Teodor Meleșcanu, despre dezastrul de la votul din Diaspora: Nimeni nu știe câți români sunt în străinătate / Despre demisie: Nu ține numai de mine, ține și de partidul politic

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 27 mai 2019, 1:20 Revista Presei | Radio TV


Teodor Melescanu
Foto: Captura Digi 24
Ministrul de Externe, Teodor Meleșcanu, a susținut duminică noapte, într-o intervenție telefonică la Digi24, că el și-a „făcut datoria” în ce privește organizarea votului din Diaspora, unde, la fel ca în 2014, românii au format cozi imense la secțiile de votare, iar mulți dintre ei nu au reușit să-și exercite votul. Meleșcanu a refuzat să spună dacă își va da demisia din funcție pentru această situație, susținând că „e o chestiune care nu ține numai de mine, ține și de partidul politic din care fac parte”.

„Eu am făcut mai multe cereri către cei de la Comisia Electorală Centrală, care mi-au răspuns că, potrivit legii, nu pot să facă o extindere” a programului de vot, a susținut Meleșcanu.

El a afirmat că s-a discutat inclusiv emiterea unei ordonanțe de urgență de către Guvern, dar că „legea nu permitea” nici acest lucru.

„Da, am vorbit despre ideea unei ordonanțe de urgență cu doamna Dăncilă personal, dar mi-a spus și dânsa că nu se poate face OUG, că trebuie cel puțin o zi în care să fie pusă pe site”, a explicat ministrul de Externe.

El a insistat că nu era o chestiune ce ținea de timpul de redactare a unei ordonanțe, ci o „problemă legală”.

Întrebat de ce nu a reușit să anticipeze nici acum, la fel ca și la alegerile prezidențiale din 2014, când tot el era ministru de Externe, numărul mare de români care vin să voteze la secțiile din Diaspora, Meleșcanu a răspuns: „Pentru că nimeni nu știe câți români sunt în străinătate”.

„Eu am cerut de la consulate datele, toate propunerile privind numărul secțiilor le-au făcut ambasadale și consulatele, ele ne-au dat propunerile de înregistrare a unor secții suplimentare, toate secțiile cerute au fost înființate”, a spus ministrul.

Mai mult, cu privire la organizarea votului din străinătate, el a spus că „s-a mers pe o participare la vot de 30%”.

Teodor Meleșcanu a fost întrebat insistent cine va deconta până la urmă organizarea dezastruoasă a votului în Diaspora, în urma căreia mii de români nu au putut să-și exercite votul, el evitând să dea un răspuns.

„Decontează toată lumea”, a spus el. „Nimeni nu i-a împiedicat (pe români) să voteze. Dacă neapărat au ținut să voteze, au venit de dimineață, de la prima oră”.

Meleșcanu a refuzat și să răspundă dacă se simte responsabil pentru situația votului din Diaspora: „Eu consider că mi-am făcut datoria cu tot ce am putut, am trimis o cerere...”

Întrebat dacă își dă demisia, Meleșcanu a spus că aceasta „e o chestiune care nu ține numai de mine, ține și de partidul politic din care fac parte”.

El a spus în schimb că îi „pare rău” că au fost români care nu au putut vota. „Îmi pare foarte rău că s-a întâmplat acest lucru, nu v-aș dori să fiți în locul meu, să aveți responsabilitatea... Regret că nu și-au putut exprima votul și îmi asum toată răspunderea politică pentru acest lucru, a spus el, fără a preciza clar în ce mod își va „asuma răspunderea”.










Citeste pe MedLife.ro
Un nou tratament pentru diaree










9616 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    A fost halucinanta (Luni, 27 mai 2019, 1:43)

    transalpinarum [utilizator]

    interventia lui melescanu care BTW, a spus "ca-si asuma". Sunt ultimele zile ale acestor fantome comuniste!!!
    • +3 (3 voturi)    
      NU S-A VRUT ! (Luni, 27 mai 2019, 7:50)

      Andra99 [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Problema este ca nu s-a vrut sub nici o forma sa se schimbe ceva. Pentru ca SE STIA cu cine voteaza diaspora. Daca ar fi votat PSD, sa vedeti ce mobilizare ar fi fost, si nu ar mai fi ramas nimeni pe dinafara !!!
  • +9 (9 voturi)    
    jalnic (Luni, 27 mai 2019, 1:44)

    voinicu [utilizator]

    De ce nu o vrea omusorul asta sa isi petreaca batrinetile in liniste si cu demnitate? Sunt atitea parcuri frumoase in Bucuresti unde-si poate plimba stranepotii, sau chiar sa hraneasca porumbeii, dar el nu si nu , vrea sa fie acolo mot ca sa presteze numai el servicii catre dragnea si tariceanul.
    La fel ca in bancul cu ursul si vinatorul cel ambitios- mai degraba cred ca ii palce, decit ca nu-l duce mintea.
    • +4 (4 voturi)    
      Acest Moș Mele are deja 78 de ani, (Luni, 27 mai 2019, 8:31)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui voinicu

      fiind cel mai bătrân ministru de externe din lume.
      Se poate retrage la vila ginerelui său Peter Imre
      de pe malul Balatonului.Ipochimenul a executat ordinele lui Liv Jong UNU și ale lui Trădiceanu-
      Narâșkin de a bloca procesul de vot din Diaspora.
      Trebuie trimis in judecată pentru subminarea
      Statului de Drept și pentru interzicerea,cu rea voință, a unor drepturi fundamentale prevăzute in
      Constituție.
  • +11 (11 voturi)    
    ai întrebat?! (Luni, 27 mai 2019, 1:47)

    hdd [utilizator]

    vrei să afli câți români sunt în diaspora?
    foarte simplu!!!

    Fă un poll pe www.mae.gov.ro
    și află cu 2 luni înainte unde vrea fiecare să voteze

    îți ia maxim 30m să faci asta și o sa ai rezultate 80% corecte.
    Când o să ai diferențe astronomice între poll și prezență, măcar ai o scuză.

    Deocamdată dă-ți demisia!
  • +9 (11 voturi)    
    Da dinozaure (Luni, 27 mai 2019, 2:10)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Am inteles, voi ati vrut, nu ati putut, nu ati fost lasati, Soros e de vina, multinationalele si strainii, stim...

    Intrebarea la care nu raspunde niciun pesedist ciumat este alta: de ce dupa 5 ani, hai sa zicem 6 daca ne prefacem ca europarlamentarele nu existau, nu s-a luat nicio masura pentru a imbunatati situatia din 2014?

    Intrebarea este: cumva ati uitat de votul de azi? Nu stia nimeni ca trebuie pregatiri ample? A fost totul pe jenuche facut? Pai atunci demiteri la greu in frunte cu seful BEC si ministrul MAE.

    Ca de obicei se distrage atentia de la problemele reale. Stim ca Reptilienii sunt de vina, dar sincer, in 5 ani nu se putea face chiar nimic ?! Nici macar cate o uran in plus? O stampila ? Cat costa frate, ca va cumpar eu stampile...
  • +10 (10 voturi)    
    Incredibil (Luni, 27 mai 2019, 3:00)

    PlutoniumBoy [utilizator]

    cat dispret si nesimtire. A venit si vremea sa se schimbe clasa politica si avem cu cine acum.
  • +11 (11 voturi)    
    Securistul Melescanu (Luni, 27 mai 2019, 3:27)

    John_english [utilizator]

    nu știe cați romani sunt in străinătate.

    il interesează numai banii trimiși de ei in România.

    :))
  • +6 (6 voturi)    
    Deci, (Luni, 27 mai 2019, 4:51)

    Orizont [utilizator]

    daca a fost un precedent cu cozi imense de ce nu s-au luat masuri???
    Eu sint un nimeni si imi dau seama ca din 2014 au plecat si mai multi romani si ar trebui si mai multe sectii de votare. Iar la sectiile existente sa bage aiba mai multe stampile, mai multe separeuri pentru votare, mai multe buletine, etc.
    Dar aici se vede treaba ca el NU a vrut asta.
  • +5 (5 voturi)    
    Comunist batran si hotz, (Luni, 27 mai 2019, 7:21)

    John M. [utilizator]

    ia du-te tu acasa si scrieti amintirile tale de satrap politic pentru ca la scoala locala cu WC in curte s-a terminat hartia.
  • +4 (4 voturi)    
    ALDE e acolo unde trebuie (Luni, 27 mai 2019, 8:07)

    tontu [utilizator]

    Halucinant e sa ai un ministru de externe in varsta de 78 de ani, ce pretenti poti sa mai ai de la el?
  • +3 (3 voturi)    
    Ordinarul asta a zis ca a dublat numarul sectiilor (Luni, 27 mai 2019, 8:32)

    deval [utilizator]

    de vot in diaspora !!
    A dublat la fel ca Holguta salariile si pensiile ! Sectii diaspora 2014 :294, 2018 Referendum familie 378 si 2019 : 441 !!
    In plus , nu spune cate cabine a pus in acele sectii !!(In Italia intr-o sectie mutata anul asta erau 3 cabine)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Franta organizeaza 750 sectii pentru dispora franceza de 1.200.000 cetateni . Tot acolo, francezii își pot delega votul printr-o procură semnată la o autoritate publică (Primărie, Poliție sau Jandarmerie în țară și Consulat în străinătate) către un alt cetățean înscris pe aceeași listă electorală (în aceeași circumscripție).
    Solutii asa ca cetatenii sa nu fie umiliti si nici sa nu se faca cheltuieli mari exista , dar dinozaurii Ciumei Rosii nu au cum sa inteleaga ce vorbim !!
  • +4 (4 voturi)    
    Matematica e de vina... (Luni, 27 mai 2019, 8:43)

    cerber1972 [utilizator]

    Dl. Melescanu face pe naivul, cred... Pai, haideti sa facem niste calcule simple!
    Inainte de alegeri, conform sondajelor, erau asteptati la urne in jur de 35% dintre persoanele cu drept de vot. Cum se traduce acest numar cand vorbim despre diaspora?! Presupunem, caci nimeni nu s-a sinchisit vreodata sa afle care este numarul exact, ca in afara tarii ar fi in jur de 4 milioane de romani. Pastrand proportia, era de asteptat ca in afara tarii sa doreasca sa voteze in jur de 1,4 milioane de oameni. Nu asa???
    Ei bine, pentru acest numar de potentiali votanti, MAE a decis sa deschida un numar de 441 de sectii de votare raspandite in toate colturile lumii. Nimeni nu zice ca e rau ca s-au gandit sa deschida o sectie de votare la Luanda in Angola, pentru 12 persoane inscrise pe lista, dar cred ca marea majoritate a romanilor sunt in Europa, nu? Iar in Europa, MAE a decis sa aibe undeva spre 250 de sectii de votare, ceea ce inseamna ca, in medie fireste, in fiecare sectie de votare ar fi trebuit sa voteze undeva spre 6,100 de oameni.
    Daca facem o comparatie cu judetul Alba, sa zicem, atunci vadem cat de mult ii place matematica domnului Melescanu. In Alba, au fost deschise 440 de sectii de votare pentru un numar de 311,788 persoane inscrise pe liste. Daca ne raportam la cei 35% anticipati, atunci inseamna ca vorbim despre pana in 110,000, iar ca medie per sectie de votare...250 persoane.
    Adevarat, au fost luati prin surprindere! Patetic.
  • +2 (2 voturi)    
    Cata marsavie.. (Luni, 27 mai 2019, 8:48)

    sareta [utilizator]

    Batran marsav ,nimeni nu stie cati romani sunt afara DAR atunci de ce s-au trimis 4 milioane de buletine la 400 sectii de votare ? Cum drac sa voteze 10.000 de oameni la o sectie de vot cu 3 stampile intr-o zi ?Las ca nici cu PNL nu mi-e clar de ce au tacut desi stiau despre aceasta situatie ,AU TACUT ,iar acum se dau de ceasul mortii... Asteapta sa faca din nou gasca cu PSD asa cum au mai facut-o ? Le vine randul la urmatoarele alegeri ,nu s-au dezis de idiotii care au facut alianta cu PSD..
  • +3 (3 voturi)    
    Mda (Luni, 27 mai 2019, 8:57)

    CipCC [utilizator]

    Pai are dreptate, niciunul de la guvernare,de fapt, nu stie nimic.
    NU stiu cati romani sunt in strainatate nu stiu cati mai sunt in tara.
    Daca au crestere economica se lauda cu ea , daca nu au crestere nu-si asuma.
    Ei sunt acolo doar sa fure.....Comunistilor! Cand scapam de voi?
  • +3 (3 voturi)    
    Cum va asumati fara demisie? (Luni, 27 mai 2019, 9:13)

    dianaav [utilizator]

    Oare oamenii astia chiar nu inteleg ce inseamana asumare politica? N-ai facut, pleci! Demisia este de bun simt, dar de unde bun simt la cate s-a intamplat in ultimii 2,5 ani? Cu totii si-au asumat un program de guvernare pe care nu l-au indeplinit, adica au mintit.
    Ia ssumati-va voi si o demisie. Gata cu politica asta fara consecinte condusa de oameni cu alte agende decat cele "asumate"
  • +2 (2 voturi)    
    Scuze copilaresti ! (Luni, 27 mai 2019, 9:40)

    dincannes [utilizator]

    Si daca nu ati fi ascultat de partid, ce ar fi putut sa va faca? Va dadeau afara si va mai spalati putin din pacatele anterioare.
    Eu cred ca acum sunteti senil, pe un fond de om prost, fara coloana vertebrala.
  • +2 (2 voturi)    
    Demisia este actul unilateral de voință (Luni, 27 mai 2019, 23:03)

    hic sunt leones [utilizator]

    prin care salariatul (în cazul nostru politicianul) comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă; deci, nea ministru, demisia ține EXCLUSIV de matale.