Cum justifică ministrul Năsui nominalizarea unei persoane acuzate de colaborare cu Securitatea: ”Mi-a fost recomandată / Nu are decizie definitivă de colaborare”

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 27 ianuarie 2021, 22:07 Revista Presei | Radio TV


Claudiu Nasui
Foto: Facebook
Ministrul Economiei, Claudiu Năsui, s-a chinuit îndelung să justifice, miercuri seară, la Digi TV, de ce i-a solicitat premierului Cîțu numirea Florinei Prisecaru acuzată de colaborare cu Securitatea în funcția de secretar general, după dezvăluirile făcute de HotNews.ro.

Vizibil stânjenit, ministrul a încercat să evite un răspuns tranșant, spunând apoi că doamna în cauză ”i-a fost recomandată” de oameni din administrație, ”că știe de hotărârea de colaborarea cu Securitatea” chiar de la ea, dar că nu are o decizie definitivă în acest sens.

”Dacă are o decize definitivă, atunci o să regândim întreaga strategie. Dar eu am nevoie de oameni care să poată performa”,a declarat Năsui.

Curtea de Apel a stabilit că Florina Prisecaru a fost colaboaratoare a fostei Securități.

Despre Claudia Florina Prisecaru, HotNews.ro scria în urmă cu un an că este fostă colaboratoare a Securității în perioada comunistă (conform unei decizii a Curții de apel București, care nu e definitivă). De asemenea, a fost o apropiată a fostul ministru Teodorovici.

Publicația Newsweek scria în mai 2019 că pe baza probelor din dosarele aflate în arhiva instituției, cei 11 membri ai Colegiului CNSAS au constatat faptul că Prisecaru a fost colaboratoare a poliției politice comuniste, în sensul în care prin informațiile pe care le-a furnizat a afectat drepturile și libertățile fundamentale ale unor persoane. Cu alte cuvinte, cei turnați au avut de suferit.

Ea a lucrat în Ministerul Finanțelor din 1993, unde a început ca referent până în 1998, apoi tot în aceeași instituție, a devenit expert la Administrare imobile; derulare contracte utilitati, servicii, lucrari. În perioada 2000 – 2014 a fost șef serviciu, după care până în 2017 a fost director pe zona “Administrare imobile; derulare contracte utilitati, servicii, lucrari; coordonarea si organizarea patrimoniului MFP”. Din martie 2018 a ocupat poziția de secretar general adjunct, pana în noiembrie 2019, iar apoi la Direcția generală de servicii interne și achiziții publice.

Ministrul Economiei, Claudiu Năsui, a solicitat premierului Florin Cîțu, prin trei adrese semnate pe data de 19 ianuarie, numirea a trei persoane în funcții de conducere la Ministerul Economiei. Una dintre acestea este Claudia Florina Prisecaru, pentru care Claudiu Năsui solicită detașarea de la Ministerul Finanțelor. HotNews.ro a mai scris despre aceasta ca fiind fostă colaboratoare a Securității și apropiată a fostului ministru PSD Eugen Teodorovici. Pentru alte două persoane, Năsui cere funcțiile de secretari de stat, însă orice numire pe o astfel de poziție făcută acum încalcă prevederile din Codul Administrativ.

Mai exact, articolul 59 prevede că "În activitatea de conducere a ministerului, ministrul este ajutat de unul sau mai mulți secretari de stat, potrivit actului normativ de înființare, respectiv de organizare și funcționare a ministerului, după caz". Însă, Ministerul Economiei s-a desprins dintr-un minister mai mare, Ministerul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri, iar pentru organizarea acestuia este nevoie de o hotărâre de Guvern. O Hotărâre de Guvern privind organizarea și funcționarea noului minister, care acum se numește Ministerul Economiei Antreprenoriatului și Turismului. Această hotărâre de Guvern nu există, așa cum nu au fost aprobate încă nici pentru alte ministere noi, precum cel al Energiei.

Potrivit documentelor obținute de HotNews.ro, printr-o adresă din data de 19 ianuarie, către premierul Florin Cîțu, ministrul Claudiu Năsui solicită să dispună "măsurile necesare în vederea emiterii deciziei prim-ministrului privind exercitarea cu caracter temporar prin detașare, a funcției publice corespunzătoare categoriei înalților funcționari publici de secretar general la Ministerul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului, de către doamna Claudia Florina Prisecaru- funcționar public de conducere, director general adjunct în cadrul Ministerului Finanțelor".

Despre aceasta, Economica.net scrie că ministrul economiei, Claudiu Năsui, o vrea acum pentru poziția de director general, după ce inițial o propusese ca secretar general, decizie care a generat reacții "adverse" atât în Minister cât și în coaliția de guvernare.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


6870 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    Păi... (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 22:19)

    Shaolin [utilizator]

    domnul Năsui este băiatul unui fost securist (Dorel alias Motorola) și problema aici este că domnia sa are în subordine un colaborator al securității...

    Ce în neregulă cu imaginea aceasta?
    • -2 (8 voturi)    
      Nu tin cu USR sau cu PNL (Joi, 28 ianuarie 2021, 2:02)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      Nici nu-s fan Nasui ci am doar o intrebare legitima:

      Daca tatal tau a fost criminal si mama ta terorist ce vina ai tu? Se reporteaza vina de la parinti la copii?

      Bun o fi fost tatal sau colaborator, securist,comunist sau chiar Hitler in persoana sa fi fost tatal lui, ce vina are el?

      Cat despre recomandare e foarte legal sa recomanzi pe cineva! Eu lucrez intr-o multinationala Germana din Romania cu peste 1500 de angajati si tin sa-ti spun ca aici recomandarea e officiala, adica o scrii in mail la HR daca ai vreo propunere pt cineva intr-o anumita functie
  • +16 (18 voturi)    
    Inceput cu stangul (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 22:19)

    benicio [utilizator]

    Poezia asta,sofismul asta cu "inca nu e decizie definitiva, nu am mancat usturoi, nici gura nu miroase"o auzeam frecvent de la PSD. Ma astept ca USR sa adopte un fel de principiu de "reasonable doubt", sa nu includa in aparatul de stat nici o persoana aflata in zona aia gri, nici alba nici neagra, dar gri. Zona aia de suspiciune. Mai ales ca a fost o apropiata a lui Teodorovici, un personaj cu un caracter de tip limax. Nu, chiar nu vreau sa cred ca am incasat gaze in 10 august ca USR sa repete greselile PSD. Daca e asa, atunci abia astept sa incasez din nou gaze in alt 10 august, ca sa-i dam jos pe USR.
    • +3 (9 voturi)    
      Da, degeaba (Joi, 28 ianuarie 2021, 0:21)

      alecu-jilavu [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Am luat minusuri și înjurături cu vagonul în 2018 când am zis că acolo s-au bătut niște naivi într-o dispută Stânga vs. Stânga.

      Da, ai încasat gaze fix degeaba. Ca să înlocuiești PSD cu USRi (sau PSD cu albastru). Cu regret îți spun. La fel cum tot cu regret spuneam în 2018 asta și mă făcea populimea PSD-ist (neînțelegând că poți detesta mlaștina și fără să simpatizezi alt colț al aceleiași mlaștine).

      Când va fi de dat jos USR, vin și io în stradă. Că abia atunci va conta.

      Câtă vreme votăm partidele tricolor, nu va fi mai bine.

      Și-acum să curgă minusurile. Că iar sunt prea în fața curbei.
  • +15 (17 voturi)    
    i-a fost recomandată (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 22:20)

    stanescu [utilizator]

    Credeam că au ceva mai multă minte acești miniștri. Dar dacă i-a fost recomandată .... Ce să mai zici ! Cu ce se deosebește acest ministru de un ministru PSD-ist ? Cu nimic. La PSD recomandarea era vocea și talentul. Sunt uimit de cât de puțină minte politică are acest minitru.
  • +16 (16 voturi)    
    ”Mi-a fost recomandată". V-am zis, secu recomanda (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 22:23)

    Gryphus [utilizator]

    Digi24 trebuia sa intrece cine i-a recomandat-o ?

    ala care i-a recomandat-o e de la SRI
  • +10 (12 voturi)    
    Securistii il pazesc pe Nasui marioneta (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 22:25)

    floriniulian [utilizator]

    Ca sa fie siguri ca le executa ordinele.

    Auzi la el explicatii....vai de capu tau Nasui ce penibil ai ajuns....

    Aceasta tara nu mai are nici o sansa,trebuie sa plecam cu totii.
  • +14 (16 voturi)    
    ai început să livrezi băiețache? (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 22:26)

    Mariicaialbastri [utilizator]

    Plătești datoriile lui taică-tu față de băieții care l-au trimis ”conservă” la Motorola în anii 80?
    'rați ai dreacu de securiști împuțiți că din 47 nu mai scapă țara asta de voi...
  • +10 (10 voturi)    
    a dat cu bâta-n baltă (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 22:37)

    Kvothe [utilizator]

    un mare minus ptr Nasui, eu unul incă sper că majoritatea liderilor USR nu au datorii catre vechea clasa politica :(
  • +14 (16 voturi)    
    Jenant (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 22:38)

    muvis [utilizator]

    M-am uitat cu jenă la interviu. Cu multa jenă.
    D'aia e bine sa.nu fii pătimaș cu ideologii sau partide, ci destul de.rational să penalizezi astfel de comportamente la alegeri.
    Mi-aduc aminte de dna Wring atunci, obligată să plece din usr de dl.Barna pentru verdictul de colaborator cu securitatea (o decizie pusă sub semnul întrebării atunci și de cei din usr, dar pentru impresia electorală, Wring a plecat din echipă). Acum ce face usr?
    • +6 (10 voturi)    
      acum e la putere (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 23:59)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui muvis

      si se pipi el pe imagine si electorat
  • +13 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 22:55)

    [anonim]

  • +8 (10 voturi)    
    ce raspuns! (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 23:00)

    DiDiRo [utilizator]

    banditule nici ceauseasca nu avea studii dar era kakademician. Dea draku-n voi de MAFIOTI.
  • +12 (16 voturi)    
    pai... (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 23:05)

    sentenced [utilizator]

    Parca si Nasui era pui de securist, nu? Deci de ce ne prefacem surprinsi?
    USR este doar o gaselnita prin care sistemul ce a domnit timp de 31 de ani in Romania se perpetueaza.
    Nu trebuie sa ma credeti, dar sa va amintiti de asta peste 4 ani, cand Romania nu se va fi schimbat deloc.
  • +3 (11 voturi)    
    groparii sperantelor (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 23:08)

    iobag neutru [utilizator]

    alde nasui, auri si sosoaca,
    tot tzepari si securisti, aceeasi cloaca
  • +3 (7 voturi)    
    arata ca USR este inca (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 23:29)

    ..13 [utilizator]

    un partid nepregatit sa conduca si evident ca are un lider in domnul Barna care mai bine ar merge in munti si ne-ar lasa dar nu, si nu, ca el vrea sa fie mare sef!
  • +5 (7 voturi)    
    Mr. Bean de Romanica (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 23:31)

    VOX. [utilizator]

    Nici sa-mi ude gradina nu l-as lasa.
  • +2 (6 voturi)    
    ce sa astepti de la un ministru alde-psd? (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 23:56)

    mbembe [utilizator]

    stop, nu e alde, nu e psd?
  • +2 (8 voturi)    
    un mare fassss ! (Joi, 28 ianuarie 2021, 0:05)

    IOSCA [utilizator]

    USR un partid de nechemati ca si HAUR.
  • +10 (12 voturi)    
    Abjectie totala! (Joi, 28 ianuarie 2021, 0:58)

    Cataleya [utilizator]

    In tot USR-Plus nu ai gasit o persoana competenta care sa nu fie manjita, bai nasuiule!?
    Exact pe turnatoarea aia te-ai trezit sa o propui, pt ca "ti-a fost reomandata"?
    Cum inccepeti voi sa va dati arama pe fata.
    Daca premierul Câtu ar avea ceva mai mult curaj ar trebui sa te remanieze urgent daca te incapatanezi sa o propui pe turnatoarea "recomandata"!

    Dezamagire totala, mizerie sulfuroasa si batjocorirea propriilor principii USR-iste "oameni noi in politica si administratie"
  • +2 (2 voturi)    
    năsoiu minte (Joi, 28 ianuarie 2021, 7:46)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    de stinge! se vede pe fața lui de pui de securist!
  • +3 (5 voturi)    
    Oameni noi (Joi, 28 ianuarie 2021, 8:21)

    Jolly Roger [utilizator]

    Oameni noi in posturi vechi...
    Omul a clipit de două ori!
    Toată lumea știe ce înseamnă ”recomandare” în politică...