Alina Gorghiu: La Primaria Capitalei, mostenirea e absolut inspaimantatoare; acolo trebuie pusa o bomba

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 7 decembrie 2015, 22:38 Revista Presei | Radio TV


Alina Gorghiu la Jocuri de Putere
Foto: Captura Realitatea TV
Copresedintele PNL Alina Gorghiu a sustinut luni seara, la Realitatea TV, ca mostenirea lasata la Primaria Capitalei este "absolut inspaimantatoare" si ca acolo "trebuie pusa o bomba". Gorghiu a reiterat, in acest context, decizia de a nu candida la functia de primar general.

"Eu nu vreau sa candidez la Primaria Generala. Cred ca este o functie de foarte mare responsabilitate, m-as inhama la orice responsabilitate pentru PNL, dar cred ca sunt colegi pe care ii cunosc deja care au toate abilitatile, toata pregatirea, competenta pentru a gestiona aceasta functie de primar general. Mostenirea e absolut inspaimantatoare la Primaria Generala, acolo trebuie pusa o bomba si...", a declarat Gorghiu, potrivit Agerpres.

In ceea ce priveste asigurarea cu agent termic a bucurestenilor pe perioada iernii, copresedintele PNL a afirmat ca face tot ce tine de ea si face "poteca" intre Primarie si Guvern astfel incat nimeni sa nu ramana fara caldura in sezonul rece.

"Preocuparea pentru pentru Bucuresti e una foarte mare, s-au intamplat atatea lucruri rele pentru bucuresteni, incat as vrea sa cred ca macar o iarna suntem capabili sa le oferim liniste. Daca nu avem mai mult de oferit, macar liniste si confortul de a sta in locuinte incalzite", a spus liderul liberal.

Despre variantele pentru candidatii PNL la alegerile locale din Bucuresti, Alina Gorghiu sustine ca ele sunt foarte multe, precizand insa ca nu este "foarte multumita" de optiunile de la sectoare, deoarece "nu sunt toate castigatoare in acest moment".

Intrebata de moderator de ce Catalin Predoiu nu intra in cursa pentru Primaria Capitalei, Gorghiu a raspuns ca Predoiu nu doreste sa candideze pentru acest post.


Citeste mai multe despre   


















5389 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Nu doar acolo. (Luni, 7 decembrie 2015, 22:44)

    ouyang [utilizator]

    .
  • +2 (8 voturi)    
    duduie esti in aer, acolo trebuie curatenie (Luni, 7 decembrie 2015, 22:48)

    mnicku [anonim]

    generala si nu pusa o bomba.

    la ce candidati janici aveti, mai bine lipsa.
  • +5 (5 voturi)    
    dispari (Luni, 7 decembrie 2015, 22:54)

    Mr John [anonim]

    tufa de Venetia. oamenii sunt deja selectati pt functii de catre cercuri pe care le slujesti
  • +7 (9 voturi)    
    Cine e duduia? (Luni, 7 decembrie 2015, 23:00)

    worker [anonim]

    Si de ce sa citesc ce spune dansa? Pe linga miliardarii de carton acum avem si politicienii de carton?
    • +2 (2 voturi)    
      eu sunt mic? (Marţi, 8 decembrie 2015, 9:53)

      nelamurit [anonim] i-a raspuns lui worker

      nu stiu nimic?
      adica Consiliul General -cu majoritate PNL- nu stia nimic?
  • +5 (7 voturi)    
    Trebuie pusa o bomba? (Luni, 7 decembrie 2015, 23:22)

    Heruvim [utilizator]

    WTF??? E tampita?
  • +4 (4 voturi)    
    Mai degraba voi,PSD si UNPR ati trebui pulverizati (Luni, 7 decembrie 2015, 23:26)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    ?!
    Auzi la ea -sa se dea cu bomba ca sa ce? ca sa curete din mizeria creata inclusiv de PNL/PDL, ca doar consilierii generali nu au fost si nu sunt doar ai clicilor PSD-iste si UNPR-iste, nu?
    Si de ce nu (si) la Parlament, ne-stimata dna, ca acolo e mai rau decat la Primaria Capitalei, la ce jafuri faceti si ce dispret aveti pt alegatori?!

    Chestia asta ar merita un meme - in care sa se propuna unde sa mai fie puse bombe- dar nu ne putem juca totusi cu astfel de aprecieri teroriste- nu ca partidele politice nu ar merita asa ceva. Dar unii trebuie sa fie si responsabili in declaratii!...

    La asta nu ma asteptam, sa iasa presedinta PNL sa spuna ca ar trebui pusa bomba acolo- poate se gaseste vreun taliban adept PNL sa o ia si in serios, nu se stie?!
    Ne jucam asa usor cu cuvintele si astfel de afirmatii in contextul actual tensionat de terorism?!
    • +1 (1 vot)    
      Asumare (Marţi, 8 decembrie 2015, 12:56)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Ați face bine să vă asumați ce ați făcut prin susținerea lui Oprescu acolo; să faceți pasul înapoi, voi și PSD-ul cu minionii lui; și să lăsați pe alții să facă curățenie.
  • +4 (6 voturi)    
    nici nu ne ajung bombele pentru (Luni, 7 decembrie 2015, 23:35)

    rov [utilizator]

    toti hotii si prostii din RO...!!!
  • +3 (5 voturi)    
    Hai Alina! (Luni, 7 decembrie 2015, 23:49)

    andreitr [utilizator]

    In PNL chiar și în PNL-ul vechi sunt resurse nebănuite. Hai Alina că se poate!
  • +6 (8 voturi)    
    pai n-a fost bomba Oprescu? (Luni, 7 decembrie 2015, 23:55)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    puneti macar o tiribomba, sa se distreze bucurestenii de Sarbatori, ca-i vad nitel tristi de cand a disparut Vanghelie din peisaj. de cand s-au dus filmele cu Piedone, iar ceilalti "mohicani" stau cu bagajele facute, asteptand invitatia "la o cafea".
  • +2 (8 voturi)    
    Bomba?! (Marţi, 8 decembrie 2015, 0:14)

    ipolitic [utilizator]

    Alo, DIICOT, s-a inregistrat? Interventie in forta,mascati,repede,repede-cautati fitilul...
    "Presupusa tentativa de incercare imaginara a doamnei Ghorghiu de a plasa o asa-zisa bomba la presupusa Primarie a Capitalei creeaza un puternic impact psihologic pe fondul atentatelor teroriste din Paris.
    Intervievata ar fi trebuit sa constientizeze urmarile unui comportament antisocial de o gravitate deosebita, prin adoptarea unei conduite corespunzatoare, de conformare si respect al normelor legale etc.etc."
    Am citat din viitoarea motivare a Curtii de Apel...
  • +3 (3 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 8 decembrie 2015, 7:08)

    Victor Blaga [anonim]

    De ce nu candidezi tu, fata draga, la Tecuci ?
    Adica in urbea ta de bastina ?
  • +5 (5 voturi)    
    SI BOMBA E BUSOI! (Marţi, 8 decembrie 2015, 7:34)

    schroedinger [utilizator]

    Du-te cucoana la Pitesti si lasa-ne pe noi bucurestenii sa vedem ce si cum.
    Ar trebui statuat prin lege ca in Bucuresti (si de ce nu in alte localitati) sa nu poata candida la primarie decat candidatii nascuti acolo (un fel de lege prezidentiala americana - doar cel nascut in USA poate candida la presidentie)
    Mata vrei sa aduci la PMB un papagal, un neica nimeni, care a facut nimic toata viata!
    • +1 (1 vot)    
      Sigur ca da... (Marţi, 8 decembrie 2015, 9:26)

      Mao [anonim] i-a raspuns lui schroedinger

      Oprescu era si somitate si bucureștean si?...doar bucureștenii știu sa facă matrapazlâcuri?...
  • +2 (6 voturi)    
    Alinutza (Marţi, 8 decembrie 2015, 8:07)

    anya_2 [anonim]

    Gafa monumentala. Intr-un context international atat de agitat, o asemenea declaratie te descalifica automat.
    Autocontrolul nu prea functioneaza in cazul acestui "politician".
  • +4 (6 voturi)    
    Ne mai terorizezi mult Alinuta? (Marţi, 8 decembrie 2015, 8:07)

    obosit [utilizator]

    Ca pana acum n-am vazut de la tine decat specula si iarasi specula, declaratii "zgomotoase" dar nimic in materie de rezultate vizibile.

    V-ati batut joc si de electoratul vostru, cand ati organizat un protest, dar voi nu v-ati dus.
  • +1 (1 vot)    
    Rezerva de cadre : schimbarea radicala! (Marţi, 8 decembrie 2015, 8:45)

    hotnewsfil [utilizator]

    Romanul este pripit din fire, vrea sa termine cat mai repede o treaba, nu sa o 'proceseze' cat mai bine (metodic, nemteste)., temeinic. Ciuguleste in graba, ici si colo si 'gata!, am terminat!', 'am scapat si de asta!'.
    In acest 'context' national, este aproape de neevitat ca si 'galagios-anuntata' reforma a clasei politice (schimbarea radicala) sa fie un obisnuit esec.
    Daca am avea necesara rabdare, sa luam treaba metodic, ar trebui sa incepem prin a recunoaste ca nu cei alesi (clasa politica) poarta vina principala pentru starea de 'esec permanent', ci cei care i-au ales pe conducatorii lor - poporul roman. Esecul poporului, si, in aceasta privinta, cauza este nu numai de firea lui, ci, poate, in primul rand, 'lipsa lui de educatie generala', in special 'cetateneasca'. Poporul nu stie ce nu stie, trebue sa fie invatat ca sa stie bine, adica sa si poata face un lucru temeinic, nu 'de mantuiala'. In tarile pe care le numim 'evoluate', poporul, in ansamblu, este evoluat, ca atare, este evoluat si politic, are capacitatea sa ii selectioneze, prin alegeri, pe cei carora le va incredinta conducerea tarii, adica gestionarea si a intereselor personale ale lor - alegatorii.
    Procesul de educare a intregii populatii a Romaniei este extrem de complex si de foarte lunga durata . Ar trebui sa se inceapa in familie, daca parintii ar fi ei destul de educati. Daca nu este indeplinita aceasta conditie (situatie 'de fapt'), trebue ca educatia cetateneasca sa se faca in scoala, pe langa obisnuita instruire scolara. Educatia trebue sa includa, in primul rand, folosirea frecventa a apei si sapunului, a pastei de dinti. In tarile civilizate, toti oamenii fac 'un dus' in fiecare zi; fac si fiindca au apa curenta in casa, instalatii sanitare, canalizare; situatia precara din tara noastra, la acest capitol, ne-a facut 'celebri' in toata Europa (50% din polpulatie nu dispune de astfel de 'facilities').
    Asadar, un guvern compus din oameni cinstiti, cu adevarat bine-intentionati, trebue sa
  • +1 (1 vot)    
    Rezerva de cadre: ....CONTINUARE! (Marţi, 8 decembrie 2015, 8:47)

    hotnewsfil [utilizator]

    , trebue sa alcatuiasca un program amplu, pe termen lung, cat mai complet, de educare a intregii populatii, pe toate planurile, evident si pe planul politic (ca alegator al conducatorilor sai, ca actor reformator radical al clasei politice).
  • +1 (1 vot)    
    fara jena, fara scrupule! (Marţi, 8 decembrie 2015, 9:20)

    lili [anonim]

    Alina Gorghiu spune pe sleau ca nu vrea sa se inhame la problemele grave ale capitalei, doarme linistita in Parlament alaturi de fauna politica ce zace in semiadormire timp de 4 ani pe privilegii uriase fara sa faca mai nimic!
    Merita, doamna Alina, pai de ce sa va stoarceti creierii sa gasiti solutii la problemele grave ale Bucuretsiului!
    Dormiti linistita in Parlament, somn usor!
    Sila, o parvenita si o impostoare ca toti ceilalti din politica romaneasca!
    Dar, Busoiul vostru milionar in Euro la 35 de ani va fi candidatul IDEAL la primaria capitalei, stimata doamna, garantia unui esec rasunator!
    "Succesuri"!
  • +1 (1 vot)    
    Gorghiu tu esti jurista de profesie ??? (Marţi, 8 decembrie 2015, 9:48)

    andreesanu [utilizator]

    Ce cauti tu in politica cand te ia gura pe dinainte ???Daca la Primaria capitalei este JAF pe toate nivelele !!!
    se sesizeaza DNA si se sigileaza toata arhiva ,calculatoarele.
    Se fac cercetari si se trimit in tribunal toti cei care au transformat primaria in vaca de muls.
  • +1 (1 vot)    
    Bancuri cu Alinuta (Marţi, 8 decembrie 2015, 10:17)

    vladf [utilizator]

    Si uite asa se inmultesc bancurile cu Alinuta.

    A fost o mare cumpana Alinuta, dar tineretea si carnea frageda au triumfat ..._|_

    Declaratii sunt de o inconstienta rara, degeaba incearca unii placa cu reclama negativa tot reclama este, aici este data cu totul de pamant ......

    Asculti declaratii de genul si-ti sare pestele din saramura, hai sa fim putin mai seriosi, Klaus (ce nume predestinat) ne-a promis o altfel de politica, iar Alinuta o practica tot pe cea de pe marginea Dambovitei.

    Ia o pauza domnsoara, molfaie un "soric/carnat/lebar"(cum ti-o fi norocul), bea o tuica si revino in forta la anul.
  • +1 (1 vot)    
    Este simplu. (Marţi, 8 decembrie 2015, 10:40)

    Razvan [anonim]

    Daca trebuie pusa o bomba la Primarie cum ziceti si nu aveti bomba potrivita...
    Puteti face un gest nobil si sa decideti sa il sustineti pe Nicusor Dan la alegerile locale.
    Da, el nu este din partidul dumneavoastra si poate, cine stie, va va dezamagi... dar gestul acesta nobil ar arata ca va pasa mai mult de cetateni decat de propriile voastre meschine interese de partid.
    Pentru ca o sa va spun poate un secret... Si partidul dumneavoastra e responsabil de catastrofa din Primaria generala a Bucurestiului, si nu intr'o mica masura.
    Asa ca indemnul meu ar fi sa puneti bomba Nicusor Dan la Primarie. El stie sa faca curatenie in astfel de mizerii. Mai ales ca a fost de ceva vreme cu ochii pe ei.
    E un sfat. Oricum eu nu va voi vota partidul in urmatorii ani. Aveti de trecut o perioada de penitenta pentru sobolaniile pe care le'ati facut in ultimii ani. Si voi incuraja activ pe toti prietenii, cunostintele, vecinii mei sa nu prolifereze tentaculele rupte ale USL.
    Singura varianta prin care mi'ati putea starni putin interesul e cea mentionata mai sus.
  • +1 (1 vot)    
    iata si o colega pentru Beke Istvan (Marţi, 8 decembrie 2015, 10:53)

    MG [utilizator]

    tot asa "glumea" si Beke Istvan si acum joaca in deplasare. Alo, DIICOT/CRI, uitati o "terorista" mioritica!