Gheorghiţă: O mie de persoane vaccinate cu două doze au fost diagnosticate cu infecţie Sars-CoV-2 / Un singur caz a dezvoltat o formă severă

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 21 martie 2021, 23:46 Revista Presei | Radio TV


Valeriu Gheorghita
Foto: Agerpres
Coordonatorul campaniei de vaccinare, Valeriu Gheorghiţă, a declarat că 1.000 de persoane din cele peste 700.000 care au fost vaccinate cu două doze au dezvoltat infecţie Sars-CoV-2, iar un singur caz a dezvoltat o formă severă, scrie News.ro. Gheorghiţă a precizat că în aceste situaţii se impune secvenţierea tulpinilor respective.

„Avem studii care ne arată o reducere semnificativă a ratei de infecţie asimptomatică şi de asemenea reducerea transmiterii, chiar dacă şi în România noi facem evaluări periodice a numărului de persoane care sunt diagnosticate cu Sars-CoV-2 după vaccinare, atât după prima doză, cât şi după cea de-a doua doză, procentul este semnificativ redus. Vorbim de circa o mie de persoane care au fost diagnosticate cu infecţie Sars-CoV-2 din peste 700.000 de persoane vaccinate cu două doze, ceea ce înseamnă foarte puţin comparativ cu populaţia nevaccinată, ţinând cont şi de faptul că cei care sunt diagnosticaţi în marea lor majoritate au infecţii asimptomatice”, a declarat Valeriu Gheorghiţă, duminică seară, la Digi 24.

El a afirmat că în aceste cazuri se impune secvenţierea tulpinii respective.

„Există un singur caz, din Ilfov dacă nu mă înşel, care avea istoric de vaccinare cu două doze şi a dezvoltat o formă severă. În toate aceste cazuri se impune obligatoriu secvenţierea tulpinii respective, în primul rând să vedem dacă este tulpina obişnuită, dacă este tulpina britanică sau dacă este un alt tip de tulpină la care vaccinul nu a dezvoltat un răspuns imun suficient de ridicat ca să ne protejeze de formele severe, dar mai sunt şi alte motive pentru care nu avem protecţie 100%”, a explicat Valeriu Gheorghiţă.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4046 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    neah (Luni, 22 martie 2021, 0:28)

    winston_smith [utilizator]

    nu te cred.
  • -2 (6 voturi)    
    Cu ce vaccin (Luni, 22 martie 2021, 0:47)

    paonipao [utilizator]

    au fost vaccinate cele 1000 de persoane care au fost infectate cu sars-cov-2?
    Ne spune dr. Gheorghita?
    • +1 (1 vot)    
      ntz (Luni, 22 martie 2021, 11:21)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

      Aia ar insemna sa faca si comunicare, nu prosteala pentru mase.
  • +2 (10 voturi)    
    Intrebari (Luni, 22 martie 2021, 1:01)

    Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator]

    Cei infectati pot transmite mai departe infectia?

    In caz afirmativ, care e rolul pasapoartelor verzi de vaccinare?
    • +2 (2 voturi)    
      Pt MAGArusul (Luni, 22 martie 2021, 8:22)

      VR007 [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

      Corectă întrebarea; vaccinul te apără de forme grave, dar sunt posibile forme ușoare sau pur și simplu stări de purtător asimptomatic de virus; de asta și purtăm masca și după vaccinare; dpdv epidemiologic, pașaportul de vaccinare e inutil, din moment ce vaccinații pot să se reinfecteze și să transmită boala! Dar industria turismului ca și transportatorii insistă și politicienii le fac pe plac! Mulți văd, puțini cunosc, așa c-au inventat acest pașaport! Odată intrați într-o țară străină care acceptă pașaportul, veți vedea că li se va cere turiștilor și un pcr negativ, de cel mult 72 de ore, deși dacă e cineva în incubație, poate avea pcr negativ zile la rând și în 5-7-a zi de la contactul infectant să se pozitiveze pcr! Sigur, aceste măsuri pot micșora riscul de răspândire a bolii, dar nu pot elimina total acest risc!
      • +1 (1 vot)    
        Parerea mea (Luni, 22 martie 2021, 10:26)

        Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui VR007

        Este ca acest pasaport este dovada ca anticorpi si deci nu poti face forme grave in statul in care te duci pe cheltuiala lor (intrucat asiguratorii in general nu despagubesc si tratamentul ATI pt COVID).
  • +3 (3 voturi)    
    "foarte puţin" spune Gheorghiţă... (Luni, 22 martie 2021, 8:33)

    IoPaNet [utilizator]

    Nu ma astept sa stie Gheorghiţă aritmetica, dar il ajut eu - 1.000 din 700.000 inseamna 1,4 la mie. E mult coane. Dupa criteriile voastre, daca cei vaccinati ar reprezenta o comunitate, in curand ar intra in scenariul galben.
    • 0 (0 voturi)    
      Pt IoPaNet (Luni, 22 martie 2021, 18:16)

      VR007 [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      N-ai înțeles nimic de la "noi" coane! Vaccinul te apără de formele grave, mortale! Transformă covidul într-o răceală banală! Asta e ținta coane, nu aritmetica ta fără sens!