Dan Barna: Guvernarea Orban va fi una slabă. Nu am spus niciodată că voturile USR sunt punguța cu doi bani

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 18 octombrie 2019, 22:04 Revista Presei | Radio TV


Dan Barna
Foto: Agerpres
Prezidențiabilul Dan Barna a afirmat vineri seară, la TVR1, că USR optează pentru alegeri anticipate, deoarece Guvernul Orban va fi unul slab, neavând o majoritate stabilă. El a adăugat că voturile USR nu sunt precum „punguța cu doi bani”, iar negocierile cu PNL pentru investirea noului Guvern continuă.

„Din punctul nostru de vedere guvernarea Orban va fi o guvernare slabă, pentru că majoritatea parlamentară nu poate să îl ajute. Este o guvernare slabă, de aceea am spus că soluția sunt anticipatele. (...) Din punctul nostru de vedere este mai bine să continuăm cu un guvern interimar trei luni, să facem anticipate și să închidem. Președintele Iohannis a optat pentru varianta aceasta. Este decizia domniei sale”, a spus Dan Barna la TVR1, potrivit Mediafax.

El a adăugat că voturile USR nu sunt „precum punguța cu doi bani”.

Liderul USR a precizat că discuțiile cu Ludovic Orban au fost pozitive.

„Astăzi am discutat care sunt obiectivele, cumva condițiile noastre, ale USR, pentru a susține investitura Guvernului în Parlament, respectiv alegerea primarilor în două tururi, fără penali în funcții publice, inițiativă care se află la Camera Deputaților. E un moment optim ca această inițiativă să treacă de Parlament. Mai era recursul compensatoriu, unde pare că este un acord în Parlament și discuția pe comisari să aibă loc în Parlament. Domnul Orban a fost foarte deschis în această abordare”, a subliniat Barna.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1926 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    Alt „înțelept”. (Vineri, 18 octombrie 2019, 22:16)

    prec [utilizator]

    Păi știam și noi că va fi o guvernare slabă.
    Din două motive. La un șef slab și nepriceput așa vor fi și oamenii din guvern. Și, doi la mână, Organu nu va avea curajul să facă ceea ce trebuie pentru a salva țara de la dezastrul eminent. Adică ordine în cheltuielile deșănțate de la buget: pensii „speciale”, vouchere, armată uriașă de neproductivi cu salarii de nababi, pensionări la 40 de ani.
  • +6 (6 voturi)    
    Baza politicii este punguța cu doi bani. (Vineri, 18 octombrie 2019, 22:22)

    Con_stan_tin [utilizator]

    Cei din USR ar trebui să citească din nou povestea... dar mai bine le spun eu concluzia.
    Cum a facut cocoșul avere deși nu producea nici măcar un ou pe zi, precum găina?
    • +2 (4 voturi)    
      ... concluzia .... (Vineri, 18 octombrie 2019, 23:15)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Daca nu producea nimic rezulta ca era investitor.
  • +6 (8 voturi)    
    Noaptea minții (Vineri, 18 octombrie 2019, 23:16)

    Shaolin [utilizator]

    Dăm jos guvernul incompetent să-l înlocuim cu guvernul incompetent. Dar noi stăm pe tușă.
  • +4 (10 voturi)    
    Daca ramane Dancila (Vineri, 18 octombrie 2019, 23:49)

    Luk [utilizator]

    inca trei sau patru luni din cauza lui Barna, USR o sa ia 15% maximum la generale. De cate ori o sa apara Dancila la televizor, USR o sa mai scada 0,5%.
    • 0 (6 voturi)    
      USR ia sub 10%. (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 9:09)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Dacă mai rămâne mult Dăncilă.Dacă USR se cred capabili,să ia guvernarea.Numai bâlciul făcut ,privind susținerea PNL și a făcut ca USR să scadă puternic.Oricum Barna nu va intra în turul II,din aceleași cauze-susține PSD și pe Dăncilă.
  • 0 (6 voturi)    
    Iauzi nea! (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 9:09)

    Houthi [utilizator]

    Nenea Omidu,ce le ști matale!Mai zi multe din astea,că in curînd s-ar putea să rămîi pe dinafară.Să înțelegem că usereul,priceput la păpat fonduri europene,se pricepe și la politică?
  • +3 (5 voturi)    
    Ati avut viata scurta ... (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 12:32)

    KTerinca [utilizator]

    USR.
  • -2 (4 voturi)    
    USR (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 16:17)

    Coco_papagal [utilizator]

    A spus de la inceput ca vor anticipate. Ce e asa greu de priceput ori pus in practica? Fireste ca dinozaurii nu vor sa auda de asa ceva, ca nu e posibil, ca nu ne da voie constitutia, ca...,lasa, ne vedem la alegeri!
    • +1 (1 vot)    
      Alo?! (Luni, 21 octombrie 2019, 10:17)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

      Ai idee cand se pot organiza alegeri anticipate?
      Ai idee cine o sa conduca guvernul pana atunci?
      Te-ai intrebat cine-i opreste sa faca un guvern de tranzitie al carui PM sa-si dea demisia la o data stabilita ACUM?
  • -2 (4 voturi)    
    Foarte (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 16:25)

    Coco_papagal [utilizator]

    bine argumentat domnule Barna! Stati departe de sarpele pnl-psd-usl!!!