Cîțu: Barurile și cluburile se deschid de la 1 iunie cu 50% capacitate, cu persoane vaccinate / Nu sunt încă permise petrecerile de noapte

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 13 mai 2021, 21:15 Revista Presei | Radio TV


Pub englez
Foto: Tim E White / Alamy / Profimedia Images
Premierul Florin Cîțu a declarat joi seară, la Digi 24, că barurile și cluburile se vor redeschide pe interior de la 1 iunie, ”probabil la o capacitate de 50%, dar cu persoane vaccinate”. Premierul nu a știut să spună deocamdată cum se va face verificarea dacă cei care intră în club sunt vaccinați.

Premierul vertizează că acum nu sunt permise petrecerile de noapte și că ar putea exista ”o frână de mână” în privința acestor relaxări dacă vaccinarea nu va funcționa.

”Țintele de vaccinare trebuiesc atinse (...) Putem să discutăm şi de o frână de mână, dacă campania de vaccinare nu funcţionează”, spune premierul care a precizat că ”avem aceste decizii astăzi, dacă oamenii s-au vaccinat”.

”Dacă vrem să menţimen acest calendar de revenire la normalitate a unei economii după pandemie, trebuie să ne vaccinăm. Cu cât ne vaccinăm mai repede, cu atât revenim mai repede la normalitate”, a mai declarat premierul.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7209 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Cum verifici daca cineva e vaccinat! IMPOSIBIL (Joi, 13 mai 2021, 21:18)

    Gryphus [utilizator]

    la fel si la nunti, botezuri.

    nu se poate verifica daca cineva e vaccinat sau nu
    • -3 (7 voturi)    
      Cum sa nu? (Joi, 13 mai 2021, 22:46)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Dacă evenimentul este organizat de un operator economic, poate face el acele verificări. E simplu. Așa cum un club sau restaurant îți interzice accesul dacă ești îmbrăcat neadecvat, ti se poate interzice accesul si dacă ești nevaccinat. Abia aștept. Să vă dea și CEDO în cap cu hotărârea aia, dacă veți apela la ei :)))
    • -4 (6 voturi)    
      Ba da, fireste ca poti, dupa CNP. (Vineri, 14 mai 2021, 0:36)

      Klaus_ [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Si la intrarea in club, si la intrarea la nunta, organizatorul poate organiza verificarea daca te-ai vaccinat. Adica dupa CNP un angajat sa verifice daca cel ce intra e vaccinat sau nu. Prin controale inopinate se poate verifica daca organizatorul face corect triajul. Iar prin log-urile in bazele de date se poate verifica daca un CNP a fost folosit de mai multe ori in aceeasi ora in locatii diferite. E un lucru banal daca STS da acces la interogari. Orice carte de identitate romaneasca are in partea de jos zona de citire optica asa ca verificarea poate dura 3 secunde cu o tableta de 100 euro cu camera pe care sigur clubul sau restaurantul si-o permite. Sau mai e varianta de pasaport verde care va fi folosit in toata Europa de la inceputul lui iulie.
  • 0 (12 voturi)    
    Nu poti tine oamenii in case VARA cu forta (Joi, 13 mai 2021, 21:32)

    Gryphus [utilizator]

    ca nu suntem in dictatura militara.(oficial, cel putin). trebuie sa avem macar o aparenta de democratie, sa o mimam
    • -5 (11 voturi)    
      Iar cu dictatura, șoșoc? (Joi, 13 mai 2021, 22:44)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Iar o ții langa cu “dictatura”? V-a șoșocit Diana creierii. Nu vedeți cât penibil iese din voi, după un an de pandemie? În Ianuarie 2020, urlați pe aici că nu e virus. Apoi, că vaccinul e cip-cirip și că nu e bun. Nu vă mai treziți din aberații?
  • +1 (3 voturi)    
    Cum verificați vaccinul? (Joi, 13 mai 2021, 22:30)

    mr_mojo [utilizator]

    Se va intra in cluburi la mișto; făceau ei petreceri în pandemie, nu cred că se vor uita la documente...presupunând că Guvernul va putea scoate ceva documente cu dovadă de vaccinare și eventual poză.
  • +3 (5 voturi)    
    deci ai voie sa mergi la nunta (Joi, 13 mai 2021, 22:47)

    Alin Delin [utilizator]

    Dar la club de noapte , nu? Unde e logica????
  • 0 (0 voturi)    
    nu intelegeti, (Vineri, 14 mai 2021, 10:57)

    nick1587873340950 [utilizator]

    ca sint decizilii luate dupa o satistica cu care ne invirt cum vor ei ?