Cîţu: Nu voi lăsa România fără Guvern; oricine spune că ar trebui să cadă Guvernul este iresponsabil

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 17 septembrie 2021, 22:44 Revista Presei | Radio TV


Florin Citu
Foto: Guvernul Romaniei
Premierul Florin Cîţu a declarat, vineri, că preşedintele PNL, Ludovic Orban, pare "cel mai mare" susţinător al moţiunii de cenzură şi a reiterat că nu va lăsa România fără Guvern, potrivit Agerpres.

"Nu comentez. Domnul Orban se pare că este cel mai mare susţinător al acestei moţiuni şi al celor de la USR. Ideea este următoarea: nu voi lăsa România fără Guvern. Orice variantă în care pleacă Florin Cîţu înseamnă că lăsăm România fără Guvern şi, după aceea, nu este nicio garanţie cât va dura o negociere. În acest moment, gândiţi-vă, şi o zi dacă nu am avea Guvern. Trebuie să adoptăm, în fiecare zi apar noi probleme, avem o OUG pentru compensarea facturilor la iarnă, suntem în plină pandemie, poate este nevoie să alocăm resurse. Astăzi, am dat o hotărâre de Guvern pentru a aloca resurse de care era nevoie pentru calamităţi şi toată România a fost afectată de calamităţi şi aşa mai departe", a spus Cîţu.

Potrivit acestuia, cei care doresc ca actualul Guvern să cadă se gândesc doar la propriul interes.

"Nu ne permitem şi oricine spune că ar trebui să cadă acest Guvern este o persoană iresponsabilă, o persoană care se gândeşte la propriul interes şi nu la interesul românilor. În acest moment să te gândeşti să dai jos Guvernul este un act iresponsabil şi acei oameni ar trebui să răspundă şi vor răspunde în faţa românilor la un moment dat", a susţinut Florin Cîţu.

Întrebat dacă ia în calcul o negociere cu PSD pentru sprijin în Parlament având în vedere că USR a anunţat că nu va susţine Guvern minoritar, el a răspuns: "Există o alianţă clară a USR - AUR în Parlamentul României şi ştim foarte bine că USR negociază cu PSD pentru voturi pentru a da jos acest Guvern. (...) Eu nu ştiu de alte negocieri".

Şeful Executivului a participat vineri seară la dineul oficial ce marchează închiderea evenimentelor organizate la Bucureşti cu prilejul Anului European al Căilor Ferate. Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat la Arad, joi seară, că o soluţie la criza politică poate fi "demisia premierului".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















1500 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    . (Vineri, 17 septembrie 2021, 22:51)

    AlterEgo21 [utilizator]

    Sa-i spuna cineva micului dicator ca nu ramane Romania fara Guvern chiar daca o motiune ar trece. Am avea guvern interimar, condus tot de el, dar cu atributii mai limitate. Iar statele vestice, civilizate, n-au nicio problema in a sta si cativa ani cu guverne interimare. Na, nesansa de a nu avea un prim-ministru asa de genial incat sa poate fi singurul Superman al tarii! Gretos personaj.
  • +11 (13 voturi)    
    Pai nu ai inteles monser (Vineri, 17 septembrie 2021, 22:54)

    feroviarul123 [utilizator]

    Tun nu aveai ce sa cati in scaunul de prim ministru. Si funcia de ministru era prea mare pentru tine. Acum te crezi Zuperman sau mesia, salvatorul omenirii si al bietului popor roman. Nimeni nu este de neînlocuit. Tu ai declanșat aceasta criza si tu trebuie sa pleci. Ai dat in USR deși ei chiar au încercat sa facă ceva. Tu cu pnl-ul tău ești doar o clona a pzd-ului. Tu complotzi cu pzd-ul sa blochezi motiunea usr de cenzura. Speri sa iesi sef la pnl si sa ajungi presedinte? lumea o sa voteze un usr-ist ca sa nu voteze pzd si pe tine. Lumea nu te vrea mosule, sa vedem cati din pnl te mai vor.
  • +11 (11 voturi)    
    Dragnea saliveaza (Vineri, 17 septembrie 2021, 22:56)

    georgebb [utilizator]

    Nici Dragnea nu a reusit performanta asta.
    Citu este "angajatul" unei aliante ce reprezinta ~52% dintre romani, alianta ce are la baza o intelegere referitoare la ce vor sa obtina de la aceasta guvernare. Citu este cel angajat sa implementeze accordul. Citu nu a implementat, si-a batut joc de o parte din angajatori, a ramas cu suportul a ~35% si acum isi bate joc de democratie impreuna cu PSD.

    Acum vad ca a ajuns la capitolul "dai in mine, dai in tine, dai in fabrici si uzine !".
  • +11 (13 voturi)    
    Ce incrzut!!1 (Vineri, 17 septembrie 2021, 23:13)

    tild [utilizator]

    Da cine te crezi tu ma? Esti de neinlocuit? N-au mai existat demisii de guverne in Romania si in alte tari? S-a scufundat pamantul daca a cazut guvernul? Cate guverne a schimbat Italia, de ex de la razboi si pana acum? Si in situatii de criza si de liniste. Doar un dicctator poate gandi asa. Dragnea si Ceausescu la un loc. Doar pentru declaratiile astea trebuie sa plece. Pana nu e prea tarziu. Iar daca PNL va face iar o alianta cu PSD ca pe vremea lui Tariceanu si Antonescu se va compromite definitiv si va ajunge pe linia PNTCD. Partid istoric condus de putzoi.
  • +10 (10 voturi)    
    avem nevoie de un guvern legitim (Vineri, 17 septembrie 2021, 23:18)

    Coco Whistle [utilizator]

    asta nu mai ptr ca a fost alterat material. cutu, ai inceputuri dictatoriale sau nu realizezi ca romanii doresc o democratie fara derapaje de la cei care fura de la banci. ce nota ai luat la treapta btw? nu ca ar conta dar macar sa stim a fost 4 ori 4.50?
  • +12 (12 voturi)    
    Domnul Florin Citu (Vineri, 17 septembrie 2021, 23:22)

    Harald2 [utilizator]

    continua sa braveze distrugand viitorul politic al PNL si al romanilor. Sa vedem daca la congres i se da raspunsul pe care il merita sau vom continua sa ne bucuram de "responsabilitate" alaturi de dansul si banda celor 67.


    "...toată România a fost afectată de calamităţi şi aşa mai departe"
    A uitat sa mentioneze ca in momentul actual, cea mai mare calamitate se numeste Florin Citu.
  • +11 (11 voturi)    
    Ce tupeist! (Vineri, 17 septembrie 2021, 23:52)

    Roby745 [utilizator]

    Deci fara el se prabuseste tara….cam asa credea si Ceausescu, de aia vroaia sa fie presedinte pe viata.

    Numai si pentru atitudinea asta ar trebui dat jos. Urgent.
  • +8 (8 voturi)    
    dle. P.M., (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 0:48)

    atc [utilizator]

    Nu-i nevoie sa lasi tara fara guvern. E destul s-o lasi fara tine si problema e rezolvata!
  • +5 (5 voturi)    
    Sigur. Doar "echipa castigatoare" e responsabila.. (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 5:01)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    Restul sunt (intr-o masura mai mare sau mai mica) iresponsabili.
  • +2 (2 voturi)    
    uite bă (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 8:05)

    nahir [utilizator]

    unde era salvatore de la patria. Uite mă primul om de neînlocuit. Formidabil. Propun să participe la toate premierile mondiale posibile și chiar imposibile Ignobelul putând să-i fie onoarea cea mai mare.
    Poate revigorează și economia americanilor, rtusilor, chinezilor, germanilor, japonezilor, etc., etc., etc., ...
  • +2 (2 voturi)    
    Acest superman (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 8:21)

    Ibit [utilizator]

    Pare a fi drogat in fiecare zi .
    Cand isi va face un test antidrog pentru a ne lamuri in ce stare se afla ?
  • 0 (0 voturi)    
    chiar (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 9:57)

    codrean [utilizator]

    nimeni nu-i pune astuia sub nas Constitutia ? Sa vada ce scrie acolo !