Ludovic Orban, la Digi 24: Președintele Casei de Pensii a intrat în concediu medical. Iresponsabil! Sunt întârzieri la calcularea pensiilor

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 13 noiembrie 2019, 22:55 Revista Presei | Radio TV


Ludovic Orban
Foto: Agerpres
​Premierul Ludovic Orban a acuzat, miercuri seară, la Digi24, noile piedici puse de PSD, dând ca exemplu cazul președintelui Casei Naționale de Pensii, care a intrat în concediu medical, și astfel nu pot fi calculate pensiile oamenilor care se pensionează.

„Președintele Casei de Pensii (Ioan - Petru Căprariu, n.red.) și-a luat concediu medical, parcă special ca să creeze probleme în plata pensiilor. Ei creează niște situații de neimaginat, un asemenea comportament iresponsabil eu n-am mai văzut, în condițiile în care sunt întârzieri la calcularea pensiilor. S-au pensionat oamenii și așteaptă deciziile de pensionare, sunt întârzieri de o lună, de două, de trei luni de zile în calculare. Calcule care stau la baza deciziei de stabilire a pensiilor. Stau oamenii și așteaptă deciziile pe pensii și el intră în concediu medical”, a spus Ludovic Orban, la Digi24.

„Probabil știa că urmează să fie schimbat și din cauza asta a intrat în concediul medical”, a precizat premierul, adăugând că „normal” fiind întrebat dacă vrea să-l dea afară.

Acesta a mai precizat că au fost schimbați din funcție doi consuli și e în pregătire și înlocuirea celui de la New York.

„Practic am schimbat doi consuli, de la Milano și Shanghai. De asemenea e în pregătire consulul general de la New York, dl. Dancu (Radu Cătălin Dancu - n.r.), care e un personaj foarte pitoresc. Încercăm să trimitem diplomați de carieră, care să reprezinte cu adevărat interesele României și nu plasamente de ultima oră a unor oameni, clienți politici ai guvernului, pentru că toate astea s-au făcut practic după începerea procedurii moțiunii de cenzură, știind că e posibil să cadă guvernul”, a declarat la Digi24 Ludovic Orban.

„De altfel, am oprit aproape toate concursurile, pentru că în toate instituțiile publice ei au dat drumul la consursuri. Când a demarat procedura moțiunii de cenzură ei au dat drumul la concursuri ca să-și plaseze clientela. Concursuri... Simulacru de concursuri, cu un singur candidat pe post. Au vrut să ocupe toate funcțiile de conducere și de execuție vacante, ca atunci când venim noi să ne trezim cu toată clientela pesedistă băgată pe ușa din dos”, a subliniat Ludovic Orban.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7221 vizualizari

  • -13 (21 voturi)    
    Ce stupid! (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 23:06)

    Elena Dumitru [anonim]

    Omul a intrat în concediu MEDICAL, nu in concediu de odihnă. Iar pensiile nu sunt stabilite de el, nu sunt semnate deciziile de el. Toate se calculează şi documentele se emit la casele locale de pensii. Orban chiar nu ştie nimic despre sistem?!
  • +11 (13 voturi)    
    wot? (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 23:07)

    Ademordna [utilizator]

    Deciziile pentru oameni sunt intarzaiate pentru ca e presedintele in concediu??
    In orice institutie publica, ce zic eu, in orice organizatie mai mare exista mecanisme in care daca lipseste cineva, fie chiar si seful cel mare, altcineva ii preia sarcinile.

    A propos de sarcini, numai presedintele stie armetica in institutia aia? Cum de nu se poate calcula pensia fara el?

    Pe de alta parte, e vorba de un concediu medical. Medical, nu de odihna. Asta nu se ia ca are chef presedintele sa intarzaie treaba, se ia cand esti bolnav. Daca Orban crede ca acest concediu nu e pe bune sa faca plangere, exista sanctiuni penale pentru medicii care elibereaza certificate medicale false.

    Deci ce e in capul lui Orban? De ce acest circ? Sa-l dea afara pe PSDist fara aberatii, asta asteapta tara de la el. De ce simte el nevoia ca trebuie sa planga de sare camesa pe dansul?
    • -7 (13 voturi)    
      Bine ați venit în DREAPTA (Joi, 14 noiembrie 2019, 5:30)

      Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

      În dreapta concediile, inclusiv medicale, nu sunt văzute cu ochii buni. Nici ziua de lucru de opt ore. Nici săptămâna de 45 de ore. De fapt și realesul a afirmat că el nu a mai avut concediu de 2 ani de grija țărișoarei. Cică s a luptat cu PSD ul. Îmi imaginez cat de greu a fost sa stea 2 săptămâni să se uite la hârtiile alea fără să le sneze. În dreapta, cine e bun de muncă nu are decât seara două ore să mănânce și să se culce.
      • +6 (6 voturi)    
        pariezi? (Joi, 14 noiembrie 2019, 8:55)

        Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

        Facem pariu ca daca il cauta cineva pe acasa pe respectivul , nu il va gasi? atat de "bolnav"este.
  • +2 (12 voturi)    
    Sica zii una de jale la mandolina, pana USR (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 23:23)

    hopsinoi [utilizator]

    rezolva furtul cu pensii speciale!!
  • -5 (13 voturi)    
    zxzxzxz (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 23:54)

    solar [utilizator]

    Pe când aveți planificat să retrageți și pe ambasadorul actual al ROMÂNIEI in SUA ? Sau nu e membru marcant al PSD ? Dar pe Mircea Geoană din calitatea de adjunct al NATO ?
    • +2 (4 voturi)    
      Consens? (Joi, 14 noiembrie 2019, 8:12)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui solar

      Funcția de adjunct al secretarului general al NATO nu e numita de guverne, ci se decide pe canale neoficiale.
      Maior a fost pus pe timpul lui Iohannis, probabil printr-un compromis cu Ponta.
  • +5 (11 voturi)    
    Romania, tara in care scuzele merg (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 23:57)

    Large_Pay [utilizator]

    Intr-o tara civilizata si normala cum e aici in USA, orice angajat pe o functie ce necesita continuitatea unei activitati este obligata sa isi asigure o acoperire (“coverage”) cat timp nu isi poate indeplini atributiile astfel incat activitatea sa nu fie intrerupta. Vad ca nu se practica in romania, ar trebui si astfel dati afara toti cei iresponsabili. Si cu ocazia asta am rezolvat problema scuzei concediului medical.... cineva trebuie dat afara.
    • 0 (8 voturi)    
      O fi SUA civilizată (Joi, 14 noiembrie 2019, 5:32)

      Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui Large_Pay

      Dar la condițiile de muncă nu prea e.
      • +3 (3 voturi)    
        ... (Joi, 14 noiembrie 2019, 9:06)

        dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

        ...spre deosebire de rusia ta dragă.
    • 0 (2 voturi)    
      concediu medical (Joi, 14 noiembrie 2019, 9:19)

      vasilica_costica [utilizator] i-a raspuns lui Large_Pay

      sa intelegem ca daca iei concediu medical te da afara ? la marile banci , corporatii multinationale, te intreaba la interviu daca ai in plan sa ramai gravida , daca zici nu si ramai si iei concediu medical sau natal dupa ce te intorci te da fara, deci de dreapta, iei medical te da afara, excelent
  • +3 (11 voturi)    
    Si care-i problema? (Joi, 14 noiembrie 2019, 0:12)

    Codruta N [utilizator]

    Doar nu Presedintele calculeaza pensiile!
    Pensiile sunt calculate, pentru fiecare judet, de personalul local.
    Si daca e in concediu medical, nu exista vicepresedinte care sa semneze? >:
  • +4 (10 voturi)    
    Hai ca macane (Joi, 14 noiembrie 2019, 0:16)

    jorj_bv [utilizator]

    Nu șeful calculează punctaje, și nici nu prea are ce face ca bugetarii puturoși cu un soft de 2 lei să rezolve problema.
    • +1 (1 vot)    
      Probabil doar el semneaza deciziile !! (Joi, 14 noiembrie 2019, 10:29)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      Cred ca asta vrea sa spuna , dar face pe prostul ca daca e asa si el a facut acea lege ......
  • +1 (1 vot)    
    Corectati Codul Muncii, pentru idiot sau bolnav ! (Joi, 14 noiembrie 2019, 10:27)

    deval [utilizator]

    Cum de nu poate semna vicepresedintele cand absenta depaseste 10 zile sa zicem ?! Sau urmatorul , sau urmatorul !! Nu puteti profita nici voi , nici ambuscatii aia de cretinatatile legilor facute tot de voi in detrimentul vadit al oamenilor !!