Cozmin Gușă, după excluderea din PSD: Eu mi-am atins scopul, acela de a împiedica accederea lui Dan Barna în turul doi

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 12 noiembrie 2019, 20:33 Revista Presei | Radio TV


Cozmin Gusa
Foto: Agerpres
Patronul Realitatea TV, Cozmin Gușă, exclus marți din PSD, după doar circa două săptămâni de când a anunțat intrarea în partid, a declarat într-o intervenție la Antena 3 că nu îl surprinde decizia și că obiectivul său, acela de a bloca intrarea în turul doi al prezidențialelor a candidatului USR PLUS Dan Barna, a fost atins.

Cozmin Gușă și Ana Birchall au fost excluși marți din PSD, decizia fiind luată în ședința Comitetului Executiv (CEx) al partidului. Gușă anunțase intrarea în PSD pe 28 octombrie.

„Pe scurt, nici nu mă surprinde, dar nici nu schimbă nimic din strategia mea. Eu am anunțat de acum trei săptămâni când am intrat în PSD că am un proiect pe 10 ani așa, să reușim să reformăm stânga, pentru că nu va fi foarte simplu. Eu de aia m-am și dus acolo, ca să lucrăm să facem bine un partid care reprezintă expresia unei nevoi sociale în România (...) Dar nu sunt deloc supărat, sunt chiar tonic, mă și distrez, pentru că eu planul mi l-am făcut, sunt în grafic. Când m-am înscris în PSD am spus că am scopul de a împiedica accederea lui Dan Barna în turul doi și să-i dau 3-4 procente candidatului stângii, care întâmplător astăzi este Dăncilă... asta am bifat. Și apoi mă interesa foarte tare ca nu USR-ul să fie alternativa la alegerile locale și parlamentare din 2020, ci PSD-ul”, a spus Cozmin Gușă într-o intervenție telefonică la Antena 3.

Întrebat de ce a dorit blocarea accederii lui Dan Barna în turul doi, Gușă a spus despre liderul USR că este un „antiromân”.

„Păi eu mă chinui cu Dan Barna ăsta de vreun an și jumătate (...) Este un antiromân. Oamenii ăștia nu joacă cu România. Și eu l-am sesizat pe el de foarte mult timp. Mirajul ăsta al formațiunii omului nou funcționează încă în România... Deocamdată ne-a ieșit, am câștigat prima repriză”, a spus Gușă.

„Cred că am reușit, pentru că entitatea media unde sunt patron, proprietar, are o largă audiență chiar din partea susținătorilor lui Dan Barna”, a completat el.

Întrebat de moderator „cum se împacă faptul că este patron la Realitatea TV, un post care a criticat și critică PSD-ul, cu calitatea de membru PSD și de adversar al lui Dan Barna”, Gușă a răspuns:

„Acolo e un business, televiziunea Realitatea are o anumită piață, o anumită audiență, care este mai de dreapta, care este antiguvernamentală, care este susținătoare într-un fel și a celor de la USR. Acolo eu nu sunt editorialist, sunt patron, ăla e un business, e o afacere... Eu și în 2014 nu l-am votat pe Iohannis, e de notorietate, m-am dus cu Ponta, să ajut ca stânga să câștige. Nu mai vorbesc de 2009, cu Mircea Geonă, pentru că sunt un om de stânga și am rămas tot timpul”.

„Dar e clar că aici, ca să comentăm evenimentul de astăzi, este o ciudățenie și o problemă pentru partid această decizie. Pentru că dacă la Ana Birchall știm de ce (a fost exclusă, n.r.), la mine nu prea știm de ce, dar eu îi înțeleg, pentru că proiectul meu cu PSD-ul pe termen lung este ca PSD să devină partidul românilor buni, așa că eu trebuie să fiu primul care să fie bun și să înțeleg acest vot. Ei caută vinovați degeaba... oricum e performanță pentru Viorica. Știți cum e aia: dacă voi nu mă vreți, eu vă vreau! Eu sunt mai înțelept decât ei și dacă nu îmi mai acceptă calitatea de membru PSD, eu rămân simpatizant. (...) Sunt mai mulți primari PSD care m-au rugat să le coordonez campania, iar pe ăia care sunt de treabă o să-i ajut”, a continuat el.

„Deci, ca o concluzie, nu mă surprinde, nu schimbă nimic, rămân alături de proiectul reformării PSD și, cu mijloacele specifice, chiar și din calitatea de simpatizant, până când o veni o altă conducere care să primească și pe cineva ca mine în partid din nou, nu schimb nimic și sunt foarte tonic în continuare. Au vrut să mă excludă din partid gândindu-se că aș vrea să candidez la vreo funcție...dar eu nu vreau nicio funcție (...) Voi continua cu acest proiect de reformare a stângii și sperăm că pe parcurs, în cursul anului viitor, vom putea „virusa” și PNL-ul, mișcarea cea mai mare de pe dreapta, să se reformeze și ei, că sunt la fel de nereformați ca și PSD”, a mai spus Gușă.

Gușă: Iohannis ia cel puțin 66% în turul doi

Cozmin Gușă a mai afirmat în intervenția de la Antena 3 că scorul pe care îl va obține Klaus Iohannis în turul al doilea al prezidențialelor este, potrivit estimărilor sale, de cel puțin 66%.

„Nu poți să faci campanie serioasă împotriva unui candidat extrem de consolidat cum este Iohannis astăzi. Și nu vreau să zic simulările de tur doi... e de aia cu minimum două treimi. Da, minimum 66% pentru Klaus Iohannis”, a spus consultantul politic, care a început apoi să laude PNL.

„Așa este astăzi. PNL a lucrat profesionist la campanie de data asta și Ludovic Orban a fost un șef de campanie extrem de precis, surpriza sezonului (...) Rareș (Bogdan) e unul dintre copiii mei, dintr-o listă care începe cu Ponta și continuă cu Turcescu”, a afirmat Gușă.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















25138 vizualizari

  • +48 (52 voturi)    
    Lepra kgb-ista (Marţi, 12 noiembrie 2019, 20:41)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Un gunoi mediatic
    • +24 (24 voturi)    
      Valeri Kuzmin (Marţi, 12 noiembrie 2019, 21:09)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Este proprietarul de facto al lui Gushe ! Gushe nu este ardelean ! Este un mercenar !
  • +24 (24 voturi)    
    Interventie chirurgicala (Marţi, 12 noiembrie 2019, 20:41)

    Azra [utilizator]

    PSD s-a operat de Bazedoff
  • +31 (31 voturi)    
    asta e ala care a intrat in psd pentru cateva zile (Marţi, 12 noiembrie 2019, 20:45)

    qwerasdf [utilizator]

    ?

    penibil! prevad ca o sa linga in fata pasilor lui ponta, acum
  • +31 (31 voturi)    
    Paranoie cu Gusa cel multilateral gonflat (Marţi, 12 noiembrie 2019, 20:48)

    Plagarus [utilizator]

    " Nu m-aș fi băgat în PSD dacă pacientul nu era bolnav."
  • +34 (38 voturi)    
    gusa -un personaj infect ca restiul mass-media (Marţi, 12 noiembrie 2019, 20:55)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    mafia mediatico-politico-juridica, o problema care pare ca a fost ignoirata de toata lumea.
  • +22 (22 voturi)    
    Pacaliciul (Marţi, 12 noiembrie 2019, 21:06)

    mimiloi [utilizator]

    isi arata inca o data prostia si infatuarea. Ca si cind el ar avea vreo contributie la rezultatul alegerilor.
    Din nefericire pentru el si fericire pentru restul lumii, nimeni nu-l vrea. Sta de citiva ani pe tusa si chibiteaza de pe margine doar-doar l-o baga cineva in seama.
    • +10 (10 voturi)    
      Dar cit venin (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 8:26)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui mimiloi

      improasca ? Asta nu se vede ?
  • +21 (21 voturi)    
    bai gretosule (Marţi, 12 noiembrie 2019, 21:08)

    danco [utilizator]

    du-te si plateste-ti datoriile la stat si apoi vorbeste...ce scarba de om, cum l-o mai rabda pamantul?
  • +17 (17 voturi)    
    Prost te-a mai facut (Marţi, 12 noiembrie 2019, 21:21)

    Zummm [utilizator]

    Mama ta
  • +19 (19 voturi)    
    Asta (Marţi, 12 noiembrie 2019, 21:24)

    jack80 [utilizator]

    e altul care cred ca face jocuri la nivel inalt. Consultantul lu'peste sarat are un proiect pe 10 ani dar l-a terminat in doua saptamani. Atat de multumiti au fost pesedei de el ca l-au dat afara dupa doua saptamani. Un circar de doi lei !
  • +7 (7 voturi)    
    Asta (Marţi, 12 noiembrie 2019, 21:24)

    jack80 [utilizator]

    e altul care cred ca face jocuri la nivel inalt. Consultantul lu'peste sarat are un proiect pe 10 ani dar l-a terminat in doua saptamani. Atat de multumiti au fost pesedei de el ca l-au dat afara dupa doua saptamani. Un circar de doi lei !
  • +19 (19 voturi)    
    ... (Marţi, 12 noiembrie 2019, 21:26)

    dumnezeu [utilizator]

    marș mă lepră securistă! nici psd-ul nu te vrea!
  • +16 (18 voturi)    
    guse are stramos un guster (Marţi, 12 noiembrie 2019, 21:33)

    votulkritik [utilizator]

    ooo, nu mai ma uit la realitatea nici o secunda de cind a anuntat ca a intrat in psd. (zero clicks/zerozerozero)
    problema este ca bandituastapolitic il are la mina pe rares bogdan (nu ca'mi place mie de rb/o pramatie si ala) problema este ca guse il va folosi pe rb ca un fel de caltroian in pnl... restul balivernelor lu' gusa sunt egale cu 0; omu se crede vreun geniu politic,dar nici dancila nu'l baga'n seama... va dati seama?


    marshbaigusa; auzi, dancila e mai buna ca barna... si adica el a redictionat 5% din voturi la dancila... trebuie sa fii mental sa zici asa ceva... nici 3 voturi n'are asta de unde sa adune... trebuie sa fii comunist mputit sa zici asa ceva...
  • +14 (16 voturi)    
    jalnic (Marţi, 12 noiembrie 2019, 21:39)

    UglyKidJoe [utilizator]

    scopul tau ar trebui sa fie, sa-ti platesti datoriile la stat
  • +10 (16 voturi)    
    gusa (Marţi, 12 noiembrie 2019, 21:58)

    sile1 [utilizator]

    Chestia asta depaseste orice masura.

    Sa vii sa te lauzi ca TU ai contribuit la invingerea lui Barna,care s-a dinamitat singur cu idioteniile pe care le-a debitat in campanie,inseamna ca esti la fel de idiot ca si ala.

    Aveam ceva asteptari de la gusa dar a reusit ,mai ales dupa " piruetele "din ultima vreme ,sa ma convinga ca nu-i decat o forma fara fond si fara scrupule.
    • +4 (6 voturi)    
      ... (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 9:44)

      dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      cu partea despre gușă din postarea ta sînt de acord. în gușă e fix ce-i în orice căpușă.
      dar iartă-mă, ce idioțenii a debitat barna în campanie?
      vrei, te rog să detaliezi?
      • -3 (3 voturi)    
        uite una (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 15:05)

        Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui dumnezeu

        De exemplu povestea autografului pt Ienei.
        https://youtu.be/mLY6Spa0fn8

        A mai fost confuzia Vaii Jiului cu bazinul Olteniei cand a vizitat minele.
  • +17 (17 voturi)    
    Gusa, (Marţi, 12 noiembrie 2019, 21:58)

    VARCIOROVA [utilizator]

    esti un b0u. Pacat de oamenii de calitate de la Realitatea. I-ai facut de ras.
  • +12 (12 voturi)    
    asta e bolnavul inchipuit (Marţi, 12 noiembrie 2019, 22:06)

    Anonym [utilizator]

    ce aberatii scoate :))
    rus prost si infect
    coloane lui unde o fi? in mormant cu jimmy hoffa? :)))
  • +22 (22 voturi)    
    BLOCAREA USR-ULUI ? (Marţi, 12 noiembrie 2019, 22:18)

    IOSCA [utilizator]

    Asta-i normal ? Inscrierea lui in PSD a blocat intrarea USR in turul 2? Specimenul asta are post de TV si se da analist poitic? Mic palmas din Campia Turzii sosit in Bucuresti sa se chiverniseasca . Lumea il face KGB -ist. Ma tem ca este ceva adevar in asta. Altfel n-ar fi singurul care mai vorbeste despre statul paralel.Are si cont la Sputnik.
    • 0 (0 voturi)    
      ...a fost o munca de echipa (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 11:02)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui IOSCA

      B1 tv a contribuit si ea! Acum faceau planuri de alianta intre USR si PMP. Pai credeti ca Base a baut singur alea zece milioane pt.propaganda din campanie?
  • -11 (13 voturi)    
    o, da, Barna este antiroman (Marţi, 12 noiembrie 2019, 23:36)

    srpc [utilizator]

    ce bine ca Joianis e un pro-roman fanatic :)))
    • +7 (7 voturi)    
      ... (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 9:41)

      dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      nu cumva cei care se bat cel mai tare cu cămida în piept cît sînt de români, sînt tocmai infractorii din gruparea psd, cei care i-au jecmănit în ultimii 30 de ani?
  • +8 (8 voturi)    
    Nimic surprinzator: si-a facut datoria (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 5:49)

    barba-neagra [utilizator]

    Multi ar fi trebuit sa-si dea seama de jocul pro-PSD al echipei de management al Realitatii TV, inca de cand Rares Bogdan "se lua la tranta" cu Gusa. Dar, surprinzator, diaspora si o parte a publicului ramas ancorat in RealitateaTV au mers, fara sa-si dea seama, pe mana nesimtitului (sustinut de lingai gen Hoandra, Costi Rogozan, etc, etc) dand crezare soparlelor mediatice care il distrugeau pe Barna.
    Nu zic ca, intr-o oarecare masura, Barna insusi si-a facut-o cu atitudinea sa intransigenta si de izolare fata de PNL.
    Ma bucur ca angajatul serviciilor de informatii ruse si nationaliste din Romania si-a dat arama pe fata.
  • +2 (6 voturi)    
    Obiectivul tau.... (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 5:57)

    tontu [utilizator]

    .... sau al SRI-ului?
    • +3 (3 voturi)    
      Te rog, (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 11:22)

      VARCIOROVA [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      nu jigni SRI-ul cum ca ar fi folosit astfel de individ!
  • +5 (5 voturi)    
    puslama (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 11:02)

    Ilidia [utilizator]

    Acest individ, PSD-ist pur sange, e sincer. a luptat sa o aduca pe "tuti" in turul doi...
  • +3 (3 voturi)    
    Ce amuzant (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 13:08)

    JustinCase [utilizator]

    Cata importanta isi da nimicul asta. Pe orice a pus mana s-a destramat si a falimentat. Pacat ca nu l-au pastrat astia in pesedeu sa falimenteze si aia mai repede.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Gusa (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 18:30)

    Ademordna [utilizator]

    Cum zice el, a reusit sa-l opreasca pe Barna!
    Si, modest din fire, nu mentioneaza si toate celelalte realizari ale sale: a marit pensiile, a salvat padurile, a vindecat cancerul si a rezolvat problema schimbarii climatice.
    Vorba aia, ce-i in Gusa si-n capusa. Adica sange cu paraziti si nu de-aia care canta.