Olguța Vasilescu, despre decizia CCR: Aștept ca Iohannis să se pronunțe. Dacă nu, e motiv de suspendare

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 12 iunie 2018, 22:11 Revista Presei | Radio TV


Lia Olguta Vasilescu
Foto: Captura TVR1
Ministrul Muncii, Lia Olguța Vasilescu, a spus, marți seară, la TVR1, că în cazul în care președintele Klaus Iohannis nu se va pronunța în timp rezonabil și nu o va suspenda pe Laura Codruța Kovesi, așa cum spune decizia CCR, s-ar putea ajunge la suspendarea acestuia.

"De la Ludovic al IV-lea încoace, eu nu am mai auzit în lumea civilizată să vină un conducător de stat și să spună statul sunt eu. Nimeni nu a avut curajul să spună ce a spus președintele astăzi. Să vii să spui că nu există statul paralel... Pot să îi dau eu exemplu de stat paralel domnului Klaus Iohannis. (...) Vreau să îi transmit domnului Klaus Iohannis că nu poți să-i amputezi ceva ce nu are. Dacă ne uităm în Constituție, o să vedem că nu are niciun rol în ce privește revocarea procurorilor, doar trebuie să constate o procedură. (...) Domnul Iohannis citește mai greu, pricepe mai greu, încep să fiu îngrijorată. (...) Ce facem, sigur o să luăm o decizie. Așteptăm să mai cugete domnul Iohannis, că vedem că mai greu cugetă, să prezinte o decizie. Sigur, într-un timp rezonabil așteptăm ca dumnealui să se pronunțe și dacă nu o va face, abia în acel moment vom lua o decizie. Președintele României se poate suspenda în măsura în care încalcă prevederile Constituției. Este motiv clar de suspendare, dar nu este luată niciun fel de decizie până acum în cadrul coaliției de guvernare", a spus Vasilescu la TVR1, citează Mediafax.

Precizările vin după ce, marți, președintele Klaus Iohannis a spus că a citit motivarea Curţii Constituţionale referitoare la revocarea Codruţei Kovesi, precizând că mai are "un pic" de citit. Şeful statului a anunţat că, la o primă lectură, motivarea aduce la suprafaţă mai multe întrebări decât clarificări.

  • Olguța Vasilescu: Sunt convinsă că Liviu Dragnea va fi achitat. Procesul este penibil
Lia Olguța Vasilescu a mai spus la TVR1 că este convinsă că liderul PDL, Liviu Dragnea, va fi achitat în dosarul DGASPC, în care este acuzat de fapte de corupție, alături de fosta lui soție, pentru că dosarul este unul penibil.

"Eu sunt absolut convinsă că sentința va fi de achitare, sunt convinsă de acest lucru, pentru că nu există niciun motiv. Să târăști un politician de anvergura liderului partidului de guvernământ într-un proces penibil... nu e normal. În condițiile în care tot dosarul se baza pe mărturiile a două persoane, care în fața instanței au spus că Liviu Dragnea este nevinovat și că au dat declarațiile acelea în fața procurorilor, pentru că au fost forțate să facă acest lucru. Refuz să cred că este posibil să asistăm la altceva decât o achitare", a spus Vasilescu, conform Mediafax.

Sentința în dosarul lui Liviu Dragnea de la instanța supremă, privind angajările din Direcția de Protecție a Copilului Teleorman, a fost amânată pentru 21 iunie. Este pentru a doua oară când ÎCCJ amână pronunțare în dosarul care îl vizează pe liderul PSD Liviu Dragnea.



Citește și:



Citeste mai multe despre   


















3179 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Sa incerce (Marţi, 12 iunie 2018, 22:15)

    mitg [utilizator]

    Va ramane proasta cu ranjetul vadimist cand vede ce scandal va iesi.
  • -14 (14 voturi)    
    atenie, Louis xiv (al paishpelea) nu Louis iv... (Marţi, 12 iunie 2018, 22:18)

    demaGOGU [utilizator]

    ...dar pe fond comentariu corect: KWJ se considera statul insusi.
    • +7 (7 voturi)    
      intrebare (Miercuri, 13 iunie 2018, 0:18)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      te tot intreb , dar tot ignori (ca un postac adevarat, care nu stii pe ce planeta te aflii)

      d c decizia ccr TREBUIE respectata de Iohannis, dar parlamentul poate gnora o decizia ccr ani de zile?!
    • 0 (0 voturi)    
      Hauileo, francofoana de la Jii (Miercuri, 13 iunie 2018, 12:11)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ce mi-e patru ce mi-e paispe ? S-a jenat sa nu zica optasprezece ca viorica.
  • -2 (2 voturi)    
    Aoleu (Marţi, 12 iunie 2018, 22:18)

    Dorin443 [utilizator]

    II "cresti" si lui pensia si salaru' daca da curs deciziei ? Daca nu, macar nevesti-sii ca e profesoara si avem cu totii de castigat daca avem copiii educati!
  • +3 (3 voturi)    
    demnitate la demnitari? (Marţi, 12 iunie 2018, 22:20)

    zigot [utilizator]

    in Romania inca e o dorinta.
    in schimb tupeul acestora e inacceptabil!
  • +7 (7 voturi)    
    voi sunteti... (Marţi, 12 iunie 2018, 22:21)

    microbistu [utilizator]

    voi sunteti statul paralel, pentru ca in niciun caz nu sunteti statul de drept. Iar in ceea ce priveste suspendarea, s-o suspenzi pe ...mama ta!
  • +6 (6 voturi)    
    Belciugul si mars la ferma. Napoleon te asteapta (Marţi, 12 iunie 2018, 22:22)

    cartofil [utilizator]

    ....
  • +8 (8 voturi)    
    Iată... (Marţi, 12 iunie 2018, 22:26)

    Geirge [utilizator]

    Încă o doamnă care merită a fi huiduită... Statul paralel este PSD! PSD - Paralelul Stat al Dezordinii
  • +9 (9 voturi)    
    hai ca tu mai lipseai (Marţi, 12 iunie 2018, 22:26)

    Captain Obvious [utilizator]

    in rest era toata panoplia de nulitati
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Marţi, 12 iunie 2018, 22:27)

    uncetateansimplu [utilizator]

    Alta maimuta, si asta a ramas blocata in ce a vazut sambata in Piata Victoriei.
  • -10 (10 voturi)    
    daca (Marţi, 12 iunie 2018, 22:28)

    cucuveauamov [utilizator]

    il suspenda, nenea Werner trebuie sa intre in campanie, adica adio vacante, somn pina la pranz, aghiotanti care sa-i tina halatul etc. Intre propria comoditate si cucuvea, cred ca alege comoditatea. Asa ca semneaza si convoca la toamna un seminar despre lupta anticoruptie si alte bla, bla uri
    • +1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 13 iunie 2018, 0:19)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      te tot intreb , dar tot ignori (ca un postac adevarat, care nu stii pe ce planeta te aflii)

      d c decizia ccr TREBUIE respectata de Iohannis, dar parlamentul poate gnora o decizia ccr ani de zile?!

      daca il suspenda voi o sa mancati mumu la micu dejun. pt ca se duce dracu tara asta si noi astia care muncim o sa fim prin alte tari!
    • +1 (1 vot)    
      nu sunt prosti ,.... (Miercuri, 13 iunie 2018, 0:54)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      escrocii tai , sa l suspende...cit despre j-gurile care il sustin , sper sa va iese pe nas cit de curind...pina atunci, un sincer : hai si-tir!!!
  • +4 (4 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Marţi, 12 iunie 2018, 22:31)

    XLXL [utilizator]

    suspendare ... ne-suspendare ... treaba e ca nu traim deloc mai bine, in ciuda promisiunilor si tabelelor si graficelor indestulatoare ... politicienii, administratiile locale si sistemele represive se resimt ca fiind platite mult in exces fata de locuitorul roman ... disxrepantele sunt din ce in ce mai mari ... pensii speciale ... despre astea ce comentarii aveti, doamna ministru ...???
  • +10 (10 voturi)    
    E motiv de dizolvare !! (Marţi, 12 iunie 2018, 22:32)

    adrian88000 [utilizator]

    De dizolvare a acestui parlament ilegitim ce nu a respectat decizia CCR de a avea o singura camera si 300 de membri.
    P.S. Ce facem cu legile date de acest parlament ilegal ?!
  • +7 (7 voturi)    
    Suspendare? (Marţi, 12 iunie 2018, 22:33)

    DT34 [utilizator]

    Atunci e motiv de greva generala si proteste violente.
  • +7 (7 voturi)    
    Suspendati-l (Marţi, 12 iunie 2018, 22:36)

    vasile-roaita [utilizator]

    Suspendati-l pe presedinte si o veti lua rau pe coaja. Ii inraiti si pe cei care de obicei nu se duc la vot. Vor vota toti impotriva psedismului.
  • +6 (8 voturi)    
    Gaina Batrana (Marţi, 12 iunie 2018, 22:37)

    Casargoz [utilizator]

    face zama buna
    dar cu gaini de aste de traiau pe vremea lui ludovic al XIV-lea
    Nu stiu nene ce sa fac
    • +6 (6 voturi)    
      Vasilescu e cercetata de DNA (Marţi, 12 iunie 2018, 23:31)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      Vasilescu aceasta este cercetata de DNA asa ca declarațiile sale împotriva lui Kovesi au motive absolut personale.
      • +6 (6 voturi)    
        eu cred ca ori dracu-i intarata, (Marţi, 12 iunie 2018, 23:46)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        ori un vecin de pe la est...ca altfel asa prostie nu e posibil sa vezi intr-un partid fie el si din Romania.
  • +6 (6 voturi)    
    PSD e statul paralel ! (Marţi, 12 iunie 2018, 22:42)

    Gryphus [utilizator]

    daca in Romania exista un stat paralel el e format din PSD-isti si reteaua lor mafiota care si-a intins tentaculele peste Romania de 28 de ani
  • +5 (5 voturi)    
    Olguța, tu nebuno! (Marţi, 12 iunie 2018, 22:45)

    Typhon [utilizator]

    Lia-Olguța, bine ai spus, dacă ne uităm în Constituție... Dar ce să vezi, pentru voi Constituția e precum Biblia pentru păgâni. N-ați deschis-o niciodată! Sau, în orice caz, nu o înțelegeți!
  • +2 (2 voturi)    
    Siquetire (Marţi, 12 iunie 2018, 22:47)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Siquetire, LOV.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu e un dosar bazat pe denunțuri. (Marţi, 12 iunie 2018, 22:51)

    ouyang [utilizator]

    S-au tocat bani publici ca 2 țoape să presteze pentru PSD. Sunt pe acte nu pe denunț. Martorii spun doar că duamnele nu au dat niciodată pe la muncă deși figurau pe statele de plată. Sigur că nu e niciun motiv de mirare. E o practică atât de răspândită că e șocant că poți fi luat pentru așa ceva. Am văzut și pe mitingcujapca că DGASPC-urile sunt de fapt sinecuri de partid. Bine echipate, dube noi VW, dar fără rezultate. Când ați auzit ultima dată ca instituțiile astea să facă ceva? Orice? Exact.
    • 0 (0 voturi)    
      NU e normal (Miercuri, 13 iunie 2018, 12:16)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Are dreptate "Să târăști un politician de anvergura liderului partidului de guvernământ într-un proces penibil... nu e normal"
      Dar ce politician de anvergura liderului partidului se murdareste cu astfel de gainarii? Ce mai anvergura are, neica! Vai de gura si de guru lui...
      E penibil? Cu siguranta. La banii lui, putea sa le plateasca din buzunar nu din banii statului.
      Cu atat mai mult trebuie sanctionat cu maximum de severitate!
      Reprezinta un grad sporit de pericol prin faptul ca este un exemplu negativ pentru mai multa lume decat daca ar fi fost un simplu gainar care a dat o tzeapa la primarie.
  • +4 (4 voturi)    
    Astia-s dusi cu pluta (Marţi, 12 iunie 2018, 22:58)

    ty [utilizator]

    Nu face presedintele ce vrea muschiuletul lor stafidit il suspenda. Parca nu au facut destul rau Romaniei pana acum inclusiv cu cele doua suspendari.
    Olguto platiti voi factura suspendarii sau tot noi? Hai fa ca aveti acum bani dupa revolutia vostra. V-ati marit lefurile si pensiile ca poate va saturati de atatia bani. Ar fi corect sa platiti voi acum o suspendare esuata si sa va carati la dracu. Va bagati?
  • +5 (5 voturi)    
    marlani mai sunteti (Marţi, 12 iunie 2018, 23:02)

    Mistrelutz [utilizator]

    pai cand a zis fa(vorba lu'ponta) presedintele ca statul e el?
    '' Statul il reprezint eu''. Asta a zis .
    Si pana nu se pronunta sa zica,ca nu respecta decizia nu aveti ce face..termen rezonabil ..se poate interpreta de fiecare ,cum vrea.
    Vezi tu..curtea chiar asa de tamita n-a putut fi incat sa dea un termen exact..tocmai de asta a zis: rezonabil.
    In afara de asta..deciziile sunt obligatorii pe viitor ! Acest conflict e incheiat cumva..
    • 0 (0 voturi)    
      A vrut sa arate si ea ca e culta (Miercuri, 13 iunie 2018, 12:29)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Nici nu a inteles ce-i cu "statul sunt eu" si, a si gresit cu zece ludovici. Si ca de fapt nici nu apare in inregistrari, deci ar putea fi foarte bine o legenda a parlamentului Francez.
      Ea stie unde e piata din tramvai
  • 0 (0 voturi)    
    u wish (Marţi, 12 iunie 2018, 23:06)

    Kosmos [utilizator]

    Ce o sa va dea sponsorii gen Adamescu la oo daca nu accelerati "democratia" servita
  • +4 (4 voturi)    
    Poftește fă, (Marţi, 12 iunie 2018, 23:06)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    poftește ca să o luați peste bot cu toți hoții tăi cu tot.
  • +2 (2 voturi)    
    Foarte bine (Marţi, 12 iunie 2018, 23:07)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Dupa ce Romania a schimbat 5 ministri in 3 ani si ceva, printre care unul din ei aproximativ asasinat politic (si pe buna dreptate - zic de Monta aici) si 2 prin motiune aruncati din trenul in mers chiar de voi - propriul vostru guvern - de ce sa nu ne facem de ras si mai rau acum suspendand Presedintele sau cum a propus chiar Ciordache, sa fie acuzat de tradare?

    Tara unde infractorii fac legile si au mai multe drepturi decat cetatenii.
  • +3 (3 voturi)    
    flecutza (Marţi, 12 iunie 2018, 23:15)

    nash pandelica [utilizator]

    a terminat cu pensiile si a trecut pe probleme de justitie, drept constitutional.
    adica, a mintit din greu bujetarii si pensionarii, ca saracii, cu gandul la maririle alea au iesit cu sutele de mii, sa'i aduca osanale lui nicu dracnea si a partidului celor ce muncesc.
    o minicuna enorma a fost despre cresterea punctului de pensie, despre care, la inceputul anului, s'a jurat pe la tembeliziunile de serviciu, ca'l va creste de la intai iulie, de la una mie. la una mie doua sute lei.
    mai alaltaieri, a taiat din coada pisicii, ne'a anuntat f. vesela si senina, vestea cea mare, cum ca pensiile vor fi majorate cu zece la suta. adica, se bazeaza pe uitarea fraierilor de strigau in piatza.
    punctul de pensie, de la 1200 promis, ramane la 1100, adica, i'a ars din armetica cu zece procente.
    nici macar n'a incercat o scuza sau o explicatie.
    luptam pt. pace !

    daca o dam pe armetica, conf. legii pensiilor, la inceputul anului trebuia sa creasca pensia cu cinci procente..
    practic, cu zece procente acopera tot anul pentru cele cinci procente. adica, a fost o amanare, a aplicarii legii. pensionarii au finantat statul pe timp de sase luni, fara a primi vreo dobanda. mai ieftin decat imprumutul de la banci.
    stima noastra si mandria !

    deci, tovarsa blegutza, cum stam cu suspendarea lui johanniz ?! ca n'am priceput...:-))
    adica, sa vorbeasca si nea ion, ca si el om, chiar de are..fusta.
    sau, daca baba avea un ou, o punea ministru de razboi.
  • +2 (2 voturi)    
    Pai Dragnea crede ca statul e el, (Marţi, 12 iunie 2018, 23:15)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    deci Olguta, ciocu' mic, nu de alta dar iar te faci de ras.

    Minifascistii astia sunt absolventi de Stefan Gheorghiu si se dau mari in timp ce danseaza pe buza vulcanului.
  • +4 (4 voturi)    
    Jocul a inceput (Marţi, 12 iunie 2018, 23:16)

    Isobar [utilizator]

    Cunostintele de Istorie, Constitutie, Buna Guvernare
    si multe altele sunt demonstrate din nou de marea stratega PSD-ista.
    Dupa o lunga cugetare sa hotarat sa se sacrifice facand prima miscare in jocul de sah inceput impotriva presedintelui.
    Este deocamdata pe post de pion.
    Interesanta va fi cand vor intra in joc caii si nebunii
    (Codrin,Catalin,.Marian,Mihai......)
    sau turnurile (Rovana,Carmen..)
    Regina (Viorica) va da sah mat.
  • +3 (3 voturi)    
    a spus ca "reprezinta statul" toapa (Marţi, 12 iunie 2018, 23:17)

    yellowdog [utilizator]

    ordinara, sau nici sa cititi nu mai stiti?
  • +3 (3 voturi)    
    Comparatii (Marţi, 12 iunie 2018, 23:17)

    motanul_gri [utilizator]

    Ludovic al XIV - lea a devenit rege pentru unicul motiv ca a fost fiul cel mai mare al tatalui sau, regele anterior al Frantei Ludovic al XIII-lea.

    Spre deosebire de el, K.Iohannis este presedinte pentru ca romanii au decis in mod direct in 2014 ca el este persoana cea mai potrivita sa ii reprezinte in urmatorii 5 ani.
    Prezenta la vot la prezidentialele din 2014 a fost de 64%, spre deosebire de doar 38% la parlamentarele din 2016, ceea ce denota cat se poate de clar importanta pe care cetatenii au acordat-o deciziei lor.

    Daca tot se vorbeste despre reprezentativitate, merita sa ne amintim ca Iohannis a fost votat in 2014 de peste 6.200.000 romani, in timp ce PSD a obtinut in 2016 doar jumatate din aceste voturi: 3.200.000.
    • +4 (4 voturi)    
      iar din 3.000.000 de pezedei (Marţi, 12 iunie 2018, 23:51)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

      jumate-s asistati social direct sau indirect.
      iar restul si-au luat teapa...in afara de dracnea&CO
  • +4 (4 voturi)    
    Asta ce era sa latre ? (Marţi, 12 iunie 2018, 23:18)

    Sparafucile [utilizator]

    Trebuia sa latre ceva si ea , fiindca doar la asta se pricepe . Ce a facut cu salariile s-a vazut . Iar de marsul tramvaiului deja a uitat lumea .
  • +2 (2 voturi)    
    Nu cred (Marţi, 12 iunie 2018, 23:22)

    Traian2015 [utilizator]

    Iohannis este comandantul armatei, al "statului paralel". Iohannis poate și trebuie să declara starea de urgență.
    • 0 (0 voturi)    
      din pacate-... (Miercuri, 13 iunie 2018, 1:09)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

      trebuie contr asemnat de veorica...daca nu cumva e suspendata prin tribunale
  • +4 (4 voturi)    
    Haidati!! (Marţi, 12 iunie 2018, 23:22)

    ABBV [utilizator]

    mergeti la suspendare , poate i vine mintea la cap si va dizolva ! nu de alta dar a fost ales asa doar cu dublu fata de parlament! Asa ca haidati curajosilor !! Ar fi minunat sa va taie din cat mai aveti de stat la ciolan. Numa mac mac de voi!
  • +4 (4 voturi)    
    Mai sa fie (Marţi, 12 iunie 2018, 23:25)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Clar, daca Olguta a spus ca jupanul e nevinovat, e indubitabil. E penibil sa-l acuzi in aceste conditii, cand ar trebui sa-l premiezi chiar!

    Am o mica intrebare? De unde stie ea ce au spus cei doi martori, care mai erau si unicii acuzatori (ceilalti nu conteaza intrucat nu se vor fi dezmintit de afirmatiile initial acuzatoare)?
  • +4 (4 voturi)    
    dupa suspendare (Marţi, 12 iunie 2018, 23:31)

    torna_fratre [utilizator]

    si referendumul validat si castigat de kwj urmatorii pasi sunt necesari ca misiune de pedeapsa:
    -dizolvare parlament si alegeri anticipate(un parlament care suspenda presedintele si pierde la referendum nu mai are legimitate)
    -suspendare ccr
    -modificata constitutia si trecere la regim prezidential
    -ccr sa fie sectie la iccj formata din judecatori alesi dintre membrii iccj de catre csm si care sa nu fi ocupat in ultimii 15 ani pozitie politica.
    -constitutia sa contina punctele proclamatiei de la timisoara

    pe moment ajunge,astept alte sugestii
    • 0 (0 voturi)    
      de gandit (Miercuri, 13 iunie 2018, 1:10)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      la ce se gandeste psd a face pe perioada suspendarii....Caci vor juca rapid cu tariceanu si parlamentul ce are puterea inclinata de UdeMeReu