Emil Boc: ”Domnul Orban a pierdut ultimele alegeri / Preşedintele Iohannis le-a câștigat pentru noi. Fără el, nu eram la guvernare”

de I.B.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 iunie 2021, 0:03 Revista Presei | Radio TV


Emil Boc și Florin Cîțu
Foto: Facebook
Emil Boc și-a exprimat din nou sprijinul pentru candidatura lui Florin Cîțu la șefia partidului susținând că Ludovic Orban nu mai poate reprezenta viitorul pentru PNL pentru că a pierdut ultimele alegeri.

”Să fim bine înţeleşi, ultimele alegeri pentru PNL le-a câştigat preşedintele Iohannis, nu domnul Ludovic Orban. Dacă nu era preşedintele Ioahnnis, PNL-ul nu era la guvernare”, a declarat Boc la emisiunea Ziua Live.

Primarul Clujului apreciază că rolul lui Orban a fost important în momentele când PNL a câștigat europarlamentarele, apoi prezidențialele, dar ”benzina domniei sale se apropie de sfârșit din punct de vedere politic ca și capacitate de a duce un partid la nivelul următor”.

”Am spus că am văzut în premierul Florin Cîțu un om al vremurilor prezente, un om care este ancorat în realitatea europeană, un om care are un ADN extrem de sănătos, pe de o parte liberal, pe de o parte mult bun simț, pe de altă parte multă dorință de a duce România la nivelul următor.”, spune Boc.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3598 vizualizari

  • +2 (20 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 19 iunie 2021, 0:22)

    [anonim]

    • -2 (10 voturi)    
      Vorbesti aiureli ! (Sâmbătă, 19 iunie 2021, 1:26)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui

      Ce zice Emil Boc nu e deloc ,,notabil" ci tragico-comic !.
      Apropos de ,,Emil Boc", (confratele mot a ,,catastrofei politice" Victor Ciorbea si cu care de altfel aseamana, din punct de vedere politc, la fel ca doua picturi de apa) !.
      1) Emil Boc- PDL-ist si Victor Ciorbea- taranist - aceasi ideologie de centru corupta, adica niste ratati politici !
      2) Cine n-a auzit de termenul de ,,bot de mamailiga" ?. Paradoxal (pentru Emil Boc care se pretinde cu ,,atitudini nationalist roman" : ,,Boc" este un nume de familie romanesc maghiarizat !
      Ei bine, la unguri termenul de ,,boc" se pronunta ca in romaneste ,,bot"
      (cum ar fi ,,bot de mamaliga"). Chair si in ungureste (scris) ,,boc" inseamna ,,bucatica" !.
      Se pare ca familia de moti a lui Emil Boc, in secolele 18-19, ca sa se dea bine cu Grofii maghiari sau cu Oficialii austrieci din Transivania si-a
      maghiarizat numele romanesc din ,,Bot" (,,bucatica" in romaneste) in ,,Boc" (,,bucatica" si in ungureste) ca sa-l citeasca cum trebuie stapanii unguri, si dupa caz si stapanii austrieci !.
      Foarte Important: romanii din Transilvania cu ,,coloana vertebrala", pe timpul Austro-Ungariei si a Imperiului Habsburgic, NU si-au maghiarizat numele de familie !: Gheorghe Baritiu, Simion Barnutiu, Aurel Vlaicu, s.a.m.d.
      Ce poate fi mai Dezonorant decat sa-ti modifici numele de familie ca
      sa-ti satisfaci stapanii ?. Adica fire de sluga !.
      In concluzie, in cazul lui Emil Boc avem de-a face cu un om fara onoare si fara ,,coloana vertebrala". Un ,,produs" al slugaririi pe langa stapanii maghiari si austrieci timp de sute de ani !.
      Dupa 1918, umasii acestor slugi (cum e Emil Boc) cica se transforma in ,,mari nationalisti romani" !.
      .
      • 0 (2 voturi)    
        Tovarasu' etimolog, (Sâmbătă, 19 iunie 2021, 9:44)

        MrMeisenshi [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        La o sumara căutare în dicționarul explicativ al limbii române găsești cel puțin zece definiții ale cuvântului "boc", asa ca lasa-ne cu boțul maghiarizat
        • 0 (2 voturi)    
          Intelesuri a (Sâmbătă, 19 iunie 2021, 14:21)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui MrMeisenshi

          cuvantului ,,boc" din limba romana.
          Nici o forma din acestea nu cred e convingatoare ca sursa pentru numele de familei a lui Emil Boc.
          Avand in vedere statura lui mica termenul de ,,Boc" nu poate fi decat de la ,,bot de mamaliga".

          boc= Zăvor la porțile caselor de la țară.

          boc = [ germana - Bock] 1 Scăunel pe care se reazămă piciorul calului când i se pilesc cuiele potcoavelor. 2 Masă la cenușar, pe care se curăță pieile de păr și de carne. 3 Capră pentru vizitiu. 4 Tălpică de strâns roțile căruței.

          boc = Înghețat ~ Înghețat bocnă.

          boc = [ germana - Bock „țap (de bere)”] 1 Ulcică de circa 1/4 litru Si: bocal, bardac. 2 Conținutul unui boc. 3 Ulcica împreună cu conținutul.

          boc = 1 capete scurte de brad. 2 Capul cu care se leagă lemnul de plută. 3 Lemne legate în - Lemne legate de plută cu o sârmă împletită care le străbate la capătul subțire.

          boc = trunchi de copac înclinat pe care se lucrează pieile la bazinul cu lapte de var.
  • +1 (19 voturi)    
    ce tot vrea boculete? (Sâmbătă, 19 iunie 2021, 0:37)

    beeeeeenar [utilizator]

    nu uitam ce jalnic a fost el ca premier.
  • +3 (5 voturi)    
    Deci Boc spune ca (Sâmbătă, 19 iunie 2021, 7:27)

    Ibit [utilizator]

    Iohannis a fost agentul electoral al pnl-ului ?
    Curat constitutional !
  • +2 (8 voturi)    
    Nici nu conteaza cine a castigat alegerile! (Sâmbătă, 19 iunie 2021, 8:33)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    In geneneral Presedintii gresesc cu desemnarea Premierului.
    Roman, Năstase, Tăriceanu, Orban sau cum s-au mai numit ei in ultimii 32 de ani!
    Nimic remarcabil pentru Romania!
    Combinagii politici in goana dupa avere si putere!
    In istorie si Presedintii si Primii Ministri vor fi consemnati la si altii.

    Ambiții personale, lipsa de viziune si alte asemenea caracteristici caracteristice imbogatitilor de razboi.

    As vrea sa nu compar un PM din galeria de dupa Revolutie cu un PM de dinainte de Revolutie!
    Fara sa vrei faci in timp comparațiile ca un muncitor, electrician sau ce era acel PM de dinainte de 1989 depasra net pe cei de după 1989.
    Nu e nicio apologie a trecutului a vorba de proasta guvernare a Ro de după 1989!
    Averea nationala s-a volatilizat sub ochii celor fosti 9 PM!
    Nici Boc nu a strain de asta!
  • +4 (4 voturi)    
    surprinzatoare... (Sâmbătă, 19 iunie 2021, 12:19)

    asada [utilizator]

    ....si pe undeva de neinteles atitudinea lui Boc ,care pana acum a stralucit prin cumpatare si discretie ,vazandu-si de primaria lui !!! Acum deodata guraliv si artagos sa inhaitat cu Bogdan ( vehement ,paranoic si mai ales lichea cat cuprinde ),Sigartau si ceilalti componenti ai sleahtei,zis novatoare,care in afara de gulgute rasuflate nu au explicat ce ii mana in lupta impotriva lui Orban care le-a asigurat functiile si mai ales viitoarea cariera politica !!! Foamea de bani a sleahtei este teribila ,iar Boc nu a lasat impresia pana acum ca ar fi foarte interesat de asi baga mana pana la cot in oala cu galbeni !!!