Cseke Attila: Pentru salariile din decembrie ale 74.000 de angajaţi din Sănătate nu sunt bani în buget

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 17 noiembrie 2021, 23:27 Revista Presei | Radio TV


Cseke Attila
Foto: AGERPRES
Ministrul interimar al Sănătăţii, Cseke Attila, a afirmat, miercuri seară, că 74.000 de salariaţi din sistemul medical – medici şi asistenţi din UPU, personal din DSP-uri, din serviciile de Ambulanţă, rezidenţi - nu au asigurat în acest moment salariul pe care ar trebui să-l primească în 15 decembrie. Ministrul afirmă că în următoarele 10-12 zile ar trebui găsite soluţii juridice, în lipsa unei rectificări bugetare, relatează News.ro.

”Această coaliţie care s-a anunţat de câteva zile bune trebuie să-şi definitiveze programul de guvernare, acordul politic şi trebuie să găsească persoana premierului. Până la urmă toate celelalte sunt pe un făgaş normal, la care îi vedem finalul, dar persoana premierului a iscat această discuţie”, a declarat, miercuri seară, la Digi 24, Cseke Attila.

Acesta a afirmat că are ar trebui rezolvate de un guvern cu puteri depline.

”Pe partea de buget al MS, ceea ce finanţăm noi – cheltuieli de personal – avem 74.000 de angajaţi care trebuie să primească salariu (...) Pentru luna decembrie, care înseamnă salariul pentru munca din luna noiembrie, nu avem asigurată această sumă. Soluţiile pot fi găsite, resurse financiare am înţeles că există, trebuie găsită soluţia juridică, legală prin care acest lucru se rezolvă”, a declarat Cseke Attila.

Acesta afirmă că situaţia nu este încă gravă, dar a semnalat-o, astfel încât să se găsească soluţii în timp util: ”Încă nu suntem, nu am depăşit o anumită limită după care nu poate fi gestionată, sau am intra în întârziere de plată a salariilor la 15 decembrie, dar am semnalat această problemă pentru că (...) trebuie să nu ajungem într-o asemenea situaţie”.

Ministrul a precizat că cei 74.000 de angajaţi sunt personalul de la UPU, medici şi asistenţi, personalul din DSP-uri, cei din serviciile de Ambulanţă, dar şi rezidenţi.

”Trebuie să fim cu toţii responsabili (...) Eu am această speranţă că lucrurile se pot rezolva”, a mai declarat Cseke Attila, precizând că în următoarele 10-12 zile trebuie găsită o soluţie, fie rectificare bugetară, dar este nevoie e Guvern instalat pentru asta, sau altă soluţie legală.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5559 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 17 noiembrie 2021, 23:31)

    [anonim]

  • +1 (11 voturi)    
    dar pentru sporuri covid au bani? (Joi, 18 noiembrie 2021, 4:31)

    gab2 [utilizator]

    Puse in context:
    - nu sunt bani pentru 74.000 de angajati
    - OMS "recomanda" reducerea numarului de paturi in spitalele de la noi
    - introducerea certificatul verde mai scoate un numar semnificativ de salariati din spitale
    - spitalele primesc finantare pe cazuri covid (aici sunt bani?)

    iar pe de alta parte:
    - "vrem spitale"
    • 0 (4 voturi)    
      Le arunci aiurea sa pari interesant = sofisme (Joi, 18 noiembrie 2021, 8:43)

      provest_1 [utilizator] i-a raspuns lui gab2

      Faptul ca nu sunt bani de salarii inseamna ca nu sunt bani nici de sporuri.
      Ne dai un link pentru recomandarea OMS?
      N-o sa plece nici unul din sistem. Sunt prea bine platiti.
      Fac galagie si apoi se conformeaza. Sau sa vina unii noi, care inteleg medicina - mie imi convine varianta asta.
      Da, covidatii ne consta foarte mult dupa ce ajung in spital. De ce nu se vaccineaza? Costa sub 10 euro/doza.

      SI da, vrem spitale la standardele de astazi nu din anii 80. Faptul ca se fac spitale noi, nu inseamna ca functioneaza in paralele cu cele vechi.
    • 0 (4 voturi)    
      . (Joi, 18 noiembrie 2021, 9:23)

      AlterEgo21 [utilizator] i-a raspuns lui gab2

      O multime de inexactitati insirate fara prea multa noima. OMS recomanda reducerea numarului de paturi astfel incat sa nu mai existe suprasolicitari ale retelelor invechite, nu reducerea numarului total de paturi. Introducerea certificatului verfe nu va scoate un numar semnificativ de salariati din spitale pentru ca majoritatea celor care lucreaza acum pe sectii COVID lucreaza in mod obisnuit pe alte sectii si munca lor va fi reluata acolo. Una din formele de finantare pentru spitale e suma primita pe caz rezolvat. Nu e vreo forma de plata introdusa doar pentru Covid, ci pentru toate patologiile. Iar suma pe care casa o plateste este in toate cazurile mai mica decat costul real asociat tratarii patologiei respective. Cu o finantare a sistemului de sanatate la jumatate din media europeana, nu prea vad cum astfel de situatii surprind pe cineva. Departe de a apara sistemul medical romanesc, dar modul in care priviti unii dintre voi situatia nu va duce decat la o deteriorare si mai marcata! Iar iluzia unora ca sistemul privat de sanatate va va salva e doar o iluzie! Fara un sistem public eficient, sistemul privat se va deteriora si mai mult decat e acum!
  • +1 (3 voturi)    
    misto (Joi, 18 noiembrie 2021, 7:49)

    kthor7 [utilizator]

    Sa inteleg ca d-aia ati propus ca spitalizarea sa fie platita din banii nevaccinatilor in caz de COvid? Ati mancat banii asa cum stim cu totii ca o faceti de 31 de ani, fara jena, in timp ce spitalele mor odata cu oamenii pretinsi toti a fi "morti de covid" cand treaba asta e bifata ca o afectiune complementara pe buletine? Apropo, de ce nu dati publicitatii foile alea? DOsarul decedatului, tratamentul administrat, afectiunile cu care a venit, cu ce s-a complicat etc? De ce oameni care s-au internat pe cardiologie au luat covid in spital si bacterii rezistente la medicamente? Cum e cu nosocomialele? Ah, da, a venit fara covid, doar cu inima in pioneze si a plecat cu covid si infectie cu nosocomiale...si a scapat de covid dar nu de nosocomiale care l-au omorat. Dar e de vina ca nu era vaccinat! Ce prostii
  • +2 (2 voturi)    
    LOL! (Joi, 18 noiembrie 2021, 8:41)

    mike123 [utilizator]

    Bine ca am invins Pandemia! (?)
  • +3 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 18 noiembrie 2021, 8:45)

    [anonim]

  • 0 (4 voturi)    
    hmm (Joi, 18 noiembrie 2021, 8:49)

    Gogu_cel_viteaz [utilizator]

    cat de convenabil va fi pentru autoritati sa zobare din sistem oameni care nu vor certificatul verde.
    Ma intreb ce scop va mai avea certificatul verde, pentruca la raspandirea virusului sigur nu va contribui cu aproape nimic.
  • +6 (6 voturi)    
    dar pentru parlamentari exista bani? (Joi, 18 noiembrie 2021, 8:55)

    revo [utilizator]

    pentru procurori, judecatori, militieni, armata, intreg aparatul de bagatori de seama bugetari, membrii CA exista?

    Atunci fiti solidari si donati-le voi salariile voastre, pana la sfarsitul anului. Ca si pentru voi muncesc acei salariati ai statului.
    • +1 (1 vot)    
      cei enumerati de tine (Joi, 18 noiembrie 2021, 12:53)

      Gogu_cel_viteaz [utilizator] i-a raspuns lui revo

      sunt "muncitori esentiali".
      Retul. si lista se para ca e in crestere, sunt oi de sacrificiu pentru "binele majoritatii".
  • +3 (3 voturi)    
    hahaha (Joi, 18 noiembrie 2021, 9:05)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    hahaha ... PSD&PNL idiotii promit mariri de salarii si pensii, dar nu au bani sa plateasca personalul din spitale. O tara plina de idioti care voteaza aceasta mizerie.
  • +2 (6 voturi)    
    U Se Re (Joi, 18 noiembrie 2021, 9:17)

    rsbl [utilizator]

    Alo! Voiculescu! Mihaila! de ce nu ati asigurat banii pentru salarii?
    A, scuze, am uitat, astia nu mai sunt ministri de 2 luni.
    • +2 (2 voturi)    
      hahaha (Joi, 18 noiembrie 2021, 10:22)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui rsbl

      „Președintele României, domnul Klaus Iohannis, a semnat miercuri, 14 aprilie 2021, decretul de revocare din funcția de membru al Guvernului a domnului Vlad Vasile Voiculescu, ministrul sănătății”
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Joi, 18 noiembrie 2021, 9:29)

    cartograful [utilizator]

    Great success...ne-am intors in anii '90. Nu mai auzisem demult de lipsa de bani pt. salarii si blocaj financiar.
    • +1 (1 vot)    
      pregateste-ti popcornul (Joi, 18 noiembrie 2021, 12:54)

      Gogu_cel_viteaz [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      (daca o sa mai ai bani sa-ti permiti)
      show-ul abia acum incepe
  • +1 (1 vot)    
    Nu inteleg (Joi, 18 noiembrie 2021, 14:11)

    azzazel [utilizator]

    Cum nu au fost prinsi banii, pentru puliticieni oare de ce intotdeauna sunt prinsi .... o tara intreaga munceste sa plateasca luxul clasei infractoare