Voiculescu: Omul pe care l-am gasit în MS in 2016 si care ii dădea informații lui Dragnea e si acum acolo. I-am cerut lui Cîțu de cel puțin 10 ori să-l mute

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 16 aprilie 2021, 22:32 Revista Presei | Radio TV


Vlad Voiculescu
Foto: Guvernul Romaniei
Vlad Voiculescu susține că un înalt funcționar din ministerul Sănătății din primul lui mandat și care îii dădea informații și documente din minister lui Liviu Dragnea este și acum un minister, iar Florin Cîțu nu a dorit mutarea lui.

”Am făcut 7 cereri către premierul Cîțu ca să-mi mute un înalt funcționar public din minister, care nu făcea nimic, doar se ocupa să transmită toate informațiile către Liviu Dragnea. Acest înalt funcționar public a fost în primul meu mandat la Sănătate și l-am găsit și acum. Am mai vorbit de zece ori cu el despre asta. Domnul Cîțu mi-a promis mereu că-l mută, dar nu a făcut-o niciodata”, spune Voiculescu care a prezentat și un document care să ateste aceste cereri repetate.

Voiculescu mai spune că premierul Florin Cîțu nu-i răspundea la telefon, că ultima dată a vorbit cu el la telefon in seara tragediei de la Victor Babeș, cand i- a spus că a fost acolo și că a cerut sa fie anunțată politia. El spune ca l-a sunat și în noaptea de dinaintea demiterii, dar că acesta nu i- a mai răspuns.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18916 vizualizari

  • -23 (43 voturi)    
    stiam eu (Vineri, 16 aprilie 2021, 22:39)

    cucuveauamov [utilizator]

    ca Dragnea e vinovat ...
  • -2 (44 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 16 aprilie 2021, 22:42)

    Tyrion.lann [utilizator]

    Daca informatiile si documentele erau secrete de serviciu sau secrete de stat, de ce nu a facut o plangere la DNA pentru acel functionar?

    Daca nu erau secrete, atunci conform legii sunt informatii publice si atunci care era problema daca i le dadea lui Dragnea sau oricarui cetatean din Romania, cata vreme totul era legal?
    • 0 (32 voturi)    
      intrebari legitime (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 7:23)

      carmen_i [utilizator] i-a raspuns lui Tyrion.lann

      Voiculesu este cam fricos de felul sau si i-a fost teama sa actioneze pe cont propriu, ca sa nu deranjeze mafia.
      Acum, daca a fost demis,l-a apucat vitejia. Este usor sa critici cand nu mai detii puterea si nu mai esti implicat cu nimic.
    • 0 (14 voturi)    
      Ioane tyrioane (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 11:08)

      yol [utilizator] i-a raspuns lui Tyrion.lann

      Nu te mai enerva singur, ca n-a zis nimeni nicaieri ca ar fi ilegal. Iar daca dragnea vrea curier, nu trebuie sa fie neaparat inalt functionar al statului.
      Cum sa-i dai leafa unui functionar public pentru corespondenta cu infractorii?! Fisa postului e complet alta.
      Tu mai ai prieteni?
      • -1 (1 vot)    
        Niște explicații cine dă? (Duminică, 18 aprilie 2021, 9:12)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui yol

        Cei aia înalt funcționar al statului? Ce statut au acești indivizi? Ce studii? Ce obligații de serviciu? Ce subordonare au? Eu cred că este o funcție de fudulie, inutilă și nu au ce căuta astfel de indivizi printre funcționari. V. Voiculescu, cu inteligența lui ,putea face o lege care să îi pună într-o subordonare firească pe asemenea indivizi. Adică ministrul este șeful cel mai șef într-un minister și toți funcționarii îi sunt subordonați direct ori indirect. V. Voiculescu face impresia că a vrut să fie ministru//din umbră//. Adică să răspundă alții de faptele lui. De ce trebuia să-l mute Primul Ministru pe acel//înalt funcționar// și nu-l dădea afară ministrul pentru-că nu-i executa ordinele, nu-și făcea sarcinile stabilite de ministru?
  • +31 (49 voturi)    
    Citu sa ne spuna cum a ajuns el in SUA in 1992! (Vineri, 16 aprilie 2021, 22:46)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Florin Citu, baiat de bani gata, picat la examenul de treapta la liceu cu nota 4, picat de doua ori la rand la examenul de intrare la ASE, a fost trimis in SUA in 1992, unde isi desavarseste studiile timp de 10 ani. Interesant este ca in anii '90 era foarte greu sa-ti sustii copiii in scoli americane si doar cei cu averi impresionante, cu relatii sus puse, care erau legati de fosta nomenclatura si faceau parte din sistem puteau visa la asa ceva. Trecut pe la Money Channel-ul lui Sorin Ovidiu Vantu, Citu face ce-i spune stapanul de la Cotroceni, care isi curata partia politica cu ajutorul acestor "Yes men"...
    • +28 (42 voturi)    
      taxa anuala era de 17.000 de dolari (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 0:56)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      In 1992, taxa la colegiul Grinnell era de 17.000 de dolari.
      Un aparament de 3 camere in bucuresti era 8.000 de dolari
      Un salariu mediu era 100 de dolari
      Cine a platit anual echivalentul a 2 apartamente de 3 camere ca sa mearga Citu la scoala in SUA?
    • 0 (20 voturi)    
      Florin Citu (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 8:04)

      stani [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      A ajuns in SUA dupa ce a castigat locul 2 la un concurs/olimpiada internationala. Am aflat acest lucru de la o persoana care i-a fost profesor lui Florin Citu. Eventual, HN ar putea sa verifice informatia de mai sus, pentru a opri bulgarele, aruncat de conspirationisti, sa se transforme intr-o avalansa.
      • +8 (12 voturi)    
        Mai la dreapta (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 11:09)

        ZVrk [utilizator] i-a raspuns lui stani

        Bancul zilei e mai la dreapta!
      • +3 (7 voturi)    
        inainte sau dupa ce a picat treapta a II-a? (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 18:34)

        Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui stani

        cand a fost Citu olimpic? inainte sau dupa ce a picat examenul de treapta a II-a la Liceul Energetic Rm Valcea?
    • 0 (6 voturi)    
      Citu (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 16:28)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Adica, un fel de Veve, da mai mic?!
      • -1 (5 voturi)    
        veve de la veorica-vasilica? (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 19:36)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui atc

        da, cîțu pt noi îi dăcît Veorica doi
        • +1 (3 voturi)    
          dancila? (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 21:21)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui di livio

          Nu! De la securistu' fost ministru. Al sanatatii. Vrei amanunte? Sunt pline site-urile de stiri. Doar sa stii sa citesti, ceea ce ma-ndoi.
    • 0 (2 voturi)    
      vezi ca dezinformezi (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 21:14)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      si o faci la modul grosolan si rusinos
  • +24 (34 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 16 aprilie 2021, 22:52)

    [anonim]

  • +21 (33 voturi)    
    functionarul ala e de la SECU, are epoleti (Vineri, 16 aprilie 2021, 22:54)

    Gryphus [utilizator]

    de aia nu e mutat
  • -5 (53 voturi)    
    Ce penibil e Vladut! (Vineri, 16 aprilie 2021, 23:10)

    Cataleya [utilizator]

    Pai de ce n-ai spus public ca nu poti sa-l dai jos pe X, pt ca nu vrea Premierul?
    Ai incercat de 7 ori?
    Bai da prostanaci ne mai crezi!
    Ai asteptat 4 luni, ai tacut ca ala-n iarba, iar acum ca esti mazilit ti-ai adus aminte?
    Daca ramaneai ministru, probabil ca pana in 2024 nu am fi aflat de asa ceva.
    O sa iti dea unchiul Nic pe cocoasa de n-o sa poti duce, Vladutule.
    Stii tu, unchiul ala care coordoneaza toaste afacerile farma din Romania, ala care te-a pus in functii la Viena, cu toate ca nu aveai decat liceul terminat.
    Se uitau aia la tine ca la o fantoma, dar cand aflau ca esti nepotul lui "Nic" intorceau capul si isi vedeau de drum.
    Potlogarule!
    Tu crezi ca presa doarme sau ca mafia voastra de familie e intangibila?

    Ca daca se scormoneste putin rahatul, familia Voiculescu e bagata pana in gat in afacerile subterane din sistemul de sanatate.
    Stai sa vezi ce urmeaza!
    Circul facut acum de tine e doar un preludiu infantil la scandalul care va urma!
    O sa ajungeti la faza in care Barna va spune ca nici nu te cunoaste si ca ai ajuns ministru pt ca asa i-a ordonat cineva lui Ciolos.
    Putintica rabdare.
  • +7 (37 voturi)    
    Nostalgia USL e puternica in PNL (Vineri, 16 aprilie 2021, 23:11)

    Parzivall [utilizator]

    Tot ce face pnleaua acum e sa distruga sistematic USR, care au bubele lor, dar is prima oara la guvernare. Dar mai aveti rabdare un an si nu o sa va vina a crede ochilor cine o sa va conduca!!!
    • -1 (1 vot)    
      USR se autodistruge. (Duminică, 18 aprilie 2021, 9:24)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      Dacă nu ai avea mintea tulbure de la fanatismul politic, vei vedea că toate partidele sau autodistrus prin susținerea necondiționată a unor indivizi ajunși membri de partid și ticăloși în felul lor. Indivizii respectivi după ce au ajuns în funcții au acționat în interesul propriu al grupării infracționale și nu al interesului național. La alegeri au ieșit la lumină hoțiile și au pierdut votul oamenilor. Oamenii au început să înțeleagă că cine dă niște bani în alegeri pentru un partid ori altul, nu-i dă dezinteresat. Acela vrea influență care să-i aducă însutit înapoi banii dați. În dezavantajul românilor/. Cei care fac asta să fie atenți, tehnologia actuală face ca totul să se afle. USR nu sunt niște sfinți și nu mai promovați fanatic doctrina USR. Care doctrină?????.
  • +10 (28 voturi)    
    hehe (Vineri, 16 aprilie 2021, 23:19)

    liviu_ [utilizator]

    poate o fi fost vreun copil vitreg al unui ministru pnl si nu se cadea sa fie schimbat!
  • -3 (27 voturi)    
    citu (Vineri, 16 aprilie 2021, 23:22)

    mitg [utilizator]

    O gioarsa mizerabila. In acest context mi s-ar parea mai decent ca USRPLUS sa se alieze cu AUR la urmatoarele alegeri decat cu penele.
  • -4 (32 voturi)    
    Oamenii rai... (Vineri, 16 aprilie 2021, 23:30)

    FortApache [utilizator]

    ...sunt de vina ca n-a putut sa salveze Romania...

    Evident ca Dragnea trebuia evocat...altfel nu era atins baremul desemnat pentru interviuri pe linie de Partid :)))

    Pana la urma l-au dat afara Citu si cu Iohanis...pana la Dragnea...mai e doar o puscarie :)))
  • +11 (25 voturi)    
    usl-ul (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 0:08)

    gopo2016 [utilizator]

    este inca la putere, pnl ul inca se inclina in fata unora care nu le pasa decit de bani lor
  • -2 (32 voturi)    
    ministrul Vaicarila + , era incompetent acel funct (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 0:23)

    hopsinoi [utilizator]

    ionar, pai da-l afara, de ce sa mai fie platit din banii boborului?

    Nici administrator de bloc nu l-am angaja.
    • +9 (21 voturi)    
      Nu aavea cum sa-l dea afara (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 2:44)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      Înalții funcționari publici pot fi mutați doar cu semnătura primului-ministru.
      • +3 (7 voturi)    
        gresit (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 8:43)

        carmen_i [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

        Nu trebuia mutat, ci sanctionat disiplinar, iar asta se putea face cu Agentia Nationala a Functionarilor Publici.
        • -1 (3 voturi)    
          care ascultă de cine? (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 11:32)

          anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

          Situația de la Agentia Nationala a Functionarilor Publici este o mare problemă. Câte sancțiuni a dat aceasta în ultimii 5 ani? Dacă vreți, putem schimba intervalul de timp.
  • -7 (27 voturi)    
    il dam afara.. (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 0:25)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. dar pe baza a ce? ca asa vrea voiculescu?
  • +1 (17 voturi)    
    Nu e bine (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 1:47)

    mescaline [utilizator]

    Faptul ca a cerut mutarea cand avea obligatia sesizarii organelor de urm. pen.(art.267) pentru divulgarea informatiilor nepublice(304) arata intentia si il plaseaza in acelasi interval de pedeapsa cu functionarul.
  • +2 (18 voturi)    
    putea sa rezolve (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 7:16)

    carmen_i [utilizator]

    Trebuia sa depuna o plangere la Agenția Națională a Funcționarilor Publici daca avea dovezi ca individul a facut ceva ilegal. Daca el nu cunoaste mecanismele legale, cine-i de vina?

    Auzi, sa-l mute! Sa ramana pe un post caldut si sa faca prapad si in alta parte. De ce nu a spus asta public cat a fost ministru? Inseamna ca i-a fost frica. I-a fost frica sa-si asume raspunderea si l-a sunat repede pe Catu sa faca ceva, dar in asa fel incat sa nu deranjeze prea mult.
  • -1 (11 voturi)    
    Si pe vice prim ministru l-ai sunat? (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 9:33)

    DanBruma [utilizator]

    De ce nu l-ai sunat pe vice primministru? Sau vice prim-ministru fiind din USR si nu din PLUS ti s-a parut inadecvat? Sau nu mai aveai numarul sau de telefon? Asta e prima la mana. A doua la mana. Crezi ca oamenii se muta asa ca pe tabla de sah cum vor potentatii zilei? Nu, pentru ca exista niste legi care le protejeaza. Nu vine tovarasul Vlad, nou numit ministru, si face el ce vrea cu oamenii.
  • -1 (13 voturi)    
    intreb ca prostu: (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 10:02)

    Cetateanu [utilizator]

    zic si eu: ai fost ministru sau carlig de rufe? cine te tine sa schimbi portarul...evident pe proceduri legale. trebui sa f.. la cap pmu ? ce treaba are el cu organizarea ministerului tau? ti-a cerut sa-l tii? ?? de fapt stiind problemele de acolo, zici tu acum, asta trebuia sa faci: sa reorganizezi ministerul!