Dan Barna: România a cumpărat peste dublul necesarului teoretic de vaccinuri. Premierul a decis câte se cumpără, Ministerul Sănătății nu a avut niciun rol / E foarte bine că DNA anchetează

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 21 septembrie 2021, 23:02 Revista Presei | Radio TV


Dan Barna
Foto: Digi 24
Fostul vicepremier Dan Barna, copreşedinte USR PLUS, spune că România a cumpărat mai mult decât necesarul teoretic de vaccinuri anti-Covid-19 pentru populație, iar decizia privind cantitatea de vaccinuri achiziționată a aparținut exclusiv șefului Guvernului, Ministerul Sănătății nefiind deloc consultat.

Barna a fost întrebat marți seară, într-o emisiune la Digi24, despre dosarul penal înregistrat de DNA cu privire la modalitatea de achiziționare a dozelor de vaccin anti-Covid-19 de către guvernul român.

„Nu știu care e problema anchetată și nici cine a făcut respectiva sesizare către DNA, dar e foarte bine să se verifice această achiziție de vaccinuri pentru că a fost - și e de notorietate, și fostul ministru de Finanțe a semnalat lucrul acesta - au fost mai multe decizii ale Guvernului, și ale premierului în speță, de a achiziționa vaccinuri mult peste necesarul teoretic, și peste dublul necesarului teoretic pe care l-am fi avut ca țară”, a răspuns Dan Barna.

„Și am ajuns în situația - nu știu dacă e bună sau proastă, tind să cred că nu e neapărat una favorabilă - în care România este cel mai mare donator de vaccinuri. Am cumpărat vaccinuri mult mai multe decât puteam folosi și apoi am fost în situația să le donăm, și nu din generozitate, ci pentru că expirau. Și atunci, faptul că este o anchetă de ce s-au alocat aceste resurse - de fapt nici nu s-au alocat, a tot spus și Vlad Voiculescu, unele cereri de achiziție venite dinspre premier erau pe sume nealocate, dar asta e altă discuție... Foarte bine, DNA-ul să verifice dacă e ceva în neregulă, poate nu e nimic, poate asta e strategia asumată și atunci nu avem ce să comentăm”, a continuat el.

„Dar este un alt element în care Ministerul Sănătății trebuia să plătească vaccinuri decise să fie cumpărate de către premier, iar decizia nu ajungea în niciun fel, în niciun moment, nici măcar consultativ, la Ministerul Sănătății. Premierul a decis ce vaccinuri cumpără și câte - mult mai multe decât aveam nevoie - Ministerul Sănătății trimitea doar factura nefiind întrebat. Și în ședința de guvern de multe ori s-a venit cu întrebarea „Dar de ce mai cumpărăm încă 30 de milioane? Pentru că nu le-am consumat nici pe cele pe care le avem și vor expira. De ce facem această achiziție?” Nu s-a primit niciun răspuns. Deci Ministerul Sănătății nu a avut niciun rol în achiziționarea vaccinurilor. Era o decizie a premierului: „se achiziționează această cantitate”. Era doar aviz de la Finațe, iar fostul ministrul de finanțe Alexandru Nazare a spus-o în ședința de guvern în mod explicit: avem o problemă cu alocările acestor sume foarte mari pentru niște vaccinuri a căror necesitate nu rezultă de nicăieri... faptul că se face o verificare e foarte bine”, a conchis fostul vicepremier.



Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















6299 vizualizari

  • -2 (32 voturi)    
    abureli (Marţi, 21 septembrie 2021, 23:34)

    Wheelwright [utilizator]

    Nu suport nimic din ce face PNL zilele astea, dar nici ce fac cei din USR acum, referitor la vacciunuri, nu e nimic altceva decat politicianism.
    Sa ne intoarcem in timp, lumea era in aceeasi criza a Covidului, companiile mari farmaceutice scoteau pe banca vaccinuri cu peste 90 % eficacitate (asta spuneau ei) si UE facea recensamant pentru cat sa comande si sa distubuie. Surpriza, TOTI, dar toti, au comandat maxim pentru partea lor de populatie. In timp aia din vest s-au vaccinat la greu, astia din est la "usor", in frunte cu bulgarii pe ultimul loc si romanii pe penultimul.
    Nu siu cum e organismul de comanda, si daca mai putem oprii din cantitatile mari ce vin, dar ganditi-va ca luam mai putin si auzeati pe cei din USR primii cum iresponsabili nu au cumparat ce trebuia.
    La pret clar nu e hotie, e achizite UE, comanda clar e suprauflata, ca nimeni nu se mai vaccineaza. E model de prost management, probabil, in special ca nu au stiu sa convinga mai multi sa se vaccineze si au ridicat prea repede restrictiile (momentul cand a cazut mult vaccinarea), dar asta nu e caz de coruptie. Sunt alte enspe mii de cazuri de coruptie in Romania, dar asta nu e. E doar demontratia a cine suntem si cat putem, in frunte cu Voiculescu, PNL, si nu mai zic nimic de celelalte scurscuri gen PSD.
    • +15 (29 voturi)    
      nu te cred (Miercuri, 22 septembrie 2021, 0:31)

      CIP03 [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

      Ai în tara maxim 10 milioane adulți de vaccinat (pentru ca multi sunt plecați), și acele vaccinuri mai au și data de expirare scurta, de ce comanzi 30 milioane?
      La noi procentul de vaccinați este mic pentru ca multi au adresa de domiciliu în România dar locuiesc în tari străine. Niciodată nu va fi posibil în România sa atingi un prag de vaccinare de 80% măcar, chiar daca și Șoșoacă s-ar vaccina in direct!

      Asta e minciuna de sub preș, se tine un număr fals de cetățeni pentru ca sa își justifice locurile multe în parlament& senat! Se vede ca nu suntem 22 milioane atât la alegeri cat si acum la vaccinare! In România mai sunt maxim 15 milioane de adulți
      • -7 (11 voturi)    
        USR condamnă jumătate din români. (Miercuri, 22 septembrie 2021, 9:28)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui CIP03

        Barna își arată răutatea față de români condamnând jumătate dintre ei la moarte datorită nevaccinării. Cred că Barna ar fi vrut să fie vaccinați numai ei și neamurile lor, restul la cimitir cu ei. Acum încep să înțeleg dezinteresul Ministerului Sănătății pentru vaccinare, nefăcând practic nici-o campanie pentru vaccinare nici a personalului din spitale, neatrăgând profesori universitari și medici renumiți pentru explicarea avantajelor vaccinării, lăsând detractorii din posturile tv. să invite tot felul de vedete locale, ghicitori și prevestitori, care au speriat românii, făcându-i să refuze vaccinarea.
      • 0 (2 voturi)    
        hmmm... (Joi, 23 septembrie 2021, 0:21)

        mano84 [utilizator] i-a raspuns lui CIP03

        ok, am inteles, premierul aproba, dar banuiesc ca ministrul sau ministerul de resort face analiza, nu? daca nu, inseamna ca voiculescu sau cine era atunci, nu prea facea nimic pe acolo, nu?
    • -5 (15 voturi)    
      pur politicianism, daca nu se comandau vaccinuri (Miercuri, 22 septembrie 2021, 7:35)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

      incepeau, ne au lasat fara vaccinuri !!!! Romanul e ttot timpul nemultumit. Problema este ca Romania e pe penultimul loc la rata de vaccinare si din acest motiv au ramas vaccinuri. De ce nu sunt luati la intrebari BOR si aliatii USR PLUS, partidul AUR, care au sabotat permanent vaccinarea populatiei ? sau manelistii si cocalarii ? USR PLUS, ca de obicei, e pus numai pe scandal si demolare, nu stiu sa faca altceva decat selfiuri in fata unor victorii imaginare de sabotare a Romaniei. O catastrofa de partid alcatuita din contestatari permanenti, vesnic nemultumiti si speciali, cu comportament securistic. De altfel sunt condusi de copii de securisti si tortionari comunisti, cum ar fi fostul ministru Nasui al carui tatat a nasit afacerea Motorola , primul tun neocomunist post revolutionar. Sau Dacian Ciolos, fiu de militian cu sora securista la unitatea doi si un sfert.
      • -1 (9 voturi)    
        Exact! (Miercuri, 22 septembrie 2021, 8:02)

        CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

        Vorbim de marfa contingentata, repartizata tarilor dupa un algoritm bine pus la punct.
        Din start s-a luat in calcul vaccinarea pt valul 3, 4, etc.
        Nu s-a dus Romania la taraba si a luat cit a putut ca e oferta!
        Ca de obicei barna vorbeste aiureli; daca asta e parearea lui despre alegatorii usr atunci ii jigneste profund! Daca asta e ceea ce crede atunci e puternic depasit de functia pe care o ocupa, nicicum nu poate fi vorba sa ajunga ceva mai mare - SPER!
        Se observa ca usr+ este un partid perfect aliniat in care opiniile vin de la sefu', in goana dupa ciolan au omorit complet o speranta. Mai bine ca si-au dat arama pe fata.
        Pescuitori in ape tulburi si atit
  • +11 (33 voturi)    
    sedintele de guvern NU sunt publice (Marţi, 21 septembrie 2021, 23:38)

    Gryphus [utilizator]

    USR are vina ca NU a iesit PUBLIC sa spuna aceste lucururi chiar daca erau parte din guvern.

    atunci cand vezi ceva aberant trebuie sa vorbesti
    • +4 (6 voturi)    
      nu dai (Miercuri, 22 septembrie 2021, 9:00)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      din bucătărie decât când și dacă e cazul. Acum e cazul.
      • +1 (1 vot)    
        exact (Joi, 23 septembrie 2021, 0:23)

        mano84 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        asa e, tipic securist!!!
  • +2 (16 voturi)    
    ... (Marţi, 21 septembrie 2021, 23:44)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    Catu intra cu Dragnea de mana la racorica...
  • +12 (26 voturi)    
    Mi-l amintesc pe Seidler acum cateva luni... (Marţi, 21 septembrie 2021, 23:44)

    FortApache [utilizator]

    ....cum lua apararea guvernului Citu cu privite la comanda de 120 milioane vaccinuri...se ratzoia cu antenistii :))))

    Sunt curios ce parere mai are acum :)))
  • +6 (14 voturi)    
    Shpaga fifty/fifty BZ si VL (Miercuri, 22 septembrie 2021, 0:06)

    un domn [utilizator]

    E clar.
  • +3 (17 voturi)    
    Dragnea... a iesit (Miercuri, 22 septembrie 2021, 0:51)

    John_Re [utilizator]

    acu' se pregateste... Catu

    ..de parnaie.

    lol:))
    • -2 (2 voturi)    
      atat stiti (Joi, 23 septembrie 2021, 8:56)

      credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      parnaie,parnaie,santeti marii destepti ai RO dar managerial sunteti facuti gramada,vai steaua voastra!
  • -9 (15 voturi)    
    Daca astia au jucat poker (Miercuri, 22 septembrie 2021, 1:45)

    Coco Whistle [utilizator]

    Or sa ceara sa ocupe functia de pm. Daca nu, sefia celor doua camere si postul de la bnr. Etc…daca nu votam cu AUR bre….e timpul sa vina unii noi….
    • 0 (4 voturi)    
      Ce vezi nou la AUR? (Miercuri, 22 septembrie 2021, 9:32)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      AUR este mucegăit, pute a vechi, a nationalism-comunism. Bolșevici sadea. Anarhiști. Una spun și alta fac. Dezbină și stăpânește ar trebui să se numească, cu mențiunea că vor o stăpânire rusească.
  • +6 (16 voturi)    
    Faptul (Miercuri, 22 septembrie 2021, 3:40)

    gigilu [utilizator]

    ca Romania a cumparat de 2 ori mai multe vaccinuri decat avea nevoie nu e relevant.Canada a comandat de 4 ori mai multe vacinuri decat avea nevoie avand o populatie de 38 mil de locuitori, Marea Britanie a comandat de 3 ori mai multe vaccinuri decat avea nevoie pentru o populatie de 67 mil, iar Australia de 2 ori si jumatate mai mult decat populatia de 26 mil. Insa au importanta misculatiile si banii pe care i-au "facut" unii gramada ilegal din aceasta afacere
  • 0 (0 voturi)    
    Chestia e că nu sunt bune pt variantele (Duminică, 3 octombrie 2021, 20:34)

    nick24 [utilizator]

    Delta, Beta și Miu.
    Vor ieși alte vaccinuri in toamna și în primâvara.
    Astea de pe stocuri vor fi depășite și ar trebui casate.