Raluca Turcan: Sunt 9.500 de beneficiari de pensii speciale, iar pensia medie pentru ei este de 9.600 lei

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 15 februarie 2021, 23:26 Revista Presei | Radio TV


Raluca Turcan
Foto: Guvernul Romaniei
România are, în prezent, 9.500 de beneficiari de pensii speciale, iar pensia medie pentru aceştia este de aproximativ 9.600 de lei, în timp ce pentru cei aproximativ 4,9 milioane de pensionari din sistemul public pensia medie este de 1.500 de lei, a declarat luni seara, la Realitatea Plus, ministrul Muncii, Raluca Turcan.

„În momentul de faţă avem 9.500 de beneficiari de pensii speciale şi pensia medie pentru aceştia este undeva la 9.600 de lei, în timp ce în sistemul de pensii publice avem aproximativ 4,9 milioane de pensionari, cu o pensie medie de 1.500 de lei, şi în total în România există aproximativ 2,7 milioane de pensionari care sunt sub nivelul pensiei medii. Normal că toată lumea resimte ca o inechitate ceea ce s-a întâmplat în timp prin vot în Parlament pe sistemul de legi speciale”, a subliniat Turcan, potrivit Agerpres.

Aceasta a precizat, în context, că pensiile şi veniturile trebuie să crească echitabil, iar în materie de pensii trebuie urmărit principiul contributivităţii. Potrivit ministrului de resort, cel mai corect este să ai contributivitate şi stagiu de cotizare, astfel încât la muncă egală, pregătire egală, condiţii şi perioadă de cotizare egale să ai şi o pensie echitabilă.

Raluca Turcan a catalogat drept profund inechitabilă actuala Lege a pensiilor, subliniind totodată faptul că majorarea „din pix” a pensiilor cu 40% a creat un orizont de aşteptare care nu poate fi susţinut în actualele condiţii bugetare.

„Politicieni la ceas de alegeri s-au gândit din pix să spună că pensiile trebuie crescute cu 40%, au creat un orizont de aşteptare care în condiţiile bugetare actuale nu poate fi susţinut. Pentru majorarea pensiilor cu 14% la 1 septembrie anul trecut, efortul bugetar este de circa 8 miliarde de lei. Întreg efortul de combatere a pandemiei a fost de circa 16 miliarde de lei. Aici avem bugete extrem de mari. În materie de pensii trebuie să te gândeşti la întregul efort bugetar, cât de mult pot creşte pensiile, cât de echitabilă este această majorare şi noi optăm pentru o formulă în care să crească mai repede pensiile mai mici şi să le ajungă din urmă pe cele care au crescut mai repede, şi să punem un pic degetul şi pe pensiile speciale. Cu toate că nu sunt mulţi beneficiari, aproximativ 9.500, există atâta inechitate creată încât toată societatea uneori parcă tinde să uite de probleme zilnice, de nivelul scăzut al pensiilor, şi să spună dar de ce?”, a afirmat ministrul.

Pe de altă parte, Turcan a anunţat că într-un an şi jumătate aproximativ 5 milioane de dosare de pensii ar putea fi puse în format electronic, iar ulterior vor intra la recalculare.

În prezent, sunt aproximativ 250.000 de pensii de agricultori în format letric, dosare care vor fi luate pe rând pentru a introduce datele în format electronic. Alte 3,6 milioane de dosare sunt într-un format „semi-învechit”, iar 1,3 milioane într-un format care poate fi preluat mai repede.

„Avem aproximativ 250.000 de pensii de agricultori în format letric. Dacă cineva şi-ar fi dorit să le recalculeze ar fi trebuit să se gândească să le pună în format electronic astfel încât toate datele să fie introduse. 250.000 de dosare vor fi luate unul câte unul. Mi-am propus în fiecare săptămână să fiu la casele de pensii în teritoriu să văd cum decurge acest proces. Mai avem 3,6 milioane de dosare într-un format semi-învechit şi 1,3 milioane de dosare într-un format care ar putea fi preluat mai repede. Acest efort am vrea să îl facem într-un an şi jumătate, încercând ca pe fonduri europene să suplimentăm capacitatea caselor judeţene de pensii. Într-un an şi jumătate aceste aproximativ 5 milioane de dosare să fie puse în format electronic şi ulterior să intre la recalculare, procedură care durează foarte puţin. S-a mai făcut un asemenea efort între 2005 şi 2008, în trei ani de zile s-au recalculat un milion de pensii, atât”, a mai spus ministrul Muncii.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6502 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    dar la privat, doamna Turcan (Luni, 15 februarie 2021, 23:33)

    middle_brick [utilizator]

    ne puteți preciza daca in Romania anului 2021 exista 10000 de persoane care sa câștige 9600 lei net in privat!?
    • -12 (16 voturi)    
      Aveti judecatori in privat? (Luni, 15 februarie 2021, 23:54)

      AndyXXX [utilizator] i-a raspuns lui middle_brick

      Ar trebui sa angajati, dar sunt scumpi.
      • +13 (13 voturi)    
        De ce să încalce legea.Judecătorii. (Marţi, 16 februarie 2021, 8:50)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

        Legea spune că pensia magistraților să fie maxim 80% față de salariul avut. nu mai mare decât salariul. Magistrații și după ei sau luat toți specialii, făcând o ilegalitate subtilă. Și-au zis că suntem proști și nu observăm. Au cumulat în luna ieșirii la pensie și alte venituri salariale, ajungând să aibă în luna respectivă salariul dublu, pe care l-au luat drept bază de calcul. O ilegalitate nesimțită ,făcută cu tupeu. Sincer, aș anula tot pentru asta, și i-aș băga la pensia pe contributivitate. Pensionari speciali = hoți speciali.
    • -10 (16 voturi)    
      Cred ca glumesti. (Marţi, 16 februarie 2021, 0:14)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui middle_brick

      In sistemul bancar, IT, firme de avocatura, resurse minerale, energie, etc.. bani in Romania exista, nu te lasa pacalit de aparente.
      Iar pensionarii astia ca impact bugetar sunt cam ca o boaba de nisip pe plaja, tine de moralitate si de impactul politic, cam atat.
      Tara are probleme mult mai mari iar Guvernul se ocupa de detalii. Parca ar fi tot in campanie...
      • +6 (8 voturi)    
        Nu draguta (Marţi, 16 februarie 2021, 8:23)

        Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        ei trag de timp si atat.De cate ori apare Turcan e vorba de o tragere de timp si atat.Imi place cum se mira dansa de legea actuala a pensionarii pe care chiar doamna in cauza a votat-o in Parlament.Vedem acum ca de fapt nu stia ce vota sau era la coafor.
      • +3 (3 voturi)    
        Peste 5000 lei, exista 53905 beneficiari (Marţi, 16 februarie 2021, 17:55)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Atata doar ca media pensiilor celor din instituriile de forta e in jurul a 5000 lei sau depaseste cu mult in cazul magistratilor care au cea mai favorabila lege si a "chilotilor" (ca intra si stewardezele).
        Sursa oficiala, tabelul "grupare_stat":
        https://www.cnpp.ro/documents/10180/5419539/2021.01%20-%20Ianuarie

        - avocatii au propria casa de pensii
        - in celelalte activitati doar de la director in sus sumele sunt serioase (salariile au explodat de vreo 10 ani, pensiile nu sunt asa impresionante)
        - degeaba ai brutul de 5000 euro, ca pensia tot doar vreo 1000 euro ar fi - ca ai fost platit si cu aproape minim pe economie prin facultate sau junior
        - In IT sunt putini cei care au iesit la pensie si cu salarii bunicele o perioada insemnata
        - multi speciali primesc si a doua pensie de stat
        - sa nu uitam nici politrucii infipti prin consilii de administratie sau in conducerea unor companii de stat
    • +6 (8 voturi)    
      si cei 200.000 din institutiile de forta? (Marţi, 16 februarie 2021, 9:25)

      wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui middle_brick

      ce tupeu are individa de la psd-ul galben! auzi la ea duar "9500"?! face pe prroaasta! de ceilati 200000 de speciali la 45 de ani, din institutiile de forta ai uitat? ai papa peste 10 miliarde! sau te faci ca nu intelegi? cu ei trebuie inceput! nu ne luati de prosti!
  • -5 (7 voturi)    
    medii (Marţi, 16 februarie 2021, 0:59)

    Filbert [utilizator]

    Mediile astea sint simple, adica ( cea mai mica + cea mai mare) / 2, sau sint medii ponderate (pensia1 + pensia2 + ... + pensiaN) / N???
  • +7 (7 voturi)    
    Marele PIX ! (Marţi, 16 februarie 2021, 1:05)

    iondero [utilizator]

    Pensiile colosale
    Tot din pix.... sunt Speciale !
    Da , din pix a-ti scris o lege
    Nici dracu sa n-o deslege
    Astazi fara de rusine
    Spui ca-mi maresti pensia mie ?
    Multumesc nu vreau cucoana
    Ce mi-ati luat n-a fost pomana !
    Eu vreau ce mi se cuvine
    Dupa atatia ani de zile
    Ia creonul socoteste
    Si la cat am cotizat
    Imi vreau dreptul castigat
    Nici mai mult nici mai putin
    Nu da la unu cu caru si la altu cu paharu !
    Fa masura cuvenita sa ia toti
    Doar cat merita !
  • +8 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 16 februarie 2021, 6:35)

    [anonim]

  • +13 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 16 februarie 2021, 6:37)

    [anonim]

    • +7 (7 voturi)    
      pensii de serviciu (Marţi, 16 februarie 2021, 8:19)

      gpavel [utilizator] i-a raspuns lui

      fara pensiile de serviciu(tot fara contributivitate)ale armatei,sri,internelor si justitiei!
  • +3 (3 voturi)    
    pensie speciala (Marţi, 16 februarie 2021, 8:17)

    gpavel [utilizator]

    "pensie speciala"se considera a fi orice pensie care nu e pe contributivitate,acum s-au diferentiat,pensiile de serviciu(armata,sri,ministerul de interne,justitie.)clar marea majoritate,tot stabilite fara principiul contributivitatii sunt scoase,raman cele cca10000,care reprezinta ca valoare o frantura mica din totalul platit de stat!
  • +4 (4 voturi)    
    9500 sau 95.000!? (Marţi, 16 februarie 2021, 8:27)

    ioanbucsa751467216962915 [utilizator]

    la care pensionari se referă?
  • +10 (10 voturi)    
    9500 !? (Marţi, 16 februarie 2021, 8:39)

    ioanbucsa751467216962915 [utilizator]

    Sunt 88.000 numai la MAI
    10.000 Penitenciare
    11.000 SRI
    plus STS, SIE, SPP , Map.n, magistrati, grefieri etc
  • +10 (10 voturi)    
    Si cei 10000 de militieni... (Marţi, 16 februarie 2021, 8:39)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...iesiti la pensie la 40 de ani ? Cu ei ce facem ? Nu le amanam plata pensiei pana la 60 de ani si sa-i trimitem din nou in campul muncii ????
  • +6 (6 voturi)    
    9500 (Marţi, 16 februarie 2021, 8:41)

    ioanbucsa751467216962915 [utilizator]

    uite aici decizia CCR cu câţi bani se cheltuie pe pensii
    filele 13,14
    https://www.ccr.ro/wp-content/uploads/2020/11/Decizie_900_2020.pdf
  • +3 (3 voturi)    
    praf in ochi (Marţi, 16 februarie 2021, 9:00)

    vanzatordeoo [utilizator]

    daca scoti pensile speciale si imparti, ca robin hood, la toata lumea, pensia medie o sa fie 1515 lei, adica o sa creasca cu exact 1%. am impresia ca de fapt nu vor sa scoata pensiile speciale ca sa creasca pensiile mici, de fapt, vor sa mai bage mana la furat cu acordul pensionarilor pe care ii tot pacalesc ca din cauza pensionarilor speciali au ei pensiile mici.
  • +7 (7 voturi)    
    Raluca Turcan (Marţi, 16 februarie 2021, 9:08)

    Ibit [utilizator]

    Omite cu " foarte buna stiinta ", pentru ca nu vreau sa o acuz de nestiinta sau prostie , pe cei cu asa zise ' LEGI SPECIALE " gen SRI , SIE , STS si alte servicii care au niste privilegii de neconceput pentru un om normal .
    • +1 (1 vot)    
      Plus politistii si militarii , (Marţi, 16 februarie 2021, 15:28)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      si alea suntv pensii speciale [pentryu ca nu sunt bazate pe contributivitate.
  • +3 (3 voturi)    
    pentru a fi crezut (Marţi, 16 februarie 2021, 9:39)

    zot [utilizator]

    un politician (ca de altfel orice om) at trebui sa isi respecte propriul cuvant( adica sa se gandeasca inainte de a vorbi);
    in momentul in care iesi cu promisiuni de orice fel, iar
    apoi nu le respecti,oamenii nu mai pot avea incredere
    in tine, plus ca vii cu propozitii si fraze in care iti
    exteriorizezi propria zapaceala care te domina si pe care oamenii o receptioneaza rapid.
    deci fara aiureli, iesit in media numai cand ai convingerea ca ce spui este pe deplin realizabil si
    este spre binele natiei;
    restul sunt aiureli politice pe care oamenii le vor sanctiona pe buna dreptate
  • 0 (2 voturi)    
    Taierea pensiilor magistratilor pica la CCR ! (Marţi, 16 februarie 2021, 14:16)

    Dilematic [utilizator]

    Orice act normativ avand ca obiect taieri sau diminuari ale pensiilor de serviciu ale magistratilor va fi atacata, cu siguranta la CCR si sanse reale de a fi declarate neconstitutionale.

    Motiv pentru care Guvernul cauta ale solutii, eventual de supraimpozitare progresiva a pensiilor mari.