea pierderilor generate de managementul catastrofal?
    • +1 (3 voturi)    
      bateti campii (Luni, 3 aprilie 2017, 9:09)

      dan.c [utilizator] i-a raspuns lui n.dumiritu

      Asta era problema..., vorbirea la per tu.
      O gramada de text ati pus, foarte putine idei... si alea pe marginea subiectului....
      Sper sa nu gresesc, dar doamna Voda le vorbeste tuturor la per tu in interviuri... Poate ma insel eu... in sfarsit... majoritatii...
  • +2 (2 voturi)    
    Emilia (Luni, 3 aprilie 2017, 9:16)

    dan.c [utilizator]

    Dumneavoastra stiti mai bine cat de grav e compromisul facut. Daca il considerati mare, atunci e bine ca ati plecat - erati in pozitia unei impostoare.
    Pe de alta parte: a fi mereu in pozitia de a avea constiinta imaculata e un lux. Din pacate. Constiintele superioare il vor si unele il si obtin. Conteaza mult si domeniul de activitate... de cate resurse ai nevoie...
    Dar daca suma activitatii dumneavoastra e pozitiva fiti fericita. Nu ati trait degeaba.
    • -1 (1 vot)    
      nu cred ca poti sa faci acest compromis... (Luni, 3 aprilie 2017, 12:57)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui dan.c

      Fara sa nu intelegi in ce KKT te bagi, ca nu este proasta...

      I=a placut atunci, deci sa isi manance regrete la Manastire sau unde vrea EA _ NU IN SPATIUL PUBLIC!

      Nefiind prea proasta este calr ca acum joaca un rol.
      Sa il joaca cu cine vrea - NU CU MINE!
  • -1 (1 vot)    
    nu pup sceneta asta... (Luni, 3 aprilie 2017, 12:54)

    ..13 [utilizator]

    Amandoi jurnalistii primesc SKIP de la mine.

    sa ii citeasca cine vrea si cred ei de cuvinta- io nu pup scenata asta cu multe lacrimi si regrete.

    Avem cap si luam decizii rationale asa ca.. atunci i-au placut banii si acum are regrete??? Rade Vantu de se prapadeste de tot acest show penibil.

    Imi pare rau ca aduce astfel de persoane in platou dna Eugenia Voda.

    NU s-au terminat profesionistii care au contribuit sau pot sa contribuie la dezvoltarea tarii - altii decat astia care sunt oarecum sunt indoielnici.

    Asta este parerea mea- nu stiu daca este buna sau mai putin buna, dar asta este!

    Declar si sustin afirmatiile de mai sus!

    PA!
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Luni, 10 aprilie 2017, 16:59)

    Xorciser [utilizator]

    Daca ati urmarit emisiunea, pe mine m-a amuzat mai ales finalul: Sadoveanu recitand din Eminescu...

    Nu e proasta madam Voda.