Medicul Emilian Imbri: Bătălia cu virusul am pierdut-o. Ce se întâmplă acum e triumful virusului, să ştiţi / Urmează valul patru pentru că nu mergem să ne vaccinăm

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 16:21 Revista Presei | Radio TV


Emilian Imbri
Foto: Captura Digi24
Medicul Emilian Imbri, fost manager al Spitalului „Victor Babeş” din Capitală, a tras un semnal de alarmă privind relaxarea oamenilor în faţa coronavirusului şi este de părere că urmează valul patru al pandemiei, deoarece lumea nu merge să se vaccineze, scrie News.ro. Imbri a mai spus că ceea ce se întâmplă acum este „triumful virusului”.

„Toţi suntem relaxaţi. Ştiţi ce este paradoxal în această ţară? Într-o relaxare generală se luptă îngrozitor pentru relaxare. În Piaţa Victoriei vin oameni fără mască, care urlă toţi 'nu vrem mască', dar nu au purtat niciodată. Vin bolnavii care se internează în stare gravă şi recunosc: 'eu nu am purtat mască niciodată, am crezut că e o prostie şi uite unde am ajuns, doctore, salvează-mă'. Sigur că nu poţi să te joci cu cuvintele astea. Că uite se relaxează Anglia. Dar cât a stat Anglia (în lockdown, n.r.)? De câteva ori a stat şi s-a și vaccinat”, a declarat Emilian Imbri într-o emisiune la Digi24.

Medicul spune că are colegi care sugerează oamenilor că nu au încredere în vaccin.

„Am colegi care au apărut la televizor şi au spus că 'nu sunt împotriva vaccinului, dar eu vreau să mă vaccinez cu vaccinul care o să apară peste 2 ani'. Dar care e problema? Aşteaptă, dar nu induce celorlalţi că ăsta nu e bun. Atunci, vedeţi, nu se va reuşi, să ştiţi. Noi am pierdut lupta cu virusul. Bine că a trecut valul doi, nu consider că voi fi sancţionat, dar plecarea lui Voiculescu pentru mine înseamnă că a trecut valul doi al pandemiei de Ministerul Sănătăţii. Sper să nu vină valul trei”, a declarat Imbri.

Fostul manager de la Spitalul „Victor Babeş” din Capitală este de părere că bătălia cu virusul a fost pierdută pentru că oamenii nu se vaccinează într-un număr mare.

„Bătălia cu virusul am pierdut-o. Ce se întâmplă acum e triumful virusului, să ştiţi. Faptul că spuneţi că nu sunt locuri, că... Ştiţi ce se întâmplă în momentul de faţă? Şi dacă scoatem din depozite, din rezervele care sunt în România, dacă scoţi paturile şi ventilatoarele alea şi le pui pe aleile spitalului şi spui am 2000 de paturi ATI şi sunt ocupate 1500. Pe alea 500 nu are cine să le manevreze. Aici este problema. Nu e problema că nu avem paturi, este problemă că nu ai cu cine să lucrezi. La Babeş a fost un caz fericit că am avut oameni în TIR. Sunt spitale în care fug ca zăpăciţii de la o secţie la alta, fug pe holuri cu alea de oxigen în braţe că nu au nici oxigen. Din punctul meu de vedere o să urmeze un boom. Lucrurile s-ar putea îndrepta de la sine şi urmează valul 4 sau ce mai urmează. De ce? Pentru că nu mergem să ne vaccinăm. Şi atunci orice tulpină din asta de vine să ne mai facă vizite, va genera un alt val”, a mai declarat Imbri.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6837 vizualizari

  • -22 (58 voturi)    
    masca chirurgicala NU protejeaza de virusi (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 16:28)

    Gryphus [utilizator]

    ca medic trebuia sa stie asta.
    dar el face acum politica, nu medicina
    • +18 (40 voturi)    
      ! (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 19:01)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Daca nici acum n-ai priceput ca masca opreste mare parte din raspandirea virusului pe micro particule de saliva, traiesti degeaba! De virus te apara KN95, le gasesti si cu 4-5 lei!
      • +16 (26 voturi)    
        lasă-l că nu-l mai schimbi (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 20:39)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        întrebarea e cum ne ferim de oameni ca el ? Că n-ai cum să-i deosebești pe cei normali la căpățână de inconștienții ăștia.
        • +3 (3 voturi)    
          pierdeti vremea (Luni, 19 aprilie 2021, 10:15)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

          Te vaccinezi si porti masca in continuare in spatii publice aglomerate. Asta e tot ce poti sa faci. Masca nu este o noutate. O poarta japonezii de zeci de ani. Este neplacut, dar e rezultatul aglomeratiei urbane in care unii dintre noi prefera sa traiasca.

          Chiar daca in Israel sau UK se vaccineaza 100%, tot vor exista focare de virus cum e Brazilia, de unde vor veni noi tulpini pentru care vaccinul nu este foarte eficient.

          Cu putin noroc, selectia naturala va mai rari din mascaricii astia care nu vor sa poarte masca, nici sa se vaccineze.
          • +1 (1 vot)    
            din păcate, ai dreptate (Luni, 19 aprilie 2021, 11:26)

            zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            la partea cu nu poți face mai mult.
      • +6 (12 voturi)    
        i-am explicat... (Duminică, 18 aprilie 2021, 12:19)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        de vreo 3 ori lui Gryphus cum e cu masca (virus airborne, nu umbla virusul de capu' lui ci se ataseaza de particulele de saliva care sunt oprite de masca etc) si tot degeaba.
        Cum nu-mi pot permite sa cred ca e prost pt ca nu-l cunosc, pot numai trage concluzia ca e rau-intentionat
        • +1 (1 vot)    
          lol (Luni, 19 aprilie 2021, 11:25)

          zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui festina

          este both, adică măcar e sincer
  • -8 (46 voturi)    
    Mda (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 16:29)

    Luk [utilizator]

    Ca si cum cei care poarta masca si au respectat toate recomandarile, nu au luat si nu iau virusul.
    Astea-s tampenii.
  • -2 (42 voturi)    
    revolutia comunista (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 16:37)

    cristi8691 [utilizator]

    Este ca revolutia comunista ....nu se termina niciodata !!! Ar fi si pacat ! Cine i-ar mai cere pareri domnului doctor daca s-ar termina . Ce s-ar face eminentul doctor Miusta cu scaderea profitului clinicii familiei sale aflata vizazi de spitalul pe care cu onoare il conduce ,, si exemple pot continua , Pe de alta parte s-ar alege praful de concepte , gen , '' Big Reset '' .Si nu in ultimul rand am avea mintea odihnita si ne-am pune multe intrebari
  • -17 (51 voturi)    
    Un alt platit de industria COVID... (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 16:54)

    newlook [utilizator]

    Un alt platit de industria COVID...care face Cantarea Pandemiei la un post platit de COVID.
    Nimic nou; e "normalul" de un 1+ an de zile.
  • -17 (29 voturi)    
    priviti (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 18:21)

    Contrache [utilizator]

    un dusman al tarii in actiune. rusofon platit sa debitreze tampenii pe care le asculta doar o mana de ingarmaditi in toata tara. Ca atata puteti si voi. Bani dati degeaba la paraziti.
  • +14 (38 voturi)    
    Bine mai baieti, de mai sus, (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 18:35)

    holdup [utilizator]

    bine ca s prostuti toti occidentalii ca poarta masca, bine ca s prostuti toti izraelienii si engezii, ce s au vaccinat deja peste 50%...si nu in ultimul rand, bine , f bine ca sunteti f f destepti voi si majoritatea romaneilor!...haide blana noastra de ignoranti
  • -3 (17 voturi)    
    o creatura comunista mizerabila (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 19:26)

    c2 [utilizator]

    .
  • +1 (17 voturi)    
    Eu nu ar mai vorbi de ATI (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 20:27)

    Parzivall [utilizator]

    Cu cat mai multi ajung acolo, cu atat ai mai multi morti. De ce nu spune nimic dom doctor despre rata de mortalitate de la ATI???
    Cat despre masti, daca nu ai o populatie care sa stie cum sa le utilizeze, mai rau fac, pt ca creaza un fals sentiment de siguranta. Mastile se schimba la fiecare 2 ore daca trebui sa o porti mai mult timp pe zi si sunt proceduri, indicat ar fi sa ai si manusi. Nu ai voie sa te joci cu ea oadata pusa pe fata si multe altele. In unele tari, cei care lucreaza cu multi oameni fac regulat PPE training la fiecare 3 saptamani. Eu l-am facut de 12 ori in ultimul an.
    • +1 (1 vot)    
      Poti sa stai acasa (Luni, 19 aprilie 2021, 11:58)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      Ti se pare mare rata de mortalitate de la ATI? Poti sa te tratezi acasa. Nu te obliga nimeni sa te duci la spital. Nici nu trebuie sa le spui. Te-ai imbolnavit si nu mai poti sa stai in picioare, dar ti-e frica de ATI? Stai acasa. Stai in pat pana iti trece. Nu se supara nimeni.

      Dar daca te trezesti in ultima clipa ca a fost o idee proasta sa stai acasa si suni disperat la ambulanta, nu te astepta la minuni cand ajungi la ATI.
  • +1 (17 voturi)    
    cu asa declaratii (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 20:32)

    John_Re [utilizator]

    nu-i de mirare ca nimeni nu-i mai ia in seama.

    citez "Urmează valul patru pentru că nu mergem să ne vaccinăm "

    deci fiecare se descurca cum poate pentru ca politicienii si medicii sunt rupti de realitate.
  • +5 (27 voturi)    
    ce ministru al Sănătății va mai avea curajul (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 20:37)

    zavalitaa [utilizator]

    să ceară înăsprirea măsurilor anti Covid după șutul în fund primit de Voiculescu și Moldovan exact pe această temă ? Nici măcar Arafat nu mai mișcă în front. Exact asta spune Imbri - suntem pe marginea prăpastiei și ne uităm în jos și ne trezim pe patul de la ATi că recunoaștem că n-am respectat măsura purtării măștii, distanțării de 2 m, limitării deplasărilor necesare.
    Uitați-vă la comentariile inconștienților de aici - ți se face pielea găină
  • -7 (13 voturi)    
    Ministerul Apararii Nationale ! (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 22:49)

    dincannes [utilizator]

    Cea mai buna aparare este atacul !

    De ce nu atacam virusii, acolo unde sunt, cu substante ucigatoare pentru ei ?

    Eu mi-am cumparat un aparat ce fabrica ozon si cind plecam de acasa, il pun in functiune. Pina si moliile dispar...

    Este de mii de ori mai eficient si mai ieftin decit un vaccin !
    • +6 (14 voturi)    
      si mergi cu el pe strada? (Duminică, 18 aprilie 2021, 6:26)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Nu e mai simplu sa te vaccinezi?
      Si nu cred ca e mai ieftin decat un vaccin gratis...
      • -3 (5 voturi)    
        Scuzati-ma, (Duminică, 18 aprilie 2021, 12:41)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui festina

        ... sunteti naiv !
        Cercetarea, constructia uzinelor, dotarea lor cu aparate sofisticate (toate astea din banii publici) au costat sute de miliarde de euro.
        (Fabricantii nu impart cu noi beneficiul, iar daca sunt necazuri, ei nu raspund !)
        • 0 (2 voturi)    
          eu nu zic ca nu e bine sa va feriti... (Duminică, 18 aprilie 2021, 15:05)

          festina [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

          ba din contra.
          Benefficiul cel mai mare pe care vi-l dau fabricantii de vaccinuri este ca va scade mult riscul de a face o forma severa. Va rog mult, interesati-va, cercetati istoricul cercetarii ARN mesager (sunt pe cale de a face un vaccin anti-cancer), nu e niciun pericol de modificare genetica a organismului. Se studiaza de peste 10 ani. Si tocmai pt ca s-au investit zeci de miliarde din bani publici au reusit sa-l socata asa repede.
          Si luati decizia inteleapta in cunostinta de cauza.
          Cat despre costul vaccinului, eu ma refeream strict ca e gratis la inoculare.
          Ca a costat mult din bani publici e adevarat, dar il veti plati oricum si Dvs din impozite, fie ca va luati ozonificator, fie ca nu...

          Sanatate!
          • 0 (0 voturi)    
            Dumneavoastra (Duminică, 18 aprilie 2021, 19:07)

            dincannes [utilizator] i-a raspuns lui festina

            ...vedeti rezolvarea in aparare, dar atacul ?
            Imaginati-va un gladiator inarmat doar cu un mare scut. Cine va cistiga lupta ? Pentru el, zero sanse !
            Daca in loc de virusi, suntem atacati de niste minuscule drone, ce trag cu gloante in noi, ne inchidem in grote (distantati, mascati si vaccinati de 3 ori / an), generatie dupa generatie sau trecem la atac ?
            (Sunt barbat, poate mai razboinic decit dumneavoastra...)
            Avem rachete nucleare, portavioane si lasam bratele jos ?
            Suntem in razboi si OMS se ocupa de bolnavi, asa trebuie, dar armata ce face ?
            Chinezii au pulverizat "inamicul" cu gaze ucigase si au cistigat lupta.
            (Curaj celor ce nu-s de acord cu mine; exprimati-va, argumentati !)
      • -3 (5 voturi)    
        Da, (Duminică, 18 aprilie 2021, 12:47)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui festina

        ... pe strada, in scoli, in mijloacele de transport, in biserici, in birouri, in fabrici, peste tot.
        Este buna apararea, dar mai eficient este atacul !
  • -1 (11 voturi)    
    hei (Duminică, 18 aprilie 2021, 3:15)

    john70 [utilizator]

    Un singur lucru e sigur: vom muri cu totii.
    • 0 (2 voturi)    
      unii... (Duminică, 18 aprilie 2021, 14:17)

      amdox [utilizator] i-a raspuns lui john70

      mai repede ca altii.
  • +1 (1 vot)    
    câți mai sunt (Duminică, 18 aprilie 2021, 14:20)

    hdd [utilizator]

    guvernul nu mai știe clar câți oameni mai sunt în România.
    Și o să aibă un șoc.

    În România sunt mult mai puțini oameni decât cifrele oficiale, mai ales la țară. Aceștia se întorc de Paște și de Crăciun, dar în rest locuiesc și/sau lucrează în Europa.

    Dar nicio instituție din România nu îi consideră rezidenți în străinătate, iar din pdv administrativ ai doar probleme în ro dacă te declari rezident în altă țară.

    Drept urmare, pe toate listele apar foarte mulți oameni care locuiesc undeva, existae, dar nu în România.

    Să vedeți scandal.
    • +1 (3 voturi)    
      am 2 prieteni... (Duminică, 18 aprilie 2021, 15:09)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      romani care au venit din Germania si s-au vaccinat in Romania, ca acolo inca vaccineaza batranii.

      La noi majoritatea batranilor nu vor sa se vaccineze.

      Asta e, fiecare cum crede, unii vor regreta dar va fi prea tarziu...
  • +2 (4 voturi)    
    Şi urmează valul 5 şi valul 6......... (Duminică, 18 aprilie 2021, 14:21)

    MIKI@ [utilizator]

    Dacă ne luăm după anumiţi medici o să trăim izolaţi într-un glob de sticlă pe veci şi totul spre binele nostru! Ieri citeam într-un articol că în câţiva ani urmează un atac mortal asupra omenirii al unor bacterii ucigaşe, nu viruşi şi chiar se avansau nişte cifre de decese uriaşe la nivel mondial! Eu nu înţeleg de ce spitalele covid sunt plătite după numărul de decese raportate, în loc să fie renumerate după numărul de persoane salvate!
    • +1 (1 vot)    
      doar atât (Duminică, 18 aprilie 2021, 14:39)

      hdd [utilizator] i-a raspuns lui MIKI@

      AMIN.
    • +1 (1 vot)    
      pentru că nu-i pasă nimănui (Luni, 19 aprilie 2021, 11:30)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui MIKI@

      de câți mor sau trăiesc, ci doar dacă le vine lor rândul la boală se mai deșteaptă nițel. Până atunci, fără carantinări că vrem să trăim, fără mască că jenează, asta e Românica.

      Medicii din spitalele Covid nu sunt plătiți după nr. de decese înregistrate, nici spitalele în sine. Criteriul alocării fondurilor este numărul de infectați internați.