Raed Arafat, despre neatingerea ţintei de vaccinare împotriva COVID-19: Din păcate, mulţi se informează de pe reţelele de socializare, de pe câte un film pe YouTube, se mai uită la câte un actor care mai comentează

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 30 iunie 2021, 1:36 Revista Presei | Radio TV


Raed Arafat
Foto: Captura
Secretarul de stat în cadrul Ministerului de Interne, Raed Arafat, a declarat, după ce a fost întrebat ce părere are că nu s-a atins tinta de vaccinare împotriva COVID-19, în România, că oamenii trebuie să se informeze din surse oficiale şi de la medici şi a atras atenţia că varianta Delta a virusului începe să se răspândească cu repeziciune, potrivit News.

”Oamenii trebuie să se informeze mai bine, să se informeze din sursele corecte, oficiale, să citească ce doresc, dar să vadă şi sfatul oficial al specialiştilor. Faptul că acum suntem bine, nu ne garantează că vom fi bine după o perioadă. Varianta Delta şi varianta Delta Plus începe să se răspândească şi reprezintă o problemă şi soluţia rămâne vaccinarea”, a declarat Raed Arafat, marţi, la finalul şedinţei de Guvern.

Secretarul de stat a adăugat că oamenii ar trebui să discute cu medicii. El a precizat că unii oameni cred că nu mai e nevoie de vaccinare, după ce au văzut că lucrurile se relaxează în România.

”Fiecare citeşte, se informează sau uneori se informează prin informaţii care nu sunt corecte sau se dezinformează. Noi ce sfătuim e ca întotdeauna să discute cu medicii şi bineînţeles că poate unii văzând situaţia noastră din România cred că lucrurile au trecut şi nu mai trebuie. Dar o să ne trezim, s-ar putea, la un moment sub presiunea faptului că trebuie să ne vaccinăm cât mai repede pentru că vine din nou o situaţie mai critică”, a declarat Arafat.

Raed Arafat a mai declarat că, din păcate, unii se informează de pe YouTube sau ascultă sfaturile unor actori.

”Oamenii trebuie să fie deschişi la informarea corectă. Din păcate, mulţi se informează de pe reţelele de socializare, pe câte un film pe YouTube, se mai uită la câte un actor care mai comentează. Asta înseamnă să fim foarte atenţi de unde luăm informaţiile când este vorba de sănătatea noastră”, a declarat Arafat.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1364 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    De fapt (Miercuri, 30 iunie 2021, 1:40)

    Mazeta [utilizator]

    Inoculații au Youtube, Facebook & co. Nevaccinații sunt manipulați prin alte mijloace.
  • +2 (6 voturi)    
    Nasol, sunt si altii pe planeta... (Miercuri, 30 iunie 2021, 6:19)

    newlook [utilizator]

    Nasol, sunt si altii pe planeta, nu numai Martorii lui COVID!
  • -2 (4 voturi)    
    "surse credibile" (Miercuri, 30 iunie 2021, 8:11)

    atc [utilizator]

    O nelamurire: de ce sunt mai credibili - de f'o 4 ori- "aia rai" decat "autoritatile statului"?
  • +3 (5 voturi)    
    Cine vorbeste (Miercuri, 30 iunie 2021, 8:28)

    AxaCentrala [utilizator]

    Hai sa zic si eu cate ceva ce s-a facut:
    -isterizarea cu ajutorul mass mediei
    -povesti create si imagini cu morti in cosgiuce (vezi stirea cu mortii din Lampedusa rebranduita ca morti de covid) minciuni despre crematoriile pline
    -trupe militare si costume de x-files
    -aruncarea pe piata a dumelor cu bil gaytz si 5g
    etc etc
    Acum ne bombardati cu minoritati de gen si woke culture.
    Marea miza este indatorarea oamenilor si a statelor, si introducerea unui sistem cat mai apropiat de cel al "creditelor sociale" din China.

    Winston Churchil a afirmat că “nicio criză nu trebuie să fie irosită”

    PS: Simpatici erau domnii Vela si Tataru
  • +2 (4 voturi)    
    Tocmai că suntem atenți... (Miercuri, 30 iunie 2021, 8:46)

    periscop [utilizator]

    ... de unde ne luăm informațiile. În orice caz nu de la dr. Arafat, a cărui credibilitate e la nivelul Mării... aceleia, din sudul Iordaniei...
  • +1 (3 voturi)    
    Din pacate.. (Miercuri, 30 iunie 2021, 8:51)

    palatin [utilizator]

    Nu mai exista doar un singur post de TV de la care sa "luam" portia zilnica de "adevar", ca inainte de 1989.
    Nostagie...
  • +2 (4 voturi)    
    Evanghelia dupa Arafat (Miercuri, 30 iunie 2021, 8:54)

    idealogul [utilizator]

    Deci dupa Arafat asta nu avem voie sa ne autoeducam, sa fim autodidacti, sa cautam informatii.
    Trebuie sa stam cu gura cascata la Arafat ca babele la moastele Sf. Paraschiva.
    Inteleg ca internetul ar trebui inchis complet si cartile arse deoarece singura sursa de informatii credibila sunt Arafat (plus oamenii lui) si probabil ZEUL SUPREM FAUCII.
  • +3 (5 voturi)    
    Nu inteleg tov. Raed Arafat! (Miercuri, 30 iunie 2021, 9:05)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Dar imensa structura guvernamentală de ce nu e fost pusa la munca sa mobilizeze poporul la vaccinare?

    O armata de Prefecti si Subprefecti care stau cu mana intinsa la leafa fara sa prodica nimic!
    Puteau mobiliza Primarii /Viceprimari care nu fac nimic sa sprijine comunitatea localacare i-a ales.

    Direcțiile de Sanatate Parazite, Presedintii Pomanagii ai C.J.

    Partidul a uns in funcții cca 25000 de apropiați care iau simbrie de la stat pe cumetrii iar la vaccinare iov rezultat.

    Se putea face mult dar nu puteti!
    Cum la Rural media de vaccinare a de 8% iar la vot prezenta la vot e de 50%?
  • +1 (3 voturi)    
    Delta, Delta plus...se pregătește Delta med (Miercuri, 30 iunie 2021, 9:11)

    di livio [utilizator]

    amu, politrucu zice să discutăm cu medici, să ne informăm din surse oficiale...amu să vedem cum se exprimă o sursă oficială, politruc care se crede medic, adica Arafat

    ”Fiecare citeşte, se informează sau uneori se informează prin informaţii care nu sunt corecte sau se dezinformează. Noi ce sfătuim e ca întotdeauna să discute cu medicii şi bineînţeles că poate unii văzând situaţia noastră din România cred că lucrurile au trecut şi nu mai trebuie”...amu io n-am înțeles nimic, aș avea nevoie de Neluțu Tătaru pt traducere
  • +3 (7 voturi)    
    Oare, stimabile (Miercuri, 30 iunie 2021, 9:15)

    Un_cetatean_oarecare [utilizator]

    ...suntem chiar toti atat de batuti in cap pe cat ne credeti? De ce nu spuneti adevarul despre vaccinuri, asa cum reiese din cercetarile si statisticile recunoscute?

    1. De ce nu spuneti foarte clar ca vorbim de vaccinuri aflate inca in faza III de testare pana in 2023?

    2. De ce nu vorbiti despre posibilele reactii adverse ale vaccinurilor mRNA, macar asa cum reiese din rapoartele centralizate la nivel EU (https://www.adrreports.eu/)
    Pfizer+Moderna+AstraZeneca - 600.000+ posibile cazuri adverse, peste 25% grave incluzand decesul) la cca 380 mil doze administrate in EU (https://vaccinetracker.ecdc.europa.eu/public/extensions/COVID-19/vaccine-tracker.html#distribution-tab)

    Prin comparatie pentru vaccinul antirujeola-rubeola al lui Glaxo Smith (M-M-RVAX) din care s-au administratat pana in prezent 400 mil doze sunt inregistrate 12.000 posibile cazuri adverse, adica de 50 de ori mai putine in cazul unui vaccin care protejeaza contra unor virusuri cu mult mai periculoase decat Covid!

    3. De ce nu spuneti ca pentru persoanele sanatoase si sub 50 de ani riscul de a avea o forma grava de Covid este mai mic decat riscul de a avea reactii adverse severe la vaccin? Si invers: sa insistati ca persoanele cu riscuri clare de sanatate in cazul infectiei cu Covid sa se vaccineze, pentru acestea fiind evident mai bun raportul risc/beneficiu?

    4. De ce nu le explicati celor vindecati ca imunitatea naturala este cel mai posibil pe viata si ca dintre cei putini care s-au reinfectat nu a mai murit nimeni si au fost doar cazuri usoare asa cum reiese deja din in ce in ce mai numeroase studii realizate de colective de cercetare recunoscute (vezi siteul OMS - https://search.bvsalud.org/global-literature-on-novel-coronavirus-2019-ncov/)?
    De ce ii discriminati si ii presati si pe acestia sa se vaccineze?

    Oare ce ascundeti?

    De ce oare media, inclusiv voi HN nu faceti un reportaj echidistant. lasand la o parte tampeniile conspirationiste crezute de cativa? MAi SUNT REPORTERI ADEVARATI?
  • +2 (6 voturi)    
    din pacate nu stim efectele secundare (Miercuri, 30 iunie 2021, 9:35)

    transilvanean [utilizator]

    din pacate nu stim efectele secundare pe termen mediu si lung sau ne-am imunizat natural si apoi credibilitatea dvs este la pamant daca nu chiar sub pamant srl, Monsieur!
  • -2 (6 voturi)    
    E vina autoritatilor (Miercuri, 30 iunie 2021, 9:51)

    Kornell [utilizator]

    care de 8 ani starnesc populatia inteligenta impotriva medicilor. Pe vremuri exista un respect, o incredere si o "supunere" fata de indicatiile medicului. Acum, in goana dupa senzational, mass media i-a facut pe toti medicii incompetenti, spagari, ucigasi,etc...Cum sa urmeze populatia sfaturile lor dupa ce a fost spalata pe creier ? Cate tembeliziuni afara au dat pe post avizele unor "inteligente" antivacciniste ?
    • +2 (6 voturi)    
      Cred ca gresesti (Miercuri, 30 iunie 2021, 10:46)

      idealogul [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

      1) Probabil te informezi doar din surse SUPER-OFICIALE deoarece nu ai aflat de puhoiul de minciuni si prostii spuse de medici in ultimul an. Practic fiecare medic s-a contrazis pe sine si pe ceilalti de min 10 ori in ultimul an
      2) Si in randul medicilor exista supunere oarba si obedienta. Toti asculta de Faucii si de OMS ca de Isus Hristos. Vreo 2 "eretic" au incercat sa gandeasca independent si au fost distrusi.