Care sunt în viziunea Bisericii cauzele care au dus la participarea slabă la referendum: Întrebarea neclară și „asocierea cu un anumit personaj politic”, Liviu Dragnea

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 9 octombrie 2018, 15:22 Revista Presei | Radio TV


Vasile Banescu
Foto: basilica.ro
Cauzele care au determinat prezența slabă la referendumul pentru interzicerea căsătoriilor homosexuale au fost „politizarea” demersului, „asocierea cu un anumit personaj politic”, respectiv Liviu Dragnea, și modul neclar în care a fost formulată întrebarea, a declarat luni, la RFI, purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, Vasile Bănescu.

Acesta a detaliat, pentru postul de radio RFI, care sunt în opinia sa cauzele care au dus la invalidarea referendumului.

Prima cauză invocată de acesta a fost amânarea, discutarea și rediscutarea referendumului timp de trei ani de zile, astfel încât „tema a fost demonetizată și discreditată”. În plus, „în spațiul mediatic tema nu a fost bine primită și nici comentată cu maximă obiectivitate”.

O altă cauză a fost determinată de faptul că foarte mulți oameni, „deși gândesc identic cu cei care au votat la referendum (...) totuși au avut o reținere provocată de următoarele două elemente: s-a indus ideea că neclaritatea întrebării, pentru o majoritate, ar ascunde posibile surse de manipulare și de modificare ale unor alte legi, asta au înțeles foarte mulți oameni, pe de altă parte, al doilea element, asocierea acestui referendum cu un anumit personaj politic, s-a spus clar, este referendumul lui X”.

Întrebat cine este „X”, Bănescu a răspuns: „Evident, cei care au spus asta în spațiul public s-au referit la dl Dragnea, pe care l-au asociat într-un mod insistent cu acest referendum, ignorând faptul că actualii guvernanți erau obligați să organizeze acest referendum, acum sau mai târziu”.

Acesta a subliniat însă că nu putem „vorbi despre vinovați punctuali, putem vorbi despre cauze care au determinat această reținere a multor cetățeni de a merge la vot și am menționat două dintre ele: politizarea, asocierea cu un anumit personaj politic și, evident, întrebarea, care pentru mulți a avut un grad de neclaritate care a indus din păcate în eroare”.

Vasile Bănescu nu crede că „se va ajunge în societatea românească la adopția de copii de către cuplurile homosexuale”.

„Nu consider că este un pericol iminent dar nu subestimez influența ideologică care punctual este adesea foarte intens promovată de vârfurile ideologiei LGBT-iste, știm că nu doar la noi, dar mai ales în spațiile apusene . Această ideologie este una reală, este una manifestată intens”, a susținut purtătorul de cuvânt al Patriarhiei.

Bănescu a subliniat că Biserica Ortodoxă este „pro-europeană, pro-democrație” dar „nu poate fi niciodată neglijentă cu niște valori creștine care fac parte din tezaurul pe care s-a edificat”, iar una dintre aceste valori este căsătoria.

„Niciodată Biserica nu va putea fi de acord cu diluarea instituției căsătoriei sau cu deschiderea ei către persoane de același sex”, a avertizat el.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4920 vizualizari

  • +13 (25 voturi)    
    Un diagnostic... (Marţi, 9 octombrie 2018, 15:23)

    Costello [utilizator]

    ....EXACT!
    • +14 (20 voturi)    
      BOR (Marţi, 9 octombrie 2018, 16:22)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Costello

      N-o fi fost BOR initiatorul referendumului,dar oare cine a fost principala vuvuzea a propagandei proreferendum ? Si cine a fost in spatele CpF,organizatie obscura de care nu auzise nimeni ? Cum ramane cu apelurile patriarhului si ale episcopilor inclusiv in ziua votului ? Dar cu amenintarile preotilor la slujbe cu excluderea de la impartasire a celor ce nu merg la vot ? Dar cu sedinta de partid din biserica cum ramane ? Ati vrut sa va umflati muschii,sa aratati tuturor partidelor ca pentru o problema inexistenta scoateti 30% din electorat (fie vorba intre noi ati sperat la peste 50%),cu un singur scop:sa mulgeti bugetul de stat de bani si acum si pe viitor indiferent cine ajunge la guvernare.Tzeapa!
  • +4 (14 voturi)    
    Am uitat de ina un motiv... (Marţi, 9 octombrie 2018, 15:26)

    Costello [utilizator]

    ... absolut inutil si inoportun in conditiile noastre.
  • +11 (17 voturi)    
    Alooo BOR (Marţi, 9 octombrie 2018, 15:33)

    ady77 [utilizator]

    Te lepezi de satana, ma lepad de Dragnea.
    Cam asa cu voi.
    • +13 (19 voturi)    
      vrednic este (Marţi, 9 octombrie 2018, 16:32)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui ady77

      ... Dragnea laudat de Patriarh pentru donatii din bani publici - intre timp orice serviciu bisericesc costa, se pun tot felul de taxe si pretexte - biblii si evanghelii, vin bisericesc, te afuriseste preotul pentru ca nu ai cumparat lumanarea de la EL.
      Iar scoala sau cladirea in care lucrezi / locuiesti se degradeaza dar biserica de langa se inalta din ce in ce mai semeata
      • 0 (0 voturi)    
        foarte bine.. (Miercuri, 10 octombrie 2018, 15:27)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        cine vrea "servicii bisericesti" sa scoat banul.....ca nimic nu e gratis...mai ales ca prostia se .."plateste"...
  • +13 (29 voturi)    
    v ati intrebat vreodata (Marţi, 9 octombrie 2018, 15:33)

    Martinezu [utilizator]

    daca exista vreo legatura intre faptul ca suntem cei mai credinciosi din Europa si faptul ca Romania este subdezvoltata?
    V-ati intrebat de ce exista cate una doua sau mai multe biserici stralucitoare in fiecare localitate din tara desi in multe din aceste localitati nu exista vreo alta cladire publica?
    • -6 (18 voturi)    
      da da (Marţi, 9 octombrie 2018, 16:47)

      cp62 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      crestinismul este de vina pentru saracia din lume. I-a uita-te tu mai bine. America crestina si Europa de vest casa s-a fondat pe valori crestine au adus cea mai mare dezvoltare din ultimul secol. Rusia si China comunista au adus scalvie. India, Pakistan si toate tarile sarace din Asia se inchina la vaci si la nu stiu ce alte animale
      • +4 (14 voturi)    
        Fundamentalismul e de vina (Marţi, 9 octombrie 2018, 17:32)

        Savitar [utilizator] i-a raspuns lui cp62

        Si e present si in crestinism, unde Ortodoxia exceleaza. De ce? Pt ca este complet obtuz la dezvoltare, la inovare, nu accepta open minds, libertatea de gandire….de aia.
        • +3 (3 voturi)    
          Nu i-as zice fundamentalism. Doar prostie. (Miercuri, 10 octombrie 2018, 11:16)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

          Zicea Nicolae Steinhardt - evreu crestinat, doctor in drept, scriitor, detinut politic, preot duhovnic la manastirea Rohia: "Domnul iubeste nevinovatia, nu imbecilitatea." Si tot el: "Pentru cine este inzestrat cu darul intelegerii, prostia – macar de la un anume punct incolo – e pacat."

          Neimplicarea in treburile cetatii, pasivitate in fata raului, toleranta fata de necinste, sustinerea orbeasca si fara argumente a unor opinii, completa ignorare a celor din jur, astea nu-s de nici o culoare fapte sau atitudini crestine. Astea toate, dupa parerea mea, isi au originea in prostie. Ori prostia, in momentul de fata, e la fel de raspandita si printre credinciosi (fara vreo diferenta intre catolici, ortodocsi, protestanti, neoprotestanti, mahomedani sau budisti, pe de-o parte, si atei pe partea cealalta). N-are nici o categorie sociala sau un grup social, religios, etnic sau sexual, monopolul asupra prostiei.
      • 0 (0 voturi)    
        mda (Miercuri, 10 octombrie 2018, 21:04)

        real didi [utilizator] i-a raspuns lui cp62

        america e protestanta, europa de vest e catolica si protestanta. noi, rusii, sarbii si grecii suntem ortodocsi, saraciile continentului... nu mai zic de moldova, armenia si alti saraci...
        dezvoltarea intelectuala tine si de religie, iar ortodoxia e moartea intelectualitatii...
    • -3 (7 voturi)    
      te-ai tot intrebat si tot n-ai aflat! (Marţi, 9 octombrie 2018, 18:58)

      dodojohnny [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Martinezule, crestinismul a fost cauza principala a evolutiei umane din Europa in ultimii 2000 de ani. In 1938 Romania era considerata o tara bogata, cu perspective foarte bune. Atunci romanii erau multa mai credinciosi decat acum, deci nu tine chestia cu saracia= credinta. La fel ca atunci, nici azi nu credinta ar fi cel mai mare impediment in calea dezvoltarii economice a Romaniei. Fii obiectiv si cauta motivele acolo unde sunt, nu te hazarda pe un teren pe care n-ai capacitatea de-a "juca"!
    • -5 (7 voturi)    
      Cei mai credinciosi sunt Polonezii: 98% catolici (Marţi, 9 octombrie 2018, 22:16)

      un.roman [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Am mai scris si o repet: Polonezii au facut acelasi referendum in '91, cu 15 ani inainte sa adere la Uniunea Europeana.
      Sunt inapoiati? Au trecut criza pe + iar astazi domina economia europeana!
      Aici e vorba de disciplina, nu de religie.
      Votul e un drept, dar e si obligatie
    • -3 (5 voturi)    
      se pare ca nu stii nici istorie (Marţi, 9 octombrie 2018, 22:19)

      un.roman [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Nu prea avem cum sa fim dezvoltati, pt ca am fost mereu la rascruce de vanturi.
      Ba migratorii, ba otomanii, pe urma rusii, acum SUA
      Toti ne incaleca si noi tragem ponoasele: vezi articolul cu procesul pierdut la CEDO - americanii au facut inchisori secrete in Romania, Romanii sunt buni de plata
  • +12 (22 voturi)    
    Păi... (Marţi, 9 octombrie 2018, 15:42)

    micsinegru [utilizator]

    Tovarășe, hai să nu încurcăm capra cu varza.
    Referendumul inutil dpdv juridic (util doar pentru sifonarea a 40 milioane de euro) era despre Familie, nu despre căsătorie.
    Pe lângă cele 2 motive, aș mai enumera: un referendum inutil, ura emanată de biserică împotriva LGBT, asocierea bisericii cu politicienii, ...
    • 0 (0 voturi)    
      xzxzxzx (Marţi, 9 octombrie 2018, 18:38)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui micsinegru

      Cred ca este ESENTIALA argumentatia ta ! Am enuntat ideea inca de la inceputul ” dezbaterilor ” angajate AICI la HN. REFERENDUMUL ne-a dat tuturor O MARE LECTIE !! De aceea ,cred / se pare că a și fost bine că ”a aparut” si s-a consumat așa cum s-a consumat .Este o infrangere spectaculoasă pentru PSD, este tot atat de spectaculoasă pentru BOR! Desolidarizarea de esenta socială a credintei, ( bazele i s-au pus tocmai paradoxal in comunismul ateu !) va fi o temă majoră pt BOR de-acum incolo ! PSD-ul trebuie sa se destrame urgent prin presiunea noastră continuă, ca să ajungă la social democratia autentică , nu comunistoidă ! Occidentul însuși e supraîmbâcsit de așa ceva ! Si acolo trebuie sa i se pună capăt tendintei ! Abia după aceea putem vorbi despre ORGANIZAREA SOCIALĂ PENTRU PROGRES ! Pare greu de acceptat , dar acolo se va ajunge . EUROPARLAMENTARELE din UE vor fi categoric un TEST MAJOR !
  • +10 (16 voturi)    
    Assad (Marţi, 9 octombrie 2018, 15:43)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    Eu am crezut ca asta e Assad
  • +10 (14 voturi)    
    ... (Marţi, 9 octombrie 2018, 15:49)

    tirolez [utilizator]

    Presupun ca nu exista nici macar vreo urma de remuscare pentru banii cheltuiti.
    • -3 (3 voturi)    
      da (Marţi, 9 octombrie 2018, 18:35)

      cp62 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      dar pentru sutele de milioane de dolari risipiti pentru constructia de stadioane megalomanice nu exista nici o remuscare? La Craiova s-a construit uns stadion de 60 milioane intr-un moment cand Universitatea Craiova nici nu mai exista. La Tg Jiu s-a construit un alt stadion de cateva zeci de milioane din banii statului pentru o echipa de divizia C. Cred ca in ultimii 10 ani s-au cheltuit pe putin 500 milioane pentru stadioane
  • +17 (21 voturi)    
    “Vrednic este!” (Marţi, 9 octombrie 2018, 15:57)

    Alui [utilizator]

    “Vicepremierul Liviu Dragnea a primit Ordinul „Sfinţii Martiri Brâncoveni” pentru ajutorul acordat unor biserici. La semnalul Preafericitului Daniel, preoţii i-au cântat lui Dragnea „Vrednic este!”.
    Momentul a avut loc la Mânăstirea Hurezi, din Vâlcea, unde viceprim-ministrul Liviu Dragnea a asistat la slujba de resfinţire a picturii bisericii ctitorită în urmă cu trei secole de voievodul Constantin Brâncoveanu.

    La finalul slujbei oficiată de un sobor de ierarhi, sub conducerea Preafericitului Părinte Daniel, vicepremierul Liviu Dragnea a fost chemat pe scenă. Patriarhul României a precizat că viceprim-ministrul primeşte Ordinul „Sfinţii Martiri Brâncoveni” pentru ajutorul acordat mai multor mânăstiri din apropierea Bucureştiului.

    „Domnul viceprim-ministru Liviu Dragnea a ajutat mai multe mânăstiri de pe lângă Bucureşti si de aici, şi noi îi oferim acest ordin, Ordinul „Sfinţii Martiri Brâncoveni”, şi pentru ajutoarele viitoare, si de încurajare. (...) Pe noi ne-aţi ajutat, dar nu spun cât şi cum, ca să nu trezim invidie dar, oricum, pe noi ne-aţi ajutat mult. Oricum, ce promite, face. Nu promite mult, dar ce-a promis a şi făcut”, a spus Preafericitul Daniel.

    Imediat, la semnalul Patriarhului, preoţii i-au cântat vicepremierului Liviu Dragnea „Vrednic este!”.

    Ba, dar mari ipocriti sunteți! PSD=BOR!
    • +6 (8 voturi)    
      Teofan-Dragnea (Marţi, 9 octombrie 2018, 16:04)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Sau Teofan-Dragnea care au mers de-a gatea doar doar le mai scapa bani din buget pentru bisericutele lor sarace.
      https://www.google.com/search?q=teofan+dragnea&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=tCqOr6EzRH3eyM%253A%252C7RafZxA8fgUdSM%252C_&usg=AI4_-kQGmSfjQqnMqiNE731kSyNW2U4HzA&sa=X&ved=2ahUKEwiSuoWstfndAhXCZlAKHVnHDI8Q9QEwAXoECAAQBg#imgrc=37E-Hj8OIa7-DM:
  • +9 (15 voturi)    
    Nici voi nu v-ati lepadat... (Marţi, 9 octombrie 2018, 16:06)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    Ehe...ce v-ati bucurat ca politicienii cu mici exceptii au sarit in barca pierzatorilor scotand gogomanii care mai de care...ehehehe...atunci nu v-ati dezis sa ii rugati sa stea in banca lor si sa dezavuati minciunile cu homosexuali mancatori de copii sau de socri mici in loc de socri mari.
    Sper sa fie o lectie dar nu cred...BOR-ul a intrat intr-o cadere...doar o Apocalipsa locala ii mai salveaza d ela pieire.
    • +4 (8 voturi)    
      Intrati in biserici duminica si vedeti ca sunt (Marţi, 9 octombrie 2018, 17:12)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      deja, ''pieriti''!
      Cu cat lipsa de apetenta pentru cele sfinte e mai evidenta, cu cat au constatat ca ne manifestam mai mult ca ortodocsi de miel si de toba , cu atat minciuna si ipocrizia lor a iflorit mai tare. Raspunsul lor a fost Catedrala grandomaniei Lor ! Evident ca putea fi construita o catedrala mai mare, mai frumoasa decat oricare biserica dar nu asa o sfidare , si inca din banii nostrii si inca in timp ce veniturile lor sunt neimpozitate de 30 de ani !!
  • +7 (15 voturi)    
    Despre adopție copiilor de către homosexuali! (Marţi, 9 octombrie 2018, 16:09)

    Alui [utilizator]

    Isus a dat pilda cu Bunul Samaritean. Putina lume știe ca pe timpul ăla samariteni erau paria societății in Israel.
    Probabil Isus n-a avut curajul ca in loc de Samaritean sa spună “soldat roman”. Idee pe care vroia s-o transmită e cineva dintr-un grup pe care îl urăști sau disprețuiești s-ar putea sa-ți salveze viața. Imaginati-va pilda in ziua de azi in România, in care rolul samariteanului e luat de un țigan\ungur\homosexual\etc. Atunci veți înțelege mai bine idea din pilda lui Isus. Popii știu asta, dar v-au ascuns intenționat interpretarea asta!
  • +6 (12 voturi)    
    BOR (Marţi, 9 octombrie 2018, 16:10)

    ABBV [utilizator]

    v-ati facut "prieteni" din aia care nu au mers la referendum, prin: amenintari, blesteme, santeje emotionale, etc !
    a-ti facut propaganda la ura voi si prieteni vostri CpF !
    Presimt ca va urma ceva de bine pentru voi, gen fara bani din bugetul public pentru salarii biserici etc, societatea are alte probleme!
    Acum ca a-ti atacat si mana politica care va hraneste ....o sa fie interesant! Sunteti un fel de stat in stat!
    Cat despre adoptii ....daca familia zisa traditionala nu ar abandona copii aia nu ar putea sa i adopte nimeni ! Deci la modul sincer nu mai simulatii interesul pentru ei! Va este doar frica ca daca vor dobandii principii civice puternice si toleranta fata de semeni nu vor mai fii o masa de manevra pentru voi. Pentru ca atunci nu o sa mai puteti sa spunetii de moralitatea din cartea cu povesti!!
    Iar despre institutia casatoriei ...ce cautati MAHH la legii ? Ce cautatii acolo ? Pro-europeana auzi la el, medievalule!!!
    E foarte bine ce faceti, faceti in continuare doar asa o sa va trageti presul de sub picioare!!
  • +9 (15 voturi)    
    Lepra de Banescu! Stiau de la inceput tot. (Marţi, 9 octombrie 2018, 16:14)

    ddutz [utilizator]

    Stiau ca personajul "X", adica Dragnea si PSD vor folosi rezultatul referendumului ca o maciuca contra UE, sa ne lase-n pace cu legile justitiei, abuzul in serviciu, incalecarea magistratilor, etc si eventual chiar sa initieze un ROEXit.
    Popii au limba despicata ca serpii.
  • +4 (10 voturi)    
    BORul o vetusta capusa pe capul superstitiosdilor (Marţi, 9 octombrie 2018, 16:17)

    Plagarus [utilizator]

    Ne vom " mantuii " ca tontii, pe clopotele lui Daniel ?!
  • +9 (11 voturi)    
    in sfarsit si-au dat seama (Marţi, 9 octombrie 2018, 16:20)

    AliKimiku [utilizator]

    Ca au fost luati de fraieri de Dragnea.
  • +2 (8 voturi)    
    desigur (Marţi, 9 octombrie 2018, 16:25)

    Kosmos [utilizator]

    Preotii sunt ingerasi..ei nu fura ca Dragnea.. si nu chicotesc pe strazi cand se pune de un mort si te juppoaie de bani la toate ritualurile facute sa stoarca material vartos
  • +5 (13 voturi)    
    rusinoasa abordarea lui Banescu (Marţi, 9 octombrie 2018, 16:44)

    Stefan534324 [utilizator]

    se spala pe maini mai ceva ca pilat din pont.
  • +6 (12 voturi)    
    De un referendum re. statutul BOR ce ziceti ? (Marţi, 9 octombrie 2018, 16:44)

    BroascaLaBariera [utilizator]

    Acum ca ne-am lamurit cum stam/stati, ce-ati zice de un nou referendum avand ca tema daca romanii sunt sau nu de acord sa sponsorizeze in continuare din bani publici investitiile BOR, cum ar fi Catedrala ? Numarul necesar de semnaturi pentru initiere se aduna numai din Bucuresti relativ usor, si va garantez ca un astfel de referendum va fi validat ...
  • +1 (9 voturi)    
    Uitati-va (Marţi, 9 octombrie 2018, 17:06)

    vasile-roaita [utilizator]

    In Europa la tarile ortodoxe. Romania, Rusia, Grecia, Serbia. Toate o duc nasol. de ce oare? Pe timpul dacilor pe vremea spiritualitatii lui Zamolxe, dacii erau un popor puternic, pina si romanilor le era frica de ei. ce s-a intimplat cu dacii dupa crestinizare? S-a ales "ales bules" de ei. Eu m-am lepadat de religie si m-am dus catre spiritualitate.
  • +2 (10 voturi)    
    Omul se face că nu pricepe (Marţi, 9 octombrie 2018, 17:11)

    Ion Alexandru [utilizator]

    Acest purtător de cuvânt al BOR nu pricepe că o mare parte din electorat nu a ieșit la vot pentru că nu are nimic de împărțit cu homosexualii, pentru că există și oameni toleranți, nu numai extremiști precum BOR-...ii ăștia ? Nu îi este puțin rușine când se uită în oglindă ?
  • +4 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 9 octombrie 2018, 17:15)

    [anonim]

  • +4 (10 voturi)    
    Banii, banii si iar banii (Marţi, 9 octombrie 2018, 17:38)

    buncrestin [utilizator]

    Daca nu erau banii la mijloc, nu interesa pe nimeni de o problema inexistenta, umflata artificial. Banii sunt cauza, mijlocul si scopul pentru care BOR a pus la cale cel mai odios experiment social din ultimii 20 de ani. Rusine!
  • +3 (5 voturi)    
    Vasile Banescu (Marţi, 9 octombrie 2018, 18:16)

    middle_brick [utilizator]

    Ba da ce fata de Bashar al-Assad are Banescu asta, unde l-o fi gasit BOR pe asta!?? undercovar Siria?
  • -3 (5 voturi)    
    Perfect punctat! (Marţi, 9 octombrie 2018, 22:09)

    un.roman [utilizator]

    Un discurs coerent si bine argumentat.
    As mai adauga o cauza: discursurile deraiate, care fac rau ideii pe care o aparam aici dar si Bisericii.
    Au fost unii care au iesit la rampa si au spus vrute si nevrute. Oamenii astia par nebuni si nu fac bine nimanui.
  • +2 (4 voturi)    
    Unde a inceput.... (Miercuri, 10 octombrie 2018, 7:23)

    nlln [utilizator]

    Participarea slaba la referendum isi are originea in timpuri mult mai indepartate decat zilele premergatoare referendumului.

    Incepand cu trecuta campanie pentru prezidentiale cand " inalte fete bisericesti" ( !!!) si -au exprimat deschis dorinta de a avea un castigator ortodox, roman ..adica Ponta.

    Aceasta " inalta fata bisericeasca " nu si-a cerut scuze, public, nici pana astazi.Inca de atunci s-a vazut ca " seful " bisericii este in dezacord cu marea majoritate a poporului .

    A urmat un sir lung de prezente la tot felul de evenimente cu puternica tenta electorala.
    Impreuna cu reprezentati de cele mai multe ori politici a inceput si se continua procesul de "sfintire" a te miri ce.

    Parlamentarii depun juramantul cu mana pe Biblie.Aceleasi persoane intr-un interval de timp mai lung sau mai scurt ajung in conflict cu legea fara ca cineva sa ia atitudine....
    Propuneti " pedepse" pentru cei care nu au fost la referendum ( parca traim in Evul Mediu).
    O sa ajungeti sa impartasiti doar psd-ul si cercetatii cu legea.

    Ceilalti, credinciosii obisnuiti, toleranti, oameni cinstiti , care stiu ce inseamna " credinta in Dumnezeu" nu au nevoie de o Catedrala sa se roage catre Dumnezeu, le este suficienta icoana care o au acasa .
    Impartasiti sau nu..
    Aici este o alta intrebare.
    Care este rolul preotului?
    Vegheaza / indruma parcursul catre mantuirea sufletului sau jandarm in drumul catre mantuire?
    Este preotul o poarta ( inchisa)pe acest drum? Sau este o treapta pe acest drum?

    Ca sa inchei, imi lasa impresia ca nu au inteles nimic din acest referendum.In loc sa isi asume infrangerea cauta tot felul de scuze.
    Pierderea continua de partea lor.
  • 0 (0 voturi)    
    aiureli (Miercuri, 10 octombrie 2018, 21:01)

    real didi [utilizator]

    bor face intentionat confuzia intre casatorie (care e o chestie laica ce tine exclusiv de statul roman) cu cununia civila (care e o chestie religioasa, pe care o face biserica). ce treaba are biserica cu treburile laice, nu inteleg? ce treaba are biserica cu cine cu cine se casatoreste (repet, la starea civila).

    nu vine nimeni in biserica sa se casatoreasca, lumea se casatoreste la starea civila, o institutie laica a statului. atunci de ce se baga biserica unde nu e treaba ei? sa isi vada de moaste si de prostit prosti, nu e treaba lor daca se casatoresc barbati cu femei sau femei cu femei sau barbati cu barbati.

    am mai citit si elucubratiile unui dezaxat de pe la targoviste care sustine ca ar trebui folosita anatema si afurisenia impotriva celor care nu au votat la referendum. serios? ma cac pe toti dezaxatii astia bor si pe afuriseniile lor.

    cretinii astia nu inteleg ca au pierdut trenul, au ramas alaturi de dobitocii de rusi in evul mediu cu mintea. o sa raman cu bisericile goale pentru ca au avut tupeul sa il privatizeze pe dumnezeu.