Ciolacu: Dacă USR vrea suspendarea preşedintelui şi alegeri anticipate, acum mă duc la ei, mă duc la Barna acasă

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 22 septembrie 2021, 23:55 Revista Presei | Radio TV


Marcel Ciolacu
Foto: Agerpres
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu a afirmat, miercuri seară, că suspendarea preşedintelui Klaus Iohannis nu este o urgenţă în acest moment, întrucât românii au alte probleme. ”Eu nu spun că nu trebuie suspendat, dar ştiţi că trebuie şi o majoritate în Parlament”, a afirmat Ciolacu. Acesta a menţionat că, dacă USR PLUS anunţă că doreşte suspendarea şi alegeri anticipate, mâine se va duce în sediul lor pentru a semna un protocol în acest sens, potrivit News.

Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a fost întrebat, miercuri seară, la România TV, despre o eventuală suspendare a preşedintelui şi a afirmat: ”Eu nu spun că nu trebuie suspendat, dar ştiţi că trebuie şi o majoritate în Parlament ca să treacă această suspendare”.

”USR a cerut alegeri anticipate şi suspendarea lui Iohannis? Că acum mă duc la ei, mă duc la Barna acasă, la sediu la ei. Dacă vrea USR suspendarea lui Iohannis şi alegeri anticipate, eu personal mă duc în sediul USR mâine dimineaţă şi facem un protocol (...) şi semnăm cu Barna sau Cioloş pe care-l găsesc pe acolo”, a adăugat Marcel Ciolacu.

Acesta a precizat, însă, că în acest moment suspendarea şefului statului nu este o urgenţă, având criza economică, criza sanitară şi criza politică.

”În acest moment este exclus aşa ceva, ţinând cont de context şi realităţile momentului (...) Cred că românii au alte urgenţe (...) nu asta e agenda românilor, asta ne mai trebuie”, a adăugat Ciolacu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6571 vizualizari

  • +20 (32 voturi)    
    suspendare (Joi, 23 septembrie 2021, 0:04)

    Edmond_Nicolaus [utilizator]

    Daca Iohannis continua sa se implice direct in competitia din PNL atunci trebuie suspendat.
    • -6 (6 voturi)    
      Johannis este nuca tare, (Joi, 23 septembrie 2021, 8:54)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Edmond_Nicolaus

      Nici macar nu se va intruni prezenta la vot, de 30%, ca referendumul sa fie luat in considerare (multi nu ar veni la vot din cauza pandemiei, altii l-ar sustine pe Johannis prin neparticipare). In al doilea rand e nevoie ca 50%+1 din cei care voteaza sa fie voteze contra lui Johannis, iar e putin probabil (ptr ca Johannis va contraataca in campanie si isi va recastiga multi adepti).
      Ciolacu nu face decat sa mai iasa la rampa sa spuna cate ceva, sa nu il uite lumea. In realitate stie bine ca el si PSD nu sunt pregatiti sa ia puterea acum ptr ca nu ar avea oameni de pus in functii. Daca ar face-o, la alegerile din 2024 ar pierde lamentabil.
  • +18 (30 voturi)    
    Sincer (Joi, 23 septembrie 2021, 0:06)

    mitg [utilizator]

    Incepe sa mi se para o optiune atractiva. Si-au batut joc de guvernare, de tot ce inseamna "valori europene" cu care au tot trambitat in campania electorala samd.
    • -11 (15 voturi)    
      O fi atractivă opțiunea, dar Kremlinul a zis nu (Joi, 23 septembrie 2021, 0:19)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Deci Iohannis nu va fi suspendat, își va duce mandatul la capăt, indiferent ce-ar face.
  • +15 (21 voturi)    
    PSD-ul asta face orice numai nu opozitie (Joi, 23 septembrie 2021, 0:24)

    Gryphus [utilizator]

    In afara de a propune lucruri aberante care sa deturneze DEMITEREA lui Cutzu, PSD nu face nimic
    • +15 (15 voturi)    
      de ce ar face? (Joi, 23 septembrie 2021, 3:39)

      clam [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      e mai convenabil electoral sa stea cu bratele incrucisate si sa urmareasca acest freak show. si oricum, vai de noi daca am ajuns sa asteptam salvarea de la psd.
      • +3 (3 voturi)    
        dar oare (Joi, 23 septembrie 2021, 8:36)

        codrean [utilizator] i-a raspuns lui clam

        ce primeaza pentru un partid adevarat si pentru un politician responsabil : "profitabilitatea electorala" sau binele Tarii si al locuitorilor ei ?
  • +7 (13 voturi)    
    Dar tara bre, tara daca vrea…. (Joi, 23 septembrie 2021, 3:23)

    Coco Whistle [utilizator]

    Eu zic sa treceti la fapte…. Multi il vad pe trintor si pe infractor ocupind prima si a doua pozitie in stat. E timpul sa- i responsabilizam si sa le aratam cartonasul rosu.
    • +5 (7 voturi)    
      am stat acasa (Joi, 23 septembrie 2021, 8:53)

      fghr [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      la referendumul pt demiterea lui Base , pe dulap l as trimite mai repede langa sotie la Sibiu

      Te duci tu , dulap la New York , si de acolo te incordezi fata de romanii care te au votat...

      Sa vorbeasca cu Florin din puscarie

      P.S n avem noi norocul asta
    • +2 (2 voturi)    
      joianis (Joi, 23 septembrie 2021, 10:45)

      raduion5071580187716280 [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      OK! Subscriu !!!
    • +3 (3 voturi)    
      Daca (Joi, 23 septembrie 2021, 11:48)

      bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Numai ca ciolanu e un pacala politic. Vorbeste mult, diametral opus ficusului, dar face putin, exact ca ficusul.
  • +25 (29 voturi)    
    Fumigene a la Ciolacu (Joi, 23 septembrie 2021, 3:25)

    Amariei [utilizator]

    Cand tu clar ai batut palma cu Iohannis sa sustii guvern minoritat PNL pe sub masa, sa vii sa spui ca esti pentru suspendarea lui Iohannis e un banc prost. Prosteala pentru prostime.
  • -3 (5 voturi)    
    .... (Joi, 23 septembrie 2021, 8:18)

    mahnit [utilizator]

    Asta ar fi cireasa depe coliva ,,politicianului,, Barna!
  • +5 (5 voturi)    
    dar sa faca dezbatere / negociere publica (Joi, 23 septembrie 2021, 8:32)

    qwerasdf [utilizator]

    eu de-as fi barna sau ciolos as accepta propunerea doar ca sa dovedesc lumii cat de ticalos e acest ciolacu. Nu as accepta alta negociere de suspendare / anticipate decat televizat! Sunt convins ca ciolacul n-ar accepta. Ei au alta agenda.

    omu' nu are nicio tragere sa-l suspende pe prostanacul sef si pe catelul lui. PNL-ul oricum pierde alegerile (asa cum le pierde de fiecare data si pretinde ca le castiga!), primarii lor incaseaza bani, psd castiga in sondaje...

    usr-istii astia mai au mult pana sa se unga cu toate alifiile..
  • +5 (5 voturi)    
    imi place cum psd manipuleaza (Joi, 23 septembrie 2021, 11:55)

    liviu_ [utilizator]

    si ca sa nu se prinda prostii ca de fapt psd+pnl = love
    tot inventeaza ca nu e ok motiunea, ca sa asteptam ce zice ccr, ca vrem sa suspende presedintele, ca vrem luna de pe cer...

    ba .... politicienii astia ne cred la fel debili mintali!