Cum a rămas Digi 24 cu platoul gol. Principalii candidați la primăria Capitalei nu au mai venit

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 23 septembrie 2020, 21:07 Revista Presei | Radio TV


Fara dezbatere electorala
Foto: Captura Digi 24
Digi 24 anunțase pentru această seară o dezbatere electorală cu primii trei candidați plasați în sondaje pentru scaunul de primar general al Capitalei, adică Nicușor Dan, Gabriela Firea și Traian Băsescu. Doar că... aceștia nu au mai venit.

Cosmin Prelipceanu a explicat situația că Traian Băsescu și-a dorit să intervină doar online în dezbatere, în timp ce ”Nicușor Dan și Gabriela Firea ne-au dus cu vorba de la un capăt la altul”.

”La această oră, în acest studio, ar fi trebuit să fie principalii candidați pentru Primăria Capitalei (...) Ne-am gândit că oamenii care își doresc să primească atât de multe voturi au toate motivele să se prezinte în fața alegătorilor cu curaj. Inclusiv acela de a se confrunta, în condiții egale, într-un mediu civilizat, așa cum numai Digi24 poate garanta. După cum vedeți, candidații vor să fie aleși, dar nu vor să răspundă la întrebări, și mai ales nu vor să intre în confruntare directă și dreaptă. Cu o excepție, care merită salutată. Pe tot parcursul organizării acestei dezbateri, candidatul ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, a răspuns da tuturor propunerilor noastre. Traian Băsescu a spus inițial da, apoi ne-a spus că pleacă și că ar vrea să intre în dezbatere de la distanță. Iar Gabriela Firea și Nicușor Dan ne-au dus cu vorba de la un capăt până la celălalt”, a declarat Prelipceanu.

”În ce măsură pot conduce un oraș de complexitatea capitalei României niște oameni care refuză dezbaterea veți decide dumneavoastră singuri”, a mai spus moderatorul.

În platou au fost invitați analiști politici și ziariști care să comenteze această campanie electorală.

UPDATE Nicușor Dan se află în acest moment în studio la Realitatea Plus








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















28033 vizualizari

  • +11 (29 voturi)    
    Si ce? Noi stim cu cine votam (Miercuri, 23 septembrie 2020, 21:17)

    emil bobu [utilizator]

    Nu ne trebuie dezbateri, Firea e hoata, Basescu e betiv si hot, iar Nicusor Dan e un tocilar. Alegerea e clara.
    • +8 (16 voturi)    
      vrei schimbare? (Miercuri, 23 septembrie 2020, 22:10)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      sau esti multumit cum arata capitala?
    • +9 (15 voturi)    
      Reteta Johannis (Joi, 24 septembrie 2020, 2:32)

      patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Reteta Johannis. Refuzi dezbaterea, eviti sa spui prostii si castigi.
    • +2 (2 voturi)    
      de acord (Joi, 24 septembrie 2020, 13:20)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      doar cu afirmația ”Noi stim cu cine votam”.
  • +12 (26 voturi)    
    sau daca DIGI24 e un post adevarat... (Miercuri, 23 septembrie 2020, 21:21)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    sau daca DIGI24 e un post adevarat... avand in vedere ca stirile sunt conduse de un "fost" antenist.
  • +10 (24 voturi)    
    Bravo digi24, (Miercuri, 23 septembrie 2020, 21:31)

    Astazi [utilizator]

    &co. Laudati-l pe tariceanu, a facut mult bine acestui popor si este un om de mare caracter. Idem basescu. Iar de Nicusor Dan, nu puteti sa va exprimati mai negativ,asa? In ton cu ceilalti, sunteti o apa si un pamant- audienta si propriul interes(poate si absconse). Ar trebui sa va intre in cap ca voi, ca formatori de opinie ce va doriti, orice cuvant care va iese pe gura e preluat de multi nemestecat si astfel o sarcina de mare greutate va incununeaza vajnica misiune.
  • +7 (17 voturi)    
    Nicio surpriză (Miercuri, 23 septembrie 2020, 22:01)

    cornholio [utilizator]

    Nu e complicat de înțeles, Firea evită dezbaterile și Nicușor în calitate de leader în sondaje nu are ce căuta în dezbateri cu candidații de pe locurile 3-11. E vot într-un singur tur, primele două locuri contează, televiziunile trebuie să organizeze finale cu cei doi lideri.
  • +1 (17 voturi)    
    LOL (Miercuri, 23 septembrie 2020, 22:06)

    baimarean [utilizator]

    ce țară si conducători...
  • -2 (10 voturi)    
    moare si ce-a mai ramas din democratie (Joi, 24 septembrie 2020, 5:50)

    Coco Whistle [utilizator]

    e timpul dictaturilor.l-am ratat pe dracnea, cine e urmatorul pe lista?
  • +3 (3 voturi)    
    Mi se pare firesc (Joi, 24 septembrie 2020, 13:31)

    Canache [utilizator]

    Ultia dată cînd l-am urmărit pe Prelipceanu stătea ca un căţeluş uluit de realizările Firei şi de ompetenţa ei. Nici nu şi-a permis să o întrerupă. P”ormă se dădea mare ziarist dur. Aşa că eu nu înţeleg mirarea / supărarea ăluia. Nicuşor îşi pierdea timpul stînd acolo şi ascultînd-o (?) pe Firea.
  • +4 (6 voturi)    
    asa a prezentat digi studioul (Joi, 24 septembrie 2020, 13:38)

    Mary80 [utilizator]

    si cand Johannis a refuzat dezbaterea cu Viorica ?
    • +4 (6 voturi)    
      Doar cand le convine fac scandal (Joi, 24 septembrie 2020, 15:08)

      Astazi [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

      dezamagire totala acest post. Tot bani, putere, influenta.
    • +2 (4 voturi)    
      Dvs v-ati fi putut cobori (Vineri, 25 septembrie 2020, 10:57)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

      la nivelul intelectual al "academicienei" Veorica?
  • -3 (3 voturi)    
    normal (Joi, 24 septembrie 2020, 20:08)

    srpc [utilizator]

    o dezbatere cu contracandidatii e total diferita de discursurile in fata sustinatorilor sau declaratiie de presa; daca nu esti un bun vorbitor, cu argumente, prezenta de spirit, capacitate de improvizatie si carisma, pierzi din oficiu; de mirare e ca, dupa un asemenea refuz, se gasesc imbecili care sa mai voteze aceste specimene
  • +1 (1 vot)