Dragnea: Aștept ca ministrul de Finanțe să spună care sunt procedurile în cazul sumei de recuperat de la familia Iohannis, nu glumițe

de A.L.     HotNews.ro
Duminică, 22 iulie 2018, 23:35 Revista Presei | Radio TV


Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Preşedintele Camerei Deputaţilor şi liderul social-democraţilor, Liviu Dragnea, a declarat că aşteaptă de la ministrul de Finanţe, Eugen Teodorovici, să spună clar care sunt procedurile de urmat pentru recuperarea sumei ce a fost stabilită printr-o hotărâre, în instanţă, ca fiind "încasată ca folos necuvenit" de familia Iohannis în urma închirierii unui imobil şi "nu glumiţe" pe acest subiect, scrie Agerpres.

"Eu am cerut public şi cer în continuare să nu stea inactivi în a recupera la bugetul statului această sumă care, normal că a fost stabilită printr-o hotărâre, de instanţă, că a fost încasată necuvenit, adică, un folos necuvenit pentru familia respectivă, Iohannis. Nu asta aşteaptă românii, ca ministrul de Finanţe să-l certe pe şeful ANAF", a declarat Liviu Dragnea, duminică seară, la România TV. 

El a răspuns astfel întrebărilor despre discuţiile apărute în spaţiul public privind "banii datoraţi de familia preşedintelui Klaus Iohannis statului, după ce şeful statului a pierdut un imobil în instanţă" şi, respectiv, despre "schimburile de replici" pe acest subiect dintre ministrul de Finanţe, Eugen Teodorovici, şi şeful ANAF, Ionuţ Mişa. 

Întrebat dacă a avut discuţii, inclusiv cu premierul, pe acest subiect, liderul PSD a spus: "Nu, o să avem o discuţie săptămâna asta".

"Eu nu ştiu cine trebuie să ceară înscrierea în cartea funciară, dar nu cred că poate să fie ANAF-ul, adică reprezentantul statului nu poate să fie ANAF-ul, e Ministerul de Finanţe în situaţii de genul ăsta. (...) Repet, nu asta aşteaptă oamenii, oamenii aşteaptă să vadă care este soluţia, sau să se spună: domne', uite domnul Iohannis se ascunde în spatele unor găselniţe avocăţeşti, în spatele unor chichiţe juridice, în spatele nu ştiu cui, şi se foloseşte de asta ca să nu dea banii statului român. Astea trebuie spuse foarte clar, (...) trebuie explicate. (...) Nu sunt foarte bucuros că a apărut această dispută, eu aştept, ca preşedinte al partidului şi ca preşedinte al Camerei Deputaţilor şi ca cetăţean român un răspuns foarte clar. Noi discutăm de câteva sute de mii de euro care trebuia să ajungă la statul român de câţiva ani de zile", a declarat Dragnea. 

Liderul PSD a spus că se abţine să dea replici ministrului de Finanţe, faţă de afirmaţiile acestuia pe subiect.  

"Un membru al Guvernului trebuie să vină cu proceduri foarte clare care sunt iniţiate sau care trebuie iniţiate sau să spună care e situaţia şi care sunt aşteptările. Asta se aşteaptă, nu glumiţe", a afirmat Dragnea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1724 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    E clar (Luni, 23 iulie 2018, 0:06)

    mitg [utilizator]

    Dedy se teme de rozeta mai tare ca niciodata.
    • 0 (0 voturi)    
      astepti in calitate de ? (Luni, 23 iulie 2018, 7:55)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      care este calitatea in aceasta asteptare ? cum iti permiti sa faci presiune si amenitari ?
  • +5 (7 voturi)    
    atac la persoana (Luni, 23 iulie 2018, 0:33)

    ValentinV [utilizator]

    Din afara, asta se vede ca un alt abuz in serviciu.
  • +4 (6 voturi)    
    Da' pe Valica Dragnea... (Luni, 23 iulie 2018, 2:34)

    Prostu' satului [utilizator]

    ... nu-l intrebam de-avere, domnu' Ministru de Finante?!? Chiar asa de bine merge ferma aia de porci?!? Sau or mai fi multe alte afaceri - neaparat cinstite si foarte, foarte profitabile - pe care juniorul Dragnea le intreprinde incat sa-si permita sa bage banu' gros in masini bengoase?
    "Presa din Teleorman a relatat pe larg depre pasiunea lui Valentin Dragnea pentru automobile si le-a trecut in revista cele pe care le tine intr-un garaj in care, pentru a se pastra o temperatura ideala pe timp de iarna, era instalat un calorifer: un BMW X5, un VW Golf R, un Audi S3, un Audi A8 sau o Skoda Octavia RS, dar si un Rover detinut de Bombonica, fosta soție a lui Liviu Dragnea.
    Informaţiile şi fotografiile apărute în presa locală din Teleorman, precum şi cele vehiculate în media la Bucureşti indică faptul că Valentin Dragnea a cumpărat un Golf 6 R şi a apelat la o firmă de tuning auto."

    Pai, zic, daca-i asa bun manajer la asa varsta frageda, de ce nu-l punem prim secretar de partid?!? Neaparat la Sibiu.. prietenii stiu de ce.
  • 0 (0 voturi)    
    Look who's talking, Mr TelDrum (Luni, 23 iulie 2018, 5:57)

    Savitar [utilizator]

    Care a fost procedura in cazul furaciunii banilor europeni de catre TelDrum? Platit de la bugetul statului 4 meleoane de euroi. Curat teleormanesc coane Dragnev.
  • 0 (0 voturi)    
    Asadar... (Luni, 23 iulie 2018, 9:28)

    rubberduck [utilizator]

    daca Naf-naf vine gramada peste tine sa iti platesti impozitele si taxele, sigur esti dusman a lu' stalin de Diliorman. Iata o manevra politica demna de un jeg ca draqnea et comp. In other news, sunt atatia si atatia care fenteaza impozitele si taxele tocmai pentru ca sunt in gratiile tapului de diliorman. Si tapul zice ca este ok. Nu numai atat dar tapul si androidul sur, Teodoroviciu, lanseaza amnistia fiscala. Tare! O vcarza totala... ca si sila..... Ma duc sa scriu cu masina de tuns iarba o urare ptr draqnea.
  • +1 (1 vot)    
    se confirma..... (Luni, 23 iulie 2018, 11:03)

    asada [utilizator]

    .......ca limbricul asta nu este decat un gainar paduchios,amarat si vai de mama lui !!! Ochii pe cotete teleormaneni asta este in stare sa inceapa sa fure gaini la greu cand o iesi din puscarie !!!!
  • +1 (1 vot)    
    a (Luni, 23 iulie 2018, 11:37)

    adrian67 [utilizator]

    Dar tu, nenorocitule, ti-ai platit datoria de la hotelul Turris?
  • 0 (0 voturi)    
    calitate (Luni, 23 iulie 2018, 12:36)

    DrIon [utilizator]

    In ce calitate il intreaba presedintele Camerei Deputatilor pe ministrul de finante?