Avocatul Poporului, Renate Weber: De când am venit eu la instituţia asta nu a sunat telefonul, nu au existat presiuni de vreun fel, dar pe chestiunea tăierii pensiilor parlamentarilor am primit multe telefoane

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 martie 2021, 0:58 Revista Presei | Radio TV


Renate Weber
Foto: Agerpres
Avocatul Poporului, Renate Weber, a afirmat că nu au existat asupra sa presiuni de niciun fel de când conduce instituţia, dar a reiterat ideea că a primit multe telefoane pentru a ataca la Curtea Constituţională eliminarea pensiilor speciale ale parlamentarilor. „Eu am tot încercat să le explic că nu este cazul să ne ducem la Curtea Constituţională, pentru că s-au schimbat datele problemei”, a afirmat Weber, ea susținând că niciun telefon nu a fost de la PSD.

„De când am venit eu la instituţia asta, nu a sunat telefonul. Dacă am mai avut câte o întâlnire la birou, am avut-o de faţă cu alţii, dar nu au existat presiuni de vreun fel. Recunosc, însă, că pe această chestiune a tăierii pensiilor parlamentarilor am primit multe telefoane de la foşti parlamentari, care în acest moment erau beneficiarii unor asemenea pensii. Eu am tot încercat să le explic că nu este cazul să ne ducem la Curtea Constituţională pentru că s-au schimbat datele problemei. Curtea Constituţională a dat o decizie care din perspectiva noastră este foarte clară. Ea spune că doar pensiile magistraţilor sunt cele care au un suport constituţional. În legătură cu celelalte este chestiune de voinţă politică, de decizie politică şi trebuie rezolvată, evident, de către Parlament”, a declarat Renate Weber, vineri seară, la Antena 3, conform News.ro.

Aceasta a afirmat că a primit şi o petiţie pe această temă: „Am primit şi o petiţie, le-am răspuns oficial după aceea şi la acea petiţie. Recunosc, însă, că au fost multe telefoane, mesaje”.

„Nu am primit niciun telefon de la cineva din PSD, chiar niciun telefon. Cele mai multe telefoane au fost de la PNL, foşti parlamentari PNL care spuneau că ar fi bine să ne ducem la Curtea Constituţională cu obiecţie de neconstituţionalitate. Până la urmă noi le-am şi răspuns, am luat decizia la instituţie, pentru că analizasem această nouă lege şi le-am răspuns clar că nu se poate, că nu vom face acest lucru şi le-am dat şi un răspuns în scris, destul de detaliat. E pus şi pe site-ul instituţiei”, a mai afirmat Weber.

Parlamentul a votat eliminarea pensiilor speciale ale foştilor senatori şi deputaţi, legea fiind deja promulgată de preşedintele Klaus Iohannis.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3041 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 6 martie 2021, 1:20)

    mitg [utilizator]

    Revocata si trimisa intr-o vagauna pesedista.
    • +9 (9 voturi)    
      chiar... (Sâmbătă, 6 martie 2021, 7:17)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      a intinat inaltele idealuri ale PNL, dupa cum se pare. Pedeapsa stabilita de tine are sens, fiindca s-a dat cu dusmanul: trimisa in Gulagul PSD!

      Durere mare, asta cu pensiile speciale. Se zice ca e un drept castigat, stabilit pe viata. De fapt ar trebui sa functioneze si dupa moarte, pana la a 10-a generatie.
      Daca nu merge cu neconstituţionalitatea, raman Cedo, ONU, Curtea Penala Internationala- si mai gasim. Doar vointa politica sa fie!
    • +7 (11 voturi)    
      D-aia a contestat tot ce i-au cerut Tariceanu (Sâmbătă, 6 martie 2021, 7:40)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      si Ciolacu. Ca n-a primit niciun telefon. Mare om, mare caracter.
  • +5 (9 voturi)    
    Grav (Sâmbătă, 6 martie 2021, 6:19)

    tontu [utilizator]

    Daca Renate a facut totul dupa capul ei e si mai grav si e clar ca n-are ce cauta inacel post. Prostimea tace si indura, imbogatitii din banii statului stiu pe cine trebuie sa sune si la ce usi trebuie sa bata...
    • -1 (7 voturi)    
      Pai mai nene, dupa tine ar fi trebuit (Sâmbătă, 6 martie 2021, 8:58)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      sa faca dupa capul altuia, adica sa fie manevrata, prin definitie avocatul poporului se opune guvernului!
      • +2 (6 voturi)    
        avocatul poporului se opune oricarei (Sâmbătă, 6 martie 2021, 9:52)

        Kecske [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        abordari incorecte fata de popor/populatie/natiune. In cazul nostru cele mai multe abordari anti-nationale, anti-populatie si pro-hotie au fost facute de catre parlamentul psd-ist, adica de dragnea, ciolacu si tariceanu, cit erau in fuctii inalte prin parlament. Dar de acele actiuni tanti renate nu s-a atins nici cu o floare. Guvernele acelei perioade nefaste (grindeanu, 2dose, dancila, si nu in ultimul rind ponta) nu au facut decit sa aplice legile anti-nationale si anti-populare ale parlamentului psd-ist.Asa ca ....
        • 0 (0 voturi)    
          Oarecum o "incurci" pe Weber cu... (Duminică, 7 martie 2021, 1:36)

          FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Kecske

          ....Ciorbea?

          Parca nea Ciurbea se potriveste celor spuse de tine :)))
  • -1 (5 voturi)    
    revocati-o... (Sâmbătă, 6 martie 2021, 6:46)

    maiorulmura [utilizator]

    ...pe sorosista!
  • +7 (11 voturi)    
    Ai fost doar.... (Sâmbătă, 6 martie 2021, 6:56)

    gigiN [utilizator]

    ...un alt ...ciorbea,acelasi caracter (...inexistent).O alta sluga a psd-ului.
  • +5 (9 voturi)    
    Pai normal (Sâmbătă, 6 martie 2021, 7:37)

    ursu78 [utilizator]

    Pai normal ca nu o sunau pe telefonul din institutie. PSD-istii au numarul ei personal...ei sunau cu ordinele pe numarul ala.
  • +8 (12 voturi)    
    un alt gunoi al istoriei... (Sâmbătă, 6 martie 2021, 8:08)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    un alt gunoi al istoriei...
  • +9 (11 voturi)    
    Renate, demonstrează că ești //al poporului//. (Sâmbătă, 6 martie 2021, 8:49)

    asavreau [utilizator]

    De ce trebuie să fie poporul furat de magistrați? Dacă legea spune că pensia poate fi 80% din salariul, de ce este mai mare decât salariul? Uite că nu spun de ce au pensii speciale, dar de ce suntem furați de cei care trebuie să aplice legea și să facă dreptate?
  • +4 (10 voturi)    
    O PREFACUTA (Sâmbătă, 6 martie 2021, 8:50)

    sipu [utilizator]

    care pute” a psd-izm” de la o posta . Degeaba esti OK in meserie daca iti dedici abilitatile” unor INFRACTORI.
  • -3 (5 voturi)    
    Renate Weber se poate întoarce la anii 90 (Sâmbătă, 6 martie 2021, 15:01)

    Propinatiu [utilizator]

    Renate Weber se poate întoarce la anii 90 când nu se prea deosebea de USR PLUS.
  • +2 (2 voturi)    
    Avocata popoului (Sâmbătă, 6 martie 2021, 16:35)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    .
  • +5 (5 voturi)    
    Mamă, ce minciună (Sâmbătă, 6 martie 2021, 16:58)

    finutza [utilizator]

    Chiar n-a sunat telefonul ăla deloc de când a fost numită? Crede cineva?
    • -1 (1 vot)    
      Nu e minciuna...:))) (Duminică, 7 martie 2021, 1:41)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Femeia a spus ca nu a sunat nici un PSD-ist la telefonul "institutiei" ....ca doar nu erau prosti sa se dea in fapt :)))

      Au vorbit ei pe alte cai, insa fosti PNL-isti pensionari au sunat pe telefonul AV poporului...neavand alte canale directe de comunicare...au " riscat" direct la telefon :)))