Melescanu, despre o cerere transmisa de Dancila pentru evaluarea activitatii ambasadelor: Nu exista nicio lista de ambasadori. / Despre dezvaluirile lui Dragnea: Nu mi-a cerut nimeni sa il schimb pe Maior. Nu am avut nicio discutie cu acesta, daca as fi avut, ar fi fost cantonata pe functia de ambasador la Washington

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 martie 2018, 14:48 Revista Presei | Radio TV


Captura video
Foto: Antena 3
Ministrul Afacerilor Externe, Teodor Melescanu, a spus, sambata, la Antena 3, ca a primit de la premierul Dancila o scrisoare prin care i se cere evaluarea ambasadelor, dar nu e nicio lista de ambasadori care trebuie evaluati cu prioritate, in contextul in care moderatorul il intreba daca fostul sef al SRI si actualul ambasador roman la Washington, George Maior, ar fi vizat intr-un mod deosebit si daca se pune problema unei eventuale schimbari din functie a acestuia. 

"Nu exista nicio lista de ambasadori, nici primul, nici al doilea, este vorba de o cerere pentru evaluarea activitatii ambasadelor si asta inseamna implicit si a sefilor de misiuni care raspund de activitatea diplomatica in exterior. E o chestiune care la noi se face anual, fiecare ambasada transmite un raport de activitate in decursul lunii ianuarie si pe aceasta baza cererea doamnei prim-ministru a fost de a face o evaluare foarte clara a modului in care s-au desfasurat activitatile in oficiile diplomatice, urmand ca dupa aceea sa se ajunga la anumite concluzii", a spus Melescanu. 

Intrebat daca este la curent cu toate declaratiile ambasadorului roman la Washington, George Maior, legate de activitatea sa la SRI si de faptul ca Liviu Dragnea a spus ca acesta s -a implicat in alegeri si formarea Guvernului in calitate de sef al SRI, Melescanu a spus "singurul lucru este sa evaluez activitatea, nu pot sa ma refer la activitatea anterioara, ci strict la indeplinirea sarcinilor actuale".

De asemenea, intrebat daca crede ca este normal ca acesta sa se fi implicat in alegeri, Melescanu a spus "nu cred ca este normal", "nu am avut nicio discutie, iar daca as fi avut, ar fi fost cantonata ca pe functia de ambasador la Washington".

In ceea ce priveste calitatile lui Maior ca ambasador, Melescanu a scubliniat: "da, este unul dintre oficiile cele mai importante, conteaza foarte mult si echipa, nu as cota nici ca foarte bun, nici foarte prost".
De asemenea, intrebat daca i-a cerut cineva sa il schimbe pe Maior, Melescanu a negat.

"Nu mi-a cerut nimeni, aceasta decizie trebuie sa vina dupa o evaluare", a mai spus Maior.

Evaluarea activitatii ambasadelor Romaniei desfasurata la nivelul MAE se va termina in maximum 10 zile, potrivit ministrului.

Seful PSD, Liviu Dragnea, a declarat in luna martie ca asteapta de la Ministerul de Externe propunerea pentru un ambasador in Israel, in conditiile in care acest post este liber de "mai mult de un an" iar acest lucru "nu e in regula.

De asemenea, acesta a facut si o serie de acuzatii la adresa lui Maior, in cadrul unei emisiuni televizate, povestind ca Guvernul Ponta din 2012 a fost facut impreuna cu fostul sef SRI si tot acesta din urma i-a zis sa nu fie in Guvern si sa se ocupe de partid.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1949 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    interesant (Sâmbătă, 17 martie 2018, 14:55)

    GeorgeT [utilizator]

    Interesant de vazut cum evolueaza hotnew de acum inainte ..
    Banuiesc ca va incepe cenzura ..
    • +10 (10 voturi)    
      Se vedea treaba ca ati cam lipsit in (Sâmbătă, 17 martie 2018, 15:57)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

      ultima perioada...! De vreo 2 luni, "Cenzura'' e d-soara de onoare si daca nu am fi noi s-o "curtam'' cu randul, probabil ca ar fi in pericol sa ajunga fata batrana...
    • -3 (5 voturi)    
      deja nu prea mai e interesant.. (Sâmbătă, 17 martie 2018, 17:08)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

      o observatie. daca sri face guvenul oare de ce lumea mai merge la vot? ce democratie de carton....multi din sri, partide ar trebui arestati imediat.
    • +9 (9 voturi)    
      Antena 3 stie inaintea lui Melescanu cine pleaca (Sâmbătă, 17 martie 2018, 19:09)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

      a aflat si melescanu de la Antena 3 pe cine trebuie sa dea afara...dupa asa zisele 'evaluari'.

      singurul lucru pe care il 'evalueaza' PSD e conditia de sluga a ambasadorilor. E sluga PSD? atunci e ambasador bun, nu e sluga PSD atunci trebuie schimbat pt ca vin alegerile in 2019 si romanii din strainatate trebuie OPRITI sa voteze
    • +2 (2 voturi)    
      Este c-am bătrân Meleșcanu! (Duminică, 18 martie 2018, 10:01)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

      Lui Viorica îi place să se dea în spectacol trimițând bilețele.Meleșcanu este ministru și putea să-i transmită simplu într-o ședință de guvern.Dacă Mele nu o asculta îl anunța pe Liviu!Așa,Liviu a vorbit,Viorica a auzit și ca să nu aibă surprize ia scris lui dragă Mele.
  • +10 (10 voturi)    
    Ii faceti reclama acestui dinozaur? (Sâmbătă, 17 martie 2018, 15:17)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ciudat. Se reproduc interviuri de la Latrina 3 fara comentarii... Si inca ale unui trogolodit ceausist, o rusine a diplomatiei românești... Poate s-a schimbat macazul si nu stim...
  • +10 (10 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 17 martie 2018, 15:32)

    chiuaua [utilizator]

    Melescanu este o mumie inca vie.
    Dati like-uri daca sunteti de acord.
    • +6 (6 voturi)    
      Si daca banuim ca e un dinozaur ramolit, (Sâmbătă, 17 martie 2018, 16:28)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      cum sa procedam...?
      • +1 (1 vot)    
        ia-l la tine batu-te-ar toaca sa te bata (Duminică, 18 martie 2018, 15:53)

        GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        Sa ii creezi conditii de scris, caldura mare de tot ..
  • +10 (10 voturi)    
    Ba exact asta ti s-a cerut, mos Tăgârţă ! (Sâmbătă, 17 martie 2018, 16:02)

    Susufler0 [utilizator]

    Fix de catre Dragnea !

    Ce nu stie insa Dinti de Grebla e ca nu ii sunt suficiente doua vieti ca sa-i schimbe pe toti cei pe care ii percepe drept dusmanii sai !

    PS. Suntem vreo cateva milioane !
    • -6 (6 voturi)    
      grea misie pt colonel (Sâmbătă, 17 martie 2018, 18:36)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      gradul este cel avut inainte de plecarea cu elicopterul, asa cum se zvonea la pria sa aparitie, ca nou, in fesene.
      deci, melescoiu era pus de base, ca si maioru, cam in acelasi timp, unul la sie, altul la secu...pardon, sri.
      provenienta lui melescoiu era peneleaua, leagan al securilor, iar maior de la psd, fost fsn, fost pcr.
      base avea o chestie, sa'si puna sefi la ochiul si timpanul de la inamici.
      experienta sa de lupt de mare....
      deci au activat la secu...pardon, colegi de bransa la cele doua ramuri ale noii secoritati.
      normal ca au informatii galore stocate prin sertarele fiecaruia dintre ei, unul despre celalalt.
      greu de luat o decizie pt. batranu' securel. oricat de saritor ar fi el.
      deci, nu sare, nu vrea schimbare.
      ba, si mani nasol, daca'l zgandareste pe maioru, ala casca ciocu' si mai mult si mai des.
      si nu e bine pt. multi...
      s'auzim de bine.
  • +6 (6 voturi)    
    Melescanu ca aparitie (Sâmbătă, 17 martie 2018, 17:07)

    dekar [utilizator]

    In contextul dat ,Melescanu va fi un alt fel (mai exact in alt loc) de Toader.Cvasiinexistent ca prestatie in cele 15 luni de guvernari succesive,fidela conserva infipta-n post,mos KGB va face ce i se cere.Altminteri, in alt plan,din alt context am aflat ca deplasarea in Rusia a delegatiei Nastase-Prunariu ?!?!?! privind relatiile romano-ruse a fost sustinuta material de Ministerul de Externe.
  • +5 (7 voturi)    
    declaratia lui Melescanu (Sâmbătă, 17 martie 2018, 18:29)

    Dizidentul [utilizator]

    Melescanu a spus nu este cel mai bun dar nici cel mai rau.Dragnea fiind suparat de declaratiile lui Maior la comisia SRI a aruncat piatra in apa (sa facem o evaluare a ambasadorilor) cit mai curind avem sa aflam din presa retragerea ambasadorului de la Washinton.Poate oare Teleormanul sa mai dea un nume de valoare care sa reprezinte Romania?
  • +1 (1 vot)    
    Cine a scris scrisoarea? (Duminică, 18 martie 2018, 7:41)

    Ipse1954 [utilizator]

    "ca a primit de la premierul Dancila - DRAGNEO, TU ESTI? - o scrisoare prin care i se cere evaluarea ambasadelor.
  • +1 (1 vot)    
    Memoria... (Duminică, 18 martie 2018, 9:29)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Te lasa!
    Noi stim ca e altfel decat declaratia asta.