Radar TV Prelipceanu: Asta ar trebui să facă școala. Să-i scăpăm pe copii de părinții lor / Cîmpeanu: Nu pot să fiu părtaș la această afirmație

de D.D.     HotNews.ro
Marţi, 28 septembrie 2021, 22:13 Revista Presei | Radio TV


Sorin Cimpeanu și Cosmin Prelipceanu
Foto: captura video
O discuție despre situația școlilor în pandemie a luat o cu totul altă turnură în emisiunea Digi 24, moderată de Cosmin Prelipceanu, în care era invitat ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu.

În momentul în care ministrul vorbea despre promovarea campaniei de vaccinare în rândul părinților, Cosmin Prelipceanu l-a întrerupt susținând că școala ar trebui „să-i scape pe copii de părinții lor”. În momentul în care Cîmpeanu a spus că nu poate fi „părtaș la o astfel de afirmație”, moderatorul a insistat spunând „ba da, vă spun eu, asta ar trebui să se întâmple”.

Mai jos dialogul:

Prelipceanu: Dacă suntem în țara în care o treime sunt vaccinați în condițiile în care oamenii mor în spitale, este absolut clar că avem o problemă de educație. Oamenii în țara asta nu reușesc să înțeleagă că sunt în pericol de moarte

Cîmpeanu: Din păcate...

Prelipceanu: N-ar fi bine ca măcar de copiii lor să avem grijă? Măcar copiii lor să înțeleagă asta. Asta ar trebui să facă școala. Să-i scăpăm pe copii de părinții lor. Asta trebuie să facă școala

Cîmpeanu: Nu pot să fiu părtaș la această afirmație

Prelipceanu: Ba da, vă spun eu, asta ar trebui să se întâmple.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















25543 vizualizari

  • +40 (70 voturi)    
    prelipceanu comunist 100% (Marţi, 28 septembrie 2021, 22:15)

    gic [utilizator]

    ce sa mai comentezi la asa afirmatie
    • +6 (66 voturi)    
      Prelipceanu e un FANATIC al vaccinarii (Marţi, 28 septembrie 2021, 23:32)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui gic

      In Romania copiii pana la 18 ani sunt sub tutela parintilor dar PRELIPCEANU & co ar vrea sa vaccineze copii obligatoriu, impotriva vointei parintilor

      adica o aberartie, o ilegalitate, o incalcarea constitutiei. dar pt oameni ca el nimic nu conteaza
      • 0 (44 voturi)    
        Vrei sa spui sub tutela anti-vaxer? (Miercuri, 29 septembrie 2021, 8:47)

        taro [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        70% din romani nu s-au vaccinat desi e gratuit! Nimeni nu a avut ceva mai mult decat temperatura sau o durere la mana in ziua urmatoare in schimb toti cred ca au sa moara de la vaccin.

        Din pacate astia 70% sunt prea prosti ca sa decida ce-i bine pentru ei si automat si pentru copii lor.

        In curant o sa vedem ca nu-si mai vaccineaza copii pentru polio, ca si ala e vaccin, nu?
        • -4 (26 voturi)    
          ssst (Miercuri, 29 septembrie 2021, 9:57)

          fghr [utilizator] i-a raspuns lui taro

          nu amesteca mere cu pere ca cazi de prost
        • +3 (9 voturi)    
          Dacă-s atât de proști... (Miercuri, 29 septembrie 2021, 12:51)

          Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui taro

          ...cu ce vă deranjează că o să moară primii ? Ar trebui să vă bucurați, nu ? Scăpați de proști și rămâneți doar voi, deștepții !
          • -3 (3 voturi)    
            ar fi simplu (Miercuri, 29 septembrie 2021, 20:54)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

            Daca nu ar umple spitalele..
        • +5 (9 voturi)    
          lol (Miercuri, 29 septembrie 2021, 15:55)

          sentenced [utilizator] i-a raspuns lui taro

          Alt sonat.
          Daca mi-am vaccinat copilul cu toate vaccinurile din schema nationala de vaccinare inclusiv cateva optionale platite din banii mei (rotarix, prevenar) dar nu vreau sa-l vaccinez anti-covid, asta inseamna ca sunt anti-vaxxer?
          Ce inseamna mai exact sa fii pro-vaxxer, sa nu refuzi niciun vaccin? Nu ai dreptul ca om sa zici "ba, de vaccinul asta nu am nevoie, ca nu e impotriva vreunei ciume bubonice"?
          • -2 (2 voturi)    
            Faza e că... (Miercuri, 29 septembrie 2021, 17:53)

            bumble-bee [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

            Vaccinurile vechi sunt făcute pe technologi un pic mai nasoale decât astea pentru Covid (mRNA) anume ele au nevoie de anumiţi compuşi care stimulează reacţia sistemului imunitar ( şi ăia sunt cei care pot crea probleme )
    • +7 (9 voturi)    
      Singurul lucru de comentat (Miercuri, 29 septembrie 2021, 12:38)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui gic

      Singurul lucru de comentat e ca doar un post comunist ar pastra un reporter cu vederi atat de comuniste ca Prelipceanu.
    • +10 (12 voturi)    
      prelipceanu (Miercuri, 29 septembrie 2021, 13:48)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui gic

      ar trebui dat afară fără drept de apel. E a ”n”-a oară când o ia pe arătură. Poate i-ar sta mai bine consilier lângă varanul felix voiculescu.
      • +5 (7 voturi)    
        Asta-i o idee buna! :)) (Miercuri, 29 septembrie 2021, 15:44)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Consilier al domnului profesor de Delatiune in Familie.
  • -8 (72 voturi)    
    Lol (Marţi, 28 septembrie 2021, 22:22)

    HP [utilizator]

    Ce sa mai comentezi la o astfel de afirmatie...

    Sa ii ofere cineva lui Prelipceanu un post de manager la Pfizer si sa ne mai scuteasca.

    De fapt sa ne mai scuteasca naibii o data toti astia cu vaccinurile lor si cu covidul vietii, ca deja e psihoza mondiala pentru un rahat de viroza respiratorie, ne-au distrus vietile cu tampenia asta.
    • -8 (24 voturi)    
      Si pentru ce (Miercuri, 29 septembrie 2021, 9:42)

      sysrq [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Pentru o răceală în care am făcut febră 37.4. Dacă nu mă testam de nevoie nici nu o băgam în seamă. Wtf!!
      O demență mondială clar orchestrată pentru diverse scopuri, mai multe. Mă uit că țările nordice nu au o problemă cu virusul. Când în Franța se dădea exemplu Suedia se spunea inevitabil "ei nu sunt ca noi, ei stau distanțați datorită educației, noi suntem prea latini". De-asta am zis mereu că Suedia face parte din scenariul LOR. Unul din motivele pandemiei este punearea cu botul pe labe a popoarelor latine, sudice, nații aspre cu proprii lor conducători, date ca exemplu negativ de ce proști sunt, nu ca nordicii, ascultători, educați, intruiți și distanțați.
      • -3 (9 voturi)    
        Pfff (Miercuri, 29 septembrie 2021, 12:46)

        Teszzt [utilizator] i-a raspuns lui sysrq

        Inafara de aberatiile din partea a doua... Te-ai gandit vreodata ca tu ai scapat cu febra de 37.4, dar poate ai raspandit virusul mai departe si vreun contact al unui contact de al tau nu a scapat ieftin? Sau e "eu sa traiesc bine"?
        • +4 (8 voturi)    
          Daca ti-e teama (Miercuri, 29 septembrie 2021, 15:45)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Teszzt

          Daca ti-e teama, te vaccinezi.

          Sa-ti fac un desen?!
          • 0 (0 voturi)    
            Da, te rog! (Duminică, 3 octombrie 2021, 12:55)

            Teszzt [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            Poate in timp ce desenezi, o sa intelegi mai bine despre ce e vorba. Cauta "rubber duck". Poate te ajuta.
  • +33 (65 voturi)    
    Alt răspuns (Marţi, 28 septembrie 2021, 22:23)

    Mazeta [utilizator]

    Școala ar trebui să-i scape pe copii de mercenarii sau pr0stovanii din presă.
  • -24 (56 voturi)    
    Corect (Marţi, 28 septembrie 2021, 22:27)

    Tony_K [utilizator]

    In sfarsit cineva spune lucrurilor pe nume. Din pacate va fi atacat din toate patrtile.
    • +18 (32 voturi)    
      Citeşte bine ce îţi scriu (Marţi, 28 septembrie 2021, 23:06)

      Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      Nici la scară microscopică nu se vede cât de mic eşti.
    • +1 (5 voturi)    
      Tony_K ?? (Miercuri, 29 septembrie 2021, 9:59)

      fghr [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      wtf?
  • +24 (50 voturi)    
    Prelioceanu e PENAL (Marţi, 28 septembrie 2021, 22:28)

    baimarean [utilizator]

    CNA e prea mic si oricum l-ar amenda cu 10 lei.
    Alo, Procuratura!!!!
  • -20 (40 voturi)    
    Prelingeanu (Marţi, 28 septembrie 2021, 22:31)

    mihhaii [utilizator]

    Din capul locului spun despre Prelipceanu ca il consider un mare ra#at.
    Dar aici nu mi se pare ca a zis ceva wow. A zis sa ii scape pe copii de decizile cretine ale unora dintre parinti. Unde e greseala?
    • +4 (10 voturi)    
      Dacă privești dinafară vezi mai bine. (Miercuri, 29 septembrie 2021, 10:38)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mihhaii

      Înțeleg că d-ta ai niște părinți cretini și crezi că toți părinții sunt așa. Este de înțeles singurătatea ta. Te simți bine singur; râzi de tine, plângi de alții, dar nu știi de ce. Și nu vei ști pentru-că te crezi superior unor părinți cretini(vorbesc de părinții tăi).
  • +28 (56 voturi)    
    Statul deține copiii... visul oricarui tiran (Marţi, 28 septembrie 2021, 22:35)

    andipetre [utilizator]

    Asta e caracteristica oricarui regim totalitar: separarea copiilor de protectia oferita de parinti, pentru a putea fi indoctrinati si abuzati in voie de catre "inteleptii" agreati de stat, formandu-i ca sclavi docili ai acestuia.

    Comunistii si-au dorit mult asta, dar au reusit doar partial. Dar uitati-va un pic in istorie, sa vedeti ce societati au mai avut initiative din astea...

    Nu ma asteptam ca Prelipceanu sa ajunga chiar atat de departe.
  • +26 (50 voturi)    
    Nu a sunat încă nimeni la SMURD ????? (Marţi, 28 septembrie 2021, 22:38)

    Armadilo [utilizator]

    Aloooo, SMURD-ul??? Vă rog de urgenţă luaţi pe Prepliceanu de le sârmă!!!!! A scăpat pe el, nu mai vorbeşte coerent, s-a decuplat de realitate.

    Spitalul 9, va rog pregăţi un loc în regim de urgenţăăăă!!!

    ===

    Domnuleeee, de când sunt oamenii proprietatea statului sau a guvernului Câţu ????????? Cum adică îi iei pe copii?? cu japca? cu duba? cu forţa??

    ===

    CNA-ul nimic??????
    • -17 (29 voturi)    
      cred ca tu ai nevoie de smurd (Marţi, 28 septembrie 2021, 23:13)

      CptPopa [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

      si de o camera la balaceanca...medicamenteeee!!!!
  • -1 (27 voturi)    
    Pai e in firea lucrurilor (Marţi, 28 septembrie 2021, 22:52)

    buncrestin [utilizator]

    Copiii, pentru a se emancipa, cel mai adesea trebuie sa iasa de sub influenta parintilor. In cazul copiilor din familii cu educatie precara este critic sa scape de sub spectrul imbecilizarii de acasa.
  • +10 (30 voturi)    
    cel mai urat om din lume. (Marţi, 28 septembrie 2021, 22:56)

    Sosocel_mic [utilizator]

    prelingeanu, pe cat e de urat, pe atat e de infect ca si caracter.
  • +14 (32 voturi)    
    Mesaj către CNA (Marţi, 28 septembrie 2021, 23:04)

    Armadilo [utilizator]

    Stimate doamne şi domni,

    Fac această sesizare în calitate de părinte a 5 copii, găsesc scandaloasă afirmaţia, insinuarea şi conduita jurnalistului Prepliceanu în discuţia cu ministrul învăţământului despre obligativitatea vaccinării. Discuţia a fost în felul următor:
    ______
    Prelipceanu: Dacă suntem în țara în care o treime sunt vaccinați în condițiile în care oamenii mor în spitale, este absolut clar că avem o problemă de educație. Oamenii în țara asta nu reușesc să înțeleagă că sunt în pericol de moarte

    Cîmpeanu: Din păcate...

    Prelipceanu: N-ar fi bine ca măcar de copiii lor să avem grijă? Măcar copiii lor să înțeleagă asta. Asta ar trebui să facă școala. Să-i scăpăm pe copii de părinții lor. Asta trebuie să facă școala

    Cîmpeanu: Nu pot să fiu părtaș la această afirmație

    Prelipceanu: Ba da, vă spun eu, asta ar trebui să se întâmple.
    ______

    După ce statul ia copiii de la părinţi în viziunea nazistă a jurnalistului Prepliceanu şi îi vaccinează, unde îi cazează mai departe, cum îi mai educă, la fel ca în taberele de reeducare din China sau Nord Corea????

    Nu pot să cred că un jurnalist îşi poate permite aşa ceva: să insinueze pe un post de TV la ora de maximă audienţă ca statul să ia copiii de la părinţi pentru că nu se vaccinează!!!!!!!

    Este un derapaj extrem de grav, la acelaşi nivel cu afirmaţiile naziştilor şi comuniştilor care socoteau că trebuie luaţi copii de la părinţi care nu gândeau la fel cu sistemul pentru a fi reeducaţi.


    Vă rog luaţi atitudine şi amendaţi postul şi jurnalistul pentru asemenea afirmaţii, de natură să aducă tensiunea socială. Copiii nu sunt proprietatea statului şi nu sunt daţi de către stat în grija părinţilor.

    Cu stimă şi respect

    • -15 (27 voturi)    
      Analfabeții funcțional (Miercuri, 29 septembrie 2021, 7:37)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

      E plină țara de ei, știu să scrie și să citească, dar nu înțeleg ce au citit. Le lipsesc abilitățile de analiză a textului.

      Conversația se referă la nevoia (normală) a copiilor de a avea câteva ore pe zi departe de părinți. Asta nu înseamnă nici comunism, nici nazism, înseamnă cultivarea unui spirit de independență a omului începând cu vârsta la care caracterul e în formare.

      Dar dumneavoastră citiți și nu înțelegeți. La fel ca 46% din populația țării.
  • +5 (19 voturi)    
    Faceţi câţi mai mulţi petiţie la CNA (Marţi, 28 septembrie 2021, 23:09)

    Armadilo [utilizator]

    Asta nu trebuie lăsată aşa
    • -8 (14 voturi)    
      "câţi" mai mulţi analfabeţi! (Miercuri, 29 septembrie 2021, 8:57)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

      De asta are nevoie ţara.
  • +11 (17 voturi)    
    prelingeanu (Miercuri, 29 septembrie 2021, 0:04)

    tusnami [utilizator]

    l-a pupat in fund pe catzu atat de mult incat s-a transmis supermania
  • +2 (32 voturi)    
    Majoritatea vs Minoritatea (Miercuri, 29 septembrie 2021, 0:19)

    abcabc [utilizator]

    Oare de ce nu poate accepta o minoritate alegerea unei majoritati?

    Daca marea majoritate a cetatenilor Romaniei nu doresc sa se vaccineze, oare de ce este atat de greu de acceptat o alegere democratica?

    De cand a devenit inacceptabila o alegere personala, chiar medicala?

    Eu personal nu sunt anti-vaccin, dar ce se intampla de cand a aparut pandemia, ne arata cat de fragila este de fapt libera alegere pana si in cele mai civilizate state..

    Prelipceanu nu este un jurnalist.. este doar un om cu agenda.. Sa ii predea cineva lectii despre impartialitate..
    • +3 (17 voturi)    
      E simplu (Miercuri, 29 septembrie 2021, 7:40)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui abcabc

      Fiindcă dreptatea nu îi aparține majorității, doar fiindcă este o majoritate.
      În Evul Mediu, majoritatea credeau că apa e otrăvitoare (ergo, nu se spălau) și că pământul e plat.
      La începutul anilor 1800, majoritatea credeau că pasagerii unui tren s-ar sufoca din lipsa aerului la peste 30 de km/h.
      La mijlocul anilor 1800, majoritatea credeau că nu pot exista aeronave mai grele decât aerul.
      Iar în 2021, majoritatea românilor cred că vaccinul anti-Covid este rău.

      Punctul comun? Majoritatea se înșeală.
      • -3 (15 voturi)    
        pai atunci sa nu mai facem alegeri ... (Miercuri, 29 septembrie 2021, 9:26)

        GNG [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

        ... ce rost au, daca majoritatea greseste? Dupa cuma evoluat pana acum tara noastra cred ca ai dreptate, majortatea greseste, dar asta inseamna alegeri democratice. Sau in politica nu se aplica aceasta teorema? Referitor la vaccin, cumperi un produs fara garantie, doar pentru ca are multa reclama?
        • -4 (14 voturi)    
          Mai ușor cu pianul pe scări (Miercuri, 29 septembrie 2021, 10:28)

          war4peace [utilizator] i-a raspuns lui GNG

          Se pare că există o confuzie aici.
          Alegerile sunt un lucru, știința este alt lucru.
          Apples and oranges, vorba „neamțului”.
          Am spus că dreptatea nu aparține majorității doar din cauză că e majoritate. Nu pot explica mai simplu decât atât.

          Cam ce fel de garanție te aștepți să primești de la un vaccin? Dar de la un antibiotic? Dar de la o pastilă? Dar de la o ecografie? Nu pricep isteria asta cu garanția, mie mi se pare o stupizenie, ca de obicei, se amestecă lucrurile.
          • 0 (4 voturi)    
            Până şi prezervativele (Miercuri, 29 septembrie 2021, 17:56)

            bumble-bee [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

            Dau greş. Poate ar trebui să nu le mai folosim?
      • +7 (9 voturi)    
        În EU majoritatea s-a vaccinat (Miercuri, 29 septembrie 2021, 10:02)

        hsl [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

        mergând pe logica ta, și aceea majoritate se înșală.
        • -1 (9 voturi)    
          Vai de voi! (Miercuri, 29 septembrie 2021, 11:15)

          war4peace [utilizator] i-a raspuns lui hsl

          Altul care știe să citească, dar nu înțelege ce citește.
          Faptul că majoritatea crede un lucru nu este un factor suficient pentru a avea dreptate. Adevărul, realitatea nu depind de voința majorității, acestea sunt imutabile. Sau folosesc cuvinte prea complicate?
          • +4 (8 voturi)    
            De acord cu asta - eu o spun de multă vreme (Miercuri, 29 septembrie 2021, 11:35)

            hsl [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

            însă noi ne-am construit societățile pe principiul vocii majorității, principiu pe care ar trebui să-l respectăm și în situații care nu ne convin.

            PS: majoritatea românilor nu crede că vaccinul e rău, ci crede că vaccinul nu-i folosește ei; adevărul - în acest caz - e că peste 10M de români nu au nevoie să fie vaccinați, pentru că ei vor dezvolta maxim simptome ușoare de Covid și vor dobândi imunitate de lungă durată după trecerea prin infecție sau au trecut deja prin infecție și au imunitatea necesară pentru a supraviețui.
            Acest adevăr este vechi de când lumea.
            Sau folosesc cuvinte prea complicate?
            • -2 (4 voturi)    
              Incorect (Miercuri, 29 septembrie 2021, 13:45)

              war4peace [utilizator] i-a raspuns lui hsl

              Problema construcției tale logice este faptul că aceasta se clatină.
              Ceea ce spui tu e valabil pentru orice boală și orice vaccin.
              Nici de poliomelită nu mureau foarte mulți, și totuși doar prin vaccinare a fost eradicată această boală.

              Cât despre construirea societății pe principiul vocii majorității, aceasta nu se aplică în orice situație. Sunt o mulțime de situații sociale în care vocea majorității, ascultată, ar rezulta într-un dezastru. Vrei să faci un referendum în care majoritatea să decidă dacă are chef să plătească taxe?
              • +1 (1 vot)    
                S-ar clătina, dacă ar avea erori de logică (Miercuri, 29 septembrie 2021, 17:59)

                hsl [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

                doar că nu are, deci nu se clatină deloc.
                Poliomelita nu a fost eradicată (vezi în acest sens și un articol publicat de HN), vaccinurile ajutând la construirea imunității în populație și nu la eradicarea bolii; în sprijinul afirmației mele vezi vaccinurile antigripale care nu au reușit să eradicheze gripa, din contră, în ultimul an epidemic fiind înregistrate în Ro cam la fel de multe cazuri de deces cauzate de gripă precum cazuri de deces cauzate de Covid în 2020 (199 c. 227).

                Democrația înseamnă puterea poporului; Constituția consfințește acest principiu la art. 2, art care nu admite nicio opreliște pentru voința poporului; deci da, poporul este liber să decidă, prin referendum, dacă mai plătește sau nu taxe și nu, Lg 3/2000 nu i se aplică tot timpul: se aplică doar atunci când referendumurile urmează traseul normativ nu și când este rezultatul acțiunii spontane a poporului.
      • -1 (5 voturi)    
        În 2021 ... (Miercuri, 29 septembrie 2021, 17:55)

        bumble-bee [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

        Românii cred şi că săpunul sau pasta de dinţi sunt rele. Despre ce vorbim?
    • -3 (11 voturi)    
      Alegera ta personala ucide oameni (Miercuri, 29 septembrie 2021, 12:06)

      gavrone [utilizator] i-a raspuns lui abcabc

      Nu exista libertate de a ucide decat pentru minti cretine.
  • -1 (17 voturi)    
    Proprietate or Responsabilitate (Miercuri, 29 septembrie 2021, 2:31)

    dick_turpin [utilizator]

    In Romania copilul e privit drept o proprietate, iar comentariile de mai jos sunt ale "proprietarilor" (unii dintre ei au trait in mod cert sub imperiul lui "Eu te-am acut , eu te omor").Aproape de Polul celalat e Norvegia unde statul se crede adevaratul "proprietar" al copilului.
  • +12 (26 voturi)    
    E o jigodie acest Prepliceanu... (Miercuri, 29 septembrie 2021, 3:10)

    filosoful.roman [utilizator]

    Am urmarit interviul.

    Ministrul invatamantului e chiar de bun simt: omul a reconoscut ca scoala online e un dezastru in urma caruia copiii raman cu grave deficiente educationale.

    Dar acest odios pseudojurnalist a incercat, pe tot parcursul interviului, sa loveasca si sa discrediteze populatia nevaccinata, totul culminand cu aceasta afirmatie aberanta, cum ca copiii trebuie scapati de proprii parinti.

    Doar cele mai odioase regimuri si-au permis in istorie sa ia copiii de langa parintii lor si sa ii indoctrineze. Avem exemplul Hitlerjugend la nazisti sau Soimii patriei la comunisti.
    • -2 (14 voturi)    
      O diferență (Miercuri, 29 septembrie 2021, 7:41)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

      Numai că în acest caz, e vorba de o anti-îndoctrinare. Copiii sunt îndoctrinați și de părinți, a propos.
  • +8 (20 voturi)    
    si uite cum din cauza unor imbecili (Miercuri, 29 septembrie 2021, 6:03)

    Coco Whistle [utilizator]

    ajungem sa apreciem cele 2 ore de tv de acum 30 ani, mai ales lunea...
  • +6 (16 voturi)    
    Bravo dnule ministru (Miercuri, 29 septembrie 2021, 8:08)

    Zubizareta [utilizator]

    Un raspuns corect unui jurnalist terminat!
  • +9 (19 voturi)    
    oricat... (Miercuri, 29 septembrie 2021, 9:36)

    notnow [utilizator]

    Oricat ar intoarce unii pe-aici discutie pe toate partile, declaratia lui P este cretina.
    Acum, omul crede ca daca a luat bretelele lui Larry King are si anvergura lui jurnalistica... Ceea ce nu prea este cazul.
    Totusi, trebuie sa avem in vedere faptul ca mesajul se incadreaza in discursul progresist al acestui post de televiziune. Sa nu uitam ca un "analist economic" tot de pe-acolo ne spune ca prea cumparam locuinte personale si ca ar trebui de fapt sa "bagam banii in circulatie" nu sa ii inchidem in betoane... (fapt care se pliaza pe niste declaratii ale unora de prin USR/Plus care ne spuneau ca prea avem locuinte personale si ca modelul de bune practici este chiria, sau ca masina personala e un lux pe care nu toti trebuie sa si-l permita).
    Pacat, chiar urmaream acest post de stiri, pt ca era un post de stiri, dar de cand s-a transformat in Prelipceanu TV...
  • 0 (12 voturi)    
    Concluzie corectă bazată pe o logică greșită (Miercuri, 29 septembrie 2021, 10:09)

    hsl [utilizator]

    Copiii chiar trebuie salvați de părinții lor (excepțiile sunt prea puține ca să fie relevante), însă nu ca să fie abuzați prin decizii de moment (precum vaccinarea - copiii nu sunt afectați de infectarea cu noul coronavirus, iar noi nu avem toate datele necesare ca să considerăm vaccinurile suficient de sigure pentru copiii) ci ca să se poată dezvolta ca indivizi liberi.
    Acesta este motivul pentru care am introdus anii de studii obligatorii, iar dl moderator ar trebui să fie supărat pe sistemul educațional nu pe părinți.
    • +4 (6 voturi)    
      Bullshit (Miercuri, 29 septembrie 2021, 12:36)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui hsl

      N-ai nicio noima.

      Vrei dumneata sa spui ca educatia din familie a incurcat sau impiedicat dezvoltarea scoietatii pana acum? La ce te uiti si despre ce tot vorbesti?!
      • -1 (3 voturi)    
        Din păcate, copiii sunt „victimele” familiilor lor (Miercuri, 29 septembrie 2021, 22:24)

        hsl [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        N-am să mă refer la familiile în care violența (chiar și cea verbală) este o virtute ci am să dau 3 exemple ușor de înțeles de oricine.
        Majoritatea părinților își obligă copiii să crească în cadrul unei biserici, or religia reprezintă un concept prea abstract ca să fie înțeles de copil, să fie dezbătut corespunzător și să fie ori ales, ori respins în deplină cunoștință de cauză (mie îmi spun și astăzi părinții că fac parte din religia lor, pentru că „am fost botezat”, chiar dacă le-am explicat în detaliu poziția mea și le-am explicat lipsa de logică din spatele superstițiilor după care își ghidează ei viețile în materie spirituală).
        Le dau acces la telefon/tabletă de mici (adică nu le place să petreacă timp cu ei).
        Aplică metode psihologice de control („eu sunt adultul, deci eu știu mai bine/eu decid”) în loc să ghideze dezvoltarea micului om prin deprinderi.
  • +1 (13 voturi)    
    Desteptaciunea Neamului! (Miercuri, 29 septembrie 2021, 10:32)

    Vladino [utilizator]

    Nu mai credeti ca orice ins devenit moderator este un monument de intelepciune! Prelipceanu cu atat mai putin, el dovedeste contrariul. Afiseaza o figura nedumerita, de parca vesnic ar afla mari noutati. Nu a inteles un lucru: vaccinul NU opreste pandemia, eventual mai ridica din presiunea pe sectiile ATI. In rest, vaccinatii primesc si transmit virusul, asa ca asteptati-va la o raspandire enorma in saptamanile care vin. Scoala fata in fata o fi benefica sub aspect emotional, epidemiologic, nu.
  • +1 (5 voturi)    
    Nimic original (Miercuri, 29 septembrie 2021, 11:18)

    M***_PSD [utilizator]

    A copiat ideea de la Rita din serialul omonim de pe netflix.
  • -1 (17 voturi)    
    Prelipceanu e politic incorect (Miercuri, 29 septembrie 2021, 11:21)

    4real [utilizator]

    De asta e injurat ca spune lucrurilor pe nume. Evident ca copiii trebuie protejati de parintii iresponsabili care nu se vaccineaza si nu ii vaccineaza.
  • -7 (13 voturi)    
    pai si ce a zis rau? (Miercuri, 29 septembrie 2021, 12:20)

    Hans Metter [utilizator]

    daca tu ca parinte esti retardat, statul nu trebuie sa stea impasibil la o transformare si a copilului in retardat. Foarte corect. Sunt parinti care nu sunt in stare sa ia decizii bune pt copiii lor pt ca sunt prosti sau indoctrinati.
    • +4 (6 voturi)    
      sigur ca da... (Miercuri, 29 septembrie 2021, 13:45)

      notnow [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      Hai sa impartim societatea in "retardati" si "neretardati", care sa aiba dreptul sa aiba copii, iar daca din greseala au copii si cei care "nu ar trebui" sa aiba, ii ia statul si ii institutionalizeaza in niste centre de "luminare si crestere sanatoasa"...
      Stabilesti tu criteriile pt a impartii oamenii in "retardati" si "neretardati"?
      Cei care au mai citit cate ceva la viata lor (ghidul TV nu se pune) stiu ce inseamna asta si ca numai democratie nu se numeste... Ne place sau nu, democratia le da dreptul unora sa fie... "retardati".
  • -3 (11 voturi)    
    parinti iresponsabili (Miercuri, 29 septembrie 2021, 12:22)

    Hans Metter [utilizator]

    ce ar trebui sa ii faci unui parinte care este impotriva purtarii mastii de catre copil?! Ce invata un copil intr o astfel de familie?! E ok ca un copil sa fie educat de catre un parinte cocalar needucat fara ca statul sa intervina?!
  • -4 (12 voturi)    
    Realitatea este alta ! (Miercuri, 29 septembrie 2021, 12:29)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    In tarile dezvoltate , pentru a putea beneficia de toate facilitatile pe care le ofera sistemele de invatamant , parintii nu au nici un cuvant de spus in ceea ce priveste educatia copiilor lor !
    Se fac evaluari pe toata durata studiilor de 12 ani dupa care specialistii dau verdictul : copilul acesta are inclinatii spre domeniul asta si asta trebuie sa faca !
    Punct !
    Daca parintele nu este de acord cu orientarea profesionala , este liber sa mearga la invatamantul privat sa continuie educatia copilului. Daca insa este de acord , statul ii va oferi gratis ceea ce poate el.
    In aceasta idee a fost comentariul domnului Prelipceanu !
    Parintele nu are calificarea si cunostintele necesare pentru a sti ceea ce este mai bine pentru copilul lui. Poate sa spuna ceva doar in domeniile in care acesta, parintele este calificat !
    In restul domeniilor trebuie sa asculte vocea speciastilor ! Mai ales in sanatate !
    Cum insa noi romanii ne pricepem la toate, si in fapt la nimic, apar asemenea pareri lipsite de fundament.
    In consecinta , societatea merge in directia de a dicta ceea ce este de facut pentru cetateni , pentru ca acolo in societate sunt specialistii necesari.
  • +6 (10 voturi)    
    despre individu' Prelipcean (Miercuri, 29 septembrie 2021, 12:54)

    ipsilon [utilizator]

    omul a luat-o razna de tot ... zici ca e drogat cu vaccinarea asta, chiar ca zici ca e platit sa manance acelasi rahat non-stop, la Digi nu mai vezi altceva decat asta.
    Sunt vaccinat, si eu si toata familia, sotie si cei doi copii, deci sunt pentru vaccinare.
    Dar nu pot sa nu fiu iritat seara de seara de un bou ca Prelipceanu.
  • +7 (7 voturi)    
    Alt DOBITOC .. (Miercuri, 29 septembrie 2021, 17:31)

    danmarian [utilizator]

    si inca cu pretentii .... pedagogice ! Mai Prealipcene - meri la munca ... nu mai da cu gura ! Ca prea ies numai prostii ! Sau ai avut si tu "ani sabatici" in primii "SAPTE ANI D-ACASA" ? Lasati sa se ocupe de scoala cei calificati - ca de haita de guralivi NE-AM SATURAT ! In ultimii 30 si... de ani am vazut NUMAI O LEGE a Invatamantului - care-si merita numele - A lui Funeriu ! Dar cretinoizii de partid - in special PSD - au masacrat-o ! Si acum apare si .... prelicica asta ! Mare ti-e gradina Doamne !