Florin Cîţu: Nu am luat 4 la treapta a doua. Nu am dat niciodată la ASE

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 16 septembrie 2021, 23:15 Revista Presei | Radio TV


Florin Citu
Foto: Guvernul Romaniei
Prim-ministru Florin Cîţu a declarat joi că informaţiile conform cărora ar fi luat nota 4 la treapta a doua la liceu sau că ar fi încercat să intre la Academia de Studii Economice (ASE) din Bucureşti reprezintă ştiri false.

„Nu am luat 4, să ştiţi, la treapta a doua. Nu ştiu ce e ştirea asta, dar nu am luat 4 la treapta a doua. Nu, eram cu matematica, fizica, engleza... aici eram mai sus. Restul - eram la mijloc. (...) Am fost şi la olimpiadă şi la engleză şi la fizică, parcă. (...) Nu am dat niciodată la ASE. Şi asta e o ştire foarte bizară. Nu am dat niciodată la ASE în România”, a spus Cîţu, la TVR 1, potrivit Agerpres.

Totodată, premierul a rememorat un episod din perioada liceului, când şi-a tăiat blugii cumpăraţi din târg de la Timişoara, deoarece dorea să semene cu membrii trupelor de rock.

„Da, bineînţeles, (eram, n.r.) rocker. Ţin minte că îmi cumpăraseră nişte blugi de la Timişoara. Am fost cu mama - Dumnezeu să o ierte - am fost la Timişoara, cu trenul şi mi-am luat blugi. Pentru că aşa era pe vremea lui Ceauşescu, te duceai şi îţi luai blugi de la Timişoara, din târg, de la sârbi. Şi am venit cu ei acasă şi primul lucru - i-am tăiat cu lama, că aşa văzusem eu pe MTV. Nu ştiu care dintre formaţii, cred că Metallica - aveau blugii tăiaţi. Şi am luat blugii şi i-am tăiat şi eu, ca ei. Bineînţeles că am avut un scandal monstru acasă. Pe stradă te oprea poliţia dacă aveai blugii tăiaţi şi aşa mai departe. Deci, erau probleme”, a spus el.

Florin Cîţu a mărturisit că regretă faptul că nu şi-a dat haina jos, luni, în momentul în care s-a aflat alături de elevi, în curtea Liceului Gheorghe Lazăr, cu ocazia deschiderii noului an şcolar.

„Mi-am dat seama după aceea că trebuia să îmi dau haina jos, pentru că era mult mai relaxant. Aşa, în costum, mai complicat să cânţi... Două melodii ale celor de la Voltaj foarte bune”, a spus el.

Întrebat dacă va merge în Vama Veche, a replicat că nu a avut timp, deoarece a avut o vară „mai complicată”, din cauza campaniei din PNL, a PNRR şi a programului de guvernare.

„Trebuie să mă duc la Corbu, acum. Nu ştiu dacă PSD-iştii ştiu unde e Corbu. (...) Când o să ajung, o să vedeţi pe Instagram. Ce pot să vă spun de acum este că mie îmi plac răsăriturile de soare în Vama Veche. Deci cine vrea să mă vadă acolo trebuie să vină dimineaţa, nu seara”, a spus Cîţu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















15737 vizualizari

  • +21 (33 voturi)    
    Prost si fudul ma e si Catu asta ! (Joi, 16 septembrie 2021, 23:59)

    Susufler0 [utilizator]

    Nu doar ca stiu unde e Corbu, pesedistii (unii din ei) au si inceput sa puna laba pe Corbu !
    Si mare minune daca Catu nu se cazeaza la Corbu in complexul lui Mihnea Nastase, mezinul lui Bombonel !
    • -1 (5 voturi)    
      Nu cred (Vineri, 17 septembrie 2021, 13:47)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Deoarece nu mănânci unde îți faci nevoile
      Suspectez ca este “shareholder” cu Mihnea la Acel Stabiliment.
      • +1 (1 vot)    
        așa zic ăștia: (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 16:52)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        https://www.ziuaconstanta.ro/stiri/imobiliare/stapanii-terenurilor-fiul-lui-adrian-nastase-afaceri-pe-plaja-de-la-corbu-de-unde-provine-terenul-752886.html
  • +5 (27 voturi)    
    Devine si asta insuportabil de mincinos,ca Arafat (Vineri, 17 septembrie 2021, 0:02)

    Gryphus [utilizator]

    felul in care vorbeste, minciunilew pe care le spune, ticalosia...deja e mai rau ca Dragnea

    Nu mai scapam de individul asta, ca de Arafat, e pe viata
  • +8 (16 voturi)    
    Cine? (Vineri, 17 septembrie 2021, 0:19)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Cine sa vrea sa-l vada pe domnul asta la Vama Veche? ��
  • +21 (27 voturi)    
    Cîţu nu a luat 4.00 fix și a dat la altceva nu ASE (Vineri, 17 septembrie 2021, 0:47)

    Rower [utilizator]

    Florin Cîţu vrea sa zică ca la treapta a doua în 1988 nu a luat 4.00 fix. Nu precizează însă ca media sa a fost sub 5 și a ajuns la o profesionala din Vâlcea de unde părintii săi, cu relații, l-au transferat înapoi la industrialul unde fusese în clasele a 9-a și a 10-a.

    In Romania nu a dat la ASE în 1990 și 1991 ci la alta facultate dar fără succes.

    Ca premier este de nota 2 spre 3 cu indulgenta.

    Citat:
    "Prim-ministru Florin Cîţu a declarat joi că informaţiile conform cărora ar fi luat nota 4 la treapta a doua la liceu sau că ar fi încercat să intre la Academia de Studii Economice (ASE) din Bucureşti reprezintă ştiri false."
    • -2 (6 voturi)    
      pe vremea aceea, daca (Vineri, 17 septembrie 2021, 9:53)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Rower

      luai sub 5 la treapta a II-a, ajungeai direct la scoala profesionala.
      Tu spui ca a luat sub 5, a ajuns la scoala profesioanala, apoi l-au transferat parintii inapoi la liceul industrial...asa o fi, dar era f greu pe vremea aceea, nu se putea usor ca azi. Ceausescu avea nevoie de prosti care sa dea cu ciocanul in fabrici, el incuraja scolile profesionale si muncitorii, nu pe cei care invatau carte. Era usor sa ajungi la profesioanala si f greu sa ajungi la liceu industrial la clasa de matematica fizica.
      Dar daca spui tu, asa o fi...
      • +1 (1 vot)    
        Asa este.... (Marţi, 28 septembrie 2021, 9:36)

        Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        si eu am avut un coleg care nu a luat treapta dar a revenit la liceul unde nu a intrat.Pilele functionau si in comunism!La olimpiada,faza locala,paticipau multi elevi.Esti olimpic numai daca ajungi la faza finala.Pentru faza locala conta sa participe cat mai multi elevi,indiferent de pregatire.Asa demonstrau profesorii interesul pentru materiile lor.
  • +12 (14 voturi)    
    AȘCHIA NU SARE DEPARTE DE TRUNCHI! (Vineri, 17 septembrie 2021, 5:48)

    ofCAER [utilizator]

    ... și fost-a „alesul” profului de fizica Iohannis, pentru postul de prim-ministru, olimpicul la fizică Cîțu! Nici că se putea o mai bună alegere pentru născătorul „României Educate”.
    Nu-l mai blamați pe Cîțu, oameni buni/răi, că n-are bietul nici o vină, ci căutați mai sus...
    P.S. Cîțu, dacă ești „bărbat” dă-ne foaia matricolă nu gargară de Corbu!
    • +1 (1 vot)    
      N-a iesit cu Grivco.. (Vineri, 17 septembrie 2021, 14:36)

      Ben-Zen [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

      A iesit cu Gringo.
      N-am gasit alta rima ..
  • +8 (12 voturi)    
    Are dreptate (Vineri, 17 septembrie 2021, 7:17)

    mihaipricop [utilizator]

    n-a luat 4, a luat 2.
  • +13 (13 voturi)    
    Waw (Vineri, 17 septembrie 2021, 8:15)

    GNG [utilizator]

    ... "Am fost şi la olimpiadă şi la engleză şi la fizică, parcă...." Adica cum vine asta cu "parca" ? Daca ai fost la Olimpiada nu cred ca ai iutat la ce materii ai concurat!!! Nu poti sa uiti pregatirile pentru Olimpiada, indiferent de materie. Eu cred ca ai absentat la acele concursuri, altfel nu le uitai...
    • +1 (1 vot)    
      totusi nu a zis la ce nivel (Vineri, 17 septembrie 2021, 13:44)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui GNG

      In afara scolilor cu traditie pregatirile pt Olimpiada faza pe scoala sunt adesea doar persoanale, la faza pe judet se mai imburica un profesor - 2 sa mediteze, mai ales in cazul in care e proba practica care nu se face la clasa.
  • +7 (7 voturi)    
    MTV pe vremea lui Ceausescu (Vineri, 17 septembrie 2021, 11:10)

    ionut-1 [utilizator]

    Asta se uita la MTV pe vremea lui Ceausescu. Asa era atunci: te uitai 2 ore la TVR si, daca nu se lua curentul, dadeai pe MTV.
    • 0 (2 voturi)    
      Curentul nu se tăia după 10 seara niciodată! (Vineri, 17 septembrie 2021, 13:48)

      Rower [utilizator] i-a raspuns lui ionut-1

      Cel putin în orașe, curentul nu era tăiat niciodată după 10 noaptea, înainte de 1989. Era întrerupt seara cândva începând cu apusul soarelui și ora 8 PM, vreme de 1 ora.
  • +3 (3 voturi)    
    alte adevaruri aproximative (Vineri, 17 septembrie 2021, 12:45)

    ionut-1 [utilizator]

    Inca ceva: nota peste 5,00 era conditie necesara dar nu si suficienta pentru admitere in treapta a II-a. Eu am dat treapta in 1980 si media de admitere a fost (e drept, nu am facut un liceu industrial) 7,40. Oare care e publicul tinta pentru astfel de baliverne?
  • 0 (2 voturi)    
    Fain personaj (Vineri, 17 septembrie 2021, 20:22)

    azzazel [utilizator]

    Va da-ti seama e ca si era legea sa se intre la facultate fara bac, dar ce e cel mai fain e ca nu a reusit la facultate si sa dus la Americani la o scoala jmechera de unde a venit doxa de carte, ce scoala a avut Romania, sa nu ai loc aici da sa fi primul in cosmos .....
    Fi - Cut(s) presedinte!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Şi Ceauşeasca se credea iubită de tineret (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 15:00)

    Propinatiu [utilizator]

    Perspectiva creşterii corupţiei şi incompetenţei stimulează emigrarea liceenilor performanţi.