Senator UDMR, despre blocarea certificatului verde în urma unei discuţii la Palatul Cotroceni: Nu cred că este treaba domnului preşedinte, cu pregătitrea domniei sale, să ia astfel de decizii

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 6 ianuarie 2022, 20:55 Revista Presei | Radio TV


Laszlo Attila
Foto: AGERPRES
Senatorul UDMR Laszlo Attila a declarat, joi, la emisiunea Talk News de la Profit TV, întrebat cum comentează faptul că s-a renunţat la certificatul verde în urma unei discuţii a liderilor coaliţiei la Palatul Cotroceni, că „nu crede că este treaba domnului preşedinte, cu pregătitrea domniei sale, să ia astfel de decizii, pentru că este o problemă de sănătate publică”. El a mai arătat că este medic şi crede că trebuie să faci tot posibilul să nu pierzi vieţi omeneşti, mai ales când îţi stau la dispoziţie măsuri de prevenţie.

„Să ştiţi, voi fi foarte tranşant, nu cred că este treaba domnului preşedinte, cu pregătitrea domniei sale, să ia astfel de decizii, este o problemă de sănătate publică şi trebuie lăsat personalul de specialitate să ia astfel de decizii”, a declarat senatorul UDMR Laszlo Attila, întrebat despre renunţarea la adoptarea proiectului certificatului verde, în luna decembrie, după o întâlnire cu preşedintele Klaus Iohannis, relatează News.ro.

El a precizat că a văzut „tot felul de argumente şi discuţii paralele, de multe ori”, pe această temă, legat de „ce ne putem asuma sau nu cu introducerea acestui document”.

„Părarea mea este că, dacă stăm mult şi ne gândim mult, o să se întâmple acel lucru care ne-a spus domnul Ciolacu că va fi tardiv”, a arătat senatorul.

Laszlo Attila a mai spus că nu ştie, pe de altă parte, cum vor putea adopta un document în condiţiile anunţate de Florin Cîţu, „cu aceste elemente de neconstituţionalitate”. „Ne-am trezi cu un ping-pong între CCR, domnul preşedinte şi Parlament şi, când vom termina, ne-am trezi cu o scădere a cazurilor”, a mai afirmat parlamentarul UDMR.

Senatorul a menţionat că, deocamdată, „săptămâna trecută am avut o creştere de 85%, avem peste 5 procente rata de pozitivare, în condiţiile în care odată cu începerea şcolilor numărul testărilor va creşte”. „Asistăm la creşteri de 30% în fiecare zi, tare mi-e teamă că o vom lua de la capăt, aşa cum am făcut în luna septembrie”, a afirmat el.


Laszlo Attila: „Întrebarea nu ar trebui să fie pe cine supărăm, trebuie să conştientizăm că marea întrebare e cu ce pierderi vom traversa valul cinci”



Despre motivul neasumării acestui proiect, Laszlo Attila a spus că trebuie să iei şi măsuri nepopulare, precizând că el este medic şi crede că trebuie să faci tot posibilul să nu pierzi vieţi omeneşti, mai ales când îţi stau la dispoziţie măsuri de prevenţie.

„Trebuie să conştientizăm. Aici cred că întrebarea nu ar trebui să fie pe cine supărăm şi cui îi place, cred că trebuie să conştientizăm că marea întrebare este cu ce pierderi vom traversa valul cinci, pierderi mici, puţini oameni în spitale, sau pierderi mari şi multe decese”, a comentat senatorul UDMR.

El a mai menţionat că „nu ne permitem luxul de a nu le acorda asistenţă medicală acelora care suferă de diagnostice în cazul cărora nu există astfel de elemente de prevenţie”, a arătat el, dând exemplul bolnavilor oncologici.

Liderul PNL Florin Cîţu urmează să propună în coaliţie variante de compromis pentru ca proiectul referitor la certificatul verde să fie adoptat în Parlament, printre care instituirea obligativităţii acestruia pentru angajaţii din Sănătate, MAI şi Apărare, dar nu şi pentru mediul privat, susţin surse liberale.

Preşedintele PSD Marcel Ciolacu a afirmat, la rândul lui, că nu crede că certificatul verde este singurul instrument care poate stopa pandemia, precizând că nu consideră că trebuie pusă presiune pe români să se vaccineze. El a mai declarat că nu este adeptul vaccinării obligatorii.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4266 vizualizari

  • +3 (37 voturi)    
    in sfarsit (Joi, 6 ianuarie 2022, 21:10)

    srpc [utilizator]

    o pozitie de bun simt
    • +6 (18 voturi)    
      alo alo (Joi, 6 ianuarie 2022, 21:27)

      bg80 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      ionapok kivanok
  • 0 (24 voturi)    
    - Cum va cheama, pui de daci? (Joi, 6 ianuarie 2022, 21:32)

    Mihail. [utilizator]

    - Pai Laszlo si Werner.

    - Stati jos, si sa nu mai vorbiti neintrebati!
    • -2 (18 voturi)    
      Continuare (Joi, 6 ianuarie 2022, 22:46)

      Marin Puscasu [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      - Cum iti dai seama ca o masura nu face bine Romaniei?
      - Este sustinuta de UDMR.
  • -1 (21 voturi)    
    Sunt dispus sa votez pe oricine (Joi, 6 ianuarie 2022, 22:29)

    galeo [utilizator]

    Se opune dictaturii medicale.
  • +2 (8 voturi)    
    astia cand se aduna (Joi, 6 ianuarie 2022, 22:42)

    ..13 [utilizator]

    Au si ei un facilitator al discutiilor care sa ii tina concentrati pe subiect si sa spuna cand un argument este valid si cand nu indiferent de la cine vine???

    Ma scuzati pentru folosirea cuvantului astia dar nu mai ma pot abtine...

    tot ce iese in spatiul public pare un mare rahat cacarlit de toti - cata risipa de energie, timp si bani. Poate avem si altele de facut.
  • -4 (10 voturi)    
    Chestia cu "salvarea de vieti" cu orice pret... (Vineri, 7 ianuarie 2022, 4:40)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    ...e o tampenie sinistra. Adica iti faci harakiri economic ca sa salvezi niste oameni cu speranta de viata de maxim un an? Mai cautati-va si dvs domnule doctor, la cap!
  • 0 (6 voturi)    
    Mda... (Vineri, 7 ianuarie 2022, 9:22)

    bogdan_ionica1238866334224 [utilizator]

    Momentan, domnule senator, avem urmatoarele probleme :
    1) Daca impunem certificatul colorat, ne vom confrunta cu desfaceri masive de contracte de munca, ale celor ce nu accepta sa se vaccineze, indiferent de motivele deciziilor...Ce vom face cu ei ? Presiune suplimentara pe bugetul de somaj ? Pentru cei ce nu stiu, nu vor fi constransi sa isi dea demisia, iar orice alt motiv invocat la desfacerea unui CIM, duce la complicatii fara numar...
    2) Chiar daca impunem testarea periodica - o data la 2 sau 3 zile, cine suporta costurile ? Salariatul respectiv ? Nici vorba...A achitat contributie la sanatate, ani in sir...
    3) Am esuat lamentabil si genial, in testarea elevilor din sistemul public...Ce anume, ne ofera garantii, ca avand acest antecedent, vom reusii cu testarea salariatilor ?
    4) Constitutia Romaniei, garanteaza dreptul la integritate corporala a cetateanului, astfel ca, indiferent ce OUG sau lege, votam, in sensul vaccinarii obligatorii ( nu ca, nu ar fi utila vaccinarea, pina la un punct...) va fi lovita, de procese pe la toate instantele, sau alte respingeri...
    5) S-au impus, de multe luni restrictii pentru nevaccinati atat in tara cat si in UE. Rezultatul : nimic palpabil - infectarea in masa continua si inca accelerat, tari precum Franta, Germania, Marea Britanie, Israel, masiv imunizate si vaccinate si etc, au probleme...De ce ? Posibil , deoarece imunitatea artificiala este insuficienta, sau chiar in cazul schemei complete inutila relativ la aparitia noilor tulpini
    6) Ne-am concentrat pe dezvoltarea de vaccinuri cu efect discutabil ( imunizare doar 6 luni ???!!!), in loc sa ne conccentram pe tratarea propriu-zisa, masuri mai energice de limitare a efectelor, etc.
    Posibil, ca presedintele "Asociatiei de proprietari bloc - Romania" sa cunoasca si sa fi transmis d-lui senator, aceste argumente "tehnice", astfel ca, o chestiune gen "nu e treaba lui...", deja nu mai are greutate. Suna , cel mult doar a sfidare si galceava infantila intre doi politicieni
  • 0 (2 voturi)    
    marele (Vineri, 7 ianuarie 2022, 9:24)

    codrean [utilizator]

    epidemiolog Ciolacu !?
    Nici cu Iohannis nu mi-e rusine ? Ba da, ca l-am votat ...
  • -1 (1 vot)    
    Mai, Attila, (Vineri, 7 ianuarie 2022, 11:47)

    John M. [utilizator]

    Nu scoala te invata sa iei decizii grele, ci experienta vietii. N-ar fi rau sa-ti bagi asta in telefon ca probabil cu ala gandesti!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu vedeti ca nu va baga nimeni in seama. (Vineri, 7 ianuarie 2022, 11:48)

    dezamagitul [utilizator]

    O parere de bun simt , dar de la o persoana indoielnica, nu ca este maghiar , dupa parerea mea un medic care s-a dus in politica este un medic ratat ca meserie.Scopul lor este de a se imbogatii din politica nu sa aiba grija de santatea oamenilor. Nu vedeti ca nu va mai baga nimeni in seama de cand s-a facut noua alianta comunista . Alianta pe care a reusit-o in sfarsit johanis , prima data nu i-a reusit atunci cand a fost propus prim ministru de la grifco a securistului voiculescu cu ponta si antonescu( nume predestinat).Acum udmr a ajuns cum zicea hunor cu pantalonii in vine, a cincea roata de la caruta.le-a luat locul Usr. Daca inainte hotarau totul liberalii cu ei , acum nu-i mai intreaba nimeni nimic.Jonopot udmr.
  • 0 (0 voturi)    
    iohannis se pare că (Vineri, 7 ianuarie 2022, 13:29)

    nahir [utilizator]

    nu mai are treabă nici cu fizica, din 2000 de când a câștigat primul mandat de primar la Sibiu (de atunci ține blocat și postul de profesor titular, deși cvând va termina cu scaunul de la Cotroceni, în niciun caz nu se va mai întoarce în învățământ).
    Avcums ce să mai facă și e? Se face că muncește. Se bagă singur în seamă