Gabriel Leș: Nu mă simt vinovat că nu am făcut armata. Nu am fost luat de pe stradă și adus în MApN

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 31 martie 2019, 16:26 Revista Presei | Radio TV


Gabriel Les
Foto: Facebook
Gabriel Leș spune că a observat că este o dezbatere că el, ca ministru al Apărării, nu a parcurs stagiul militar obligatoriu, însă a subliniat că ministrul este numit politic și că nu se simte vinovat că nu a făcut armata, deoarece nu a fost „luat de pe stradă” și adus în MApN, ci are experiență.

„Văd că a fost o mare dezbatere pe această temă multă vreme. Vreau să vă spun că începusem a doua facultate când s-a ridicat obligativitatea, când s-a suspendat obligativitatea serviciului militar. N-as fi avut nicio problemă să o fac. (...) Mi-ar fi făcut plăcere să o fac, dar pe de altă parte așa este legea la acest moment. Ministrul este numit politic. Nu vreau să mă simt vinovat că nu am făcut armata și astăzi sunt ministrul Apărării Naționale, în condițiile în care am și experiență ca fost secretar, adică n-am fost luat de pe stradă și am fost adus în Ministerul Apărării ca secretar de stat. Am lucrat la proiectele despre care astăzi se discută (...), deci am lucrat la aceste programe și nu vreau să mă simt...”, a spus ministrul Apărării, Gabriel Leș, într-un interviu la Realitatea TV, potrivit Mediafax.

De asemenea, întrebat dacă i-ar face plăcere să meargă în armată, chiar și în condițiile din prezent, Gabriel Leș a răspuns: „Asta ar însemna armata profesionistă, nu aș putea să vă spun la momentul ăsta, dar armata obligatorie aș fi făcut-o cu plăcere”.

Ministrul Apărării, Gabriel Leş, a mai răspuns și în urmă cu câteva luni la întrebări privind stagiul militar obligatoriu. El a răspuns pe Facebook unei întrebări privind calităţile sale de a ocupa funcția de ministru al Apărării, precizând că nu a făcut armata pentru că era student, însă are abilităţile necesare mânuirii unei arme, dovadă fiind rezultatele obţinute la concursurile de tir.

Stagiul militar obligatoriu a fost eliminat în România în 2007.

Gabriel Leș a fost secretar de stat pentru armamente în MApN în perioada 2015-2016. De asemenea, el a mai condus Ministerul Apărării pentru câteva luni, în 2017. La finele anului 2018, Leș a fost numit din nou ministru al Apărării.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4155 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Nu de pe strada (Duminică, 31 martie 2019, 16:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ai fost luat si pus ministru pentru ca esti un pesedist clientelar, carierist, incompetent, slugoi si complice la distrugerea Rom. Odata pus ministru, te-ai tinut numai de TICALOSII, ca un gunoi ce esti, actionând la comanda gruparii vânzatoare de tara al carei vf este multi-penalul Liviu Dragneev.
    • +5 (5 voturi)    
      Rog să-i vedeți CV-ul postat pe (Duminică, 31 martie 2019, 19:35)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      site-ul M.Ap.N.(mapn.ro) și vă lămuriți de ce omul
      este pafarist in orice problemă,nu numai in Apărare.Este un merceolog întârziat care a *scris*
      vreo cinci cărți de merceologoe și marketing,cu
      același conținut,dar cu titluri schimbate.Durerea este că vorbește prea mult in public in probleme
      sensibile ce țin de Apărare și securitatea Statului.
      Nu-i lasă nici pe militari să-și facă treaba,vedeți
      circul declanșat in legătură cu șeful Statului Major
      al Apărării.
    • +5 (5 voturi)    
      Gresit. (Duminică, 31 martie 2019, 21:00)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      A fost pus minstru de Dragnea pentru ca Les are origini poloneze. Iar cand este vorba de Romania interesele slavizarii ei coincid si la rusi si la polonezi. Un Ministru al Apararii polonez sau cu origini ruse ca Fifor este primul pas necesar pentru Dragnea si Putin in scopul fortarii acapararii Conducerii Armatei Romane.
  • +6 (6 voturi)    
    recunoaste (Duminică, 31 martie 2019, 16:47)

    zigot [utilizator]

    singur ca este nevinovat;
    se poate ca acest om cu acest nivel -conform propriilor
    recunoasteri ale starii industriei de aparare- sa fie
    ministru apararii?
    • +9 (9 voturi)    
      obs. (Duminică, 31 martie 2019, 16:57)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      O mica observatie, in cazul sau se scrie "nevinovat", intre ghilimele, adica habarnist....
  • +3 (9 voturi)    
    fara sens (Duminică, 31 martie 2019, 16:50)

    codrean [utilizator]

    intrebarea. Sunt tari in care postul e ocupat de o femeie !
    Nu ca mi-ar fi teribil de simpatic ministrul sau ca n-as avea idoieli asupra capacitatilor sale dar intrebarea chiar nu are sens. In majoritatea statelor europene la Armata sunt ministri civili ! Important e managemntul, de militaria propriuzisa se ocupa Statul Major. Bine, PSD l-a dinamitat si pe acela, asta ar fi un alt subiect. Despre siguranta nationala ...
    P.S. Care-o fi cele doua facultati ? Una, presupun, e teologia, si cealalta ?
    • +11 (11 voturi)    
      facultatea e una singura si e facuta tarziu (Duminică, 31 martie 2019, 16:58)

      beeeeeenar [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      a absolvit liceul in 1994. a fost admis la facultatea abia in 1997. a fost repetent, astfel ca a terminat studiile de licenta abia in 2002.
      in mod normal trebuia sa faca armata de 1 an.
      s-a fofilat dar are tupeul sa se bata cu pumnul in piept.
      • +8 (8 voturi)    
        ?!? (Duminică, 31 martie 2019, 17:12)

        D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui beeeeeenar

        Nu pricep un lucru. Parca in 1994 serviciul militar era obligatoriu si se facea la absolvirea liceului, exceptand situatiile in care erai admis la facultate. Daca e asa si ministrul a avut, intr-adevar, o pauza de 3 ani intre absolvirea liceului si inceperea studiilor, ma intreb ce rost au afirmatii de genul "as fi facut armata obligatorie cu placere". Puteai sa o faci daca vroiai, dar ai amanat-o pana cand intrarea la facultate a definit mult mai usoara decat in anii comunismului, ocazie cu care ai reusit si tu.

        Altfel, de acord, sunt destule tari in care ministrul de resort nu e militar de cariera, ba chiar si femeie. Insa nu face afirmatii ipocrite.
  • +6 (6 voturi)    
    Nu trebuie experiență să fii prost. (Duminică, 31 martie 2019, 16:55)

    asavreau [utilizator]

    Ca ministru al apărării nu trăncăni vrute și nevrute toată ziua,făcând pe grozavul.Aș spune că un ministru al apărării discret este mai eficient.
  • +6 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 31 martie 2019, 17:06)

    [anonim]

  • +8 (8 voturi)    
    Nu e de pe strada... (Duminică, 31 martie 2019, 17:10)

    denvarel [utilizator]

    nu a fost „luat de pe stradă” și adus în MApN.
    Zau? Mare mirare. Dar de unde te-ai luat? Din Birt?
  • +4 (4 voturi)    
    nu este cazul (Duminică, 31 martie 2019, 17:49)

    CRMS [utilizator]

    Nici un PSD-isti nu se simte vinovat pentru nimic..
  • +4 (4 voturi)    
    Atata vreme cat o tzatza pavianca e PM (Duminică, 31 martie 2019, 18:26)

    Dalinar [utilizator]

    instrumentata de un Porcar Penal, nu va d de ce ar avea probleme omul. Il ai pe Daia, un dement senil la agricultura, o abramburoaica la Educatie, un Cuc Ciubuc la Transporturi, etc etc, numai competenti bravi psd.
  • +1 (7 voturi)    
    ! (Duminică, 31 martie 2019, 18:53)

    chiuaua [utilizator]

    A face serviciul militar , aka "armata", in Romania nu insemna decat umilirea personala si pierdere masiva de timp, nicidecum pregatirea militara.
    Mie mi s-a furat din viata 12 luni pe care nu mi-i da nimeni inapoi....din pacate.
    • +3 (3 voturi)    
      Dragul nostru, (Duminică, 31 martie 2019, 19:23)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      De ce nu ai optat pentru o școală de dansuri și
      maniere elegante!? Nu ai citit nimic și nu ai văzut
      macar un film de cum se face armata in SUA,Marea Britanie s-au in Mama ta Rusia!?
    • +3 (3 voturi)    
      Ai invatat sa tragi cu pusca?! (Duminică, 31 martie 2019, 19:57)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      Asta prinde bine oricand. S-ar putea sa-ti foloseasca mai curand decat te astepti.
  • -3 (3 voturi)    
    vorbeste lumea ca ... (Duminică, 31 martie 2019, 19:33)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    treaba principala e sa fie rezultate ca lumea ...altfel zis, numele persoanelor nu au nicio semnificatie ...