Dragnea: În 2019, punctul de pensie va ajunge la 1.265 lei. Toate pensiile vor crește

de A.L.     HotNews.ro
Duminică, 22 iulie 2018, 22:06 Revista Presei | Radio TV


Liviu Dragnea
Foto: PSD
Președintele PSD a prezentat, duminică seară, noua lege a pensiilor și modificările care vor avea loc, astfel în 2019 punctul de pensie va fi de 1.265 lei, ajungând în 2021 la 4.256 lei net. Liviu Dragnea a precizat însă că această lege nu se aplică pensiilor speciale, relatează Mediafax.

„În 2017 l-am dus la 1.000 lei punctul de pensie, în 2018 la 1.100 de lei, în 2019, așa cum am spus în programul de guvernare, 1.265 de lei punctul de pensie. La punctul de pensie, să luăm 1,500 lei pensie brută. Cineva care avea atât în 2016, net lua 1.399 lei, scădem 5,5% contribuția socială și 16% diferența care era peste 1.100 lei. Noi am eliminat sub 2.000 lei pensie, astfel că a crescut (n.r. - pensia) în 2017, ca urmare a creșterii punctului de pensie, dar a crescut și netul pentru că am eliminat contribuția la sănătate. Deci am egalat brutul cu netul. În 2020 este mai mult decât dublu față de netul din 2016. (…) Cu formula din noua lege, în 2021 va 4.507 lei brut și pensia netă avem mai mult decât o triplare a pensiei, 4.256 lei net. (...) Această lege nu se aplică la pensiile speciale. Pensiile speciale nu fac obiectul acestei legi”, a declarat duminică seara, președintele PSD, Liviu Dragnea, la România TV. 

Social democratul a anunțat și care este noua formulă de calcul a pensiei, care va intra în vigoare din 2021. 

„Care va fi noua formula de calcul? Pensia va fi numărul de puncte înmulțit cu valoarea de referință. Valoarea punctului de referință este raportul dintre punctul de pensie din 2020, 1.175 lei mărit cu 5%, care înseamnă rata inflației și jumătate din creșterea salariului. Aceste lucruri vor intra în vigoare din 2021. Vor intra în vigoare mai devreme doar într-un singur caz, dar este nevoie de recalcularea tuturor pensiilor. Este practic imposibil, trebuie recalculate pensiile pentru toți pensionarii, toți 5,2 milioane”, a mai spus Dragnea. 

Liviu Dragnea a mai precizat că va fi introdus „principiul contributivității, adică atât cât contribui, atât ai pensia”, ce vizează companiile care nu plătesc contribuții. Acesta, spune Liviu Drganea, este și motivul pentru care s-a realizat transferul contribuțiilor.

„Introducem pentru prima oară principiul contributivității, adică atât cât contribui, atât ai pensia. Companiile care nu plătesc asigurările sociale pot avea probleme, dar fiecare cetățean va fi informat de numărul de puncte acumulate. Sunt acum situații în care companiile nu plătesc contribuții sociale. Angajații trebuie să știe cât vor primi. Dacă noi lucrăm la o companie care nu plătește contribuțiile, nu e corect pentru ceilalți care lucrează la firme care își plătesc contribuțiile. Unul dintre motivele pentru care s-a realizat transferul contribuțiilor către angajat este că erau două milioane de români care munceau și pentru care nu se plăteau contribuțiile sociale. Atunci aveam un deficit de șase miliarde de lei la bugetul de pensii, acum s-a micșorat la trei miliarde. Va ajunge la zero, dar în fiecare an trebuie să virăm la bugetul de stat”, a mai spus Liviu Dragnea.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4823 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Adica.., (Duminică, 22 iulie 2018, 22:10)

    Stef_and [utilizator]

    Vrei sa spui ca o sa tai pensiile speciale?!?
    Cat ai contribuit atat o sa primesti!!
    • +1 (1 vot)    
      vise taica, (Luni, 23 iulie 2018, 8:06)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      pensiile speciale se vor tripla.
    • 0 (0 voturi)    
      Aiurea (Luni, 23 iulie 2018, 9:00)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      Asta cu principiul contributivitatii e bagata la inaintare la misto pentru cei care stau mai prost cu inteligenta. Acest principiu exista de cand s-a inventat sistemul de pensii in lumea asta. Doar ca in Romania, unii gen Iliescu, Nastase, Dragnea au facut harcea-parcea acest principiu din motive politice si astfel au creat diverse caste precum pensionarii din armata, politie, securitate, justitie, si cu voia lui Dragnea acum si parlamentarii, primarii si sefii de consilii.
    • 0 (0 voturi)    
      vor create pensiile la fel ca salariile ... (Luni, 23 iulie 2018, 10:08)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      cat de creduli v or fi pensionarii ... asta se va vedea in curand ! plus ca cineva v a plati mai mult, cine va fi acela oare ?
    • 0 (0 voturi)    
      Preturi mici (Marţi, 24 iulie 2018, 1:05)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      Mai bine pleci de la guvernare si toate preturile se reduc.
  • +8 (12 voturi)    
    Noul Tatuc al natiunii romane,imparte "bunastare" (Duminică, 22 iulie 2018, 22:11)

    Plagarus [utilizator]

    Speranta ca va fi aparat in pietele publice de catre pensionari, moare ultima !!
    • +7 (11 voturi)    
      Manipulare grosolana (Luni, 23 iulie 2018, 1:40)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      "Mai da-le, Nicule, 100 de lei !"...
    • 0 (0 voturi)    
      nu toti pensionarii (Marţi, 24 iulie 2018, 1:09)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      ....cred gogosile lui dragnea
  • +7 (11 voturi)    
    Ne mai lasam mintiti? Nu ne-a ajuns 30 de ani? (Duminică, 22 iulie 2018, 22:33)

    emil bobu [utilizator]

    Pensiile care sunt functie de salariul mediu. Punctul de pensie e praf in ochi.

    Pensiile vechi care pot fi marite sau micsorate dupa cum vrea statul.

    Pensiile speciale care sunt dictate de cat de bine fura politrucii de la stat pentru partid.

    Deci Dragnea minte, din nou.
    • +1 (1 vot)    
      FURTUL PENSIILOR ... (Luni, 23 iulie 2018, 9:28)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Acesti nemernici au FURAT jumatate din valoarea punctului de pensie ! Sub "dictatura" Basescu valoarea punctului de pensie era chiar de peste 42 % din salariul mediu brut iar in ultimii 6 ani de adevarata dictatura a grupului de infractori BINE organizat, acest amarat punct de pensie a scazut pana la 23 % din salariul mediu brut ! Atunci cine ne-a furat pensiile ,cine le-a scazut la jumatate ,Basescu sau gasca infractorilor ce ne conduc (inca) ?Ai FURAT 800 de lei din valoarea punctului de pensie si ne aburesti cu inca 100 de lei crestere in ...2019 .DEMISIA .Punct
  • +6 (10 voturi)    
    Minciuna prin omisiune (Duminică, 22 iulie 2018, 23:14)

    Koczka [utilizator]

    De parca nu am mai auzit minciunile si amestecul de candoare si prostie populista emanate de acest personaj care se crede un haiduc modern si un vajnic aparator al 'romanismului'. Ceea ce a milntit este ca a calculat inflatia pe intreaga perioada 2016 - 2018 ca fiind in jurul a 5% si ca paba in 2020 varsta de pensionare cel putin la barbati va fi de 67 ani in conditiile in care varsta medie de deces pt acestia e de 70 ani. Oricum nu dau doi bani pe spectacolele populiste ale acestui mascarici penal.
  • +5 (9 voturi)    
    tara asta nu se conduce doar (Luni, 23 iulie 2018, 2:33)

    Coco Whistle [utilizator]

    prin modificarea pensiilor si a somaului. demisia. parlament de 300 indivizi acum.
    • +1 (1 vot)    
      Nu (Luni, 23 iulie 2018, 7:01)

      Lake123 [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Nu 300, prea mulți. Din fiecare județ, 2 deputați și un senator, este arhi suficient. Cât despre promisiunile cu pensiile, e praf în ochii proștilor cre-o să-l voteze.
    • 0 (0 voturi)    
      Aștia nu au nicio idee despre economie (Luni, 23 iulie 2018, 8:43)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      și despre o dezvoltare sustenabila.Sa calculam cat ne costa cei 600 de parlamentari(mai mulți decat in SUA și China),cat ne costa cele vreo trei sute de
      Agenții Guvernamentale,care se calca pe picioare,și
      care au fost create pentru neamuri și clientela.Acestea din urma au impreuna mai mult de 15 mii de bagatori de seama și plimbatori de
      hartii inutile.Uitati-va la terorismul și incompetența
      ANAF si a Ministerului Finanțelor(cuplul comic
      Mișa-Orlando).Este din ce in ce mai clar ca am
      accelerat spre dezastrul deplin,uitandu-ne vrajiți
      in gura cariata a Dictatorului Liv Jong Unu.
  • 0 (2 voturi)    
    devine (Luni, 23 iulie 2018, 8:03)

    nahir [utilizator]

    din ce in ce mai interesant sa devi pensionar. Ce rost mai are sa muncesti.
    Iti da pablito bani cati vrei. Ce mai conteaza ca nu are de unde?
  • +2 (2 voturi)    
    ghinion! (Luni, 23 iulie 2018, 8:15)

    laurentiucat [utilizator]

    asa se castiga alegerile!
  • +1 (1 vot)    
    Amatori de SF (Luni, 23 iulie 2018, 11:10)

    momaie [utilizator]

    Daca in 2 ani punctul de pensie a crescut cu 200 ron credeti ca e posibil ca in urmatorii 3 ani sa ajunga la 4256 ron /luna net ??? ... Mai ales ca tot mai multi bugetari si pensionari de lux sug toata vlaga unui buget si asa orientat pe consum si nu pe investitii si dezvoltare sanatoasa . Pensii speciale ,tichete de vacanta , tichete culturale ,tichete de hrana ....dezmat total pe banul public . Viitoarea criza care e inevitabila si va lovi si Romania va fi cumplita pentru multe milioane de romani .
  • +1 (1 vot)    
    Nu se intelege nimic (Luni, 23 iulie 2018, 11:26)

    gj [utilizator]

    1. se recalculeaza numarul de puncte pentru toti pensionarii, sau nu?
    Adica numarul total de puncte contributie , se imparte la 35 sau se recalculeaza prin impartire la 25?
    2 . aportul dat de grupa de munca ( A i-A SI A ii-A) se modifca sau nu?
    3. facultatea la zi si armata sunt luate in calcul si in legea actuala. aici nu nu e nimic nou. Nu inteleg de ce aspectul asta e prezentat ca o noutate.
  • +1 (1 vot)    
    Pensia medie in Germania (Luni, 23 iulie 2018, 11:43)

    marsur [utilizator]

    Pensia medie in Germania este de aproximativ 1000 de euro !!!!! Inteleg ca din 2021 ii batem pe nemti . Probabil Dragnea spera ca varsta medie a romanilor va fi de 65 ani , sa numai apuce pensia . Mizerabilii ,,,,
  • +1 (1 vot)    
    "Liviule mai da 100 de lei" (Luni, 23 iulie 2018, 12:01)

    Bogdan_100 [utilizator]

    sa te lase sa dai ordonanta prin care scapi de parnaie. Le iei banii inapoi inzecit prin inflatie si dobanzi - important e sa-i pacalesti azi!
  • +1 (1 vot)    
    Degeaba, (Luni, 23 iulie 2018, 15:19)

    Bazil [utilizator]

    tot nu votez psd+alde.