Orban, despre redeschiderea restaurantelor: Dacă se ajunge la o înţelegere cu HoReCa legată de nişte reguli asumate, avem disponibilitatea să le deschidem

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 2 iulie 2020, 23:50 Revista Presei | Radio TV


Ludovic Orban
Foto: Agerpres
Premierul Ludovic Orban a declarat joi seară, la B1 TV, că în măsura în care se ajunge la o înţelegere legată de un set de reguli care să fie asumate şi de reprezentanţii HoReCa, Guvernul are disponibilitatea de a permite deschiderea restaurantelor.

„În măsura în care se ajunge la o întelegere legată de un set de reguli care să fie asumate şi de reprezentanţii HoReCa, noi avem disponibilitatea să deschidem restaurantele”, a spus premierul Ludovic Orban, citat de Agerpres.

El a adăugat că autorităţile statului nu pot controla tot, că au nevoie de sprijin şi din partea patronilor de terase sau de magazine pentru ca regulile să fie respectate şi pentru ca virusul să nu se răspândească.

„Patronii de terase trebuie să facă o informare a clienţilor cu privire la regulile care trebuie respectate, astfel încât clientul să ştie foarte clar în momentul în care vine aceste lucruri simple. (...) Autorităţile statului nu pot să fie prezente în fiecare terasă, în fiecare restaurant, în fiecare magazin, în fiecare mijloc de transport în comun. Există o prezenţă, se fac controale, se dau sancţiuni, se dau amenzi, s-au şi suspendat autorizaţii pentru anumite firme care nu au respectat regulile. Trebuie transportatorul, de exemplu, să aibă grijă, firmele, managementul companiilor sau cei care sunt implicaţi să fie alături de noi în respectarea regulilor. Nouă ne este foarte greu să controlăm tot şi nici nu e bine să controlezi tot într-o societate. Hai să fim cinstiţi, dacă îşi asumă cineva, înseamnă că vrea să controleze orice se întâmplă, în orice activitate, înseamnă că ne întoarcem cu 30 de ani în timp”, a menţionat premierul.

Orban a afirmat că vineri dimineaţă va avea o întâlnire cu reprezentanţii tuturor instituţiilor cu atribuţii de control pentru a stabili o strategie, iar în zonele unde nu se respectă regulile va fi transmis un mesaj ferm - că orice nerespectare a legislaţiei este sancţionată.

„Este foarte greu pentru un Guvern să apere sănătatea şi viaţa oamenilor în condiţiile în care Parlamentul emite reglementări în care reduce posibilitatea autorităţilor de a asigura respectarea regulilor. (...) Nu vă mai spun de tot ce face aşa-zisul Avocat al Poporului şi tot ce face Curtea Constituţională. Acum e pusă sub semnul întrebării posibilitatea de a stabili măsura izolării pentru o persoană care este venită dintr-o zonă cu risc ridicat sau care a fost în contact cu o persoană diagnosticată. CCR, tot la sesizarea Avocatului Poporului, a anulat toate amenzile care au fost date”, a mai spus Orban.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4810 vizualizari

  • -14 (26 voturi)    
    Hmmm (Vineri, 3 iulie 2020, 2:23)

    Sah [utilizator]

    Poate se indura faraonul si da drumul la viata in Romania.
    Economia abia mai exista dar faraonul nu are chef sa o deschida.
    • +10 (18 voturi)    
      Faraoane (Vineri, 3 iulie 2020, 5:16)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      Cand ne or bloca tarile din UE sa mai iesim din tara (fara carantina aferenta) atunci sa vedem cine guita. Se ia in calcul blocarea cetatenilor americani.. nu cred ca se vor gandi de 2 ori cand vine vb de romania..
    • +6 (14 voturi)    
      Domnul academician, (Vineri, 3 iulie 2020, 8:57)

      Cristian Udrea [anonim] i-a raspuns lui Sah

      economia poate sa-si vada de treaba, majoritatea restaurantelor s-au adaptat si si-au mutat business-ul in delivery si se descurca cum pot. Pentru astialalti care latrati deschiderea restaurantelor: va multumim ca participati activ la procedeul de selectie naturala.
    • +7 (17 voturi)    
      Care sunt sectoarele economiei (Vineri, 3 iulie 2020, 9:02)

      vioridix [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      Care sunt sectoarele economiei inchise,carciumele si terasele evazionistilor?De asta nu merge economia?
      In cea mai mare parte acestea pot fi bombe cu covdid pentru ca romanii nu respecta nimic.
    • +3 (13 voturi)    
      Si infectatiii cu COVID in restaurante... (Vineri, 3 iulie 2020, 9:15)

      USMarines [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      vor muri in strada ca in America de Sud, pentru ca nu mai este loc in spitale....
      Interesant mod de a privi lucrurile .... Nu conteaza ca explodeaza numarul de infectati, voi continuati cu prostia ca PNL si Presedintele au "pus botnita" Romaniei.

      Esti si platit pentru asta?!!!!
      • -3 (11 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 3 iulie 2020, 10:06)

        [anonim] i-a raspuns lui USMarines

        • +1 (3 voturi)    
          În biserică poți să stai cu mască. (Vineri, 3 iulie 2020, 16:35)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui

          În restaurant nu poți mânca/bea cui mască.Numai asta și este o diferență mare.În plus cei care merg la biserică ascultă de ce le spune popa să facă.La restaurant nu vei vedea un client care va sta cuminte unde-l pune chelnerul.
    • +1 (5 voturi)    
      poate acum vor declara profitul real... (Vineri, 3 iulie 2020, 10:54)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      ... sau nu.
    • -4 (4 voturi)    
      padin sahule (Vineri, 3 iulie 2020, 11:54)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      asa este, economia sta in circiumi si terase.
  • -9 (15 voturi)    
    A (Vineri, 3 iulie 2020, 7:33)

    Gabr [utilizator]

    Abia aștept ziua când o sa ajungă “fost” prim ministru...nu-i departe
  • +3 (11 voturi)    
    ... (Vineri, 3 iulie 2020, 8:38)

    cartograful [utilizator]

    mda...intelegeri pe sub masa si dupa aia ne plangem ca populatia nu intelege gravitatea situatiei. HORECA isi va respecta chestiile "asumate" cum scoate si bonuri fiscale si da salariile complete in acte. Hai ba mai rpd cu relaxarea aia ca tre sa vinem paharu' da Cola cu 15 lei.
  • +4 (14 voturi)    
    Nu mai putem de restaurante !!! (Vineri, 3 iulie 2020, 8:51)

    Kornell [utilizator]

    Tara arde si baba se intereseaza de restaurante...Exact asta era urgenta in Ro, ca nu are tarlanul o crasma unde sa se duca sa bea. Problema sunt investitiile de acord, cat de realizabile - nu ce vor sa mai fure patronii pe litoral si la munte ca altfel pierd anul si"se pierd multe locuri de munca" la negru
    • -5 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 3 iulie 2020, 10:12)

      [anonim] i-a raspuns lui Kornell

  • -3 (9 voturi)    
    Dar (Vineri, 3 iulie 2020, 9:06)

    noi2013 [utilizator]

    Sindrofia de la Ambasada SUA nu se pune..... cu incuviintare de la imparatie acum 2 zile
  • -1 (9 voturi)    
    Crasmele (Vineri, 3 iulie 2020, 9:19)

    noi2013 [utilizator]

    Da, deschiderea HORECA este o problema pentru ca in acest sector lucreaza foarte multi oameni. NU lucreaza, atunci statul trebuie sa le platesca somaj sau ajutoare sociale.... Parca nu mai vroiati asistati?!

    Din ce muncesc isi platesc intretineri, chirii, utilitati, consuma, deci au impact pe tot lantul economic.... Nu sunt deschise restaurantele, nu consuma la randul lor utilitati, alimente, etc.... deci alt impact economic.

    Nu de dragul omului care vrea sa se duca la restaurant. ci de dragul economiei trebuie sa functioneze
  • -2 (8 voturi)    
    Horeca (Vineri, 3 iulie 2020, 9:48)

    GICOMANU [utilizator]

    Nu au inteles inca ca intalnirile la restaurant nu sunt bune in actuala conjunctura.Lucratorii acestora sa isi gaseasca de lucru in alte domenii iar spatiile de servire sa fie transformate in spatii productive ambalare ,sortare,preparare a produselor crescute si ingrijite de ospatari
  • -3 (7 voturi)    
    Restaurantele sunt deschise de peste o luna (Vineri, 3 iulie 2020, 10:10)

    emil bobu [utilizator]

    Pe ce planeta e Orban?
  • 0 (2 voturi)    
    Hmmm (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 2:16)

    Sah [utilizator]

    Orban nu are nevoie de restaurante, el bea si fumeaza in sediul guvernului...acolo este cel mai bun si functional restaurant!!
    Ca tot lumea crede ca viata si economia merg foarte bine, ca asa le spune orban, iata o mica stire: 03/07/2020''Grupul Lactalis, din cadrul societății Dorna Lactate, a decis închiderea a două unități de producție, una situată la Floreni și cealaltă la Vatra Dornei.'' Lasa ca si astea ''furauu, ''nu plateau impozite'' etc, nu-i asa ?!
  • +1 (1 vot)    
    Oficial (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 17:49)

    MDK [utilizator]

    Ministerul Sanatatii - Nu a emis nici un act normativ prin care sa declare epidema de SARS-Cov 2 pe teritoriul Romaniei. Guvernul a declarat Pandemie conform Organizatiei Mondiala a Sanatatii care nu are nimic de a face cu legile si cu administratia din Romania. Asadar Orbane Statul Roman e bun de plata, toate deciziile luate de guvern nu au fundament ca asa a facut Franta Italia Spania nu e deajuns din punct de vedere legal. Astia au mai dat si banii la oameni voi nu ati dat asa ca statul Roman o sa plateasca cu varf si indesat datorita restrictiilor impuse abuziv de catre un guvern "ilegitim".