C.P. Tariceanu: Frustrarea romanilor era normala doar daca dadeam ceva celor de Sterling

de Dan Gorun     HotNews.ro
Luni, 16 februarie 2009, 22:43 Revista Presei | Radio TV


Calin Popescu Tariceanu
Foto: AGERPRES
Fostul premier Calin Popescu Tariceanu a sustinut  in cadrul unei "Editii speciale" de pe TVR1 ca nu avea de ce sa desecretizeze contractul cu Sterling Resources si ca nu a facut decat sa aplice legea in acest caz.

Seful PNL a repetat faptul ca el nu a facut decat sa puna un contract deja semnat din '92 in corelatie cu legea petrolului votata in 2002. Tariceanu mai sustine ca nu avea cum sa anuleze un contract perfect legal si nici cum sa majoreze redeventele pe care statul roman ar trebui sa le incaseze de pe urma exploatarii fiindca in lege se stipuleaza ca acestea nu se pot modifica inainte de 2014. Liderul liberal sustine insa ca redeventele nu sunt mici.

- "Legea spune ca ele sunt cofidentiale. De ce sa le desecretizam atunci? Dl Boc desecretizeaza toate contractele? Nu. Il desecretizeaza doar pe asta ca sa arate ca exista o problema. Regula este ca ele sunt confidentiale si doar atunci cand apare un interes public major se desecretizeaza."

- "Nu pot sa spun ca e un contract avantajos sau dezavantajos fiindca nu stim exact ce e acolo. Pana acum nu s-a extras niciun degetar de petrol. Indiferent ca e Sterling sau firma 'Ursu cu coada-n sus' va plati aceleasi redevente Romaniei. Daca acolo vor fi rezerve insemnate atunci noi vom castiga mult si ne vom asigura independenta energetica."

- "Am numarat pana acum 75 de promisiuni ale PDL din camapania electorala si pe care nu le-au onorat. Prima ar fi promisiunea ca nu va mai exista niciun pensionar cu pensie mai mica de 350 de lei. Au abandonat si masura dublarii pensiilor celor care au lucrat in agricultura. As putea sa tot enumar..."


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2505 vizualizari

  • +7 (25 voturi)    
    al doilea prostànac (Luni, 16 februarie 2009, 22:53)

    mikael [anonim]

    mai bine ar face sà tacà si bàdàranul àsta ,numai de minciuni e bun ,trebuie aruncat la groapa de gunoi,
  • +9 (25 voturi)    
    frustrare şi frustraţi (Luni, 16 februarie 2009, 22:56)

    kk [utilizator]

    Frustrarea românilor e normală doar când te văd băi trădătorule!
  • +9 (25 voturi)    
    Hai sictir ! (Luni, 16 februarie 2009, 23:04)

    Suru [anonim]

    Nenorocitu asta n-a invatat nimic de la ta-su adoptiv, Amedeo Lazarescu. A ajuns o lichea la fel cu toti ceilalti "politicieni". Istoria o sa-l arunce la gunoi impreuna cu vadim , funar , hrebe , bombo etc. Asta e pretul pe care trebuie sa-l platim ptr 50 de ani de smintire comunista.
    Hai sictir, bai hotzule !
  • +8 (24 voturi)    
    NE(stimate) tovarase (Luni, 16 februarie 2009, 23:10)

    fost pnlist [anonim]

    Apari la televizor in fiecare zi explicand ce prosti sunt cei care te-au inlocuit din functia IN CARE CREDEAI CA AI SA RAMAI PE VECIE. Cum de ai acces zilnic la TV nu se stie, ca presedintele tarii nu prea poate sa apara, e interzis. Se pare ca mataluta ai facut ceva bun (numai) pentru cei care te promoveaza zilnic la tv.
    Oricum, tovarase tradiceanu, minciuneanu, de cand te-ai pus sub protectia lui iliceanu, ai dezamagit mii de membrii pnl. Ce ar fii ca sa intrebi membrii de rand ai pnl daca te mai voteaza? dupa cum ai intrat in parlament pe usa din dos... nu prea cred. De fapt te-a votat cineva sef la PNL sau te-ai pus singur?
  • +5 (21 voturi)    
    Tariceanu a furat pentru Patriciu (Luni, 16 februarie 2009, 23:12)

    pelicanul cu midia-n cioc [anonim]

    Nici usturoi n-a mancat, nici gura nu-i pute!
    Partea proasta este ca a ingropat definitiv PNL.
    Partea buna este ca s-a ingropat si pe sine.
    Taricene, nu credeam ca esti asa jegos!
    Tradatorule!
  • +3 (19 voturi)    
    hot hot (Luni, 16 februarie 2009, 23:13)

    bb [anonim]

    ma obisnuisem cu asta dar si asa de nesimtit nu-mi imaginam
  • +4 (16 voturi)    
    Ce promisiuni a onorat PNl-ul Tovarase CPT? (Luni, 16 februarie 2009, 23:15)

    media [anonim]

    *** COMPLICITATE JURNALISTICA ***

    - intrebari care nu se pun PNl-ului -

    1. Pe care program politic a fost votat PNL in 2004 - si cate PROMISIUNI realizat PNL din el cat timp a stat la putere pe banii nostri ?
    2. Cat din Programul PROPRIU de guvernare al PNl din 2004 a fost realizat in 4 ani de zile ?
    - LUSTRATIA
    - DESCHIDEREA ARHIVELOR PCR
    - DEPOLITIZAREA CNSAS
    - LIBERALIZAREA ECONOMIEI
    - DESECRETIZAREA CONTRACTELOR CU ENERGIE
    3. Care e Reforma Morala pe care a realizat-o PNL la putere?
    PNL a avut la dispozitie institutii in care a detinut majoritatea POLITICA impreuna cu PSd su UDMR:
    - ANI
    - CNSAS
    Cati politicieni IMPORTANTI dintre capii mafiilor politice si mediatice au fost verificati timp de 4 ani de aceste institutii cheie controlate de PNL la putere ?
    4. Cate din acuzatiile formulate de PNL la adresa adversarilor politici din PDL au fost transformate in plangeri penale - deci au fost reale ?
    5. daca in directia acuzatiilor PDL nu s-a materializat nicio acuzatie, atunci care sunt realizarile PNL la PUTERE in domeniul demantelarii mafiilor din:

    - JUSTITIE
    - POLITIE
    - SANATATE
    - EDUCATIE
    timp de 4 ani ?

    6. Cati romani s-au indatorat datorita iresponsabilitatiiI declaratiilor tale cum ca "economia duduie" ?

    7. De ce ai promis in programul de guvernare pt. alegerile din 2008 DUBLAREA SALARIILOR SI PENSIILOR in urmatorii 4 ani cand stiai ca fondul de pensii e prabusit din 24 Noiembrie ?
    • -3 (3 voturi)    
      hai sa vedem... (Marţi, 17 februarie 2009, 13:31)

      unu [anonim] i-a raspuns lui media

      Parca promisiunile astea erau ale aliantei da. Sau nu se mai pune la socoteala ca a fost si pdl la putere in ultimii ani?

      Dar nu mai conteaza trecutul... Hai sa vedem cate din toate punctele astea faine o sa fie facute de prietenii nostrii de la putere...
      Mai mult, sunt foarte curios ce o sa zicem in 2012 (daca nu mai devreme) despre reusitele guvernului actual. Dar stai... parca vad... psdu a distrus tot ce a incercat pdlu sa faca. pnlu sunt tradatori deci concluzia logica e ca pana nu are pdlu minim 60% din voturi tot rau o sa fie....
      TOTI sunt o apa si-un pamant

      Da-le Doamne putina minte si deschide-le ochii!
      • +2 (2 voturi)    
        hai sa vedem mai bine... (Marţi, 17 februarie 2009, 15:17)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui unu

        Promisiunile Aliantei DA au fost tradate de Mafiile din PNL si PSD. Sau crezi ca n-au observat toti oamenii onesti lucrul asta ? Fiecare adevar pe care l-a spus Basescu v-a deranjat. Rand pe rand, pretindeati ca nu va convine ba suvita lu' Basescu, ba privirea, mersul, rasul, Golden Blitzul, ba una, ba alta. De fapt, PE VOI VA DERANJA ADEVARUL ! Cand PNL guverna pe blat cu Mafia PSD, numai scursori portocalii vedeati in jur, asa-i ?
        Acum, cand MAFIA PSD e dezbinata si exista o cat de mica sansa ca PSD-ul sa se reformeze, e buba mare printre voi ! PSD-ul era bun doar cu Nastase, Iliescu si toata mafia lor calare pe cai mari. Televiziuni, ordonante, legi, bugete, minciuni, hotie... Papion roz bonbon asortat la carpa kaghebista, asta era colectia pimavara-iarna 2006-2008 PNLPSD. Da’ las’ ca vine si colectia 2009-2049 Gherla...
  • +11 (17 voturi)    
    Democratie (Luni, 16 februarie 2009, 23:17)

    Capsunaru [anonim]

    Cind cineva te reprezinta si il votezi nu inteleg cum e chestia cu contractele secrete.. adica face ceva fara sa stie alegatorii lor..
    • 0 (2 voturi)    
      adica se face ca peste tot (Marţi, 17 februarie 2009, 13:35)

      unu [anonim] i-a raspuns lui Capsunaru

      daca se considera subiect de "securitate nationala" e clasat si nu auzi in veci de el. Dar asta nu e o noutate si nu e valabil doar la noi...

      Poate la noi se abuzeaza de asta...
  • +5 (19 voturi)    
    contracte (Luni, 16 februarie 2009, 23:30)

    cipax [utilizator]

    Tariceanu spune ca a aliniat contractul cu sterling la legea petrolului, insa in aceasta lege se spune clar ca toate contractele semnate anterior raman in vigoare cu clauzele si conditiile de la data semnarii; deci hai sictir bah tzeparule PNaL.
  • +4 (18 voturi)    
    Tradiceanu (Luni, 16 februarie 2009, 23:31)

    Iancu Jianu [anonim]

    Candva tipii de genul acesta erau pusi la zid, iar familia pusa sa plateasca cartusele utilizate.
    Cinic, poate, mai degraba pragmatic.
    Oricum in acest fel se curata moral un popor.
    Unde esti tu Tepes Doamne????
    Sa dai iama prin boierii misei, tradatori de glie stramoseasca !!!
  • +7 (19 voturi)    
    Cum n-ai dat nimic, mincinosule? (Luni, 16 februarie 2009, 23:33)

    psd-os-ul [anonim]

    Mai intai ai dat cu propria-ti manuta o alta lege, de talharie nationala, la 8 oct 2007 cu oug 101, prin care ai trecut la autoservire prin atribuire directa a concesiunilor:

    -dupa scurt timp, in decembrie 2007, prima concesiune pt Rompetrol Well Services, apoi, in martie 2008 inca doua concesiuni pt Rompetrol Upstream, toate prin Zeta Petroleum.

    -cu Sterling nu mai era nicio graba, era timp, dar nu mai tarziu de sfarsitul mandatului (ce-i in mana nu-i minciuna), dar cadoul tau, luat ca de la ma-ta de-acasa, e tot o concesiune fara licitatie, odata cu transformarea impartirii productiei si praduirea interesului statului.

    Care lege ai respectat-o, prin atribuire directa? Nu exista o astfel de respectare a legii- mincinosule !-si stii foarte bine asta, doar dai din papagal pentru creduli, dar nu mai dureaza mult pana vei fi nevoit sa renunti la astfel de tromboane.

    Pui pariu ca legalitatea asta ti se dezumfla in foarte scurt timp ? (saptamana asta )
  • +4 (14 voturi)    
    foarte agresiv (Luni, 16 februarie 2009, 23:56)

    directia 5 [anonim]

    tariceanu in momentul cand moderatorul a deschis subiectul 'Sterling',cu un moderator mai incisiv si 'dotat' cu dosare DNA-care in acest caz nu ar trebui s a intarzie-fostul premier ar fi egalat performanta lui giovani,astept cu interes declaratia lui tariceanu de pe treptele DNA-lui 'acest dosar este o facatura politica',sper ca liberalii s a nu si piarda 'uzul ratiunii' si s a sesizeze ca a lega partidului de destinul acestui mediocru infumurat nu ar face decat s a trimita acest partid ,condus candva de mari barbati de stat ,la lada de gunoi a istoriei
  • +4 (16 voturi)    
    Explicatie (Marţi, 17 februarie 2009, 0:14)

    Sorin Blaj [anonim]

    Nu stiu cat de frustrati se simt romanii, dar este suficient sa privesti fata lui tariceanu ca sa-ti dai seama ca omul sufera rau de tot.
  • +6 (10 voturi)    
    comentarii stupide (Marţi, 17 februarie 2009, 3:25)

    Oilman [anonim]

    Tariceanu spune ca 'nu stia ce e acolo ' ? Orice perimetru de EXPLORARE este in aceasi situatie - oricum conditiile de intrare sind diferite, in functie de mai multi factori, prospectivitatea fiind doar unul. Argumentul fostului PM este juvenil. Nu stiu daca a avut loc un bid round, dar daca perimetrele respective au fost intr-adevar scoase la licitatie legea nu a fost violata (considerind ca toti participantii au avut acces la acelasi pachet de date, care oricum era cam subtire...).
  • +5 (9 voturi)    
    Ariceanu (Marţi, 17 februarie 2009, 7:04)

    Liviu [anonim]

    Acest personaj politic foarte arogant mai are curajul acum sa arate cu degetul la actuala putere. Chiar asa de prosti ne crezi , doar am vazut ce ai facut tu cand ai fost la guvernare.Nu fac parte din randul celor care se informeaza din stirile de la ora 5 sau de la Otv, deci nu inghit toate tampenile pe care perdantii PNL le baga acuma referitor la guvernul BOC. Dupa cum am mai scris si alta data si un hot marunt are mai multa demnitate decat voi, politienii de tinichea ai acestei tari. Nu o sa ai votul meu niciodata nici daca o sa ma mai nasc inca o data.
  • +2 (6 voturi)    
    Vacaroiu vs. Tariceanu: sondaj de opinie (Marţi, 17 februarie 2009, 8:55)

    Razvan_M [utilizator]

    Intrebarea este simpla:
    "Care a fost cel mai prost prim-ministru din istoria recenta a Romaniei? Vacaroiu sau Tariceanu?"

    Pentru Vacaroiu, votati cu -, pentru Tariceanu cu +. Eu voi pune un + pt. Tariceanu... Castigatorul concursului ar trebui sa ia premiul "proasta satului".

    La Google Fight, Tariceanu a castigat in intrecerea cu Vacaroiu: http://www.googlefight.com/index.php?lang=ro_RO&word1=Vacaroiu&word2=Tariceanu .
    • -1 (3 voturi)    
      Sigur Boc (Joi, 19 februarie 2009, 9:34)

      jaffu [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      La acest titlu,Boc nu are rival,diferenta este greu de cuantificat.Pe langa el (care este unul singur) se mai afla insa ceata de latrai care are ca element comun cantitatea infima de substanta cenusie,in acest fel raspunzand doar la cateva comenzi.
  • +5 (9 voturi)    
    tot nu ai tacut??? (Marţi, 17 februarie 2009, 9:14)

    liviu_ [utilizator]

    cand erai la guvernare nu faceai nimic (bun)...
    si acum ti-a revenit glasul...

    daca DNAul chiar isi facea treaba nu mai erai de mult liber (si inca multi din parlament,guvern etc)
  • -3 (13 voturi)    
    hai sa va vad! (Marţi, 17 februarie 2009, 10:02)

    pnl-ist [anonim]

    poate ca-mi place sau nu de Tariceanu, dar sunt PNL-ist de cand ma stiu si asa voi ramine; politica liberala ma reprezinta si o consider cea mai corecta. Daca un om nu mai este dorit in partid, sau nu-l mai reprezinta, atunci acel om e schimbat. Nu inseamna ca dispare PNL. PNL nu va disparea, Tariceanu s-ar putea retrage si va aparea altul: mai bun sau mai rau, o sa ne dovedeasca.
    Interesant este ura si tipetele tuturor pe forumuri impotriva fostului guverunul MINORITAR PNL, care a reusit o crestere reala si a PIB-ului si a nivelului de trai. Interesant e ca in loc sa ii injuri pe astia care nu reusesc sa mentina (pentru ca sunt ocupati cu aranjamentele) nivelul de trai, ii injuri pe cei dinainte ca acum o duci mai prost ca atunci?! Nu o duci mai prost pentru ca est i dator (vezi datoria americii), ci pentru ca actualul guvern face doar gargara, ca si Oprescu la Bucuresti. In primul an PNL, 2005 - s-a introdus cota unica si din acel an toata lumea a simtit ca ii merge mai bine. Arieratele au cam disparut, economia neagra a mai scazut... Nu zic ca s-a reusit totul: o economie e o chestiune in miscare, trebuie tot timpul sa iei masuri: e ca si cum conduci o masina pe drum, tot timpul sunt curbe si trebuie sa le iei. Nu zic ca PNL-ul la guvernare a fost exceptional si ireprosabil, dar a fost cel mai bun guvern al acestei tari din 1940 pana azi, si daca romanul nu se opreste din miorlait si tipat si nu se apuca de munca si nu voteaza cu mintea, si mai putin cu "ai dracu' ailalti" va mai trece mult timp pana vom avea un guvern la fel de bun.
    • +8 (8 voturi)    
      alo nenea (Marţi, 17 februarie 2009, 10:41)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui pnl-ist

      un guvern care a FALIMENTAT tara. Bani nu mai sunt la buget nea pnl-ist. S-au dus stii matale unde.... Cum naiba sa cheltui mai mult decat produci??? Cum sa dai avutia tarii unei firme cu un capital de 50 de milioane? cum sa iti protejezi afacerile pe spinarea romanilor? Cum ti se pare situatia tarii dupa guvernarea PNL? HA????? Si las-o cu criza si prostiile astea!
      • -4 (6 voturi)    
        bani la buget (Marţi, 17 februarie 2009, 11:54)

        pnl-ist [anonim] i-a raspuns lui gabi

        1 - bani la buget nu mai sunt din cauza firmelor care nu-si mai platesc taxele din cauza micsorarii activitatii, din cauza crizei
        2 - daca n-ai bani - te imprumuti (si daca erau altii la fel se intampla)
        3 - sa cheltui mai mult decat produci se intampla in toata lumea (a se vedea ce datorii au us, japonia, etc...); vezi si zeitgeist addendum sa pricepi cum se produc banii in lumea asta; din debt...
        4 - avutia tarii a fost data prin legea petrolului in 2004 - ce guvern era atunci? cine a stabilit redeventele? nu parlamentul? daca guvernul pnl nu aplica legea, ieseau toti in strada (cum au iesit in octombrie cei din invatamint) - sa se aplice legea! - chiar daca e proasta...
        - un guvern minoritar nu poate schimba o lege
        5 - situatia tarii e ok (situtia internationala nu e prea buna; dar asta n-a schimbat-o tariceanu!!!), propaganda e multa pentru ca niste incapabili sunt in fruntea tarii si e an electoral; si pentru ca lucrurile merg prost din cauza guvernantilor trebuie aruncata pisica la altii, ca sa iasa tot basescu.
        e chiar asa greu de inteles?
    • +3 (3 voturi)    
      adios (Marţi, 17 februarie 2009, 14:42)

      Kitaro Orban [anonim] i-a raspuns lui pnl-ist

      Cota unica n-a implementat-o doar PNL.Era parca o alianta acolo.
      "Cea mai buna guvernare" zici? Banuiesc ca l-ai inclus aici si pe "competentul" ministru Orban.
      Cu manevra asta cu Sterling, PNL a revenit cam unde era inainte de a veni Stolojan, adica la vreo 6-7%.Multumiti-i lui tariceanu ,liberalilor.Iar trendul spre 1-2 % continua.In 2012 nu veti mai intra in Parlament.Probabil veti avea aceeasi soarta ca si defunctul PNT-CD.
      In plus, daca ma uit la candidatii vostri la presedintia partidului, ma apuca rasu-plansu': Antonescu - chiulaul nr. 1 in Parlament, Orban -marele chitarist ,"Motocicleta" tariceanu, injurat de toti romanii. Viitorul suna bine pt. voi.
      • -1 (3 voturi)    
        :) (Marţi, 17 februarie 2009, 15:56)

        pnl-ist [anonim] i-a raspuns lui Kitaro Orban

        sa vedem concurenta:
        - basescu - spritz-uri cu Becali, GC Paunescu, conduce sub influenta alcoolului; face doar scandal si dezbina (toata cariera lui asta a facut; NIMIC constructiv); a facut o greseala pe care a regretat-o amarnic: a dat guvernarea PNL-ului (care o meritau oricum); si asta a fost singurul lucru bub facut de basescu
        - oprescu - alt scandalagiu si mistocar - dupa aproape 1 an in fruntea capitalei n-a facut nimic; in plus a blocat toate strapungerile rutiere si pasajele; a oprit si dezvoltarea de la metrou; a zis ca NU se vor mai construi turnuri in bucuresti si iata ca inca 9 apar (scria zilele tecute in presa)
        - nastase? - mai are rost sa vorbim despre gluma asta?
        -Boc - intai sa dovedeasca ceva; in al doilea rand nu va candida impotriva celui care detine aproape controlul in romania (prin presedentie, partid si serviciile secrete).
        PNL-ul NU va disparea pentru ca sunt si oameni cu cap in tara asta! si am mai spus si ma sus: e un partid democratic si daca alt lider va fi mai bun ca Tariceanu, acela va fi noul presedinte si vom vedea ce va face.

        P.S. Orban (care n-a stat decat 2 ani la minister!!! - inainte de asta a fost la PDL si sub conducerea PDL a cam fost acest minister si uite ce de autostrazi s-au facut in 18 ani de la revolutie cat N-A fost la PNL acest minister!!!) a facut proiecte de autostrazi si a obtinut chiar si finantari; a facut licitatii; toate acestea dureaza si acum cand trebuiau sa se apuce: schimba proiectele sau le blocheaza ca chipurile nu-s bani! Dar declara ca baga 10 MILIARDE de euro in infrastructura si bugetul la transporturi este "cat sa vopsim drumurile din tara"! Pai atunci: unde se duc banii aia? si ziceti ca eu sunt orb!
  • +3 (5 voturi)    
    Nu-mi dau seama daca... (Marţi, 17 februarie 2009, 10:10)

    Adrian [anonim]

    .. politicienii astia sunt si prosti, nu numai hoti. Din pacate nu exista nici un personaj politic in Romania despre care sa spui ca merita increderea. Mare drama pe capul poporului asta, din pacate nici oamenii de rand nu sunt mai buni, s-au atrofiat si la ei simturile civice si normele etice si morale.
  • +4 (6 voturi)    
    interes (Marţi, 17 februarie 2009, 10:59)

    roman [anonim]

    Regula este ca ele sunt confidentiale si doar atunci cand apare un interes public major se desecretizeaza."
    Petrolul si gazele Romaniei,sunt de interes public major,nu numai Citroen,domnule tariceanu
    • -6 (8 voturi)    
      si atunci.. (Marţi, 17 februarie 2009, 12:00)

      pnl-ist... [anonim] i-a raspuns lui roman

      ce vreau sa spun este sa fie toti tratati cu aceasi moneda: OK - Tariceanu a respectat o lege si a aplicat-o - dar nu ne convine
      Dupa cum spui dumneata contractul trebuia de la inceput sa nu fi fost secretizat: e semnat pe vremea lui Stolojan ca premier in 1992. Multe alte contracte de interese national sunt secrete si semnate pe vremea PSD-ului cu niste penalizari foarte mari (a se vedea azi in presa 1 miliard euro estimat costurile de desecretizare). Dam vina pe PNL sau pe cei care le-au semnat? Daca le desecretizam si platea guvernul PNL 1 miliard pe desecretizari, toata lumea ar fi tipat ca se arunca cu banii pe geam (pentru ca raul nu poate fi inlaturat prin desecretizare, ci prin anulare, ceea ce poate costa si mai mult) in loc sa creasca salariile la cei din invatamint, sau sa construiasca scoli si spitale!
      Deci prin ce e de vina Tariceanu?
      • +1 (3 voturi)    
        desecretizare (Marţi, 17 februarie 2009, 13:13)

        Laur006 [utilizator] i-a raspuns lui pnl-ist...

        Cine ia banii acestia? 1 mld de euro... (da' poate 999 de milioane, sau poate 1,1 mld...)? De unde ai tu acces la astfel de informatii? Lasa'ma vere cu gogosi de'astea...
        Oricum ar fi, pt Tariceanu, Basescu, Iliescu si toti ai lor, respectiv pt toti cei din umbra lor, nu exista lege. Ce-i asa greu de priceput?
        • -1 (3 voturi)    
          uite aici link (Marţi, 17 februarie 2009, 15:40)

          pnl-ist [anonim] i-a raspuns lui Laur006

          http://www.adevarul.ro/articole/desecretizarea-costa-un-miliard-de-euro.html
          Ziarul Adevarul de azi
          • 0 (2 voturi)    
            pai... (Marţi, 17 februarie 2009, 17:20)

            cosmin [anonim] i-a raspuns lui pnl-ist

            ...dupa cum spui tu, acuma raul odata facut, sa-l lasam asa, sa lasam pe toti sa fure de sa rupa, ca n-avem ce face pentru ca imbecilii care au semnat contractele din partea statului au facut-o in asa fel incat sa fie cat mai protejati cu putinta de iesirea la iveala a mizeriilor pe care le-au facut, nu? deci sa-i lasam sa fure in continuare? interesanta logica ai...meriti o perceche de catuse sau o camasa de forta.
            • -2 (4 voturi)    
              sa explic (Marţi, 17 februarie 2009, 18:21)

              pnl-ist [anonim] i-a raspuns lui cosmin

              ce am zis a fost
              1- ca daca erau desecretizate lumea ar fi tipat ca se cheltuie aiurea 1 miliard de euro;
              - vezi comentariul: si atunci.. (Marţi, 17 februarie 2009, 12:00)
              2- nu au fost semnate de guvernul Tariceanu aceste contracte la SECRET (ci de altii in 1992 - Stolojan adica), ci doar actualizate la modificarile legislative (puterea legislativa o are Parlamentul)
              De vina pentru contractele secretizate sunt cei care le-au semnat! Guvernantii ar trebui sa-si faca treaba si sa NU mai semneze contracte secrete (daca nu sunt de aparare, strategice etc.. - sunt cateva exceptii de inteles); si sa le semneze in interesul nostru al tuturor: nu cum a fost semnata privatizarea Petrom de exemplu.
              Sa platesc 1 miliard ca sa aflu cat au furat PSD-istii si PD-ul nu ma mai intereseaza; platesc deja aceste contracte pe zeci de ani si sunt facut in asa fel incat nu pot fi reziliate! Daca guvernantii ar lucra in interesul cetateanului atunci sa citeasca contractele si sa le rezilieze pe cele care merita; doar sa le desecretizeze si sa-mi arate cat fura unii ma intereseaza mai putin.
              Spui "deci sa-i lasam sa fure in continuare? '" - eu n-am spus asta! Am spus doar ca guvernul Tariceanu a respectat niste legi si niste contracte, facute de PSD si actuali lideri PD. Ei trebuie trasi la raspundere, iar tu dai vina pe mine; de parca eu am luat banii aia! Si eu platesc la fel ca tine, nu te exalta. Ce merit eu stabileste justitia, nu tu. Poate logica ta scartie mai tare, dar nu-ti dai seama. Vino cu argumente. Cat ma costa sa vad contractele? La ce-mi foloseste? Cine le-a semnat? Cine plateste? Cat ne costa rezilierea? Cat castig - ca stat - din asta?
              La intrebarile astea sa-ti raspunzi!
              Logica mea e de bun-simt. " O perceche de catuse sau o camasa de forta" nu se dau pentru idei decat in sistemele totalitare, nu in democratie unde exista LIBERA EXPRIMARE si LIBERTATEA CUVANTULUI! Faptul ca nu intelegi aceste valori spune multe despre tine, logica ta si modul de a gandi!
      • 0 (2 voturi)    
        contract (Marţi, 17 februarie 2009, 20:58)

        roman [anonim] i-a raspuns lui pnl-ist...

        ...m-am referit strict la afirmatia lui tariceanu potrivit careia,petrolul si gazele Romaniei n-ar fii de interes public major,dar la raspunsul dumneavoastra,trebuie sa precizez-sunt convins ca stiti-Stolojan a semnat pentru EXPLORARE,nu pentru exploatare.
  • -3 (7 voturi)    
    Tariceanu i-a pleznit pe astia dinPSD si PDL (Marţi, 17 februarie 2009, 11:32)

    maca [anonim]

    Nu e Tariceanu curat ca lacrima si nu are vointa politica a fost bagat artificial in chestia legata de concesionare asta (na a fost PM tb platite polite)A Semnarea contractelor si aprobarea redeventelro a fost facuta pe timpul guv PSD .Iancu de la industrie o sa aibe mult de tras ca a sarit ac idotul la beregata El nu a fost de acord cu marirea redeventelor la petrol si acum o sa o ia peste nas.
    Ce clar se va musamaliza tot pt ca desi vor sa ii bage pe PNL in troaca nu o sa reuseasca pt ca vor cadea capoete din PSD si PDL de aia au lasato mai moale
  • +6 (8 voturi)    
    ti-ai dat cu stangul in dreptul tariceanu. (Marţi, 17 februarie 2009, 11:40)

    sterlingeanu [anonim]

    faza haioasa e ca tot oameni de-ai lui patriciu vor pune mana pe partid iar tu taricene poti sa-ti spui ca ai fost un pinochio care si-a taiat toate cracile de sub picioare. ai vazut ce reactie ai declansat si de fapt ai crezut ca daca nu semnezi esti absolvit de responsabilitati. de cand un parlit de escroc de secretar de stat semneaza hartii prin care se fac cadouri de miliarde de euro? si tu faci pe prostu ca era o hartie obisnuita, pe o procedura obisnuita? mare magar.
    • 0 (2 voturi)    
      cred ca nu atingi domeniul (Marţi, 17 februarie 2009, 16:20)

      MACA [anonim] i-a raspuns lui sterlingeanu

      eu cred ca tu nu ai treaba cu domeniul tu chiar crezi ca asta a fost o invarteala a parlitului de secretar de sta. ai citit legea pertrolului ai vazut ce poate face ANRM chiar crezi bulshituri aruncate de psd care mai nou nu ai constata ca numai pomeneste nimeni nimic. este o culp[a a tuturo asta ..tariceanu nu a mai avut ce face..citeste legile..pana acum toata lumea il hulea pe ala de la anrm dupa care au tintit catre tariceanu..a iesit tariceanu cu hartiile de ii incrimineaza pe astia au facut ciocu mic...aici pute nasol ..prafu in ochi ca tariceanu ar fi de vina ...e pentru oameni care nu au nicio tangenta cu domeniul
  • +4 (6 voturi)    
    Tov. tariceanu (Marţi, 17 februarie 2009, 13:31)

    Dan Florin [anonim]

    Imi amintesc un moment important din noiembrie 2005 cand invatamantul era in greva de aproape cinci saptamani . Era un
    moment in care negocierile au intrat in impas
    aproape de ora 15.00 , la negocieri tov tariceanu nu a intrat deoarece era in discutii cu patriciu. La ora 15.00 a intrat in sala cu aroganta cunoscuta spunand ; VRETI SALARII ?
    nu am bani ! Si a plecat impreuna cu ministrul de finante la un concert de muzica usoara . In acel moment erau peste 25 de cadre didactice in greva foamei unul fiind in stare grava . Presedintele Basescu a salvat situatia . Aroganta , obraznicia ,minciuna sau cinismul au fost atributele acestui personaj ajuns premier " calitati " impuse si guvernului .
    Jaful practicat in toate domeniile se vad acum , afacerile de grup ,sau de partid sunt descoperite acum ,dar ma intreb : cat va suporta acest popor aroganta si dispretul acestor '' sefi '' continuatori ai metehnelor comuniste ?
    • -2 (4 voturi)    
      gandesti simplist (Marţi, 17 februarie 2009, 16:01)

      pnl-ist [anonim] i-a raspuns lui Dan Florin

      ai scos din context o simpla situatie: ca negocierile erau in impas la ora 15.00; se vede ca n-ai participat niciodata la o negociere; nu intelegi ce inseamna; tu crezi ca daca ai fi in minister n-ai fi pus in situatia in care ies toti in strada si cer de salarii duble? chiar crezi ca doare pe cineva sa ceara? nu poti ceda oricand si oricum la niste presiuni.
      sa intrii in greva foamei este alegerea proprie; nu te obliga nimeni si a lucra in orice domeniu este optiunea fiecaruia; nu spune nimeni ca sistemul este corect si bine platit: dar de ce a ajuns aici? sunt salariile mai mici acum decat in 2005? de ce erau mici in 2005? din cauza pnl-ului?
  • -2 (4 voturi)    
    ia uite! (Marţi, 17 februarie 2009, 15:45)

    pnl-ist [anonim]

    ca tot se bate BOC cu pumnul in piept ca NU s-au facut proiecte pentru absorbtie de fonduri europene si DAM bani la UE:
    http://www.mediafax.ro/politic/ce-romania-este-un-beneficiar-net-al-bugetului-ue.html?1687;3938767

    Inca odata; CINE MINTE?
    Nu vedeti sa sunt si bani (nu e dracu' atat de negru; PNL-ul nu a lasat chair tara in curul gol cum a primit-o de la PSD!!!) si nu ar trebui s-o ducem rau, dar vi se induce acest lucru de catre acesti hoti pe care voi ii aparati? Chiar nu vedeti ca nu fac altceva decat sa va minta in fata?
  • -2 (4 voturi)    
    Atentie!!!, doar citez!!! (Marţi, 17 februarie 2009, 16:49)

    resita31 [utilizator]

    Liderul liberal sustine insa ca redeventele nu sunt mici.
    " De ce sa le desecretizam atunci?"
    " Regula este ca ele sunt confidentiale si doar atunci cand apare un interes public major se desecretizeaza."
    "Am numarat pana acum 75 de promisiuni ale PDL din camapania electorala si pe care nu le-au onorat. Prima ar fi promisiunea ca nu va mai exista niciun pensionar cu pensie mai mica de 350 de lei. Au abandonat si masura dublarii pensiilor celor care au lucrat in agricultura."
  • +2 (4 voturi)    
    Sa fie impuscat (Marţi, 17 februarie 2009, 21:15)

    cetateanul [anonim]

    E grec la origine Taricenau.A tradt romania, nu a tinut cu ROMANII!!!

    Sa fie impuscat !!!!
    • 0 (2 voturi)    
      Esti racit! (Vineri, 20 februarie 2009, 8:35)

      jaffu [utilizator] i-a raspuns lui cetateanul

      Prietene,du-te de te cauta ca esti racit tare!Abia invatasi sa scrii si debitezi aberatii:din pacate,tagma voastra de aplaudaci fara un minim de ratiune (deh,de unde nu e nici Dumnezeu nu cere) e intinsa ca pecinginea si ne-a adus unde suntem.
  • 0 (2 voturi)    
    un lucru e cert (Joi, 19 februarie 2009, 6:49)

    mikidutz [anonim]

    oamenii de rind si-au pierdut increderea in toate partidele fie PNL,PD,PSD si cite or mai fi se vede si prin prezenta 'masiva' de la votari