Șeful CNCD, Asztalos Csaba: Un tratament diferențiat între vaccinat și nevaccinat nu poate fi calificat din start ca fiind discriminatoriu

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 6 mai 2021, 15:54 Revista Presei | Radio TV


Asztalos Csaba
Foto: Facebook/Asztalos Csaba
Eventualele măsuri privind accesul persoanelor în restaurante sau teatre doar dacă sunt vaccinate ar trebui supuse mai întâi dezbaterii publice, a declarat la RFI președintele Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD), Asztalos Csaba, care crede că ar putea să apară unele probleme de încălcare a drepturilor omului. El precizează pe de altă parte că anumite decizii avute în vedere de ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, care vizează studenții pot crea discriminări.

Asztalos Csaba explică la RFI ce e discriminatoriu și ce nu în deciziile pe care le are în vedere Guvernul pentru revenirea la normalitate: ”Pot să existe probleme de încălcare a drepturilor omului cu aceste măsuri. De aceea, ele trebuie dezbătute în public și pregătite de experți din toate zonele, inclusiv din zonele ce țin de drepturile omului. În primul rând, orice restricție impusă pe exercitarea unor drepturi și libertăți fundamentale, potrivit Constituției, se realizează prin lege. Anul trecut, Parlamentul a adoptat legea nr. 55, privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei și acolo avem reglementări în domeniul economic, reglementări care prevăd că există posibilitatea de limitare sau suspendare a activității unor instituții sau operatori economici. Întrebarea este dacă această lege conține prevederi suficiente pentru a adopta astfel de măsuri. După care cu ce justificăm acest tratament diferențiat? În zona HORECA vorbesc acum. Dacă cei vaccinați sunt într-o situație diferită față de cei nevaccinați din perspectiva infectării, din perspectiva contagiunii lor, dacă sunt contagioși sau nu în momentul în care se infectează și la aceste întrebări trebuie să dea răspuns experții. În măsura în care sunt în situație diferită, atunci nu este o formă de discriminare acest tratament diferențiat”.

El spune că ”vor exista procese, instanța de judecată va decide dacă suntem în cazuri de discriminare sau nu (...). Un tratament diferențiat între vaccinat și nevaccinat nu poate fi calificat din start ca fiind discriminatoriu”.

Un caz ipotetic


Întrebat dacă o persoană care refuză să se vaccineze, deși are acces la vaccin, ar fi discriminată în cazul în care nu i s-ar permite să meargă la teatru sau la restaurant, șeful CNCD a răspuns: ”La prima vedere, nu văd o problemă de discriminare. În acest moment, accesul la vaccin s-a îmbunătățit substanțial, nu suntem în situația de acum trei luni, când programarea și numărul vaccinurilor era încă insuficient (...). Pe de altă parte, vaccinarea nu este obligatorie, dar constituțional, statul are obligația să asigure sănătatea publică și această obligație incubă două aspecte: să se abțină să facă orice de la a pune în pericol sănătatea publică, dar mai are și obligația pozitivă de a face lucruri pentru a asigura sănătatea publică. În măsura în care eu decid să nu mă vaccinez, practic, pun în pericol acele categorii de persoane din comunitate care nu au atins vârsta necesară pentru a se putea vaccina, acele grupuri de persoane care au o contraindicație la vaccinare. Deci fără a face acest efort colectiv, noi nu putem avea rezultate într-o campanie de vaccinare”.

Asztalos Csaba precizează pe de altă parte că anumite măsuri avute în vedere de ministrul Educației și care vizează studenții pot crea discriminări: ”În Educație, aș fi mai reținut. Declarațiile ministrului cum că studenții vaccinați ar putea să primească prioritate la acordarea locurilor în cămin, aici deja văd o problemă de discriminare. Sunt propuneri ca studenții nevaccinați să intre în laboratoare prin combinezoane. Și aici văd o măsură disproporționată și putem să fim în zona de discriminare”.​​​

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a declarat marți, la HotNews.ro, că există universități care ar dori să impună ca, din toamnă, la orele de laborator să participe fizic doar studenții vaccinați, iar ceilalți să poarte combinezoane de protecție.

„Sunt universități care se gândesc ca din toamnă să nu facă rabat de la prezența fizică în cadrul orelor de laborator și să impună o serie de condiții. Spre exemplu, participarea fizică a studenților vaccinați. Fără a îngrădi participarea studenților nevaccinați. Aceștia ar putea să aibă combinezoane de protecție. Sunt câteva universități și eu susțin această idee”, a declarat Cîmpeanu, în cadrul interviului HotNews.ro.

Cîmpeanu a precizat și că o variantă luată în calcul este prioritizarea studenților vaccinați la cazarea în cămine.

Ministrul a precizat că există însă și cazuri de studenți care au contraindicații la vaccinare, iar acestea vor fi evaluate separat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3089 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Vlad Voiculescu vs Asztalos Csaba (Joi, 6 mai 2021, 16:13)

    palatin [utilizator]

    Vlad Voiculescu are de invatat de la Asztalos Csaba. Guvernul sau alt ministru nu trebuie contrazis. Chiar daca pare ca legea este incalcata de vreo dispozitie mai mult sau mai putin oficiala, legea poate fi interpretata intotdeauna in favoarea Guvernului. Cine nu poate face asta inseamna ca este incompetent.
  • +7 (7 voturi)    
    mda (Joi, 6 mai 2021, 16:15)

    Point [utilizator]

    la carciuma nu e discriminare dar la studenti poate e
    politrucul asta moare cu logica de gat.
    daca eu sunt negru in cerul gurii si nu vrea muschii mei sa ma vaccinez pe motiv de blm,mai pun in pericol pe cineva,sau se trece cu vederea?
  • +4 (8 voturi)    
    un POLITRUC nu poate fi impartial vreodata (Joi, 6 mai 2021, 16:17)

    Gryphus [utilizator]

    tocmai de aceea aceasta dezbatere poate fi lamurita doar de catre o instanta de judecata si mai apoi de CEDO
  • -5 (7 voturi)    
    e ok (Joi, 6 mai 2021, 16:18)

    martel55 [utilizator]

    sa vina cu astfel de cerinte acolo unde te duci ca vrei, insa sunt inacceptabile acolo unde te duci ca statul/societatea/angajatorul te obliga...vrei la distractie, ok ti s epaote cere vaccinarea.
  • +8 (12 voturi)    
    Un alunecos, acest matusalem al CNCD (Joi, 6 mai 2021, 16:36)

    CezarN [utilizator]

    Ce experti sa-ti spuna?
    Iara ce zice EMA in autorizarea PROVIZORIE/CONDITIONATA pentru Pfizer:

    Can Comirnaty reduce transmission of the virus from one person to another?
    ---

    The impact of vaccination with Comirnaty on the spread of the SARS-CoV-2 virus in the community is NOT YET KNOWN. It is not yet known how much vaccinated people may still be able to carry and spread the virus.

    Adica nu se stie pana la finalizarea studiilor clinice(2023) daca vaccinul impiedica transmiterea bolii de la o persoana la alta. CE MAI VREI de la "experti"?

    How long does protection from Comirnaty last?
    ---
    It is not currently known how long protection given by Comirnaty lasts. The people vaccinated in the clinical trial will continue to be followed for 2 years to gather more information on the duration of protection.

    Adica NU se stie cat dureaza imunizarea.

    What information is still awaited for Comirnaty?
    --
    As Comirnaty received a conditional marketing authorisation, the company that markets Comirnaty will continue to provide results from the main trial, which is ongoing for 2 years. This trial and additional studies will provide information on how long protection lasts, how well the vaccine prevents severe COVID-19, how well it protects immunocompromised people, children and pregnant women, and whether it prevents asymptomatic cases.

    In addition, independent studies of COVID-19 vaccines coordinated by EU authorities will also give more information on the vaccine’s LONG-TERM SAFETY and benefit in the general population.

    Adica:
    - vaccinul a primit aprobare conditionata
    - nu se stie cat dureaza protectia
    - nu se stie cum ii protejeaza oe cei cu imunodeficiente, copii sau gravide si daca previne cazuri asimptomatice
    -nu se stiu efectele pe termen lung. De aceea compania s-a obligat sa le studieze si sa le comunice EMA. Insa daca aceste efecte sunt rele, cine raspunde?

    Ce sa-ti spuna "expertii"? Citeste singur e site-ul EMA!

    Stima,
    Un vaccinat cu Pfizer
    • -2 (2 voturi)    
      Minti ! (Vineri, 7 mai 2021, 4:31)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Multe lucruri care nu se stiau ATUNCI cand s-a dat autorizatia s-au lamurit pana acum.
      In privinta transmiterii : asteptarile medicilor sunt ca vaccinurile (TOATE) sa diminueze transmiterea virusului.
      SUNT DEJA CUNOSCUTE rezultatele catorva studii ce demonstraza ca vaccinarea reduce transmiterea virusului (amintesc doar un studiu: cel ce arata ca intr-o familie care are o singura persoana vaccinata, transmiterea e redusa cu aproape 70%).
      Nici unul dintre aceste studii nu au fost, deocamdata, peer-reviewed , insa vor fi curand.
      MULTE alte studii de acest fel sunt in desfasurare. Dar necesita timp destul de indelungat pentru fiecare etapa.

      Multe dintre "nu se stie" ale tale au fost deja lamurite pana acum. Chiar crezi ca lucrurile stau pe loc, nu avanseaza ?

      Sanatate !
      Si nu mai bate campii ...
      • +2 (2 voturi)    
        Esti o mostra de Dunning-Kruger :))) (Vineri, 7 mai 2021, 14:29)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

        Nu ti-a spus mama ta sa nu vorbesti asa cu oamenii? Ce soi de educatie ai primit tu acasa,mah, amaratule? Fa-ti o viata si nu mai ataca oamenii ca un marlan. Toate comentariile tale sunt atacuri la persoana si in toate te situezi singur in categoria oamenilor destepti :))))
  • +6 (10 voturi)    
    peste tot pericole (Joi, 6 mai 2021, 16:51)

    PentruContra [utilizator]

    "În măsura în care eu decid să nu mă vaccinez, practic, pun în pericol acele categorii de persoane din comunitate care nu au atins vârsta necesară pentru a se putea vaccina, acele grupuri de persoane care au o contraindicație la vaccinare."
    sau...
    In masura in care eu decid sa ma sui la volan, practic, pun in pericol copiii mici care n-au inteles pericolul de a fi lovit de masina ... sau pe cei care is alcoolizati sau bolnavi mintal si o iau razna pe strazi
  • +11 (11 voturi)    
    lol (Joi, 6 mai 2021, 17:41)

    jescu [utilizator]

    Adica daca spui "afara cu ungurii din tzara" dar nu ii dai afara cu adevarat, e discriminare si amenda maxima. Dar daca interzici cu adevarat(nu doar zici) unui nevaccinat sa intre undeva nu e discriminare. Asa e ca trebuie sa ne vaccinam ca sa nu patim ceva si sa scapam de pandemie, dar putinii speriati de vaccin nu cred ca trebuie discriminati, drepturile sunt drepturi. Plus ca pentru tineri vaccinul ar putea fi mai periculos pe termen lung decat virusul(inca nu stim tot). Beneficiile nu sunt atat de mari precum riscurile la tineri.
  • +1 (5 voturi)    
    Eu cred (Joi, 6 mai 2021, 17:46)

    Luk [utilizator]

    Eu cred ca accesul in localuri sau in facultati ar trebui sa fie egal pentru cei care au o un document care sa arate ca au avut/ca nu au/ca sunt vaccinati si doar pe durata starii de alerta (sau cum e ea denumita).
    • +6 (6 voturi)    
      Stare de alerta care (Joi, 6 mai 2021, 18:56)

      gie [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Tine o vesnicie. Nu e bine.
    • +5 (5 voturi)    
      document pe naiba (Joi, 6 mai 2021, 19:07)

      feedback [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Eu nu cred, știu, că cineva anume ar trebui să mai bage nasul prin legislație și să constate cum e ilegal să ți se ceară documente medicale cu informații punctuale atât în local, cât și la facultate.
      Una e adeverința dată de un medic, care treaba lui ce analize îți cere în funcție de situație, pentru angajare sau școlarizare, alta e să vii cu datele medicale direct.
      E o aberație.
      • +2 (2 voturi)    
        Adevarat (Vineri, 7 mai 2021, 14:33)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui feedback

        E adevar in ce spui, dar orice alta solutie e in mod cert discrimantorie. Vad ca se straduiesc sa faca un soi de pagina pe care pot sa verifice situatia utilizand CNP-ul. Evident ca asta inseamna sa te legitimeze la carciuma, ceea ce iar nu-i in regula.
        Eu n-am solutii la problema asta.
  • +2 (4 voturi)    
    deci folosim alt cuvânt și brusc e ok nu? (Joi, 6 mai 2021, 19:04)

    feedback [utilizator]

    Să-l învețe cineva și pe Mr. Csaba limba română.

    Ce mama măsii înseamnă "a discrimina" dacă nu "a diferenția".
  • +3 (3 voturi)    
    Multi mor de gripa (Vineri, 7 mai 2021, 0:12)

    dincannes [utilizator]

    ... si nu s-a considerat necesar, sa avem un pasaport verde, pentru asa ceva.

    Cei bolnavi de SIDA vor putea circula liberi, in continuare ?

    Eu sunt sigur ca se doreste inregistrarea noastra, a tuturor (tehnic este posibil azi), pentru decizii ulterioare de selectie, spre binele natiei umane.
    .