Tăriceanu: Am văzut declarații fulminante a unor ziariști care cheamă la nesupunere civică / Ambasadele şi-au nuanţat poziţiile după ce legile justiţiei au trecut de filtrul CCR. La nivelul CE cred că e un disconfort şi de aceea tace

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 3 iunie 2018, 20:38 Revista Presei | Radio TV


Tariceanu la Antena 3
Foto: Captura Antena 3
Președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a declarat duminică seară la Antena 3, că după decizia Curții Constituționale referitoare la revocarea Codruței Kovesi, a observat anumite "declarații fulminante sau furinbunde din partea unora și altora, a unor ziariști care cheamă la nesupunere civică".

"Nu am cum să ghicesc intențiile președintelui. Ce remarc însă în această săptămână după decizia CCR, am văzut o serie de declarații fulminante sau furinbunde din partea unora și altora, a unor ziariști care cheamă la nesupunere civică. Dezbaterea s-a dus în zona politică, ceea ce e anormal, pentru că aici nu e o chestiune de alegere. Nu e o problemă politică, ci una juridică și de legalitate, de respectare a Constituției și a legilor în vigoare. Cred că aceasta e abordarea corectă", a declarat Călin Popescu Tăriceanu, potrivit Mediafax.

El a mai spus că președintele Klaus Iohannis nu are alternativă după decizia Curții Constituționale. "E o mică criză constituțională care trebuie depășită din multe motive. În primul rând, președintele e preocupat ca și noi că România trebuie să preia președinția Consiliului UE în 2019. Nu putem intra cu o criză în 2019. Trebuie să degajăm terenul și chestiunea aceasta s-o lăsăm pentru trecut", a afirmat președintele Senatului.


Tăriceanu: Ambasadele şi-au nuanţat poziţiile după ce legile justiţiei au trecut de filtrul CCR. La nivelul CE cred că e un disconfort şi de aceea tace

Călin Popescu Tăriceanu a mai declarat duminică seară la Antena 3 că ambasadele occidentale şi-au nuanţat poziţiile după ce legile justiţiei au trecut de filtrul Curţii Constituţionale (CCR) şi s-a văzut că nu era real ceea ce se afirma în spaţiul public, citează News.ro. În opinia liderului ALDE, în aceste condiţii, la nivelul Comisiei Europene este "un disconfort" şi de aceea Executivul comunitar tace după decizia CCR privind revocarea şefei DNA.

"În ultima săptămână, nu am mai avut contacte cu nimeni (din zona diplomației -n.r.) în acest sens, însă am mai avut anterior și am constatat o puternică nuanțare în pozițiile pe care le exprimă (ambasadele -n.r.). După tam-tamul cu legile justiției, după ce ele au trecut prin filtrul CCR și s-a văzut că nimic din ce a apărut în spațiul public nu s-a întâmplat, adică înfrânarea luptei anticorupție, independența procurorilor, atunci și-au schimbat și ei atitudinea", a afirmat Tăriceanu.

Preşedintele Senatului a mai declarat că în schimbarea opiniei faţă de ceea ce se întâmplă în România a cântărit foarte mult şi apariţia informaţiilor privind protocoalele dintre SRI şi instituţiile din sistemul judiciar.

Călin Popescu Tăriceanu a menţionat că el se aştepta din partea justiţiei să se grăbească să facă lumină legat de acest subiect şi a ţinut să precizeze că apreciază atitudinea directorului SRI.

Liderul ALDE a mai spus că, după decizia CCR privind revocarea şefei DNA, din partea Comisiei Europene nu a venit niciun comentariu pentru că există "un disconfort" la nivelul Executivului comunitar.

"Din partea CE nu există nimic, niciun comentariu şi am să spun ce cred eu. La nivelul CE cred că există un disconfort pentru că 10-11 ani s-a bătut monedă pe acest MCV (...) În fine, după 11 ani, iese la suprafaţă un putregai imens. Ce să facă Comisia în momentul de faţă? E o situaţia deloc confortabilă pentru Comisie", a susţinut Tăriceanu.

Întrebat cine garantează, dacă preşedintele o revocă pe şefa DNA, că ”nu vine cineva mai rău după Kovesi", preşedintele Senatului a replicat: "N-am atribuţii, se face un proces de selecţie. Probabil că între timp intră în vigoare şi legile despre care am vorbit şi CSM va avea un rol important. (...) Niciodată să nu spui că nu se poate mai rău, dar cred că anumite lecţii s-au învăţat şi văd o recăpătare a sentiment de independenţă autentică pe care trrebuie să-l aibă procurorii".


Tăriceanu anunță că ALDE participă la mitingul PSD

Președintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, a mai anunțat la Antena 3 că membrii ALDE vor participa la mitingul organizat de PSD, care va fi o manifestare contra abuzurilor din justiție.

"Da, participăm pentru că mitingul PSD, cu toate că s-a spus că e un miting de susținere a Guvernului, este unul împotriva abuzurilor din justiție, prin toate protocoalele care au existat și care au încălcat libertățile și drepturile cetățenilor. E obligația noastră, împreună cu colegii de la PSD de a protesta pentru aceste valori și împotriva a ceea ce s-a întâmplat în trecut", a spus Tăriceanu, citat de Mediafax.

Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a anunţat aterior că se va organiza în data de 9 iunie un miting de amploare în Bucureşti pentru susţinerea Cabinetului Dăncilă, acţiuni similare fiind anunţate şi în alte localităţi din ţară.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4991 vizualizari

  • +36 (46 voturi)    
    Nesupunere civica (Duminică, 3 iunie 2018, 20:43)

    mitg [utilizator]

    Vanzatorul de masini are apucaturi tip chisinevschi. Degeaba, tot ca el va ajunge.
    • +32 (38 voturi)    
      Acest om a devalizat Romania! (Duminică, 3 iunie 2018, 22:48)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      In 2008 a spart fondul de dezvoltare constituit din vanzarea BCR, de 3,5 miliarde de euro pe contracte gen wc-uri de 65.000 de euro la tara si spaga electoratului pentru ca PNL sa mai intre in Parlament dupa suspendarea lui Traian Basescu.
      Ar trebui sa intre in puscarie acest gunoi uman pentru tot raul facut Romaniei!
      • +12 (20 voturi)    
        Da (Luni, 4 iunie 2018, 3:05)

        Lake123 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Da, așa este, un om incorect 100%. Înainte de a preda scaunul de prim ministru lui Boc, a făcut contracte pentru intreprinde rile lui, pe toate rezervele bugetare ale RO, lăsându-l e Boc, fără fonduri, care a fost obligat deci să facă înprumuturi și să reducă din salarii și pensii (cele exagerate evident, că erau destule). E un om de nimic, jonglează printre proști, numai pentru interesele lui, nu ale alegătorilor.
      • +9 (9 voturi)    
        Ai perfecta dreptate ! (Luni, 4 iunie 2018, 7:16)

        Andra99 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        din pacate s-a vorbit foarte putin si nu s-a mai punctat deloc acest subiect in ultimii ani. Tariceanu este printre oamenii cei mai toxici pe care i-a avut Romania in ultimii 50 de ani. Nici nu cred ca se poate cuantifica raul facut de acest om, cred ca ne-a aruncat cel putin 10-15 ani inapoi pe scara istoriei. Sper din tot sufletul sa aiba parte candva de o judecata dreapta si sa-si primeasca pedeapsa cuvenita.
    • +10 (10 voturi)    
      Tăricene,te-ai ramolit! (Luni, 4 iunie 2018, 8:42)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Au ajuns ziariștii să fie vocea poporului în loc să fiți voi,parlamentarii.Trist pentru noi.Este timpul să pleci acasă.Ți-ai aranjat pensie specială,pleacă și lasă-ne să găsim pe cineva care să ne protejeze de hoți și trădători.
  • +45 (53 voturi)    
    senileanu iar ameninta (Duminică, 3 iunie 2018, 20:44)

    nea_caisa [utilizator]

    astept ziua aia cand politicienii o sa aiba grija ce comenteaza pe la tv.
  • +38 (44 voturi)    
    cetatene, (Duminică, 3 iunie 2018, 20:46)

    ostrogotul [utilizator]

    esti constient ca nu mai castigi urmatoarele alegeri. Vine si randul tau.
  • +29 (33 voturi)    
    Golan mic (Duminică, 3 iunie 2018, 20:46)

    banel [utilizator]

    Recunoaste, ti-e cam frica de referendum. Pe langa faptul ca v-ar lasa-o pe Kovesi in continuare calare pe voi, v-ar scoate din cap si treaba aia cu votul popular.
  • +25 (31 voturi)    
    aha... (Duminică, 3 iunie 2018, 20:49)

    liviu_ [utilizator]

    bai stalinistule...
    te-ai descalificat ca un om care are macar o urma de sange liberal si democratic in vene cand ai zis ca referendumul il practica statele totalitare!@
    dupa aceasta declaratie este pe acelasi nivel cu hitlei, stalin, lenin etc... singura doferemta e ca tie nu-ti da nimeni (din fericire) puterea care au avut-o aia

    cat despre constitutie... ESTE o problema sociala )eu stiam ca poporu e suveran) si este o problema politica (TOTI membrii ccr sunt pusi politic)
    si inca ceva tovarase... confunsi membrii ccr cu constitutie... constitutie e una javrele comuniste si pesediste din fruntea ccr sunt cu totul altceva!
  • +29 (33 voturi)    
    ce legalitate avem cind penalii fac legii ?? (Duminică, 3 iunie 2018, 20:54)

    mnicku [utilizator]

    ce legalitate exista cind 1 judecator ccr negociaza in wc si voteaza fara mandat
  • +23 (31 voturi)    
    si cel ce l - a crescut zicea ca - i leprā. (Duminică, 3 iunie 2018, 20:55)

    karula [utilizator]

    Da, " ale unor ziaristi" .
    • -18 (30 voturi)    
      așa-i (Duminică, 3 iunie 2018, 21:23)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui karula

      că ai citit doar titlul?
      • +6 (6 voturi)    
        Te astept intre 13 si 15 iunie 2018 (Luni, 4 iunie 2018, 6:56)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Sa ne explici in Strada
  • +32 (42 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 3 iunie 2018, 21:16)

    [anonim]

    • +28 (30 voturi)    
      E nesimtire (Duminică, 3 iunie 2018, 21:20)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui

      Tipica pentru un ticalos ca CPT
  • +26 (30 voturi)    
    E discomfort (Duminică, 3 iunie 2018, 21:19)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Atunci când o tara e condusa de grupari infractionale ca PSD+ALDE (+UDMR) e un „discomfort” No ircine ar bate plma cu niste hoti
  • +20 (26 voturi)    
    E unul care va programeaza.... (Duminică, 3 iunie 2018, 21:25)

    astronaut [utilizator]

    la discursuri ''in raspar'', cred ca e ''varanul'', va mana de la spate in razbunarea lui impotriva justitiei , in ceea ce priveste UE , SAR PUTEA SA VA ARATE ''PISICA''!
  • +20 (26 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 3 iunie 2018, 21:32)

    [anonim]

  • +23 (29 voturi)    
    Fanariotul (Duminică, 3 iunie 2018, 21:36)

    Tritonul [utilizator]

    Sa-i spuna cineva fanariotului ca CCR-ul nu-i niciun filtru, nu-i o instanta, ci o adunatura de polituci, majoritatea PSD-isti. Este ultima adunatura din aceasta tara de parerea careia ar trebui sa tina cont un om rational.
  • +19 (25 voturi)    
    Bravos, agent strain ce esti (Duminică, 3 iunie 2018, 21:40)

    ac [utilizator]

    Un tradator de tara. Ar merita sa ajunga la zid.
  • +16 (22 voturi)    
    PRESEDINTE al SENATULUI !! (Duminică, 3 iunie 2018, 21:54)

    nedumeritul [utilizator]

    poate imi explica si mie cineva cum a ajuns acest om presedinte al Senatului Romaniei ?
    Pentru aceasta pozitie are nevoie de IQ peste 130, o minima pregatire de manager si o conduita neconflictuala. Nu le are pe nici unele. Dupa faza de prim ministru toata tara s-a lamurit cine este.
    Cum a ajuns presedintele Senatului ?
    E ca si cum ai pune un analfabet director de Liceu
    Dupa atatia ani de comunism inca tot nu ne-am vindecat ??
    • +10 (14 voturi)    
      A stat pe scarile .... (Duminică, 3 iunie 2018, 23:04)

      astronaut [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      ''celui mai cinstit govern '' al mitomanului , pana la pus sef la SENAT, in vederea construirii USL2 !
    • +14 (18 voturi)    
      L-a pus P$D-ul in chip de momaie (Duminică, 3 iunie 2018, 23:17)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      Fiind o nulitate si, intr-o piata libera a muncii neputand sa gaseasca decat un post de portar la vreun hotel cu staif, P$D a considerat ca este tocmai bun sa faca figuratie ca sef al Senatului, caci va asculta tot ce i se porunceste. Altfel e un nimeni absolut, un carghios senil cu papion. Iar ALDE nu este decat o sucursala a P$D, infiintat pentru a mima pluripartitismul si democratia.
    • +9 (11 voturi)    
      Da, cu placere (Luni, 4 iunie 2018, 3:14)

      Lake123 [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      Deci Tăriceanu a devenit președintele senatului, numai din cauza blegului de Ponta, care nu avea majoritate. Așa s-a rupt Tăriceanu de liberali și s-a aliat cu PSD-iștii, făcându-și alt partid (ALDE), din trădători liberali, dornici de putere. Condiția alianței cu Ponta, a fost asta, ca Tăriceanu să fie președintele senatului. E Clar?
  • +12 (16 voturi)    
    Tradiceanu stie din experienta, de asta (Duminică, 3 iunie 2018, 23:05)

    scaraotchi [utilizator]

    vorbeste de nesupunerea civica. Probabil ca pentru nesupunere si posibil civica, le-o fi repudiat pe celelalte 4, sau 5, Dracu' mai stie cate or fi fost...!

    Ar fi indicat sa vii la miting in colanti, ca sa faci impresie alaturi de Floricica Dansatoarea, ''tap logodit'' ce esti...!
  • +11 (13 voturi)    
    mai bine GOLAN (Duminică, 3 iunie 2018, 23:58)

    moka [utilizator]

    decat BOLSEVIC
  • +10 (14 voturi)    
    sacul asta cu kkt... (Luni, 4 iunie 2018, 0:00)

    Fuscus [utilizator]

    mai cufureste mult!? nu-l infunda o data pentru totdeauna justitia!?ii pute gura si cand vorbeste la teveu.
  • +7 (11 voturi)    
    Nesupunere (Luni, 4 iunie 2018, 0:09)

    ruskimushki [utilizator]

    ... cinica ?

    ... ciuvica ?

    Clarifica, dom'le' ex premier de la parter.

    Adevarat, unii utilizeaza referendumul si plebiscitul pentru atingerea scopurilor, ca voi astia de la Putere.

    Mai arata-mi ceva realizari in economie, infrastructura, si poate te-oi crede ca la 2%.
  • +9 (15 voturi)    
    Look who is talking (Luni, 4 iunie 2018, 0:41)

    Dalinar [utilizator]

    5femei care a devalizat tara cu fesenistii, pedeseristii, pesedistii, uslistii si acu cu haldistii....te umfla rasul, sau plansul.
  • +7 (11 voturi)    
    Despre expirati (Luni, 4 iunie 2018, 2:50)

    ab4 [utilizator]

    Acesti oameni reprezinta trecutul. Ei nu pot intelege si nu pot accepta ca nu-si mai au locul in societatea de azi. Complet depasiti de evenimente si de cursul natural al lucrurilor nu sunt capabili sa ofere raspunsuri sau solutii la problemele Romaniei de azi. Romania a evoluat mult, fiind puternic conectata la Occident. Insa ei tot ce inteleg e ca isi pierd privilegiile. Vestea proasta pentru ei e ca si le vor pierde oricum.

    Guys, it's just a question of time. It's not IF, it's only WHEN. You cannot stop it and this is what drives you crazy.
    Inabilitatea la schimbare, asta o sa va omoare.
    Si sunteti din ce in ce mai putini. Va impartiti aparitiile sa para ca sunteti multi, dar nu mai pacaliti pe nimeni. Se vede din calitatea resursei umane pe care o afisati.
    Asa ca ... scufundare placuta.
  • +8 (12 voturi)    
    Vise (Luni, 4 iunie 2018, 3:18)

    Lake123 [utilizator]

    Tăricene, vrabia mălai visează. Vezi că vin alegerile și parcă te văd plecat în Cipru.
    • 0 (2 voturi)    
      din partea mea... (Luni, 4 iunie 2018, 13:22)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Lake123

      Are liber sa plece acum -

      poate sa aleaga si Costa Rica - nu ma deranjeaza dar ma deranjeaza prezenta lui pe acel scaun...

      Va dati seama ce ar insemna pana si o pauza de 30-60 de zile cu tembelul asta la butoane ca Presedinte de rezerva??? Nightmare...Ce fu ala alalalt zombi dar asta ca si il intrece...
  • +3 (5 voturi)    
    disconfort? (Luni, 4 iunie 2018, 10:15)

    revo [utilizator]

    Nu, regandesc viitorul UE, fara Romania. Tac pentru ca nu mai este nimic de facut, nu are rost sa se mai incerce ceva. Au incercat, dar de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere, acel Dumnezeu care iti da, dar nu-ti baga si in traista.

    In afara de Germania hitlerista, niciun alt popor nu a mai raaturant valorile democratiei in halul acesta, n-a mai folosit parghiile democratice pentru crearea unei dictaturi a hotilor.

    Romania = stat mafiot.
  • +4 (4 voturi)    
    Alergi de unul singur la presedentie (Luni, 4 iunie 2018, 11:19)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Vrabia malai viseaza.
    Poate o alta nevasta mai tânără.
    Presedinte niciodată!
    Fin cauza de aliați.