Prefectul din Brăila: ”Dacă tulpina din Marea Britanie trăiește cât Regina, am pus-o”

de I.B.     HotNews.ro
Duminică, 3 ianuarie 2021, 16:19 Revista Presei | Faze Tari


Simona Draghincescu
Foto: Captura YouTube
Prefectul județului Brăila, Simona Drăghincescu, a distribuit o postare pe Facebook cu un mesaj pe care îl consideră mobilizator și optimist. „Dacă tulpina din Marea Britanie trăiește cât Regina, am pus-o”, scrie în mesajul care a amuzat-o pe reprezentanta Guvernului în teritoriu, potrivit Mediafax.

„Una bună la început de an ”mobilizatoare și optimistă”, scrie în mesajul de duminică al prefectului județului Brăila, Simona Drăghincescu. Reprezentanta Guvernului în teritoriu susține că îi place gluma care circulă pe Facebook și care face referire la vârsta Reginei Elisabeta a II-a și la noua tulpină a virusului SARS CoV-2 din regatul britanic.

„Dacă tulpina din Marea Britanie trăiește cât Regina, am pus-o”, este postarea care însoțește mesajul lui Drăghincescu. Câteva ore mai târziu, tonul prefectului devine serios și pe contul de Facebook apare un mesaj despre situația la zi a crizei Covid. „Incidența de astăzi este 2.17 județ și 2.94 municipiu. A scăzut sub 3 la mia de locuitori și în municipiul Brăila. Așezați-vă la aceeași masă și deschideți restaurantele. Salvați locurile de muncă”, scrie în al doilea mesaj al Simonei Drăghincescu.

Simona Drăghincescu a fost numită subprefect al județului Brăila anul trecut, în luna iulie, iar în luna august a primit atribuții de prefect, după retragerea persoanei care ocupa această funcție. Ea a mai fost în atenția generală pe 1 Decembrie, anul trecut, când a făcut o dublă gafă în timpul ceremoniilor dedicate Zilei Naționale a României.

Prima dată, Drăghincescu a făcut dreapta împrejur în fața Gărzii de Onoare și apoi s-a învârtit de două ori în loc înainte de a pleca din fața soldaților. Ulterior, șeful județului a revenit cu o postare în care a făcut haz de necaz și a promis că la următoarele ceremonii va respecta protocolul.

Subprefectul cu atribuții de prefect, Simona Drăghincescu, a anunțat pe 29 decembrie că urmează să se despartă de instituția în fruntea căreia se află în prezent. Mai exact, aceasta a publicat, duminică, pe rețelele de socializare, un raport de activitate, alături de anunțul potrivit căruia contractul său de funcționar parlamentar, prin care a fost detașată pe poziția actuală, a expirat. Prin deducție logică, mandatul său de subprefect nu mai poate fi valabil, astfel că Drăghincescu, după cum ne-a informat personal, a transmis Guvernului o cerere de încetare a mandatului, încă de pe 24 decembrie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


8060 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    Mai mult (Duminică, 3 ianuarie 2021, 16:34)

    ipolitic [utilizator]

    Daca politicienii ar trai cat Regina, am lua-o din plin exact unde am pus-o.
  • +16 (18 voturi)    
    Mecla asta de croitoreasă la Braicomf (Duminică, 3 ianuarie 2021, 16:57)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Vrea sa zică :
    Partidul ne-o pune,
    Partidul ne pune idioți pe functii!
    Tot inainte!
    Spre tulpina partidului!
    • +3 (3 voturi)    
      faci confuzii (Duminică, 3 ianuarie 2021, 22:23)

      Laura21 [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      A fost sefa la fostul Abator si la Piete, pe vremuri.
      Societatea de confectii se numeste Braiconf !
  • +9 (9 voturi)    
    deja (Duminică, 3 ianuarie 2021, 17:33)

    zot [utilizator]

    si-a dat demisia?
    asa da, oameni politici, in Romania
    • +3 (3 voturi)    
      nu (Duminică, 3 ianuarie 2021, 19:33)

      Laura21 [utilizator] i-a raspuns lui zot

      Nu mai este (sub)prefect de vreo 4 zile doar ca cei care au scris (ne)știrea nu s-au ”prins” de asta.
  • +4 (10 voturi)    
    trist trist trist (Duminică, 3 ianuarie 2021, 18:11)

    zgubilitix [utilizator]

    Trist cata lipsa de auto-apreciere realista au astia. Nicio tresarire pentru toate greselile, sa se simta prost, sa ceara scuze. Soriciu gros si merge inainte!

    Am inteles ca se pot comanda onine kit-uri de testare ADN, zic sa-i comandam online unul ei si unul Veoricai, precis iese ca-s rude.
    • +2 (4 voturi)    
      Soriciul gros (Duminică, 3 ianuarie 2021, 18:46)

      DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui zgubilitix

      Dar ramane la cașcaval!
      Demisia, Onoarea pentru ei nu exista!
  • +5 (5 voturi)    
    glume grosiere (Duminică, 3 ianuarie 2021, 18:57)

    panduru [utilizator]

    de tip revelion tvr cu garcea
  • +3 (3 voturi)    
    ”Eroina” articolului nu mai este (sub)prefect ! (Duminică, 3 ianuarie 2021, 19:19)

    Laura21 [utilizator]

    Poate ar fi fost bine ca, înainte de a publica știrea de ”senzație”, colegii de la Mediafax să verifice dacă ”eroina” articolului lor mai este sau nu (sub)prefect de Brăila. Nu de alta dar, tot pe Facebookul individei, câteva postări mai jos, Simona Drăghincescu anunța că nu mai are nicio treabă cu Prefectura. Guvernul Florin Cîțu a adoptat în data de 30.12.2020 hotărârea ”privind încetarea exercitării, cu caracter temporar, în condițiile legii, a funcției publice de subprefect al județului Brăila de către doamna Drăghincescu Simona”. Nici Mediafaxul nu mai este ceea ce era odată !
    • -1 (3 voturi)    
      O observatie necesara, care trebuia... (Duminică, 3 ianuarie 2021, 19:59)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Laura21

      ...inclusa in Articol.
      Dar, oricum, este senzational cum acest specimen a putut accede la o astfel de functie. Si acum, inteleg ca Guvernul Orban poarta responsabilitatea individei...
  • +2 (4 voturi)    
    de unde scoateti asemenea specimene? (Duminică, 3 ianuarie 2021, 19:44)

    Lucky1 [utilizator]

    Prefect? Asta este Vocea Guvernului?
    Mai va mirati de ce psd reinvie...
  • +1 (3 voturi)    
    F3elicitari, Hotnews! (Duminică, 3 ianuarie 2021, 19:51)

    Lucky1 [utilizator]

    Asta trebuie, filtrati acest Guvern si aratati-i fata reala poporului.
    Poate liderii partidului care a pus aceasta mediocritate, inepta, inconstienta, insolenta, caricatura sa-l reprezinte, se trezesc si o arunca la cosul de gunoi uman.
  • +1 (3 voturi)    
    Afirmatia dnei prefect de Braila (Duminică, 3 ianuarie 2021, 21:21)

    Dilematic [utilizator]

    privind comparatia absurda a noului coronavirus cu varsta reginei Regatului Unit al Marii Britanii este lipsita de bunul simt elementar.