Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic

Arafat, despre cei care dau sfaturi anti-vaccinare: Imaginaţi-vă că aceşti oameni sunt îmbrăcaţi în halat de chirurg, cu bisturiul în mână. I-aţi lăsa să vă opereze, să vă opereze copilul?

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 15 octombrie 2021, 23:42 Revista Presei | Radio TV


Raed Arafat
Foto: captura tv
Medicul Raed Arafat, şeful Departamenului pentru Situaţii de Urgenţă, le propune românilor un "exerciţiu de imaginaţie" despre cei care dau sfaturi anti-vaccinare: "Imaginaţi-vă că aceşti oameni sunt îmbrăcaţi în halat de chirurg, cu bisturiul în mână. I-aţi lăsa să vă opereze, să vă opereze copilul? Nu cred. Şi atunci de ce îi lăsaţi să vă propună soluţii despre vaccinare?".

"Poate că nu prezentăm încredere noi, cei care le spunem să se vaccineze, dar prezintă încredere cei care le spun să nu se vaccineze? Am cerut un exerciţiu de imaginaţie: aceste doamne, domnişoare, domni care ies şi spun nu te vaccina şi care nu au nimic cu medicina, imaginaţi-vă că aceşti oameni sunt îmbrăcaţi în halat de chirurg cu bisturiul în mână şi voi pe masa de operaţie. I-aţi lăsa să vă opereze? Nu cred. I-aţi lăsa să opereze copilul dumneavoastră? Nu cred. Şi atunci de ce îi lăsaţi să vă propună soluţii despre vaccinare? Aceşti oameni au indus populaţia în eroare. Aici nu e vorba de libera exprimare, aici e vorba, clar, de a veni cu informaţii false şi de a le răspândi în cunoştinţă de cauză, în final. S-ar putea să ne trezim că unii dintre ei sunt chiar şi vaccinaţi, dar vin şi îţi spun să nu te vaccinezi”, a afirmat Raed Arafat, vineri seară, la TVR.

În opinia medicului, "soluţia optimă este să ajungem la a ne vaccina, cei care nu s-au vaccinat".

Raed Arafat a precizat că sfatul medicului trebuie să primeze. El a arătat că medicii vor continua, la fel cum au făcut şi până acum, să îi îngrijească pe pacienţi. (News)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3841 vizualizari

  • +8 (38 voturi)    
    Când un palestinian... (Vineri, 15 octombrie 2021, 23:46)

    Nyk1 [utilizator]

    ...dă dovadă de mai mult bun-simț decât 70% dintre români.
  • +9 (33 voturi)    
    competenta maxima (Vineri, 15 octombrie 2021, 23:52)

    Filbert [utilizator]

    Cine e Arafat sa puna in discutie calificarile expertilor becali, sosoaca si budeanu?! ��
  • +6 (16 voturi)    
    Surprinzator (Vineri, 15 octombrie 2021, 23:56)

    strelka [utilizator]

    Dar destui ar spune...DA .Multe din opiniile noastre sunt irationale / inexplicabile rational .
  • -3 (29 voturi)    
    sunt si medici care spun (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 0:15)

    vox_bobuli_vox_bei [utilizator]

    ca anumite persoane nu au nevoie de vaccin si pentru unele categorii nu e recomandat.

    in orice caz, problema e alta, de fapt, anume ca orice interventie medicala e o chestiune care se decide, daca se decide, intre pacient si medic nu de catre politruci care nici nu mai stiu ce e aia medicina pentru ca nu au mai practicat-o de ani si ani
    • +2 (24 voturi)    
      Există un protocol (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 0:31)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui vox_bobuli_vox_bei

      Altfel medicii de care amintești ar putea la fel de bine să fie denumiți „vraci”.
      • +4 (4 voturi)    
        din aca cauza, (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 2:19)

        nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        exista, dentisti, chiryrgi, ofalmologi, etc. fiecare cu feliuta sa, pe care o spun si cind dorm.Tu vrei sa pui un chirurg la oftalmologie, nu tine e varza, dar sustii ca e OK
    • +1 (9 voturi)    
      Bun (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 1:40)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui vox_bobuli_vox_bei

      Dar ce se decide intre medic si pacient cand pacientul se trateaza cu leacuri aflate de pe site-uri obscure si nu crede nici macar in "medicii asasini"?

      Si ce sa ii explici cuiva care sustine ca doctorii il vor sufoca cu oxigen si realziezi ca omul nu stia cu ce traieste de cand s-a nascut?

      Si ce sa ii explici cuiva care crede orice, oricat de absurd ar fi, gravari invizbile, coduri genetice, cipuri minuscule, orice, mai putin faptul ca exista un virus?

      Si apropo. E cale lunga de la "categorii de persoane pentru care vaccinul nu este recomandat" si e ceva punctual care poate fi rezolvat sau nu, pana la "nu ma vaccinez ca nu vreau sa il fac pe Bill Gates bogat" sau "de ce sa ma vaccinez? doar pentru ca o fac altii" sau "nu vreau sa imi bage ceva in corp".

      Bine mai are sens sa discutam despre E-urile bagate in corp, poluarea respirata si tabelul lui Mendeleev din tigari bagat in plamani?

      Dar da, frate, care e lucrul care a ucis romani de 2000 de ani incoace? Vaccinul.
  • -2 (20 voturi)    
    Ce nu spune politrucul... (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 1:58)

    filosoful.roman [utilizator]

    ...e ca sunt mii de oameni in Uninea Europeana decedati din cauza vaccinurilor, ca si cauza directa.

    Nu, nu e fake news. Accesati https://www.ema.europa.eu/en/documents/covid-19-vaccine-safety-update/covid-19-vaccine-safety-update-comirnaty-6-october-2021_en.pdf , pt a vedea doar decesele cauzate de Comirnaty (Biontech Pfizer): "As of 30 September 2021, a total of 361,767 cases of suspected side
    effects with Comirnaty were spontaneously reported to EudraVigilance
    from EU/EEA countries; 5,113 of these reported a fatal outcome".

    Oamenii trebuie sa aleaga.
    • -1 (9 voturi)    
      un fel de vaers din sua (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 9:59)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

      e fake news , sorry ! oricine poate raporta si sunt sigur ca se raporteaza la greu de pe IPuri de la mai est!
    • +2 (6 voturi)    
      "suspected" (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 15:07)

      dan1108 [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

      Ai "uitat" sa ne prezinti si paragraful imediat urmator din studiu:

      "These reports describe suspected side effects in individuals, i.e. medical events observed following the use of a vaccine. The fact that someone has had a medical issue or died after vaccination
      does not necessarily mean that this was caused by the vaccine.
      This may have been caused, for example, by health problems not related to the vaccination."
  • +7 (7 voturi)    
    Prostia nu are limite (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 2:24)

    taro [utilizator]

    Le fel cum la un numar poti adauga +1 sa obti un numar mai mare si o prostie poate fi urmata de o prostie si mai mare.

    Multi si-ar da copilul pe mana unui "expert" cu bisturiu doar dupa ce epuizeaza toate uleiurile esentiale si apa chioara din sticlute colorate
  • +2 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 3:57)

    [anonim]

  • +1 (11 voturi)    
    Imaginati-va ca un Ararfat da lectii despre drept (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 7:19)

    xolv [utilizator]

    Constitutie
  • 0 (8 voturi)    
    simion chirurg si anestezist sosoaca (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 8:10)

    Francisc 1 [utilizator]

    mi-as schimba si sexul !