Viorica Dancila: Ministrul Transporturilor va raspunde cu functia daca in acest an nu vor fi realizati 60 km autostrada

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 25 februarie 2018, 22:04 Revista Presei | Radio TV


Viorica Dancila la RTV
Foto: Captura Romaniatv.net
Premierul Viorica Dancila a anuntat ca pana pe 11 martie va fi prezentat un program etapizat privind obiectivele care trebuie indeplinite in domeniul transporturilor, dar si ca ministrul de resort va raspunde cu functia in cazul in care nu vor fi realizati in acest an 60 de kilometri de autostrada.

"Am avut mai multe intalniri cu ministrul Transporturilor. Vrem sa vedem un plan pana pe 10-11 martie, un plan foarte bine documentat, cu etape, etape urmarite, cu persoanele care sa raspunda de fiecare etapa in parte, cu o evaluare a noastra, din doua in doua saptamani, astfel incat atunci cand venim in fata opiniei publice tot ceea ce promitem sa fie si transformat in realitate. (...) Fiecare persoana care este responsabila de un anumit termen va trebui sa il respecte. Nu va exista niciun fel de credibilitate acordata pentru o intarziere a unui termen, decat daca vor fi lucruri obiective si care au intervenit pe parcurs, legate de aceea perioada, dar fiecare va trebui sa se incadreze in acel termen, pe fiecare etapa pe care si-a propus-o in planul lui. Inclusiv ministrul", a precizat Dancila, duminica, la Romania TV, potrivit Agerpres.

Ea a subliniat ca unul dintre obiectivele pentru acest an este realizarea a 60 de kilometri de autostrada.

"Anul acesta ne-am propus 60 de kilometri de autostrada, si ii vom face. Iar pana la sfarsitul anului 2020 vom face cei 350 de kilometri de autostrada pe care ii avem inclusi in program. Mai mult, vom achizitiona inca 27 de nave Tarom. Am achizitionat deja trei, vom mai achizitiona pana la sfarsitul anului 2020", a explicat ea.

Intrebata daca ministrul va raspunde cu functia, in cazul in care in anul acesta nu vor fi realizati cei 60 de kilometri de autostrada, ea a raspuns afirmativ.

"Categoric, da (va raspunde cu functia, n.r.). Avem etapizat programul, cu termene, si fiecare va trebui sa raspunda de termenul respectiv, de etapa care trebuie indeplinita", a punctat ea.

In ce priveste magistrala M5, premierul a spus ca isi doreste ca linia de metrou sa fie finalizata pana in primul trimestru al anului viitor. In ce priveste magistrala M6, ea a aratat ca exista probleme legate de documentatia trimisa la Bruxelles, care e incompleta.

"Metroul M5, Drumul Taberei, stiti ca s-a intarziat un an. Vreau ca pana in anul urmator, in primul trimestru, sa finalizam aceasta linie de metrou. Cautam solutii pentru linia de metrou M6 Gara de Nord - Otopeni. Avem probleme legate de documentatie. Documentatia trimisa la Bruxelles nu e conforma, este incompleta. Noi speram sa nu fie trimisa intreaga documentatie inapoi, ci doar partea care mai necesita date. Dar daca va fi toata trimisa inapoi, atunci va trebui sa vedem acolo unde avem situatie neconforma si sa trimitem inapoi. Dar pentru toate acestea mai cautam si alte solutii. Cautam sa vedem daca avem succes pentru un parteneriat public privat, dupa ce se vor emite si normele de aplicare ale parteneriatului public privat, si sa cautam si alte solutii, pentru ca toate acestea sa le putem rezolva", a mai spus ea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2838 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Daca impartim 350 la 3 se obtine cca 120 km/an (Duminică, 25 februarie 2018, 22:13)

    cartofil [utilizator]

    Si-atunci, cum ramana cu 60 km anula acesta ??? Deci deja VV Dancila a inceput sa minta.
    • +8 (8 voturi)    
      Viorica e o mincinoasa de profesie, (Duminică, 25 februarie 2018, 23:04)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      de ce crezi ca a cerut-o Dragnea?
    • +1 (1 vot)    
      sa fim bine intelesi (Luni, 26 februarie 2018, 14:45)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      din aia 60 fac parte si cei aproape 30 din Sebes Turda care sunt deja finalizati si pentru care se roaga toata lumea de CNAIR sa faca receptia
  • +10 (10 voturi)    
    planuri zici .... (Duminică, 25 februarie 2018, 22:17)

    sareta [utilizator]

    Lasati dracului planurile .De treaba adevarata cine se va ocupa ?Ministrii si ministerele n-au nicio treaba in privinta executiei lucrarilor ,nu mai au in subordine nici firmele ,nici muncitorii !Sau tanti aceasta nu stie nici macar acest lucru .Poate ne spune de ce Ministerele au de doua ori mai multi functionari decat inainte de 1989 cand aveau in subordine sute de fabrici si milioane de muncitori si cand are de gand sa tripleze acesti "arzatori de gaz "?
  • +10 (10 voturi)    
    vai vai (Duminică, 25 februarie 2018, 22:17)

    moka [utilizator]

    si-l numiti sef in alta parte cu 10.000 eur pe luna
    • +4 (4 voturi)    
      Isi bat joc (Luni, 26 februarie 2018, 8:05)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui moka

      De noi toți.
  • +10 (10 voturi)    
    VASILICA a citit de pe prompter ce i-a zis Dragnea (Duminică, 25 februarie 2018, 22:24)

    Kivek [utilizator]

    'nu vor fi realizati 60 km autostrada in 2018' ci se vor FINALIZA cativa KM de autostrada in 2018....km de autopstrada inceputi acum vreo 5-6 ani

    numai in capul unuia ca ea, din teleorman, se pot face 60 KM in 10 luni
  • +10 (10 voturi)    
    Eh...mare fass de amenintare (Duminică, 25 februarie 2018, 22:28)

    Je__ [utilizator]

    Mai 4 luni, si vine un nou cabinet PSD, ca doar se supara iar dracnea, asa ca o sa avem si nou prim minstru, nu doar ministru transport!
  • +10 (10 voturi)    
    .. (Duminică, 25 februarie 2018, 22:29)

    ak33 [utilizator]

    ''Iar pana la sfarsitul anului 2020 vom face cei 350 de kilometri de autostrada pe care ii avem inclusi in program."
    :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
  • +13 (13 voturi)    
    Ha (Duminică, 25 februarie 2018, 22:36)

    Daniels22026 [utilizator]

    Oricare hartogar ar incerca ceva util tarii, ar fi imediat centrifugat din sistemul de stat. Sa realizezi ceva ca angajat la stat, e o sfidare la adresa intregului sistem, incarcat de incompetenti.

    Singura scuza pentru un demnitar/functionar, daca totusi realizeaza ceva, este sa fure. Daca fura macar 10% din investitie, in grup organizat, bineinteles, atunci si numai atunci i se poate ierta realizarea/succesul. Altfel nici o sansa!
    • +10 (10 voturi)    
      100% adevarat (Duminică, 25 februarie 2018, 23:47)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      am lucrat intr-un mic minister 11 ani din 1990 in 2001. Am vazut cum se fura...cine nu era cu ei, zbura, ceea ce mi s-a intamplat si mie.
  • +8 (8 voturi)    
    Mare lucru. (Duminică, 25 februarie 2018, 22:45)

    Rahan5 [utilizator]

    Daca nu sunt gata 60 km de autostrada, se schimba ministrul PSD-ist, cu alt PSD-ist.
    Cand faci asemenea avertismente, mai bine iti folosesti propria persoana in vederea raspunderii. Adica Dancila sa-si dea demisia, daca nu sunt gata cei 60 km de autostrada.
    Macar Ponta, ca prim-minstru, a promis ca nu mai candideaza la un mandat de parlamentar daca nu e gata Comarnic-Brasov.
    Nu s-a tinut de cuvant, dar macar a promis.
    Cu ce ,,incalzeste lumea"? ca Lucian Sova va pierde locul de ministru, si vine un alt PSD-ist,....... tocmai peste 10 luni.
    Au si rusoaicele astea, un stil nemaipomenit sa fuga de responsabilitate.
  • +8 (8 voturi)    
    60 km anul asta?! (Duminică, 25 februarie 2018, 23:20)

    kokos [utilizator]

    Pai 40 km sunt deja gata de anul trecut (loturile 3 si 4 din Sebes-Turda) insa cnair-ul n-a vrut sa le receptioneze pt. ca lipseau niste becuri la un pod.Paviana asta vrea sa faca pe dura , cica il da afara pe ministru daca nu INAUGUREAZA 60 km(nu FACE) cand stie foarte bine ca 40 km sunt deja gata si inca 20 ii face lejer iar la finalul anului se va lauda ca si-a respectat promisiunile(daca mai este ea PM , ma indoiesc).
  • +6 (6 voturi)    
    Mare brinza, raspunde cu... ce nu merita oricum! (Duminică, 25 februarie 2018, 23:48)

    Maniu [utilizator]

    S-au urcat toate dadele in copac.
  • +2 (2 voturi)    
    realizarea planului (Luni, 26 februarie 2018, 9:10)

    ber [utilizator]

    Macar daca vor fi 60 km lucrati efectiv in anul acesta. Dar ei vor deschide niste cioturi lucrate anii trecuti si inca nedate in folosinta.
  • +2 (2 voturi)    
    Cumplita pedeapsa (Luni, 26 februarie 2018, 13:21)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Dupa ce isi va fi luat spagi pe 20 de ani!