Ludovic Orban, despre OUG privind bugetarii: Unii ar putea lucra 15 zile și apoi să stea acasă pe 75% din salariu

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 8 aprilie 2020, 21:24 Revista Presei | Radio TV


Ludovic Orban
Foto: Guvern
Premierul Ludovic Orban a vorbit miercuri seara, la B1 TV, despre Ordonața de Urgență care-i vizează pe bugetari și spune că s-ar putea lua o măsură similară șomajului tehnic din privat, iar unii bugetari ar putea lucra 15 zile, iar apoi ”să stea acasă pe bani mai puțini”.

Premierul spune că nu vor fi vizați de această măsură bugetarii din Ministerul Apărării, Ministerul de Interne, Sănătate și asitență socială.

Declarații Orban:
  • Ne-am gândit la un mecanism, pe care îl vom introduce într-o reglementare, care ține oarecum și de o evitare a riscului de răspândire a virusului. Un mecanism relativ simplu, în care împărțim angajații în două – angajații sunt gândiți în cele două părți egale, fiecare parte să poată să mențină funcționalitatea instituției publice.
  • Jumătate din angajați lucrează 15 zile, restul de 15 zile urmând să fie într-o formă de șomaj tehnic – plătiți la fel cum sunt plătiți cei din șomaj tehnic, cu 75% - restul de 15 zile vin la muncă ceilalți, care au stat în șomaj tehnic perioada respectivă
  • Sunt zone publice, care nu pot fi afectate, în care avem nevoie de fiecare efectiv, ba chiar avem nevoie de resurse umane suplimentare. Nu putem afecta zona de sănătate, care înseamnă spitale, direcții de sănătate publică, ambulanțe, unități primiri urgențe.
  • De asemenea, nu putem afecta zona MAI, cu toate efectivele de jandarmi, pompieri, polițiști.
  • De asemenea, nu putem afecta zona militară.
  • De asemenea, sunt mai greu de afectat zone, cum e zona Ministerului Muncii și Protecției Sociale, pentru că ANOFM este implicată direct în procesarea și în acordarea sumelor necesare pentru șomajul tehnic, pentru angajații care beneficiază de șomaj tehnic. Deci sunt sectoare publice, care sunt extrem de încărcate, unde nu putem să luăm astfel de măsuri similare cu șomajul tehnic.
Ministrul Economiei, Energiei şi Mediului de Afaceri, Virgil Popescu, a declarat duminică seara, la B1 Tv, că sunt discuţii în Guvern şi sunt luate în calcul mai multe scenarii legate de salariaţii bugetari, iar la Ministerul Muncii se lucrează, probabil, la o analiză pe acest subiect.

"Avem discuţii în Guvern şi evident că luăm în calcul mai multe scenarii referitoare şi la personalul bugetar. În primul rând ar trebui să ştiţi că un bugetar când stă acasă nu mai primeşte acele sporuri. Deci cu asta din start este diminuat acel salariu. Avea foarte multe sporuri, spor de antenă, spor de periculozitate. Acelea nu le mai primeşte. Se lucrează probabil la Ministerul Muncii la o analiză pe acest subiect şi sunt convins, am văzut şi o declaraţie a premierului Ludovic Orban, că lucrează la acest lucru. Eu sunt convins că se va ajunge până la urmă la o decizie care se va lua cu privire la acest aspect. Noi am cerut, cel puţin eu, am cerut tuturor din mediul privat o solidaritate şi este normal să existe o solidaritate la nivel naţional a tuturor, în aşa fel încât să trecem cu bine toţi peste această criză", a spus ministrul Economiei la B1TV, întrebat dacă există o strategie cu privire la discrepanţele între privat şi bugetar, astfel încât şi bugetarii să intre în şomaj tehnic sau să primească mai puţini bani.

Despre pandemia de coronavirus: „Există tendința de apropiere de un platou”

”Cu cât diminuăm răspândirea virusului mai mult, cu atât timpul în care vom reveni, momentul în care vom reveni la normalitate va fi mai apropiat. Estimările epidemiologilor sunt privitor la vârful epidemiei că va fi în jurul datei de 1 mai – sigur, nu este o certitudine. După ce vom trece de vârful epidemiei, probabil se va diminua numărul de cazuri noi de cetățeni români care sunt infectați cu coronavirus. În funcție de evoluții, vom lua toate măsurile de revenire la normalitate. Ne dorim ca acest lucru să se petreacă cât mai repede posibil. Pe de altă parte, simt deja o anumită relaxare. Nu trebuie să apară această relaxare.”, a declarat Orban la B1 TV.

Citește și:

Orban: Forțele de ordine să facă diferența între cei care vădit nu respectă legea și cei fără rea-voință








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















39041 vizualizari

  • +39 (47 voturi)    
    Confuzie (Miercuri, 8 aprilie 2020, 21:38)

    intruderul [utilizator]

    S-ar putea,ar trebui,sunt luate in calcul diminuarea salariilor bugetarilor bla,bla,bla.....Intre timp in Balegaria,parlamentarii,guvernantii nu mai primesc salarii pana la terminarea starii de urgenta,ba chiar aceste salarii se vor vira in bugetul pentru sanatate.

    Eu stiu ca este o decizie grea sa iti pierzi electoratul,dar in vremuri pandemice trebuie sa ai puterea sa iti asumi decizii grele.Cat despre relaxare...,eu simt o relaxare a politicienilor cand se vad votati pentru inca un mandat.
    • +4 (16 voturi)    
      Asta e o prostie (Joi, 9 aprilie 2020, 8:06)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui intruderul

      Daca aia isi permit sa doneze salariul, inseamna ca nu traiesc din salariu. Adica traiesc din cu totul alte surse ceea ce inseamna bani furati, coruptie, etc. Situatia e delicata pentru ca pana la urma oamenii nu stau acasa ca vor ei ci pentru ca asa li s-a impus. Probabil daca ar fi sa aleaga, s-ar imbulzi la servici asa cum ar face si cei din sectorul privat.
    • +6 (10 voturi)    
      varianta mai light a somajului, speciala (Joi, 9 aprilie 2020, 9:01)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui intruderul

      Bine ca la astia se poate pune limita de 75% din salariu, oricat de mare, dar la privat se limiteaza totul la 75% din salariul mediu pe economie.
      Grosul bugetarilor oricum au salarii peste media pe economie, sa nu pui limite e o masura degeaba.
      • -3 (7 voturi)    
        Sa vin alegerile! (Joi, 9 aprilie 2020, 10:10)

        wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        Pare ca singurul scop al guvernului 'de dreapata' este salvarea veniturilor aparatului bugetar si salvarea pensiilor speciale! Asta DA guvern de dreapta! Practic am fost trasi pe sfoara, mediul privat a votat partidele de dreapta si acestea ne sacrifica in detrimentul pensionarilor speciali/de serviciu si bugetarilor! Calculul lor electoral-meschin e gresit! bugetarii si pensionarii speciali indiferent de cat de mult ii protejeaza, tot nu-i vor vota! nu fac altceva decat sa piarda si voturile noastre! si pe al meu l-au pierdut!
      • +3 (5 voturi)    
        Hehehe (Joi, 9 aprilie 2020, 10:19)

        Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        Sa se limiteze mai ales la doctorul care te trateaza pe tine.
    • +6 (8 voturi)    
      ce ma deranjeaza enorm (Joi, 9 aprilie 2020, 10:09)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui intruderul

      E ca la privat pot intelege limitarea somajului tehnic, doar se plateste din bani publici. Dar la bugetari, ce ii face sa nu taie mai adanc? Ca oricum sunt bani platiti de la buget, fieca somau sau nu. Si de ce nu dau afara o parte din bugetari? In madiul privat sunt deja sute de mii concediati, de ce la bugetari nu se poate?
      • +2 (2 voturi)    
        an electoral.. (Joi, 9 aprilie 2020, 13:21)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        Poate nu va era clar - 15 zile 100% si 15 zile 75% inseamna o reducere a veniturilor bugetarilor cu doar 12.5%.
        Asta in conditiile in care in unele institutii se lucreaza 150%, fortati de realitatile pandemiei si de "concediile mediale" pe care si le-au luat subit toti incompetentii angajati pe pile, iar altii stau acasa si freaca menta, pentru ca nu au sisteme informatice suficient de avansate incat sa lucreze efectiv de acasa.
      • +2 (2 voturi)    
        Sa vedem (Joi, 9 aprilie 2020, 13:49)

        Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        Poate pentru ca deja avem cei mai putini bugetari per capita din toata UE si ca sa nu ai servicii de cacao iti trebuie personal ? Soc, soc, daca sunt mai multi profesori si doctori clasele sunt mai mici si astepti mai putin la doctor.
  • +27 (39 voturi)    
    Ar putea, daca..., parca... (Miercuri, 8 aprilie 2020, 21:41)

    CezarN [utilizator]

    Se termina si pandemia si toti banii tarii pana va cacaiti voi sa luati o masura necesara si dpdv economic, si dpdv moral.
  • +2 (48 voturi)    
    uselisstuleeee (Miercuri, 8 aprilie 2020, 21:42)

    DiDiRo [utilizator]

    cum a disparut pntcd asa va disparea si peneleaua, sper inaintea Romaniei, pentru ca altfel e totul in zadar.
  • -2 (32 voturi)    
    Desecretizati tratamentul si dozele si lasati-le (Miercuri, 8 aprilie 2020, 21:42)

    D-or [utilizator]

    In completarea masurilor actuale,
    Cea mai rapida metoda de combatere a pandemiei ar fi popularizarea tratamentului cel mai sigur, respectiv antimalaricul si antibioticul si a dozelor inofensive, precum si a simptomelor. Acestea ar urma sa fie disponibile in farmacii la preturi accesibile.

    Astfel, cei care suspecteaza ca s-au infectat sa se poata autotrata (dupa discutia cu medicul de familie) inainte de a ajunge in stare grava. Dozele pentru fazele incipiente si medii nu sunt mari ca sa devina toxice, iar tratamentul ar dura doar 6-10 zile. Cei cu contraindicatii ar putea lua tratamentul in spital, sub observatie. Dar restul se pot autotrata linistiti. Oricum, daca ajung in stare grava vor primi supradoze.

    In acest fel s-ar asigura un tratament masiv al populatiei si ar scadea numarul noilor infectari pina la eradicare.

    Acesta este principiul de tratament al gripei.

    In prezent, abordarea este post-factum, se asteapta ca oamenii sa ajunga in stare grava - fara niciun medicament - si abia dupa aceea primesc tratament.
    E perdant si cinic.
    • +3 (5 voturi)    
      lol (Joi, 9 aprilie 2020, 9:35)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      ce treaba are antimalaricul si antibioticul ? malaria e cauzata de un parazit (organism viu) pe cand virusul cum e covid-19 e o secventa de ARN (genetica) cu proteine. Eu nu am auzit nici la gripa de tratament in afara de vaccin, tratamentul e pentru a ameliora efectele gripei, nu cauza.
      • +3 (3 voturi)    
        Poate degreveaza sistemul imunitar (Joi, 9 aprilie 2020, 12:29)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui toxx

        de alte amenintari si-l lasa sa lupte doar cu virusul.
        Fapt e ca e singurul tratament care functioneaza.

        Dar nu trebuie asteptat ca oamenii sa ajunga la ATI ca sa-l primeasca, intrucit efectele secundare sunt minime in raport cu riscurile COVID.

        Se poate interpreta ca limitarea accesului la sanatate, din moment ce exista o schema functionala, dar monopolizata doar de ATI.
    • +2 (4 voturi)    
      sa desecretizeze ce? (Joi, 9 aprilie 2020, 11:18)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Care e secretul daca tu, un comentator oarecare pe un site de stiri, stii deja de el?
      Imi mai place formularea "Acestea ar urma sa fie disponibile in farmacii la preturi accesibile"
      Gandesti foarte profesional!
      • +1 (3 voturi)    
        Stii tu dozele, durata, poti sa il cumperi? (Joi, 9 aprilie 2020, 12:16)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Trebuie popularizate dozele, contraindicatiile si atentionarile speciale, de exemplu:
        - nu beti cafea cind luati antimalaricul ca va creste tensiunea si luati-l cu multa mincare sa se asimileze lent.

        Problema e ca tratamentul sa fie disponibil la liber, ca sa fie luat de cit mai multi dintre cei care au simptome caracteristice, de exemplu, nu le trece durerea si senzatia de uscaciune in git mai mult de 7-10 zile.

        Nu se poate vindeca o boala care actioneaza in masa decit tot cu tratamente disponibile in masa.

        Daca aceste medicamente au reactii adverse 1 la un milion, Covid -ul are o mortalitate de 10%.
  • -7 (47 voturi)    
    oau! (Miercuri, 8 aprilie 2020, 22:02)

    cucuveauamov [utilizator]

    oare la Vila Lac1 si in gradinile luxuriante de la Cotroceni e tot austeritate?
    • 0 (18 voturi)    
      acolo nu e austeritate (Joi, 9 aprilie 2020, 3:06)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      fiindca abunda valorile indispensabile patriei, nu stiai?
  • +43 (51 voturi)    
    //// (Miercuri, 8 aprilie 2020, 22:03)

    GemstonePig [utilizator]

    PENSIILE SPECIALE!!!!! PENSIILE SPECIALE!!!! 2 MILIARDE EURO PENSII SPECIALE FARA NICI O CONTRIBUTIE!!!!
    • +10 (28 voturi)    
      Ati promis (Joi, 9 aprilie 2020, 0:31)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Ați mințit !

      PS: a treia oara nu veti mai fraieri pe nimeni. Acum peste 10 ani, ati fost votati, si voi a doua zi chiar ati batut palma cu psd si v-ati apucat de furat. Astă toamna ati promis multe. NU ATI FACUT NIMIC ! Cât credeti ca vă mai merge cu minciuna?
  • +12 (22 voturi)    
    Aia nu,aia nu, aia nu... (Miercuri, 8 aprilie 2020, 22:04)

    TheFreeOne [utilizator]

    Atunci ce mai ramane?

    Decat sa spuneti cine nu e afectat, nu mai bine ziceti direct cine e afectat?
    • +6 (22 voturi)    
      simplu (Joi, 9 aprilie 2020, 0:06)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      bugetarii cu salarii mici
      • 0 (0 voturi)    
        Mici? (Joi, 9 aprilie 2020, 12:45)

        sim18 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Duble, triple fata de mediul privat, poate!
        • +1 (1 vot)    
          aberezi (Joi, 9 aprilie 2020, 18:57)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui sim18

          nu toti bugetarii au salarii mari si nu toti "privatii" dau salarii mici; eu, ca bugetar, am 2500 lei in mana lunar dupa 30 de ani de lucru, iar vecinul meu, politist local, are cu 1200 lei mai mult, desi eu am studii superioare, iar el de-abia scrie un proces verbal; un alt vecin, inginer la o companie germana, trece de 10.000 pe luna, deci mai usurel cu salariile in cele doua domenii
  • +9 (23 voturi)    
    ceva imi scapa... (Miercuri, 8 aprilie 2020, 22:06)

    dorinmac [utilizator]

    am auzit prea putin vorbindu-se de "utilitati": apa, energie electrica, gaz si, de ce nu, comunicatii ... acelea nu sunt zone "esentiale?" mai aduceti-le minte oamenilor ca, degeaba le spuneti pe toate canalele "spala-te spala-te spala-te", daca nu ar avea cu ce .... si acum, ca sa fiu putin mai nesimtit: societatile/companiile care ofera aceste servicii esentiale, pe ei ar trebui sa-i tineti PE PALME, idiotilor! sa va vad fara apa si fara energie electrica, in primul rand, cum o scoateti la capat! pentru ca, pana acum, ati lasat doar senzatia ca sunt companii similare kaufland (chipsuri) sau dedeman (ca deh, e esential ca Dorel sa mai bata un cui la izolare, nu?)
  • +23 (41 voturi)    
    Hai sa o bâlbâim (Miercuri, 8 aprilie 2020, 22:07)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cam asta facem de o lună, după ce s-a terminat cu circul anticipatelor. In rest, cum e cu pensiile speciale? Cum e cu salatiile nesimtite ale bugetrilor care taie frunze la câini? Ati promis, ati mintit.
    • +1 (23 voturi)    
      De pensiile speciale cica se ocupa Ciolacu si ai (Miercuri, 8 aprilie 2020, 22:33)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      lui . . .
      • +5 (11 voturi)    
        Da, Ciolacu a si prezentat solutia PSD (Joi, 9 aprilie 2020, 8:09)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Pensiile speciale mai mari decat salariul presedintelui sa fie impozitate cu 90%. Adica sa fie vreo 10 in toata tara. Smecheria clasica : le impozitam dar de fapt nu impozitam pe nimeni. Nu se vor atinge de pensiile speciale caci ar trebui sa o faca la modul general : armata, politie, securitate, magistrati.
  • +19 (45 voturi)    
    Ha, ha, gata cu carantina (Miercuri, 8 aprilie 2020, 22:09)

    Eu38 [utilizator]

    Asta a fost tot cu marea carantina, in fapt o idee stupida, care a facut mai mult rau decat bine.

    Dar daca se ajunge la taierea salariilor bugetarilor, o sa se incheie in curand mascarada asta. Totul pana la bugetari, adica pe privati pot ii dea afara cu milioanele, politicienii nu ridica nicio spranceana. Dar daca te atingi de bugetari, e game over. Asta e poporul lor, de ei nu se atinge nimeni.
    • -1 (7 voturi)    
      Hehehe (Joi, 9 aprilie 2020, 10:22)

      Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui Eu38

      Cand iti predai economia tarii la staini risti ca daca apare vre-o problema acestia sa te sacrifice pe tine primul. Acum trageti ponoasele daca ati vrut sa fiti sclavi.
  • +6 (44 voturi)    
    nu putem afecta zona militară (Miercuri, 8 aprilie 2020, 22:12)

    Nevermind [utilizator]

    Serios? Nici macar pe aia de la rachetele patriot? Sau macar pe aia cu F16, ca daca ploua sau e frigutz, nu ies la plimbare, cum (n)au facut la parada.

    Daca tot esti asa logic, activeaza-l si pe oprea, ca sa aiba lumea izmene curate pe maroul asta...
    • +6 (12 voturi)    
      Nevermind (Joi, 9 aprilie 2020, 5:22)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Imi place maxim comentariul tau!Chiar am ras in dimineata asta.
  • +44 (48 voturi)    
    Bugetarii din primarii (Miercuri, 8 aprilie 2020, 22:26)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Acestia trebuie sa fie prima tinta la 75%.
    5000 de primarii cu peste 200000 de bugetari.
    Aici sa se suspende si plata consilierilor locali care nu fac nimic.
    Apoi prefecturilor - 41 de bucăți, cca 5000 salariați care raportează raportări. Adică nimic.
    Si Consiliile Județene -41 de bucăți, cca 200000 salariați care nici nu sunt pe acolo.
    Si dinr-un foc bugetari - 225000.
    Iar unde se munceste ar trebui o grupa 10 zile lucrătoare din 21 iar cealalta echipa 11 zile lucrătoare.
    Se va vedea ca lucrurile merg si fara consilieri locali sau amantele primarului / sef CJ.
    • +9 (17 voturi)    
      Relax, testeaza apele (Joi, 9 aprilie 2020, 6:41)

      feisbuk [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Deocamdata testeaza apele ca sa vada reactiile. Eu asteptam o interventie de genul "am adoptat". Nu o sa vezi asa ceva de la fricosul asta.


      Nu pleaca niciun bugetar in niciun somaj ca amintirea lui Basescu cu 25% si nasterea USL-ului este vie.
      Haretii, amantele, pitipoanecele, cumetrii si toata molima trebuie intretinuta. Iti dai seama cum ar fi sa il vezi pe Daniel in somaj tehnic?



      De vazut reactiile in ultima saptamana din luna cand vor vedea dezastrul incasarilor de la buget si isi vor roade unghiile pentru platile ce trebuie facute in primele doua saptamani din mai.



      Din pacate acest covid nu este suficient de virulent. Ar fi fost o buna ocazie sa ne mai primenim.

      Capul la cutie iar cand se termina totul stiti ce este de facut: un bilet doar dus intr-o tara mai decenta.
    • -6 (8 voturi)    
      Ok (Joi, 9 aprilie 2020, 10:23)

      Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Romania are cei mai putini bugetari per capita din toata UE, dar sa nu lasam faptele sa ne strice propaganda cu lupta de clasa.
      • +1 (3 voturi)    
        Poate ne spui cum e cu cei mai putini (Joi, 9 aprilie 2020, 10:44)

        feisbuk [utilizator] i-a raspuns lui Amenhotep

        Cica la 1.03.2020 erau 5,4 mil de CIM inregistrate. Trecem cu bugetarii de 1,2? Asa inseamna minim 22% din totalul CIM. Gaseste-mi din 5 tari vestice din UE cu peste 22%.
        • +2 (4 voturi)    
          E simplu prietene (Joi, 9 aprilie 2020, 13:54)

          Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

          O tara cu aproape 20 mil de locuitori nu poate avea doar 5.4 de muncitori. Adeca vre-o 4 mil de muncitori lucreaza la negru, asa ca proportia de bugetari este mult mai mica.

          Chiar si asa, uite aici Uk 21%, Danemarca 31%, Norvegia 35%. Hai mai zi ceva din manualul de manipulare.
      • 0 (2 voturi)    
        Cei mai multi! (Joi, 9 aprilie 2020, 12:50)

        sim18 [utilizator] i-a raspuns lui Amenhotep

        Esti gresit informat...
      • +5 (5 voturi)    
        E posibil sa nu înțelegeți! (Joi, 9 aprilie 2020, 14:02)

        DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui Amenhotep

        Exemplu:
        O primărie de la tara as lua una din Buzău.
        De la Ciolanu.
        Com. Rosetti, 6 sate, 1900 de locuitori.
        Salariati in primarie - 28.
        Primaria Faurei de Nr.
        Locuitori cca 3000.
        Salariați în Primărie - 67.
        Primaria Tandarei.
        Locuitori cca 11000.
        Salariați în Primărie -138.

        E un aparat bugetar stufos, inutil.
        Compozitie estimată procentuala:
        - 35 -40% angajați vechi,
        - 40 - 50 cumetre amante, fine primar viceprimar.
        - 10 - 25% cumetri, fini, verisori.
        • 0 (2 voturi)    
          Inteleg foarte bine (Joi, 9 aprilie 2020, 15:36)

          Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

          Nu vorbesc de cazuri punctuale, statistic aparatul nostru bugetar este suplu si prost platit fata de occident, lucru care si explica partial serviciile proaste.

          Apoi aveti vre-o dovada ca o primarie de 138 este prea mult pentru 11.000 de oameni ? Vre-un studiu ceva care sa arate raportul optim intre angajati primarie/populatie ?

          Fara dovezi totul nu este decat un stereotip nefondat.
  • +5 (11 voturi)    
    hopaaa! mos craciun a luat coronavirus! (Miercuri, 8 aprilie 2020, 22:43)

    Antenistontel [utilizator]

    .
  • +10 (32 voturi)    
    PSD contraataca (Miercuri, 8 aprilie 2020, 22:47)

    cugetatorul [utilizator]

    Suparat ca acum guvernul are un motiv perfect valabil ca sa nu mai mareasca pensiile in toamna, si ca urmare sa nu-si mai rupa gatul inainte de alegeri, adeptii PSD au iesit la contraatac pe toata linia, transformand aceasta tragedie globala intr-un joc politic murdar; PSD aproape a ingropat Romania cand era la putere si nu era nici un virus, sa nu se mai dea acum marele salvator, si sa se uite ca toate natiunile dezvoltate si pline de bani sunt depasite de situatie...
  • +18 (34 voturi)    
    Curaj! (Miercuri, 8 aprilie 2020, 22:48)

    mfilip91 [utilizator]

    Curaj baieti! Hai, nu chiar asa timizi! Daca aveti curajul sa taiati, sa stiti ca noi, ceilalti, vom tine cont la vot!!!
  • +27 (31 voturi)    
    ce ar fi daca ati taia pensiile nesimtite (Miercuri, 8 aprilie 2020, 23:12)

    Coco Whistle [utilizator]

    si toate veniturile din 10 surse? eu cred ca poporul nu merita asta nici in timp de pace nici in timp de razboi. pina cind sa facem doar cum credeti voi cum e bine? asta aveti popor roman. astia va calca in picioare. asteptam ca guvernantii, parmanentarii sa lucreze fara plata. pensiile sa nu depaseasca 2 mii euroi. cei care au iesit la pensie la 45-65 ani sa primeasca jumate din pensie. cei care au multiple venituri sa se bucure doar de un salariu, etc. asta ar fi curect sa auzim acum. in plus cheltuielile cu banii publici trebuiesc sa fie transparente.
    • +9 (17 voturi)    
      Nu vor taia niciodata pensiile speciale (Joi, 9 aprilie 2020, 8:10)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      din armata, miltie si securitate
  • +8 (22 voturi)    
    Măsura pentru măsura. (Miercuri, 8 aprilie 2020, 23:15)

    Casargoz [utilizator]

    Ce sunt “bugetarii”?
    In fine acum sunt toți angajații de la sat mai puțin structuri de ordine, sănătate si educație.
    Mai rămâne ce?
    ANAF?
    Si vreo 10.000 prin ministere.
    Ninse pare o chestiune de imagine, nu de eficientă.
    O săptămâna vin la munca aia care fac treaba si una aia care nu:)
    Si vor fi plătiți la fel.
    Si aia buni or sa plece, si statul eficient si suplu o sa rămână cu cei care nu fac nimic.
    Întărâta in care bugetarii sunt Leneși si corupți iar privații hoți indolenți, o populație care trăiește condusă de politicieni Calificați si competenti.
    Țara are probleme, si reduceri de costuri sunt necesare, dar cu cap si nu pentru imagine.
    Solidaritate :)
    Sunt metode mai bune decât pedepsa colectivă, dar țin de bun simt.
  • +13 (19 voturi)    
    123 (Miercuri, 8 aprilie 2020, 23:19)

    Florinm11 [utilizator]

    Plafonat la 75% din salariu mediu pe economie ca la privat? Sau neplafonat ca la smecheri?
  • +10 (24 voturi)    
    las! (Miercuri, 8 aprilie 2020, 23:21)

    mihai.popescu [utilizator]

    Ce-i mai tremura tartita ca pierde 1,3 mil voturi....Bai........ distrugi tara pt asta?de unde dracu mai iei bani sa-i platesti pe astia degeaba la nesfarsit?FMI iti da o......fara reforme aici,fara eliminare pensii speciale,fara taiere salarii cosmice...iar altii iti dau,daca iti mai dau!la dobanzi uriase...Ai ratat alegerile anticipate si ai revenit la conditia de ....patentat care ne duci pe toti in prapastie
    • 0 (6 voturi)    
      Hehehe (Joi, 9 aprilie 2020, 10:39)

      Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui mihai.popescu

      Cel mai mult i-a tremurat ca pierde diaspora, de aia i-a primit masiv in tara, ce mai conteaza ca ne-au imbolnavit pe toti.
      • 0 (4 voturi)    
        atentie! (Joi, 9 aprilie 2020, 12:00)

        wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui Amenhotep

        astia veniti acum nu sunt diaspora aia la care vrei tu sa te referi, astia sunt exact votantii pe faina si ulei, ai psd la toamna, tot tandareiul va vota cu psd-ul! tu crezi ca astia erau cei care stateau ore-n sir la cozi sa voteze?! sau protestau pt principii(nu sa li se dea sau sa li se mareasca) in 10 agust?! Diaspora care voteaza e integrata, apreciata acolo, nu vin in tara bugetarilor si a celor cu pensii speciale, ei doar timit bani in tara sa nu moara jumatate di njudetele romaniei de foame!
        • 0 (4 voturi)    
          Nu exista diaspora integrata (Joi, 9 aprilie 2020, 13:59)

          Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

          Esti strain, te-au facut pachet si te-au trimis acasa. Du-te la vama sa vezi doctori, ingineri si arhitecti care se intorc ca pe ei i-au dat primii afara. Banii trimisi sunt doar 2% din PIB. Fii pregatit sa mori de covid pentru idolatrizarea diasporei.
          • +2 (2 voturi)    
            Nu mai minti (Joi, 9 aprilie 2020, 15:10)

            Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Amenhotep

            Toti care au contracte de munca nu au venit in Lalaland.Doctorii si inginerii nu se inghesuie cu lucratorii temoprari!Nu a fost nimeni trimis acasa ''pachet''.Nu toti au 4 clase....
            • 0 (4 voturi)    
              Tu minti (Joi, 9 aprilie 2020, 15:38)

              Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

              Eu am fost in vama la triaj, tu de unde naiba stii cine a venit si nu ? Hai lasa garagara politica ca macane. Macar cand e vorba de viata ta si a rudelor tale fii onest cu tine.
  • 0 (30 voturi)    
    Ce a facut guvernul Orban pana acum? (Miercuri, 8 aprilie 2020, 23:45)

    Ion Popa [utilizator]

    1. A lasat sa intre in tara in mod necontrolat, cetateni infectati. Prima masura corecta ar fi fost inchiderea granitelor si carantinarea totala a acestor cetateni.
    2. A infiintat Grupul de Comunicare Strategica cu scopul de a nu se afla public dimensiunea dezastrului medical.
    3. A restrans drepturile civile pentru milioane de oameni in favoarea primirii a 150000-200000 cetateni romani, majoritatea fiind hoti plecati la furat prin tari straine.
    4. Continua sa mentina in plata pensiile speciale si cele de serviciu care nu au la baza principiul contributivitatii.
    5. Acum, supus presiunii, se gandeste sa omoare ce a mai ramas neomorat doar din "solidaritate" si "moralitate" pe care cei ce o reclama nu au aratat-o in timpul crizei din 2008 cand au fost taiate salariile acestor bugetari.

    Solutia PNL este ca de obicei, pedeapsa colectiva. Poate mai pica ceva voturi.
    Tai salariul aluia care munceste dar platesti pensia speciala celui care sta acasa.
    Vin alegerile. Nu mai e mult. Cu asemenea masuri, sunt de asteptat rezultate foarte proaste pentru PNL.
    • -1 (5 voturi)    
      Corect (Joi, 9 aprilie 2020, 10:41)

      Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui Ion Popa

      Dar de astia nu ne vindecam cu alegeri, ci cu terapie cu plumb !
    • +1 (5 voturi)    
      Faceti un exercitiu (Joi, 9 aprilie 2020, 14:06)

      DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui Ion Popa

      De imaginatie.
      Cum ar fi fost acum cu Veorica?
      Dar la interne cu Dan?
      Dar la sanatate?
  • +3 (19 voturi)    
    15 zile lucratoare... (Miercuri, 8 aprilie 2020, 23:56)

    minus [utilizator]

    pe an, sa ne intelegem,...

    Apropo, cum comentezi misterul stirii " România a cerut în două rânduri 200 de milioane de euro de la Banca Mondială. Unde sunt banii? ". Pai poate i-ai luat sa ai ce sa le dai astora, ma gandesc si eu ca valuta nu-o fi volatila si la modul fizic.

    Domnu; PM, dupa ce mai trece fierbinteala meandrelor conretului, eu zic sa-i platesti pe fiecare cu 75% din cat ai produs tu, lunar, de cand muncesti pentru Romania, actualizat la cursul de astazi. Adica daca ai taiat frunza la caini, da-le 75% frunza, daca ai facut aur da-le, dom'le, 75% din aur... vorba aceea, de la functioar public la functionar public. transfer de tehnologie de frecat menta.
  • +4 (18 voturi)    
    adica lucreaza 50% (Joi, 9 aprilie 2020, 0:31)

    skye [utilizator]

    si primesc 75% salariu? ce bataie de joc e asta?
    • +9 (19 voturi)    
      E mai grav (Joi, 9 aprilie 2020, 0:53)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui skye

      cred.

      (100% + 75%) / 2 = 87.5%

      Daca pentru 15 zile e platit integral, iar pentru celelalte 15 primeste 75%, in realitate salariul ajunge la 87.5% din cel initial.
      • +2 (6 voturi)    
        the free one, oare scrii aiurea? (Joi, 9 aprilie 2020, 9:12)

        Cactus Jack [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

        ...15 zile lucreaza bugetarul si primeste pe intreaga luna, adica 30 zile(!) 75%. Nu cum interpretezi tu, 15 zile integral, 15 zile 75%. Oricum nu este OK. Ori se aplica la toti bugetarii. (de ex la armata nu au curajul, ca defileaza imediat Dogaru cu latraii lui) ori la nici unul. De exemplu : un profesoras are rate de platit, majoritatea au. Ratele lunare sunt tocmai acei 25% ce vor sa taie, restul banilor celor necesare zilnice . Daca din cei 75% platesti 25% rate, ramane ca sa traiasca, doar 50% din salar. Unde ai copii de crescut, poti sa le explici, ca nu ai bani sa le asiguri bani pt o pereche de ghetute, de un sandvich mai saracacios de mic dejun? Orban, mai gandeste-te, vin alegerile!!!
  • +13 (15 voturi)    
    Sunt bani la buget (Joi, 9 aprilie 2020, 0:49)

    of of [utilizator]

    Se pare că sunt toți la Costel Alexe. Acum vreo 2 săptămâni a lansat programul Rabla Plus pentru mașini electrice (voucher de 10.000 de euro), iar acum asta: 80 de milioane de euro pentru iluminat ecologic. Dacă mai punem la socoteală și mafia gunoiului, mafia defrișărilor, ambele protejate de Alexe, e clar ce GIO e și în PNL... https://www.hotnews.ro/stiri-esential-23809037-ministerul-mediului-384-milioane-lei-alocati-iluminat-ecologic.htm
  • +6 (18 voturi)    
    numai 15 zile cu klaus? (Joi, 9 aprilie 2020, 2:15)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    si restul de 15, cine e presedinte?
  • +10 (16 voturi)    
    in rezumat (Joi, 9 aprilie 2020, 3:04)

    srpc [utilizator]

    lovim in bugetarii cu salarii mici si ii lasam in pace pe cei cu venituri consistente; de pensiile speciale nu ne atingem, de salariile sefimii nici atata, achizitii publice scumpe si inutile, gen armament SH ori "decoratiuni urbane" facem in continuare; economiile vor fi colosale, fireste
  • +17 (21 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 9 aprilie 2020, 5:54)

    [anonim]

  • +7 (15 voturi)    
    Parlamentul ar trebui sa lucreze pentru tzara (Joi, 9 aprilie 2020, 6:53)

    radu222 [utilizator]

    Cred ca nu tineti seama ca Guvernul Orban L are un Parlament ostil, care nu se ocupa decat sa minimalizeze ce face guvernul si sa impovareze bugetul. Salariile nesimtite la unele categorii de bugetari si pensiile speciale au fost date de psd la initiativa sau cu aprobarea Parlamentului. Painea si cutitul le are Parlamentul, pe ei ar trebui sa-i intereseze cum facem sa trecem din criza fara sa destabilizam tzara. Dar pe parlamentari ii doare in basca. Ei, care au mult mai multa putere decat Guvernul, ar fi trebui sa vina cu legi ca sa termine cu pensiile speciale si cu destrabalarea salariala din sistemul bugetar. Parlamentul ar trebui desfiintat ca nu lucreaza in interesul tzarii.
    • +5 (11 voturi)    
      Impresie gresita (Joi, 9 aprilie 2020, 7:47)

      Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui radu222

      Ai cumva impresia ca lui Orban si Asociatii le pasa de pensii speciale si salarii mari la buget? Asta a fost lozinca de campanie clara, altfel faceau ceva in sensul corectarii. Mai grav, toate OUG-urile date sunt intesate cu shmecherii privitoare la achizitiile publice, nu mai sunt "necesare" licitatiile, totul se achizitioneaza direct de unde trebuie...mana cereasca pentru primari si consilii judetene inainte de alegeri. Cine profita? Toate partidele care au primari si PCJ in special Pnl si Psd, acum nu vrzi ca nu se cearta pe subiectul asta? Merg in gasca la furat si castiga ala cu bani mai multi. Doare in papuci si pe Marele Alb care ne zice zilnic ca are un guvern "onest". Mai mare mincinos nu a avut Romania la conducere si trebuia sa ne dam seama de la faza cu celebrele meditatii. Cum sa ai tupeu tu viitor presedinte sa scoti pe gura asemenea minciuna? Oamenii au inceput sa vada in clar lucrurile astea datorita Covidului asta altfel....
  • +2 (8 voturi)    
    PNL=PSD=slugile securistilor (Joi, 9 aprilie 2020, 7:01)

    floriniulian [utilizator]

    Cred ca toata lumea si-a dat seama ca aceste 2 partide sunt controlate si aservite statului mafiot format din cei de la SRI/JUSTITIE/POLITIE,etc.

    A vota cu aceste 2 partide inseamna perpetuarea statului mafiot si condamnarea acestei tari la subdezvoltare si saracie

    Pentru ca aceasta tara sa scape de sistemul corupt fanariot reprezentat de cei cu pensii speciale si salarii aberante total nemeritate de care nu se poate atinge nimeni dupa cum vedem acum in situatia dezastrului absolut din aceasta tara din cauza faptului ca aceasta clasa politica este corupta si santajabila trebuie sa nu mai votam cu aceste partide securiste sau sa nu mai votam deloc.
  • +3 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 9 aprilie 2020, 7:42)

    [anonim]

  • +10 (14 voturi)    
    Pensie speciala plus salariu' de la stat (Joi, 9 aprilie 2020, 7:55)

    persuasiv [utilizator]

    combinatia castigatoare.Varsta? 45+ Solidaritateeeeeee !!!!
  • +3 (5 voturi)    
    NU ASA ORBANE! (Joi, 9 aprilie 2020, 10:12)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...zlele trecute a aparut un articol ca un medic are un salar de 2,5 mai mare cat un virolog, epidemiolog, biolog etc. Daca se aplica noua nastrusnica idee marca Catu/Orban de 75%, cum va fi in viitor? Armata primeste salariul integral, dc nu defileaza Dogaru (am mai scris). Politia, cine are curajul sa atace MI-ul? Magistratii? Proxima zi sunt la CCR! Medicii si asistentele? E nevoie de ei in lupta cu virusul. Primariile? Doar primarii dicteaza in perioada electorala. Cine ramane? Doar virologii, epidemiologii, profesorasii si alti muritori de rand, de talia lor.