Ministerul Educaţiei pregăteşte o OUG care prevede un program de recuperare a materiei, cu o durată de 16 săptămâni. Profesorii, plătiţi cu 100 de lei pe oră / Ce măsuri se iau pentru încheierea mediilor

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 0:30 Revista Presei | Radio TV


Sorin Cîmpeanu
Foto: Captura Digi24
Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, anunţă că Ministerul pregăteşte o ordonanţă de urgenţă care prevede organizarea de ore, cu prezenţa fizică a elevilor, pentru recuperarea materiei pierdute din cauza predării online, urmând a se face, timp de 16 săptămâni, cel puţin cinci ore săptămânal, relatează News.ro. Acolo unde este cazul, vor exista chiar mai multe ore, dacă profesorii, părinţii şi elevii ajung la o înţelegere. Profesorii ar urma să fie plătiţi cu 100 de lei pentru fiecare oră în care recuperează materia cu elevii.

„Pierderile structurale sau conjuncturale generate de predarea online sunt evidente şi sunt mari. În acelaşi timp, aş adăuga şi faptul că sunt foarte neuniforme, diferă foarte mult de la o zonă la alta, de la o şcoală la alta şi mai cu seamă, de la un elev la altul, în funcţie de acea componentă de circumstanţă, de accesul la echipamente şi de accesul la internet, pentru că avem şi pierderile structurale, generate de predarea online în sine în raport cu predarea clasică. Predarea online, pe care noi am făcut-o şi acolo unde putea fi adaptată - şi există zone în care va trebui să continuăm - şi acolo unde era mai puţin adecvată şi acolo unde nu era deloc adecvată. Am fost obligaţi să apelăm la predarea online peste tot”, a declarat Sorin Cîmpeanu, vineri seară, la Digi 24.

În acest context, Cîmpeanu a anunţat că pentru cei 65.000 de elevi care riscă să rămână cu mediile neîncheiate pe primul semestru s-au luat măsuri pentru prevenirea acestei situaţii.

„Din punct de vedere organizatoric, am luat două măsuri: extinderea cu până la opt săptămâni a perioadei în care unui elev i se poate încheia situaţia şcolară din momentul revenirii în şcoală şi a doua măsură este aceea de micşorare până la două note pentru încheierea situaţiei şcolare. În mod normal, Regulamentul de organizare şi funcţionare prevede un număr de note egal cu numărul de ore alocat săptămânal acelei discipline”, a explicat ministrul Educaţiei.

Acesta a precizat că acestea sunt măsuri de sprijin pentru cei aflaţi în această situaţie, dar nu reprezintă o rezolvare a problemelor, soluţia fiind aşa-numitele ore remediale, în care să fie recuperată materia pierdută.

Aceste ore se adresează nu doar celor 65.000 de elevi, ci şi altora.

„Numărul este mult mai mare. Am estimat un număr mediu de ore de pregătire remedială de cinci ore pe săptămână pentru aceia care au nevoie, pentru care cadrele didactice vor decide că pierderile se pot compensa prin cinci ore pe săptămână vreme de 16 săptămâni, pentru că atât durează programul pe care dorim să-l iniţiem prin Ordonanţă de Urgenţă. 16 săptămâni începând din februarie pentru cei care revin la şcoală şi – o nuanţă importantă – ce ai pierdut din cauza predării online nu are rost să încerci să recuperezi tot prin predare online, e nevoie de prezenţă fizică”, a menţionat ministrul.

Acesta a precizat că fiecare cadru didactic trebuie să decidă dacă e nevoie de mai multe ore de recuperare, iar în acest caz „programul depinde exclusiv de înţelegerea dintre elevi, cadru didactic şi părinţi”, el arătând că Ministerul Educaţiei susţine „orice variantă”.

Sorin Cîmpeanu a menţionat că nu a luat în calcul realizarea de teste la nivel naţional pentru a identifica elevii care au nevoie să participe la aceste ore suplimentare.

În ceea ce priveşte plata profesorilor, aceştia ar urma să primească 100 de lei pentru fiecare oră de recuperare a materiei, el susţinând că această sumă „ar trebui să fie un tarif motivant, mai ales pentru cei tineri”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4528 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 0:48)

    [anonim]

    • +2 (2 voturi)    
      Stati linistiti ca nu se recupereaza nimic! (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 13:19)

      panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui

      Astia deja isi fac planu ca deschid scolile si ca se mai si recupereaza pe deasupra.

      Pai mai baieti, daca dupa 2-3 saptamani de scoala iara cresc cazurile de covid, ceea ce e mai mult decat sigur ca se intampla, iara o sa le inchideti!

      Deci unde si ce sa se recupereze? Onlainu e un esec, o chestie penibila. Sa va luati larevedere si de la anul asta scolar, poate si anu viitor!

      Virusu nu dispare din februarie, iar statu roman pare sa fie mai interesat de restaurante, malluri, vacante de ski, biserici, nu scoala!
  • +5 (5 voturi)    
    Presimt ca brusc (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 2:56)

    TheFreeOne [utilizator]

    O sa-i apuce harnicia pe unii profi.
    Vor preda 24/24.
    Cam asa reiese si din articol: "ar trebui să fie un tarif motivant".
    • +1 (3 voturi)    
      Macar sa faca asta (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 8:54)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      Mai degraba, in buna traditia romaneasca , vor lua si banii si nu vor face ore sau le vor face la misto, probabil elevii nu vor veni la ore daca nu-i obliga nimeni si atunci si profesorii isi vor baga picioarele.
      • +2 (2 voturi)    
        Banii nu schimba omul intotdeauna... (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 12:11)

        Gigel cu elefantii [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Uneori da, dar de multe ori solutia calitativa nu e sa bagi pur si simplu bani in sistem. Trebuie lucrat si la organele interne. Iar in educatie calitatea nu se face de pe iarna pe vara, ci in multi ani de politici sanatoase si consecvente. Si atunci poate nici nu se mai discuta de bani in primul rind, ci de educatie propriu-zisa.
  • +5 (5 voturi)    
    Oare n-ar trebui... (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 8:48)

    rsumy_ [utilizator]

    ... platiti si elevii, sa fie treaba buna?

    Ca vad ca bani sunt gramada, pentru toate tampeniile...
    • +3 (3 voturi)    
      Sa faca fifty-fifty (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 12:11)

      Gigel cu elefantii [utilizator] i-a raspuns lui rsumy_

      E o idee :)
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 9:00)

    tirolez [utilizator]

    Adica fix aia care nu si-au facut treaba. La noi materia e la zi la orice. Si orele astea unde se tin, la scoala? Dupa ce termina schimbul 2 sau 3?
    Sambata? Duminica? In conditiile in care reuniunile de orice fel sunt minimizate.
    Macar Cimpeanu stie pe ce lume traieste?
    Bine ca ii sareau toti in cap lui Anisie, asta e de 15 ori mai rau, dar stie sa arunce fumigene.
    In caz ca avea cineva vreun dubiu, ca traseist profesionist si-a antrenat din plin acest talent.
    • -1 (1 vot)    
      Nu e chiar imposibil de tinut (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 12:23)

      Gigel cu elefantii [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Ar fi 1 ora in plus pe zi
  • +2 (2 voturi)    
    Deciziile (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 9:30)

    gigifisiune [utilizator]

    Ministrului Cimpeanu nu difera cu absolut nimic fata de deciziile unui om simplu care a intarziat sa scoata morcovii din pamant sau a intarziat la serviciu.

    Se recupereaza si gata.

    Un ministru, insa, pus in fruntea tarii, trebuie sa ia decizii inteligente, sa faca management adevarat, nu bata in balta, recuperam si gata.

    Asta vrea ca 65000 de copii sa faca cum a zis el, doar ca asa vrea el, ca sa isi bifeze el pe hartiuta ca a facut-o si pe asta.

    Dar, dupa cum ziceam, asta nu-i management. A dat un telefon din baie, si i-a zis secretarei: anunta-i pe toti secretarii de stat sa anunte mai departe ca se vor recupera orele in urmatoarele 4 luni. Hai, ca acum ma intorc la somn.

    Pai cat are de exersat si repetat un copil din cls a VIII-a pentru evaluarea nationala? Plus meditatii, pentru ca profesorii ramasi in tara sunt niste verze absolute, 95% dintre ei.

    Copiii astia muncesc mai mult decat un adult, iar voi vreti acum si recuperare? Normal ca pleaca toti, cand cresc, pentru ca viata e dura aici de la bun inceput.

    In loc sa relaxati, voi ii sugrumati si mai mult decat sunt deja.

    Iar comisiile de parinti sunt compuse numai din disperati, care vor sa-si vada copiii olimpici.

    Suntem departe de a ne face bine, cu astfel de ministrii care, in infinita la intelepciune, decid sa se recupereze totul in 4 luni, pe hei-rup.
  • +1 (1 vot)    
    Camasa, cat costa camasa? (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 10:33)

    Socrate2021 [utilizator]

    Omu’ gospodar se vede dupa camasa.
  • +1 (1 vot)    
    Campeanu la invatamant (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 12:34)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Siguranta peneleului si a pesedeului ca reforma in invatamant se amana pana la pastele cailor.
  • +2 (2 voturi)    
    cum adica 100RON... (Duminică, 24 ianuarie 2021, 1:51)

    young_e [utilizator]

    ...pai voi stiti cat se ia la o meditatie?! si fara impozite plus alte kestii naspa. 100RON poate la lucru manual si dirigentie...