Arafat explică de ce nu se cere certificat verde în biserică: Activitatea religioasă s-a considerat esențială, ca mersul la alimentară sau la farmacie

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 0:19 Revista Presei | Radio TV


Slujba in biserica
Foto: Basilica.ro / Raluca Ene
Certificatul verde nu va fi obligatoriu în biserici și la reuniunile religioase, spre deosebire de alte instituții în care, de luni, pot intra doar persoanele care fac dovada vaccinării, testării sau a trecerii prin boală. Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, a explicat vineri seară, la Digi24, motivul pentru care lăcașurile de cult au fost exceptate de la noile restricții anunțate de autorități.


Potrivit Digi24.ro, Raed Arafat a spus că nu s-au interzis activitățile religioase deoarece există o decizie CNSU în acest sens și se merge numai pe impunerea purtării măștii și a obligației ca între persoane să fie măcar doi metri distanță.

„Știu că situația cu bisericile a tot fost discutată. Este decizia CNSU de a lăsa activitatea din biserici să se desfășoare, dar cu limitare de doi metri pătrați pentru o persoană și bineînțeles cu mască”, a explicat șeful DSU.

Întrebat de ce s-a ajuns la o astfel de decizie, Raed Arafat a răspuns: „Este o decizie, s-a discutat și s-a hotărât că această activitate este una esențială dintr-un anumit punct de vedere, cum este să te duci la alimentară sau la farmacie”.

Medical vorbind, spune șeful DSU, certificatul verde ar trebui să fie obligatoriu peste tot, chiar și în magazinele esențiale, însă acest lucru este imposibil de implementat.

Întrebat de asemenea dacă a susținut această decizie a CNSU, Raed Arafat a afirmat: „Nu s-a pus pe susținere treaba asta, în sensul dacă susțin sau nu susțin. A fost o discuție, o hotărăre a Guvernului, s-a votat și da, am susținut în final decizia aceasta. Nu vreau să intru în discuție pe religie și pe Biserică. Acest subiect a fost foarte manipulat și foarte agresiv prezentat timp de un an jumătate”.

Potrivit acestuia, decizia potrivit căreia certificatul verde să nu fie obligatoriu pentru participarea la slujbe și la alte reuniuni religioase a fost luată în unanimitate.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8006 vizualizari

  • +18 (50 voturi)    
    Esentiala pana ajungem la 1000 de morti/zi (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 0:34)

    taro [utilizator]

    si dupa aia au sa faca ce trebuie. Am ajuns in situatia asta pentru ca astia de la conducere sunt mai preocupati de imaginea partidului decat de vietile oamenilor.

    Ia auzi, mersul la biserica este esential. Daca nu mergi la biserica patesti ceva? Stiu multi care nu au pus piciorul in biserica de ani de zile si sunt bine mersi. Si restul au sa fie bine daca nu merg la biserica cateva saptamani.
    • -5 (37 voturi)    
      Încerci să controlezi un fenomen necontrolabil (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 1:20)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Arafat își dă seama de inutilitatea unui asemenea demers, în timp ce tu nu. Societatea funcționează datorită oamenilor simpli, care produc hrană și adăpost pentru toată lumea.

      Prima pană de energie electrică de o jumătate de zi o să te aducă pe tine la realitate. Te urci tu pe stâlpii de înaltă tensiune? Nu prea cred.
      • -1 (21 voturi)    
        Nu-ti mai pierde vremea cu "elitele".. (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 1:31)

        Idiotul_fUtil [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        "Elite" care nici cei 7 ani de-acasa nu au.
        Pentru ei nu mai e de mult nimic de facut.
      • -1 (17 voturi)    
        curiozitate (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 3:26)

        un_trecator [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Oare câți or fi înțeles ce ai scris dumneata? :)
      • +6 (16 voturi)    
        te inseli sau minti cu buna stiinta (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 9:26)

        fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        societatea functioneaza taman datorita celorlalti, alora putini si destepti. oamenii aia simpli, lasati de capul lor, in 10 ani sunt inapoi in pesteri. stalpul ala de inalta tensiune, cablurile si curentul care trece prin ele exista datorita unor oameni inteligenti, fara de care nu ar mai avea pe ce sa se catere omul tau simplu.
        • -4 (10 voturi)    
          N-ai discutat în viața ta cu oameni simpli (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 14:13)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui fl0rin

          Există pe la țară bătrâni cu 4 sau cu 7 clase care înțeleg cum funcționează lumea la un nivel pe care tu n-ai să-l atingi niciodată.

          Și diferența e că oamenii simpli își pot asigura pe cont propriu cele necesare traiului, ei n-au nevoie nici de tine, nici de ifosele tale elitiste.

          Fără oamenii simpli, cei ca tine mor de foame într-o săptămână în fața calculatorului :) Ce treabă ai tu oamenii inteligenți care au inventat rețelele de energie electrică? Ești nepotul lui George Westinghouse? :)
          • -4 (4 voturi)    
            Omu-le de ce nu gândești? (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 14:54)

            asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            Aberația cu //oameni simpli// a apărut de vreo-un an de zile și promovată intens a prins. Ar trebui pedepsiți cei care o folosesc, pentru-că fac discriminare. Omul este om. Nu simplu, nu complex. Prost, deștept da, dar nu poți să-i impuți omului, ceva ce nu a depins de el. Așa au fost vremurile și oricât se cred unii de deștepți, cunoștințele au evoluat că-i imposibil să pretinzi că știi tot. Unii se pretind superiori și afișează un aer de superioritate impertinentă, alții cu cunoștințe solide și fundamentate științific își arată superioritatea prin vorbire, prin cuvinte care nu jignesc interlocutorul și sunt ridicați pe un piedestal de interlocutor. Acela este un om superior. Dar nu simplu, pentru-că acel bătrân cu 4 clase nu este simplu. Dacă-i simplu, de nu-l faci tu?!
            • 0 (4 voturi)    
              Simplu vs sofisticat, asta e antiteza (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 17:14)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

              Oamenii sofisticați sunt ”elitele” autoproclamate, iar ”elite” autoproclamate au existat tot timpul, de când există civilizația umană. Nici oamenii simpli, nici cei sofisticați nu au apărut ”de vreun an de zile”. Nici măcar idiosincraziile cu discriminarea nu au apărut ”de vreun an de zile”.

              Oamenii simpli sunt straight, sunt ”dintr-o bucată”, fără un milion de minciuni în fiecare exprimare, cum fac sofisticații.
          • 0 (2 voturi)    
            la tine e clar (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 19:31)

            fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            ce treaba ai tu cu oamenii simpli. li se mai zice si drojdia societatii.
          • 0 (2 voturi)    
            apreciez (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 19:45)

            fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            grija fata de mine, dar e nefondata, nu am cum sa mor de foame. spre deosebire de aia pe care ii ridici in slavi care n-au dupa ce bea apa majoritatea. iti scapa o chestie: un om inteligent poate la nevoie sa creasca o gaina sau de bata cu ciocanul intr-o tabla. aia simpli ai tai, nici daca se aduna toti gramada, cateva miliarde cati or fi, n-o sa poata in vecii vecilor sa-ti proiecteze un pod, sau macar un amarat de stalp de inalta tensiune. nu mai vorbim de alte lucruri. mirosi a popa ortodox, ceea ce explica multe. voi sunteti frati de sange cu comunistii, de aici si apologia proletariatului.
            • 0 (0 voturi)    
              Pentru tine, mâncarea crește în supermarket (Duminică, 24 octombrie 2021, 19:25)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui fl0rin

              și crezi că ai să primești la nesfârșit bani pentru comentarii, ca să ai cu ce o cumpăra. Care e contribuția ta la funcționarea societății, activismul politic? :)

              Oamenii pe care îi consider eu demni de apreciat sunt aceia care știu cum se cultivă cartofii, știu cum se cresc găinile și știu cum se cresc porcii, așa că n-au nevoie să-și câștige traiul din comentarii pe forumuri. Pentru ei, mâncarea nu crește în surpermarket, numai pentru tine :)
          • 0 (0 voturi)    
            Prostul nu e prost destul... (Duminică, 24 octombrie 2021, 0:21)

            Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            Te făleşti cu ignoranţa bătrânilor care au 4 clase, de parcă ignoranţa ar fi o virtute.

            Tu propui practic să trăim în ignoranţă, să ne întoarcem în Evul Mediu, când principalul tratament pt. toate bolile era...scoaterea de sânge.
            Homeopatia, inventată în anul 1800, a reprezentat un progres faţă de Evul Mediu. Păcat că în 1800 nu exista încă teoria germenilor (nu se ştia că bolile infecţioase sunt cauzate de bacterii şi virusuri).
            De aceea gripa a fost denumită în engleză şi italiană INFLUENŢA, fiindcă se credea că e cauzată de influenţa stelelor.
            • 0 (0 voturi)    
              Capacitatea de înțelegere nu e ignoranță (Duminică, 24 octombrie 2021, 17:54)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui Bandolino

              faptul că încerci să deviezi discuția spre homeopatie și influenza demonstrează clar că nu înțelegi subiectul: înțelepciunea, capacitatea de înțelegere.

              Bătrânii fără multă școală pot fi foarte bine înțelepți, pe baza capacității de a deosebi adevărul de minciună, care se obține prin educația corectă în familie, nu în școală (”cei 7 ani de-acasă”).

              În timp ce tu poți să ai 3 facultăți și 2 doctorate, dar să colportezi minciuni cu convingere, fiindcă școala nu te învață să deosebești adevărul de minciună, ba chiar dimpotrivă.
    • -7 (13 voturi)    
      Europa va fi creștină sau musulmană (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 8:57)

      Laurell [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Europa, Rusia nu vor deveni majoritare cu oameni atei, variantele sunt Creștinismul sau Islamul. Cine vrea să fie Ateu va fi obligat să plece în america sau australia unde nu există reguli morale, doar legi.
      Degeaba ești foarte inteligent dacă ai un suflet rău (ești de piatră). Banii nu îl interesează pe Dumnezeu, ei sunt folositori în această viață trecătoare...
    • -3 (5 voturi)    
      Statul, politicienii au nevoie de prosti (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 14:04)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Cati mai multi prosti, de aceea au inchis scolile dar permit intrarea fara restrictii in biserici, vorba unui mucalit, la prost i se scoala ,,paula" si-n fata altarului.
      Nu-i de ras pt. ca raspunsul lui Arahat arata clar ca aceste noi restrictii au in cea mai mare parte doar un interes politic.
  • +19 (27 voturi)    
    raspunsul corect (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 0:39)

    pehash [utilizator]

    Pentru ca este mai usor sa cresti pensiile cand sunt mai putini pensionari.
  • +25 (41 voturi)    
    Activitatea religioasă s-a considerat esențială (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 0:41)

    P.Antipov [utilizator]

    De aceea milioane de români nu se vor mai întoarce în tara.
    • +6 (10 voturi)    
      tot nu are sens (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 9:33)

      fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui P.Antipov

      E esentiala pentru ca BOR controleaza o turma mare cu drept de vot, altfel nu interesa pe nimeni. Dar ca si multe alte activitati esentiale, chiar mai mult decat marea lor majoritate, este o activitate care se poate practica bine-mersi, fara nici un impediment, de acasa.
  • +7 (15 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 0:43)

    mitg [utilizator]

    Cineva foarte cinic ar putea spune ca nu e mare problema, reducandu-se per total numarul habotnicilor. Din pacate valorile crestine cu care am fost educati nu ne permite o astfel de gandire ...
  • +6 (26 voturi)    
    Esential? (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 0:48)

    Fartacus [utilizator]

    Arafat e clar dobitoc.
  • +8 (20 voturi)    
    scurt (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 0:48)

    Jaj [utilizator]

    Esti un idiot!
  • +14 (22 voturi)    
    pentru ca nu a vrut mafia BOR (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 1:14)

    I [utilizator]

    .
  • +7 (27 voturi)    
    Statul laic la romani (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 1:20)

    nicpqrs [utilizator]

    Statul e foarte permisiv in acest caz.Esential este sa mergi la scoala,sa citesti carti care te lumineaza,nu sa tolerezi tot felul de pelerinaje ale nimanui spre nicaieri.DIn pacate societatea in ansamblu nu are forta vitala pentru a contracara asa ceva,de aia suntem aici si muribunzi.
    • +1 (15 voturi)    
      Statul tău ”permisiv” a adunat cam multe minciuni (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 2:28)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui nicpqrs

      ca să-l mai ia cineva în serios. Chiar crezi că te poți baza pe instituțiile de forță fără nicio limită?

      ”Societatea în ansamblu” nu își extrage forța vitală nici din minciuni, nici din propagandă. Urmează-ți propriul sfat și citește niște ”cărți care te luminează”, nu mai lumina cu sfaturi pe alții :)
  • +6 (10 voturi)    
    Am inteles, Popeii si Pompele Funebre (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 1:42)

    Fu Leng [utilizator]

    Lucreaza la turatie maxima, the business is booming, cine e Arafata sa le puna frana???
  • +9 (15 voturi)    
    Tara (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 1:47)

    Godzillagrrr [utilizator]

    europeana in secolul XXI.
  • +11 (21 voturi)    
    da, e esentiala (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 2:57)

    Filbert [utilizator]

    E activitate esentiala pentru buzunarele popilor.
  • -10 (24 voturi)    
    pentru cine nu cunoaste, (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 3:48)

    nick1587873340950 [utilizator]

    dar comenteaza aiurea, "Religia si orice activitate legata de religie/ activitate religioasa este GARANTATA DE CONSTITUTIE" aici Arafat are dreptate, si nu invers
    • +9 (17 voturi)    
      si educatia si sanatatea (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 8:17)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

      e tot in constitutie , mai lasa vrajeala!
    • +9 (17 voturi)    
      INDOBITOCIREA e esentiala (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 8:19)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

      in schimb EDUCATIA, baza evolutiei si dezvoltarii oricarei societati NU. Copiii sunt trimisi in vacanta "pe termen, posibil, nelimitat". ROMANIA MEDIEVALA nu se dezminte. Ca tot vine sf Dumitru, pelerinajul la cadavru se tine, scoala insa nu. In toate tarile dezvoltate din UE in varful pandemiei scolile nu s-au inchis, numai la noi scolile sunt primele care se inchid de generatii, pe vremea lui Ceausescu cand ningea, Firea era campioana, inchidea scolile cand fulguia. Cu pandemia Covid la fel Sarlatanii conduc aceasta tara si politicul nu are curajul lui Alexandru Ioan Cuza sa ii puna la punct si sa transforme Romania in stat laic in mileniul III. Dar cand vezi cifrele, peste 90% din popor crede in mersul pe apa si invierea mortului alterat , doar 1% sunt atei, agnostici, exista o explicatie. In state mai "inapoiate", care pretuiesc educatia, Danemarca, Suedia, Norvegia, Olanda, Franta, numarul ateilor il depaseste pe cel al incuiatilor. Iar rezultatele in cazul Romaniei se vad > analfabetism functional, neincredere in progres stiintific, lipsa infrastructura , nivel de trai scazut, , situatie dezastroasa a serviciilor de sanatate etc etc .
  • -10 (24 voturi)    
    Libertatea religioasă (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 6:20)

    florynlazar [utilizator]

    După ce toate drepturile ne sunt încălcate în această pandemie, voi, cei din mass-media vreți ca și acest drept să ne fie încălcat?
    Să vă fie rușine. Te vaccinezi pentru tine ca să nu te îmbolnăvești (chiar dacă vaccinul nu te protejează împotriva bolii), să nu faci forme grave de covid și să ajungi la ATI, nu ca să poți avea acces in mall-uri, instituții publice, biserici, etc. Unde mai este libertatea de mișcare, când autoritățile, pe baza certificatului mă controlează și știu în permanență unde merg și ce fac? Am ajuns mai rău ca pe timpul lui Ceaușescu.
    • 0 (0 voturi)    
      "autoritățile, pe baza certificatului" (Duminică, 24 octombrie 2021, 0:35)

      Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui florynlazar

      "mă controlează și știu în permanență unde merg"

      Da' pe baza cipului din smartfon, nu ştiu autorităţile unde mergi?
      Da' pe baza camerelor de supraveghere de pe străzile marilor oraşe, nu ştiu autorităţile unde mergi?
      Nu doar autorităţile, până şi Zuckerberg ştie ce studii ai, unde lucrezi, ce prieteni ai, la ce comentarii dai like, ce comentezi pe FB etc.
      • 0 (0 voturi)    
        Da și nu (Duminică, 24 octombrie 2021, 19:19)

        florynlazar [utilizator] i-a raspuns lui Bandolino

        Da, ce spui este parțial adevărat. În realitate la telefon pot dezactiva localizarea sau îl pot lăsa acasă. Nu sunt forțat să-l prezint ca să am drept de acces în diferite locații.
        Referitor la camerele de supraveghere ai perfectă dreptate, iar referitor la facebook, nu mi-am făcut cont deoarece nu am nevoie de așa ceva.
        Cât privește certificatul, el este impus și cerut pentru a avea acces în toate locațiile (cu câteva excepții), iar persoanele care nu-l posedă sunt obligate fie să se vaccineze (cu toate că peste tot se spune că vaccinarea nu este obligatorie, dar prin măsurile pe care le iau autoritățile, prin frică și alte constrângeri, te obligă să te vaccinezi ca să poți obține acest certificat și, chipurile, să fii liber și să ai acces peste tot), fie să se testeze pe banii lor (nu cred că o persoană care are salariul minim pe economie, aproximativ 1500 net, își permite să dea 200 lei pe un test). Mai există posibilitatea să te îmbolnăvești, dar dacă ești asimptomatic, nu îți dai seama că ai fost bolnav. Problema este că folosindu-se de această perioadă grea pentru noi, autoritățile încearcă să ne îngrădească drepturile, să ne insufle frica și teama, pentru a nu mai riposta și a ne „educa” în „spiritul de turmă”, ei fiind cei care stăpânesc această turmă, decizând pentru noi (deoarece cei ce formăm această turma nu avem voie să decidem personal sau suntem „needucați și proști”, după cum s-au exprimat o parte din cei care ne conduc. Ei știu ce este bine pentru noi, iar noi, cei din turmă suntem incapabili să decidem personal. Oare ei au avut grijă de mine până la această vârstă, ei m-au îngrijit, ei mi-au pus mâncare pe masă, etc. Răspunsul este NU. Așa că îi rog să nu mai decidă ce e bine sau rău pentru noi, ca persoane, deoarece suntem diferiți, și e normal să fim diferiți și în deciziile personale.) Acest comentariu depășește problemele enumerate de tine, dar m-a c-am luat valul și am încercat să comentez mai multe probleme ce mă frământă.
  • -3 (19 voturi)    
    gata? (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 6:34)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    de untold nu mai zice nimeni nimic? organizatorii aia sunt bine, sanatosi? au luat banutu, au dat spaga si gata, ne vedem la anu?
    • +5 (15 voturi)    
      La Untold s-a cerut green pass (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 8:19)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Deci ar trebui si la biserica. Ce, nu e tot entertainment?
    • +6 (10 voturi)    
      iar Educatia e si mai vaduvita ca Untold (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 8:44)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      scolile se inchid de luni, pe cand pelerinajul la cadavru organizat de sarlatani se tine.
  • +4 (10 voturi)    
    lol... (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 8:24)

    vangall [utilizator]

    nu stiu cum sa spun... dar popii & biserica au in continuare un mare rol in viata romanilor; e nasol, stiu dar asta este situatia. un om politic trebuie sa stie sa cunosca semnele timpului, daca mai vrea sa existe in politica. Conform unui barometru din 2020 -Larics: increderea romanilor era asa: Biserica 71% (wow), Armata: 61%, Primaria: 43%, Guvernul: 13%, Parlamentul: 9.5%, partidele politice: 9%. Stiu, e naspa. Dar acestea sint cifrele... Probabil barometrul ala are si ceva cifre aranjate, dar in continuare sunt convins, Biserica are peste 50% incredere, de 4x partide politice, guvern: etc... Si atunci va intreb: care om politic ar merge catre sinucidere si ar interzice mersul la biserica? In plus, orice interzicere nu face decit sa creasca voturile AUR se pare. Si atunci? Conform altui barometru, mai vechi cei drept, trec cu ghilimele, urmreaza un citat: "În anul 2005, bisericile erau instituţiile culturale preferate de români pentru petrecerea timpului liber, conform Barometrului de Consum Cultura" da, wow, degeaba ne consideram noi emancipati Europei, eticheta e pusa: suntem considerati un popor de sectanti si mistici religiosi iar biserica ortodoxa este considerata o secta.... Conform altui barometru, IRES, din 2016: 83% din romani au in obicei de a merge la slujba de inviere (eu nu cred in acest procent - romanul mai si minte, sa dea bine in fata celui care realizeaza sondajul pentru unii este considerat rusine sa nu mergi la biserica de paste) si 38%!!!! - da, fratele meu alb - 38%... se spovedesc.... Ha?!! Oricum ai da-o suntem ciudati rau ca popor. Nu facem sport, nu ne spalam pe dinti, nu consumam sapun - suntem pe ultimile locuri in UE la aceste capitole, dar avem buda in curte si mergem la biserica...
  • +3 (11 voturi)    
    INDOBITOCIREA e esentiala (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 8:25)

    Coresponedntu [utilizator]

    in schimb EDUCATIA, baza evolutiei si dezvoltarii oricarei societati NU. Copiii sunt trimisi in vacanta "pe termen, posibil, a fi prelungit".
    ROMANIA MEDIEVALA nu se dezminte. Ca tot vine sf Dumitru, pelerinajul organizat de sarlatani la cadavru se tine, scoala insa nu.
    In toate tarile dezvoltate din UE in varful pandemiei scolile nu s-au inchis, numai la noi scolile sunt primele care se inchid de generatii, pe vremea lui Ceausescu cand ningea, Firea era campioana, inchidea scolile cand fulguia. Cu pandemia Covid la fel Sarlatanii profita financiar de pe urma deficitului de educatie si conduc aceasta tara influentand politicul ce nu are curajul lui Alexandru Ioan Cuza sa ii puna la punct si sa transforme Romania in stat laic veritabil , in mileniul III. Dar cand vezi cifrele, peste 90% din popor crede in mersul pe apa si invierea mortului alterat , doar 1% sunt atei, agnostici, vine si explicatia. In state mai "inapoiate", care pretuiesc educatia, Danemarca, Suedia, Norvegia, Olanda, Franta, Elvetia numarul ateilor il depaseste pe cel al incuiatilor. Iar rezultatele in cazul Romaniei se vad : analfabetism functional, neincredere in progres stiintific, credinta in superstitii, in conspiratii, lipsa infrastructura , nivel de trai scazut, , situatie dezastroasa a serviciilor de sanatate etc etc etc etc.
  • +5 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 8:29)

    [anonim]

  • +8 (12 voturi)    
    Wow (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 8:41)

    sentenced [utilizator]

    Deci intr-o institutie publica, unde te poti programa online pentru a se evita aglomeratiile, si care pe deasupra chiar este esentiala, ai nevoie de certificat verde, dar in biserica unde poti avea sute de persoane simultan, si care nu este esentiala, nu ai nevoie. O gluma.
  • +3 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 9:15)

    [anonim]

    • +2 (4 voturi)    
      Cand s-a intamplat asta? (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 14:21)

      Gigel cu elefantii [utilizator] i-a raspuns lui

      Cand a inceput totul de la biserica? Mi se pare ca esti ndrept. O parte din oameni merg la biserica, dar in special duminica; in zile de lucru nu. Daca vrei, arunca un ochi intr-o crasma, pe o terasa si spune-ne care au program de 2 ore pe zi si in care bar se merge doar 1 zi pe saptamana. Oamenii gasesc cai sa se infecteze, e exagerat sa spui ca de la biserica a inceput.

      Cel mai important e sa se respecte masurile alea decise (masca si distanta), sa nu se incalce. Apoi cat se poate, e bine sa se aeriseasca in mod continuu.
      • +1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 24 octombrie 2021, 13:11)

        [anonim] i-a raspuns lui Gigel cu elefantii

        • -1 (1 vot)    
          Ce funcție ai, ca să dirijezi mersul la biserică? (Duminică, 24 octombrie 2021, 14:58)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui

          Exact așa se vede elitismul și desprinderea de realitate: când crezi că îți revine rolul de a critica mersul babelor la biserică.
  • +2 (8 voturi)    
    Frana BOR (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 12:14)

    Jorginho [utilizator]

    Perioada de pandemia nu a facut decat sa confirme ca BOR reprezinta o frana in calea dezvoltarii unei societati, ba mai mult, in situatii de criza sanitara, poate fi chiar un factor agravant. Din pacate, vor trece destule generatii pana vom scoate capul din evul mediu si numarul spitalelor il va depasi pe cel al bisericilor.
    • -1 (1 vot)    
      Nu e ”dezvoltarea societății”, e degenerarea (Duminică, 24 octombrie 2021, 12:40)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Jorginho

      Iar BOR reprezintă ”o frână” în calea planurilor puse la cale de tabăra ta. De asta tu și tovarășii tăi faceți spume pe-aici :)