Florin Cîţu: Proiectul de lege privind Pilonul II mai conține ceva - reintroducerea contribuţiei la angajator

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 22 mai 2018, 12:05 Revista Presei | Radio TV


Florin Citu
Foto: Agerpres
Propunerea de proiect de lege privind Pilonul II de pensii conţine un aspect care a fost trecut cu vederea, declară la RFI senatorul PNL Florin Cîţu, preşedintele Comisiei economice din Senat: contribuţia angajatorului va fi egală cu a angajatului, în funcţie de mărimea companiei.

Florin Cîţu spune că, în ciuda dezminţirilor Guvernului, „suspendarea contribuţiei către Pilonul II de pensii este doar o chestiune de timp. Nu există nici un dubiu că în partea a doua a anului 2018 acest lucru se va întâmpla. Chiar şi Liviu Dragnea ieri în declaraţia pe care a dat-o a spus că se analizează dacă suspendarea este un lucru bun sau nu. Deci în momentul în care discuţi despre aşa ceva şi recunoşti public, este clar că acest lucru se va întâmpla. Din punctul meu de vedere, nu există nici un dubiu aici”.

Senatorul PNL atrage atenţia că „există ceva care a fost trecut cu vederea. Acest proiect de lege mai face un lucru şi acum vă citez din proiectul de lege privind reglementarea pensiilor obligatorii administrate privat Pilonul II, propunerea de proiect de lege, apare contribuţia la angajator, care spune aşa: contribuţia angajatorului este egală cu a angajatului, în funcţie de mărimea companiei. Deci după ce am avut transferul contribuţiilor, a fost aşa-numita revoluţie fiscală, care este o tâmpenie ce nu poate fi descrisă, acum reapare contribuţia la angajator. Deci sunt două lucruri care se întâmplă: se suspendă contribuţia către Pilonul II de pensii şi reapare contribuţia la angajator. Cred că toţi angajatorii din România trebuie să fie conştienţi că acest lucru se va întâmpla mai devreme sau mai târziu, pentru că este atât de mare gaura la buget”.

Citește restul articolului pe rfi.ro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6109 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    asta nu-i mai e topaiala e deja heavy metal (Marţi, 22 mai 2018, 12:13)

    linarel [utilizator]

    gaura facuta tot de ei in buuuget e deja ditamai prapastia

    merita toti bagati in tomberon si trimisi definitiv la groapa de gunoi, reciclarea interzisa
  • +4 (4 voturi)    
    interesant... (Marţi, 22 mai 2018, 12:44)

    liviu_ [utilizator]

    probabil asta e scopu... impozite mai mari...
    nu stiu daca e doar incompetenta crasa sau e si dostrugerea deliberata a ecopnomiei
    • +2 (2 voturi)    
      Comment sters de user (Marţi, 22 mai 2018, 17:14)

      un_deget_de_secaturi [anonim] i-a raspuns lui liviu_

  • +3 (3 voturi)    
    Totul se face (Marţi, 22 mai 2018, 12:56)

    Frank777 [utilizator]

    in legatura cu finantarea alegerilor prezidentiale 2019. Se trag bani de pe unde se poate ca sa se faca niste fonduri ce vor fi scurse prin agentii guvernamentale si ONG pentru cumpararea voturilor.
  • -8 (10 voturi)    
    Mai lasa-ne.. (Marţi, 22 mai 2018, 12:56)

    gaudi [utilizator]

    Ca ne-ai plictisit destul cu aiurelile tale......Te mai dai si finantist.....A scazut bursa cu 10 la suta pe mana ta de
    alarmist.
    • +1 (1 vot)    
      p$d-ist tipic (Marţi, 22 mai 2018, 16:51)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui gaudi

      Arunci cu noroi și atât. Orice maimuță e capabilă să arunce cu invective, ai ceva argumente, dovezi...???
  • +5 (5 voturi)    
    Gata stat hoț și mafiot. (Marţi, 22 mai 2018, 13:20)

    ouyang [utilizator]

    Închid tot. Să vă văd. Cine dumnezo mai are chef să tragă pentru fundurile voastre proaste și hoațe?
  • +4 (4 voturi)    
    Cu alte cuvinte se dubleaza taxele! (Marţi, 22 mai 2018, 13:23)

    Marionette [utilizator]

    Urmeaza concedieri in masa! Ce ma bucur, ce ma bucur! 80% dintre imbecilii care au votat PSD fie direct, fie indirect merita asta!
    Din 100% votanti 60% nu au votat ca arhanghelii nu si-au facut un partid si ei merita doar de la arhangheli in sus, altfel mai asteapta!
    20%, respectiv 50% din 40% votanti au votat PSD. Daca adunam procentele: 80% dintre romani au votat PSD. Acum acesti 80% primesc ce au votat: dublarea taxelor, care pe patroni ii va forta la concedieri masive si micsorari masive de salarii care vor duce la discrepanta si mai mare intre angajatii care freaca menta la stat si cei in privat si care-i va forta pe acestia sa fuga dracului din tara.
    Este o lovitura de gratie data economiei, se poate spune ca este subminarea economiei nationale.
  • +3 (3 voturi)    
    evident (Marţi, 22 mai 2018, 13:31)

    g01an [utilizator]

    idiotii nu ar fi la fel de idioti daca ar fi macar consistenti.

    ideea e alta, voiau din start sa mareasca taxele pe munca, dar le e frica sa se mai atinga de netul oamenilor. dar noua forma de impozit fix mi se pare de-a dreptul nesimtita, mai ales ca ii afecteaza disproportionat pe cei cu venituri mai mici. poate unii dintre ei au tras mai tare sperand la o promovare. ghici ce? daca s-au marit costurile cu forta de munca de 3 ori intr-un an jumatate, slabe sanse ca vreun angajator sa-si mai permita sa faca promovari in aceasta perioada - mai ales ca trebuie sa astepte sa vada daca nu le mai vin cretinilor din guvern si alte idei similare. si totul pentru niste calcule contabile ca nu mai stiu astia de unde sa mai ciupeasca cate ceva.

    si uite asa taxele pe salariu se apropie de 50% in conditiile in care rata de colectare a statului este de 30-31%. biciul pe clasa muncitoare, mai ales care castiga mai putin, adica marea majoritate - asa le trebuie daca nu se duc la vot in procente suficiente de mari, cuvantul lor nu conteaza si ii costa, literalmente.
    • +1 (1 vot)    
      Parțial ai dreptate. (Marţi, 22 mai 2018, 16:50)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      Însă salariile nu vor scădea, cel puțin nu mult deoarece nu ai pe cine angaja, așa că singura șansă e să crești salariile. Deci salariile nu cresc din cauză că vai ce treabă bună a făcut guvernul, ci din cauză că tot mai puțini vor să muncească. Consecința e că firmele se bat pentru puținii dornici. Pe termen scurt e ok, cresc salariile. Pe termen lung ne paște șomajul pentru că firmele ce pot pleca vor trage obloanele. Și atunci ne vom bate noi pe locurile de muncă...
    • +1 (1 vot)