Biserica Ortodoxă Rusă dorește ca preoții să însoțească jucătorii echipei naționale și să-i pregătească spiritual înainte de meciuri

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 2 iulie 2021, 19:45 Revista Presei | Faze Tari


Rusia vs Finlanda, la Euro 2020
Foto: Emmi Korhonen / Shutterstock Editorial / Profimedia
Eliminată neașteptat în faza grupelor la Euro 2020, după două înfrângeri grele împotriva Belgiei (0-3) și Danemarcei (1-4), echipa națională rusă intrat în atenția unor figuri importante are Bisericii Ortodoxe Ruse care sugerează drept remediu ca preoții să însoțească echipa înainte de meciuri și să îi pregătească spiritual pe jucători, potrivit soofot.com și The Moscow Times.

Mitropolitul Mitrofan, care supraveghează comisia Bisericii pentru cultură fizică și sport, a declarat pentru Ria Novosti că echipei de fotbal din Rusia „îi lipsește pregătirea spirituală”.

„A sosit timpul să găsim o soluție: ar trebui să existe preoți cu Sbornaya (porecla echipei naționale, nota editorului). Este imperativ să avem grijă de copiii noștri ”, s-a lamentat influentul mitropolit al Murmanskului, Vladimir Mitrofan.

„În opinia mea, a existat doar o lipsă de pregătire spirituală: jucătorii nu s-au luptat suficient pentru că nu erau pregătiți mental să o facă. Au fost demotivați ”, a declarat el agenției de presă RIA Novosti.

Înaltele fețe bisericești propun ca lumea să se roage din nou și mai mult pentru „a depăși ruina spirituală, a evita vocabularul obscen din domeniu și a asigura o schimbare de mentalitate în cadrul echipei”. Aceasta ar fi cheia pentru recâștigarea gustului pentru succesul internațional, potrivit sfinției sale... plus demisia antrenorului Stanislav Cherchessov.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


2235 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Si acum ... (Vineri, 2 iulie 2021, 19:58)

    danmarian [utilizator]

    Ca tot trecu Campionatul pentru rusnaci - de mancara MARE BATAE propun ca biserica sovietica (si rusa ....) sa faca macar un PARASTAS !
  • +14 (16 voturi)    
    hahahahahahaha (Vineri, 2 iulie 2021, 19:59)

    venomel [utilizator]

    hahahahahahahahahahahahahahaha
    • 0 (0 voturi)    
      Râzi, dar nu-i de râs (Sâmbătă, 3 iulie 2021, 8:53)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui venomel

      B.O.Rusă vrea, dar jucătorii vor? Crezi cu //preoții//merg doar cu patrafirul și crucea? Nu, aui și pistolul în caz că vreo-un jucător nu face cum vrea Putin. Și mai ales ,să se întoarcă în Rusia, nu să se ducă pe alte meleaguri. Au spus clar, o legătură spirituală. Te pui cu spiritele Bisericii Ortodoxe Ruse !
  • +6 (10 voturi)    
    pohta (Vineri, 2 iulie 2021, 21:13)

    Ilenuca1 [utilizator]

    Preocupările susținute de marire și înavuțire și învârtire (cit. mânării) tradează pohta unui stat teocrat, cu șefi popi.
  • +11 (13 voturi)    
    Dumnezeu iti da (Vineri, 2 iulie 2021, 21:13)

    ipolitic [utilizator]

    dar nu-ti baga si in poarta.
  • +5 (5 voturi)    
    la fel si in RO (Vineri, 2 iulie 2021, 21:33)

    John_Re [utilizator]

    antrenorii isi fac cruci si cheama popi inaintea meciurilor nationalei.
    • 0 (0 voturi)    
      Lipsa de cultura sau ipocrizie habotnica (Sâmbătă, 3 iulie 2021, 12:41)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      Nu o sa inteleg in vecii dracilor de ce trebuie sa-ti faci semnul crucii la intrare pe teren !
      E doar o competitie sportiva, nu se merge pe front in linia intai !
  • +2 (2 voturi)    
    Să incrementeze coeficientul de cuvioșenie... (Vineri, 2 iulie 2021, 21:40)

    Dalla [utilizator]

    ... si să rotunjească indicele de smerenie! Altfel n-o mai bagă-n ațe! Numai tămâie, aghiasmă si busuioc să fie suficiente, că altminteri băeții e mari și știe Psalmii... Și mai trebuie și niște exorcizări pă la arbitri și pă la ziariști...
  • +2 (2 voturi)    
    cel mai bine (Sâmbătă, 3 iulie 2021, 5:54)

    bancheru83 [utilizator]

    sa intre popii pe teren in locul jucatorilor:))
  • +4 (4 voturi)    
    hahaaha... copiaza exemplul Becali (Sâmbătă, 3 iulie 2021, 7:40)

    Coresponedntu [utilizator]

    un succes pentru Stiaua, nu se vede???
    Lasand gluma la o parte, tarile majoritar atee sau agnostice sunt cele mai performante in toate domeniile, de la educatie, cultura si SPORT, pana la faptul ca sunt cele mai dezvoltate economii, cele mai inovative, societatile cele mai juste, cu nivel de trai ridicat si fara discrepante intre castigurile diverselor categorii sociale.
    Ca sa ai mentalitate de invingator trebuie sa crezi in tine si in semenii tai, in forta omului, nu in ZEI de la care sa cersesti victoria. Doamneee daaaa si mieeee nu functioneaza nici in sport , cruciulitele, iconitele lui nea Puiu Iordanescu nu mai au nici un efect.