Băsescu, la TVR: Cum poate fi credibil raportul GRECO când nu vorbești nimic despre abuzurile de la Prahova?

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 11 iulie 2019, 22:16 Revista Presei | Radio TV


Traian Basescu la TVR 1
Foto: Captura TVR1
Traian Băsescu a declarat, joi seara, la TVR 1, că raportul GRECO este lipsit de echilibru, în condițiile în care nu aduce în discuție toate abuzurile care au avut loc în justiție despre cate toți românii știu. Fostul președinte s-a întrebat cum poate fi credibil raportul când nu vorbește despre abuzurile de la Prahova, potrivit Mediafax.

„Când vine raportul GRECO și, deși știe despre toate abuzurile care s-au petrecut și au fost scoase la suprafață în România, nu spune un cuvânt. Se face politică. Eu, în locul celor de la GRECO, aș fi menționat nevoia continuării procesului de securizare a libertății magistraților. Le-aș fi scris gros acolo ceea ce am spus, și am văzut că a fost trecut în dreptul altui politician, dar e spusă de mine, că fiecare magistrat are libertate atâta câtă vrea să își ia. Din acest punct de vedere, cred că raportul GRECO a greșit și se discreditează exact pentru că nu semnalează și lucruri pe care deja le știu toți românii. Cum mai poate fi credibil raportul GRECO când tu nu vorbești nimic despre abuzurile de la Prahova, despre numărul mare de achitări pentru oameni care au stat în arest preventiv? Nu spune nimeni că asta a fost principala caracteristică a justiției în ultimii 10 ani. Pe fond, lucrurile au progresat, dar au fost erori. GRECO trebuia să le semnaleze ca încălcări ale drepturilor fundamentale ale unor oameni. ”, a afirmat Traian Băsescu, joi seara, la TVR 1.

Europarlamentarul PMP a adăugat că a fost neplăcut surprins de lipsa de echilibru a rapoartelor GRECO.

„Pentru mine a fost o surpriză neplăcută lipsa de echilibru a raportului GRECO și următorul nu va mai conta. Am văzut nenorociri făcute de justiție și GRECO nu spune un cuvânt. S-a focusat pe desființarea Secției de investigare a magistraților. E opțiunea fiecărui stat”, a completat Băsescu.

El a mai spus că președintele Klaus Iohannis trebuia să recunoască încă de la începerea mandatului abuzurile în justiție.

„Unde cred eu că o să aibă o oarecare responsabilitate domnul Iohannis în politica internă. A venit după 10 ani de discurs prezidențial de susținere a instituțiilor statului, de ranforsare a instituțiilor statului care în acești 10 ani și de izolare a acestor instituții de orice altceva, inclusiv de influența politică, cel puțin aparent. După 10 ani nu o să meargă să o mai ții încă 10 ani cu același discurs. Eu aș fi recunoscut, ca proaspăt președinte «domnule, s-au făcut totuși și abuzuri și hai să continuăm lupta împotriva corupției și reformarea justiției, având grijă și de respectarea drepturilor fundamentale». Nu nuanțat, aici trebuia pusă o tușă groasă cerută de orice stat civilizat”, a conchis Traian Băsescu.

Grupul Statelor contra Corupţiei (GRECO) a transmis că România a înregistrat progrese insuficiente în combaterea corupţiei exprimând preocupare privind reformele din sistemul judiciar, în special asupra refuzului Bucureştiului de a desfiinţa Secţia specială de investigare a magistraţilor.

Președintele Klaus Iohannis a solicitat, miercuri, ca Guvernul să vină cu o inițiativă legislativă pentru a corecta „aomalia”care este Secția de investigare a infracțiunilor din justiție (SIIJ), precum și alte neregularități din domeniu, urmând ca dezbaterea să aibă loc în Parlament.

Totodată, Iohannis de declarat că Executivul PSD-ALDE a primit un nou cartonaș roșu din partea forurilor europene, legat de justiție, prin rapoartele GRECO, și spune că în ciuda recomandărilor, Guvernul continuă să emită ordonanțe în domenii importante.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5030 vizualizari

  • +34 (42 voturi)    
    S-a intors Nuti in Romania ! (Joi, 11 iulie 2019, 22:19)

    adrian88000 [utilizator]

    Basescu iar da cu oistea in gard cand vorbeste de justite , daca Nuti e in pericol.
    • +21 (21 voturi)    
      fix la asta ma gandeam.. (Joi, 11 iulie 2019, 23:03)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      ... iar o ia nea Traian pe campii cu justitia cand vrea sa faca lobi pentru tanti Nutzi. Poate mai obtine ceva de la ea, cine stie... ca pe vremuri.
      • +2 (4 voturi)    
        oare numai... (Vineri, 12 iulie 2019, 16:02)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

        pt nuti !!??...ca si familia lui a avut probleme cu justitia....oricum nu conteaza , doar imbecilii au crezut si mai cred ca acest fost marinar e mai cinstit decit ceilalti escroci din politica...
  • +24 (28 voturi)    
    Domnule "presedinte" (Joi, 11 iulie 2019, 22:21)

    DurAndrei [utilizator]

    Care abuzuri? Ale familiei "Ponta, o galaxie in devenire"? Sau ale lui Serbi Sarbul?
    • +10 (10 voturi)    
      nu are (Vineri, 12 iulie 2019, 8:16)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui DurAndrei

      importanță.
      De la guiță sau tonta se ajunge foarte ușor la nuți din pleșcoi, iar de la ea, se ajunge la el.
  • +28 (34 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 11 iulie 2019, 22:21)

    [anonim]

    • +9 (9 voturi)    
      De ce „numai de bine”!? (Joi, 11 iulie 2019, 23:15)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui

      Nu, după faptă și răsplată.
    • +4 (4 voturi)    
      el e credibil domne (Vineri, 12 iulie 2019, 15:31)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui

      cum adica?!
      justitia ce-a rea nu i-a bagat in puscarie decat fratele si i-a facut amanta sa fuga din tara...

      daca asta nu e definitia unui om impartial, atunci nustiu care e...
  • +22 (24 voturi)    
    Woodrea a trimis poza cu Nasul & Degetul (Joi, 11 iulie 2019, 22:23)

    un domn [utilizator]

    La pirat pe what’s up iar Piratul s a Conformat
  • +20 (26 voturi)    
    Iară-i matol marinelul. (Joi, 11 iulie 2019, 22:36)

    prec [utilizator]

    Ăsta se mai trezește vreodată?
    • +10 (14 voturi)    
      el?!? (Joi, 11 iulie 2019, 23:02)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Pai el e foarte treaz dpdv-ul asta. Fanii lui, inca multi, sunt "beti" ranga. Si fostii, si actualii. Base nu s-a schimbat, asa a fost tot timpul.
  • +24 (30 voturi)    
    ... (Joi, 11 iulie 2019, 22:38)

    tirolez [utilizator]

    Baselu' cam joaca pentru PSD. Intai mai voalat, in ultimul timp pe fata, vezi si laudele pentru Dancila inainte de congres.
    • +16 (16 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 11 iulie 2019, 23:11)

      [anonim] i-a raspuns lui tirolez

  • +12 (14 voturi)    
    Mostenirea trecutului (Joi, 11 iulie 2019, 23:04)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ce naste din FSN (PDL-PD) tot comunst este. Iar daca ai fost si turnator la Secu sub Cească, atunci esti un post-comunist jegos.
  • +14 (18 voturi)    
    Femeia te urcă, femeia te coboară ! (Joi, 11 iulie 2019, 23:09)

    Lu48 [utilizator]

    S-a întâlnit deja cu Nuţi ? Cum poate o femeie care n-ar fi băgată în seamă dacă nu s-ar vopsi blondă să manipuleze în aşa hal un bărbat care se crede bărbat ? Ce o fi având acest popor de a avut / are asemenea cobducători (Ceauşescu, Băsescu, Dragnea, Tăriceanu, Dăncilă,…) ?
    • +6 (6 voturi)    
      acum... (Vineri, 12 iulie 2019, 15:33)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lu48

      cine stie ce calitati ascunse prin fundurile plapumei are udrea...

      pentru ca vizual nu e cine stie ce, ca inteligenta nici atat... deci nustiu ce ar vedea base la ea sa se prosteasca in asemenea hal!
      • +4 (4 voturi)    
        a declarat (Vineri, 12 iulie 2019, 17:21)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        ca ii place Canrnatzul de Pleshcoi
  • +16 (18 voturi)    
    Un Popeye suparat ca vacarul pe satul RO (Joi, 11 iulie 2019, 23:10)

    Plagarus [utilizator]

    Interesul poarta fesul in materie penala al bunicutzului.
  • +19 (19 voturi)    
    putina logica nu strica (Joi, 11 iulie 2019, 23:42)

    sile1 [utilizator]

    In primul rand ar trebui sa i se spuna clar lui basescu ca sistemul pe care EL se lauda ca il incuraja si-l sprijinea si-l ranforsa a fost cel care a dat rateuri,comitand erori.

    Daca analizam logic afirmatia lui că " fiecare magistrat are libertate atâta câtă vrea sa-si ia "putem spune ca Onea si Portocala de la Prahova EXACT ASTA au facut,si-au luat la libertate cat a incaput !

    Cand te joci cu vorbele trebuie sa fii foarte atent ce spui ca sa nu se intoarca impotriva ta ( vezi codul Miranda, cunoscatorii stiu ce vreau sa spun )

    Sigur, basescu are motive sa fie suparat pe sistem pentru ca niste baieti si fete procurori ,impinsi de la spate de niste televiziuni ( A3 in principal,Romania TV
    in secundar ) l-au anchetat pe el i-au anchetat familia si prietenii.

    De aici si pana la a nu a observa totusi ca SS a debutat ca un instrument de intimidare a magistratilor,facandu-se de ras prin tot felul de actiuni stupide ( acuzarea lui Timmermans,a Jurovei,interventia impotriva procuroarei de la Craiova ,in cazul Sorinei,etc,etc ) fiind clar ca actioneaza la comanda politica, e o distanta foarte mare.
    • -10 (10 voturi)    
      si voua ar trebui sa va spuna cineva (Vineri, 12 iulie 2019, 8:53)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      ca pe timpul sau a inceput cotitura, marea schimbare a justitiei romanesti din vremea lui ilici, bombo si menistra lor de justitie. ca sipa a fost desfiintata, ca kovesi a fost numita de base si ca timofte secu a fost schimbat.
      dar nici sa ascunzi sub pres niste abuzuri care au fost in realitate, sa nu recunosti ca procuratura dna din Ploiesti a fost condusa de incompetenti si rauvoitori.
      cand ingrosi tentele pe anumite aspecte si ascunzi altele sub pres, iti scade credibilitatea.
      e bine sa judeci cu bune si rele, sa faci o suma algebrica si apoi sa dai note.

      si ca base n'a venit de la grivco....aaaa ?!
      • +6 (6 voturi)    
        ma slugarica (Vineri, 12 iulie 2019, 15:36)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        dpa ce-ti termini portia de miere...
        ia te rog sa-mi raspunzi... ce dovezi ai despre abuzurile justitiei?!

        faptul ca sunt magistrati incompetenti... well... sunt incompetenti in orice meserie... noi aici vorbim de abuzuri, anchetari aiurea, dosare la comanda etc...
        toate astea au fost facute doar de SS si pretinii psd... in rest nu prea!

        si nu-mi spune completele de 3 sau de 5 ... cred ca stim cu totii ca alea au fost la comanda politica...
  • +11 (11 voturi)    
    'de la' sau 'din' (Vineri, 12 iulie 2019, 2:07)

    Coco Whistle [utilizator]

    saraca limba romana. si cind te gindesti ca cizmarul era mai atent la discursuri decit capitanii de vapor.
  • +8 (14 voturi)    
    Băsescu... (Vineri, 12 iulie 2019, 5:05)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    ... nu se dezminte, același cabotin securist comunist în blană de vajnic apărător al statului de drept. Noroc că-și mai dă arama pe față din când în când, ca să priceapă până și talibăsiștii la cine se închinau ca la sfintele moaște (ale Sf. Petrov)
    • +4 (6 voturi)    
      Cu cine puteam ca sa votam ? (Vineri, 12 iulie 2019, 8:41)

      utug [utilizator] i-a raspuns lui Kwisatz Haderach

      Cand a aparut, Basescu parea a fi raul mai mic dintre cele care erau. Ce puteam ca sa facem si pe cine sa votam ?
      Are si Basescu greutati; fratele lui, Mircea, mai este inca la inchisoare ?
      Basescu se alatura lui Dragnea si Vasilica pentru sprijinul dat lui Udrea pentru a se fi intors din Costa Rica. Ce putea ca sa faca ? Ce face acum basescu imi face greata; Ce pot ca sa fac ?
      • +2 (2 voturi)    
        Talibăsiștii (Vineri, 12 iulie 2019, 18:56)

        Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui utug

        Nu am ceva de reproșat celor care votându-l pe Băsescu au ales răul mai mic, ci celor care l-au idolatrizat
  • -11 (15 voturi)    
    Basescu despre raportul GRECO (Vineri, 12 iulie 2019, 8:52)

    Theros [utilizator]

    Aici ii dau dreptate, fata de nulitatea care nu stie ce este cu acest raport. Ii pun la dispozitie materiale de analiza Este inadmisibil ca un raport GRECO sa fie folosit in acest mod, pentru a bloca pur si simplu aplicarea unei legi in vigoare, ale carei prevederi au trecut in mod repetat de filtrul Curtii Constitutionale.

    Voi publica in zilele ce urmeaza o serie de rapoarte GRECO privind alte state membre ale UE, pentru a intelege cum functioneaza implementarea rapoartelor GRECO, prin dialog constant cu autoritatile statului membru, prin evaluari reciproce, de-a lungul unor perioade lungi de timp, si nicidecum prin constrangere sau santaj.

    Pentru inceput, insa, va prezint o situatie pe state membre a modului in care au fost implementate recomandarile GRECO rezultate in urma rundei a patra de evaluare "Prevenirea coruptiei cu privire la membrii Parlamentului, judecatori si procurori", evaluare lansata in 1 ianuarie 2012.

    Am folosit ultimul raport de conformitate publicat pe siteul GRECO, cu mentiunea ca urmatoarele state nu au autorizat pana la aceasta data publicarea acestuia: Austria, Belgia, Germania, Ungaria, Lituania, Malta, Romania, Spania.

    Referitor la durata publicarii acestor rapoarte, nu exista nici o regula in acest sens, depinzand de fiecare stat membru. Astfel, au fost situatii in care raportul a fost publicat in ziua adoptarii, in cateva saptamani sau luni de la adoptare, dupa cum rezulta din situatia de mai jos.

    De asemenea, cu o singura exceptie, nici un stat nu a implementat satisfacator toate recomandarile.

    Asadar, situatia pe state a raportului si recomandarilor GRECO sta in felul urmator:

    1. Austria - raportul este confidential.

    2. Belgia - raportul este confidential.

    3. Bulgaria - raport adoptat la 23 iunie 2017 si publicat la 25 iulie 2017. Din 19 recomandari, 12 au fost implementate satisfacator.

    4. Cehia - raport adoptat la 22 iunie 2018 si publicat la 28 februarie 2019. Nici una din cele 14 recomandari nu au fost implementate sati
    • +3 (3 voturi)    
      slugile psd (Vineri, 12 iulie 2019, 15:39)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      orice e impotriva "inamicilor" psd (adica in principiu aia care vor sa se respecte legea) e bun si trebuie laudat si aparat!

      1 Austria are o justitie functionala si nesubordonata politic
      2 - vezi p 1
      3 - MUUUUUUUULT mai bine ca noi!
      4 - mda e o tara care face ca noi.... hai sa luam exemplul aleia... oricum si in cehia justitia functioneaza infinit mai bine ca la noi!
  • +11 (15 voturi)    
    basescu si abuzurile (Vineri, 12 iulie 2019, 9:41)

    rocambole [utilizator]

    1) Daca justitia a facut abuzuri, acestea au fost facute cu stirea si acordulo lui basescu.
    Cat timp a fost presedinte, nu misca nimic in justitie ( ma refer la dosarele cu politicieni si oameni de afaceri ) fara stirea si acordul presedintelui.
    De ce nu a denuntat atunci aceste abuzuri ?
    2) Pt basescu abuzurile in justitie au aparut abia atunci cand justitia a inceput sa cerceteze si ilegalitatile facute de catre basescu si apropiatii lui ( nuti, fratele, fica, ginerele, etc. )
  • +6 (6 voturi)    
    basescule (Vineri, 12 iulie 2019, 15:29)

    liviu_ [utilizator]

    ai imbatranit EXECRABIL!!!

    cum ti-au arestat-o pe udrea... cum justitia nu mai e buna... cred ca blondina are niste ..... calitati bune rau in dormitor de te-ai prostit in asemenea hal!
  • +2 (2 voturi)    
    Greco .. (Vineri, 12 iulie 2019, 20:26)

    sareta [utilizator]

    Domnule Presedinte ,nu cumva o parte din acesti asa zisi procurori au primit avizul dtale de numire ?Adica mai concret ce universitati de rahat au absolvit si cine-i vinovat de lansarea acestor fabrici de diplome .Din randul absolventilor acestor fabrici au proliferat secaturile care au distrus justitia din romania .Asta trebuia sa spuna GRECO si sa-i atarne de gat cucoanei Andronescu distrugerea invatamantului acestei tari .....Am vazut cu totii halul in care se comportau unii candidati la interogatoriile CSM !Matale erai Presedinte si taceai pe acest subiect ,care final ti-a afectat familia .