AUDIO Ministru olandez: E spre binele Romaniei sa intre in Schengen doar cand e pregatita

de RFI     RFI Romania
Joi, 10 februarie 2011, 10:38 Revista Presei | Radio TV


"Olanda a fost dintotdeauna favorabila aderarii Romaniei si Bulgariei la Spatiul Schengen. Ca si Franta, suntem insa de parere ca in acest moment cele doua tari nu sunt gata sa intre in spatiul de libera circulatie", a declarat ministrul olandez al Imigratiei si Azilului, Gerd Leers. Acesta evoca intr-un interviu pentru RFI o chestiune de incredere, pentru a explica amanarea celor doua candidate.

G.L.: Olanda a fost dintotdeauna favorabila aderarii Romaniei si Bulgariei la Spatiul Schengen. Ca si Franta, suntem insa de parere ca in acest moment cele doua tari nu sunt gata sa intre in spatiul de libera circulatie. E foarte important sa nu ne uitam doar la criteriile stricte definite de Schengen, ci sa privim si alte criterii, cum ar fi combaterea criminalitatii si a coruptiei. Granitele acestor doua tari vor fi frontierele externe ale Uniunii Europene si de aceea trebuie sa fim siguri suta la suta, trebuie sa existe o incredere totala ca aceste doua tari pot combate fluxurile venite din alte tari, fluxuri de oameni care vor sa intre in UE si care aduc poate cu ei si elemente corupte sau criminale. Cred ca e foarte important sa fixam standarde stricte, pe care sa le respecte atat Romania, cat si Bulgaria.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2577 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Serios? (Joi, 10 februarie 2011, 10:44)

    Ukko [utilizator]

    Olanda a fost dintotdeauna favorabila aderarii Romaniei la Schengen? Since am indoiesc de aceasta afirmatie considerand ca nici pana azi Olanda nu a dat drumul la munca pentru romani, in comparatie cu alte state ca Spania, Finlanda.
    • +2 (6 voturi)    
      Exista deja in Schengen tari nepregatite suficient (Joi, 10 februarie 2011, 11:38)

      Franta sugruma francofilia in Romania [anonim] i-a raspuns lui Ukko

      Grecia, membra Schengen si cel mai prost elev UE in materie de administratie publica si finante, a recunoscut deja ca are nevoie de personal Frontex pentru a face fata problemelor de frontiera.
      7km de frontiera terestra cu Turcia, in zona Orestiades, e nepazita si folosita de traficantii de persoane.
      Zilnic, pe la frontiera unui stat acreditat membru Schengen, intra 150-300 de clandestini.
      In acest moment in Grecia sunt 250.000 de imigranti ilegali, majoritatea asteptand aderarea Bulgariei pentru a trece si a ajunge in Germania, Franta, Olanda, Danemarca, etc.

      Italia este un alt stat Schengen unde se intra cu barca, prin sud sau dinspre Albania, cu loturi organizate de mafia siciliana si cea calabreza, in colaborare cu mafii arabe si albaneze.

      Romania este o victima, nu doar a unei clase politice autohtone care ar trebui exterminata fara nici o mila sau regret, ci si a imensei si nerusinatei ipocrizii a statelor din vestul Europei. State care nu vor sa-si degradeze relatiile cu foste colonii africane, arabe sau asiatice, lupta timid contra imigratiei islamice si prefera sa isi multumeasca opinia publica, inainte de alegeri, cu urlete indignate contra romanilor si bulgarilor. Pentru ca romanii si bulgarii nu vor pune bombe in metrouri si nu vor tipa ca allah e cel mai mare.

      Guvernul Olandei, liberal-conservator si apropiat de guvernul liberal-conservator din Franta, e minoritar in parlament si e sustinut de partidul anti-imigratie al lui Geerd Wilders, un politician care s-a pronuntat repetat impotriva aderarii tarilor estice si sudice la UE.

      Olanda e deja "plina", a spus Wilders cu referire la marocani si turci, asa ca nu mai vrea si un val de tigani din Romania si Bulgaria.

      Olanda face parte din grupul celor cateva state care sunt considerate ostile tarilor ce au aderat recent la UE. Olanda nu permite romanilor sa munceasca acolo, in schimb a acceptat marocani..
      • +1 (1 vot)    
        DREPT (Joi, 10 februarie 2011, 12:07)

        Ion Ionescu [anonim] i-a raspuns lui Franta sugruma francofilia in Romania

        Eu nu vad de unde atata nemultumire. Pana la urma este dreptul fiecarui stat sa aleaga cu cine se asociaza si unde.
        • 0 (0 voturi)    
          dar.. (Joi, 10 februarie 2011, 18:56)

          boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Ion Ionescu

          nu o obligatie pentru altii sa ii accepte sa se asocieze cu ei
    • +3 (3 voturi)    
      Trezirea... (Joi, 10 februarie 2011, 12:37)

      Mitică [anonim] i-a raspuns lui Ukko

      În loc să ne ofilim atât, am face mai bine să recunoaştem că au dreptate. Poate că sunt nişte pretexte, dar este vina noastră că sunt perfect întemeiate. Ne purtăm precum un şcolar care abia a luat nota 6 şi ii arata cu degetul pe cei care au 5. Să fim cinstiţi, să ne recunoaştem propria valoare şi să nu ne mai ascundem după deget.

      Cred că ne-am făcut de ruşine suficient în faţa Europei.

      Să intrăm în Shengen atunci când România nu va mai fi zguduită de scandaluri de corupţie - bine, totuşi, că au început sa fie, că până recent, nici măcar nu erau astfel de scandaluri, totul era muşamalizat.

      Să intrăm în Shengen atunci când cei care ne fac de ruşine vor putea fi controlaţi cumva ca să nu ne mai crapte obrazul de ruşine din cauza lor când suntem turişti in vest.

      Nici eu nu cred că suntem pregătiţi pentru Shengen, iar politicienii să o lase mai moale şi să accepte că au pierdut capitalul politic oferit de integrare. Până la urmă, şi-au făcut-o cu mâna lor... Ce să îţi spun, a început războiul anticorupţie la vămi. Foarte bine, dar de ce acum? Acum 5 ani nu se ştia de nenorociţii aia? A trebuit să fim puşi la zid şi arătaţi cu degetul în faţa lumii ca să facem ceva concret...

      Îmi doresc să intrăm în Shengen, dar atunci când vom putea merge cu fruntea sus.
    • 0 (0 voturi)    
      Ne-aderare (Joi, 10 februarie 2011, 23:15)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Ukko

      'Olanda nu a dat drumul la munca pentru romani'
      Dupa un an de munca in termeni legali (permis de munca sau imigrant 'high-skilled') statul olandez ofera permis de rezidenta/munca echivalent 'cetatean UE' cu drepturi depline de munca pentru perioade de 5 ani, reinoibil.

      Cu dragoste din Olanda,
      astept cu nerabdare inca 4 ani sa renunt la pasaportul si buletinul romanesc.
  • 0 (4 voturi)    
    aderare (Joi, 10 februarie 2011, 10:47)

    xxl [anonim]

    Ministru olandez: E spre binele Romaniei sa intre in Schengen doar cand e pregatita.....
    Dar cand am intrat in UE de ce nu au spus la fel???
    • +2 (6 voturi)    
      xxxx (Joi, 10 februarie 2011, 11:03)

      ceapa [anonim] i-a raspuns lui xxl

      Pentru ca aveau nevoie de o piata de desfacere si de o piata unde sa spele bani europeni. Si aveau si cu cine(suntem cei mai coruptibili oameni)
  • +1 (7 voturi)    
    ... (Joi, 10 februarie 2011, 10:54)

    rares [anonim]

    eu sint de acord - poate asa ne mai curatam si noi de infractori
    • +2 (2 voturi)    
      corect (Joi, 10 februarie 2011, 12:27)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui rares

      uite, intram acum in martie in Schengen si uite cu ce bube eram la vama!

      exista un singur raport pe baza carora ne trageau de urechi: lasau animale / carne sa intre in spatiul UE (prin granitele noastre) fara sa aiba avize medicale in regula!!

      acum au la indemana si aceste stiri cu raziile si coruptii din vami!

      deci , inca nu e curatat sistemul, asa ca e necesar sa mai asteptam!
  • +6 (8 voturi)    
    Are dreptate. (Joi, 10 februarie 2011, 11:00)

    mvm [anonim]

    Din ce se intampla acum in vami,inclin sa-i dau dreptate.Partea proasta este in curtea noastra,pentru-ca oricine stia ce se intampla la vama si cu un sistem mafiot de control al vamilor nu poti sa ai pretentia de a fi in Schengen.
    • -3 (5 voturi)    
      CARE PARTID A INCASAT SPAGA PIONIILOR (Joi, 10 februarie 2011, 11:13)

      Bani pentru PARTID .... [anonim] i-a raspuns lui mvm

      Daca nu ai pretentia de a intra in Schengen, dece a facut Domnul Presedinte Basescu ( ales democratic cu ajutorul lui Blaga, cel lovit acuma ..) pe bosumflatul te rog ? Pentru ca stia si atuncia de " presa de bani pentru un PARTID ) si au incercat marea cu degetul... Vestul nu mai e asa de prost cum cred politicienii autohtoni....
      • +2 (2 voturi)    
        Tu ai o fixatie cu Basescu. (Joi, 10 februarie 2011, 11:30)

        mvm [anonim] i-a raspuns lui Bani pentru PARTID ....

        Problema este cat de mult putem si vrem sa schimbam ceva.De obicei noi vrem sa traim ca in vest ,dar cu traditiile noastre orientale.Daca faci o analiza a spagii,vezi ca asta exista in gena noastra.Problema este,cat ar trbui sa fie salariul unui functionar(vames in cazul asta),incat atunci cand dai spaga acesta sa-ti elibereze o chitanta si sa-ti multumeasca pentru finantarea suplimentara a activitatii.Nu-i asa ca ne-am lecui sa mai dam spaga,trebuie,nu trebuie.Cat despre Basescu,departe de a-l crede milusel,dar opozitia sistemului este asa de mare incat are nevoie si de noi,cei neimplicati politic,pentru a rezolva ceva.Altfel sistemul te sufoca.Nu simti asta uneori?
        • -1 (1 vot)    
          Cine guverneaza si controleaza tara ??? (Joi, 10 februarie 2011, 11:48)

          fixatie PDL [anonim] i-a raspuns lui mvm

          draga mvm, sistemul ne-a sufocat de mult, dar cred si nu te supara ca de atatia arbori nu mai vezi padurea probabil !!!!!!
          Cine guverneaza tara ? PDL-ul !
          Cine are controlul in teritoriu ? PDL-ul !
          Cine este ministru MAI ? Igas de la PDL !
          Cine numeste si taie in vami ? Sorin Blejnar de la PDL !
          Cine are Serviciile in mana ? Presedintele Basescu ( fost PDL ist )
          De Soric, Toba, Fatuloiu, Rizi, Pasat ai auzit ? Tot PDL !
          MVM, te rog in numele lui Dumnezeu sa nu te lasi manipulat ca sute de PF isti si vamesi fara "acoperire" de la cei ce azi se dau luptatori antcoruptie, aceasta RUSINE nu ar fi posibila in vecii veciilor ! Fiecare guvernare are contrabanda ei de tigarii, legume fructe, florii, recuperare TVA etc !!!
          Deci cine guverneaza si controleaza tara ? Ei trebuie sa plateasca si sa demisioneze !
          • 0 (0 voturi)    
            Cine face curatenie ??? PDL-ul. (Joi, 10 februarie 2011, 13:13)

            Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui fixatie PDL

            Citez:

            "sistemul ne-a sufocat de mult"

            Din pacate a trebuit sa treaca multi ani pana cand cineva, cu orice risc, a apucat pestele si a inceput sa-l curete. De la coada. Sper ca in cele din urma sa-l lase fara solzi si pe la cap...

            Si ca sa intelegi profunzimea fenomenului, imagineaza-ti ca aceste masuri de curatenie s-ar fi luat in 2002, cand la putere era PSD. Intrebarile ar fi fost valabile, doar raspunsurile ar fi fost diferite, cu alte nume...
    • +2 (4 voturi)    
      vami (Joi, 10 februarie 2011, 11:39)

      stan [anonim] i-a raspuns lui mvm

      eu cred ca din contra ce se intampla acum in vami este o dovada de lupta impotriva coruptiei. si inca ceva: pana una alta cele mai mari probleme cu fluxurile de imigranti le au tarile din vest si nu romania sau bulgaria.
      • +1 (1 vot)    
        Ai dreptate. (Joi, 10 februarie 2011, 12:08)

        mvm [anonim] i-a raspuns lui stan

        Masurile luate acum in vami sunt fara precedent si ,se stie,este o tactica bine verificata a mafiei din sistem,de a acuza pe cei care aplica legea pentru ai intimida.Atacul la Basescu ar unor comentatori este cusut cu ata alba.Seamana cu protestul PSD la arestarea lui Nicolescu de la Arges.Ce forte sau pus in miscare si atunci!Acum niste anonimi incearca de a schimba trendul comentariilor ,scrasnind.Treaba lor.Parearea de rau ramane la ei.Cu orice risc,trebuie schimbata atitudinea in Romania.Hotii au intodeauna tupeu.Sunt rare cazurile cand un hot a lesinat de frica unei tigai date in usa.De obicei au inima tare.Ca si cei care apara pe net hotia.
        • +1 (1 vot)    
          DNA CONFIRMA HOTIA PDL (Joi, 10 februarie 2011, 14:23)

          lacrimaPDL [anonim] i-a raspuns lui mvm

          Citat :
          Liviu Florian, omul de afaceri din Cluj acuzat ca a luat 130.000 de euro mita pentru a intermedia angajarea unei persoane in functia de sef al Vamii Halmeu, strangea banii pentru un partid politic, afirma site-ul Stiri de Cluj, care citeaza incheierea penala emisa de judecatorii Tribunalului Satu Mare. Surse din randul anchetatorilor consultate de site-ul citat sustin ca este vorba despre PDL.
          stop citat

          Deci hotia nu e pe net, ci efectiv printre Ritzi, Pasat, Berceanu, Blaga, Fluture, Videanu, Udrea,Cocos, etc
          Procurorii DNA ( pusi de PDL ) confirma ca banii se duceau ( si se mai duc...din alte sectoare) la PDL....
          Pute,pute,pute !!!!
  • -1 (1 vot)    
    "io" nu inteleg un lucru... (Joi, 10 februarie 2011, 11:01)

    a [anonim]

    ...daca "ne vor" (sau ii vrem noi? :d ) de ce nu ne "ajuta"? CONCRET: de ce, pentru o perioada de... sa zicem 10(zece) ani nu sunt "importati" de la "ei": niste vamesi, niste politisti, niste magistrati, poate ne-am obisnui si noi, cei ce n-am plecat "dincolo" sa vedem cum este acolo...
    • +1 (1 vot)    
      romanu'... (Joi, 10 februarie 2011, 12:28)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui a

      mereu sa ii faca altu' treaba.. nu e vina lui, altu' e mereu de vina si altu' trebuie sa faca ceva, nu el
  • -1 (1 vot)    
    Binele României (Joi, 10 februarie 2011, 11:02)

    george [anonim]

    Combate românia pe ici pe colo-n punctele esentiala,de aia ne întrebam daca nu ar fi posibil sa candideze-n tara noastra la viitoarele alegeri oameni politici din UE fiind o tara Europeana,ne exprimam în acest fel încrederea în oamenii politici!! români si dorinta lor de mai bine....ghici pentru cine?
  • -2 (4 voturi)    
    Romania pregatita ? Niciodata !!! (Joi, 10 februarie 2011, 11:03)

    motul [anonim]

    Uniunea Europeana , pe buna dreptate a inchis in nas usa intrarii Romaniei in structurile euro-atlantice sau europene : NATO , UE , Spatiul Schengen. Motivul fiind de fiecare data acelasi : NEPREGATITA.
    Cu tarele pe care le are Romania, nici nu are ce cauta in aceste structuri , iar cand e vorba de pregatire , Romania nu va fi pregatita niciodata !!!
    • +1 (1 vot)    
      ei, lasa, sa speram ca o scapam de incompetentii (Joi, 10 februarie 2011, 17:00)

      costica [anonim] i-a raspuns lui motul

      astia, si o sa reusim sa aducem Romania macar peste vreo 20 de ani, nepotii nostri adica si sa intram in lumea civilizata... scapam si de Basescu si de Boc si de Nastase si de Crin pana atunci... poate or veni unii mai priceputi in ale guvernarii... mai sper.....
  • +2 (2 voturi)    
    Vestul nu se lasa prostit ca in 2007 !!!!!! (Joi, 10 februarie 2011, 11:23)

    sword3 [anonim]

    Citat:
    Ministerul Afacerilor Externe il invita pe ministrul francez al Afacerilor Europene, Laurent Wauquiez, sa faca o vizita in Romania pentru a se informa direct asupra situatiei reale, din teren, MAE apreciind ca nu exista nicio baza reala pentru justificarea declaratiilor acestuia. "Ministerul Afacerilor Externe ii adreseaza ministrului francez al Afacerilor europene, Laurent Wauquiez, invitatia de a efectua o vizita in Romania pentru a se informa direct asupra situatiei reale, din teren", se arata intr-un comunicat.

    MAE ia nota cu ingrijorare de declaratia publica facuta joi de ministrul pentru Afaceri europene al Frantei, Laurent Wauquiez, potrivit careia aderarea Romaniei si a Bulgariei la spatiul Schengen ar periclita securitatea Uniunii Europene in ansamblu.

    Totodata, in 26 ianuarie va fi prezentat sistemul Integrat Vamal de Securizare a Frontierei, eveniment la care vor participa ambasadorii statelor membre Schengen.

    OARE MINISTRUL IGAS SI PRESEDINTELE BASESCU NU STIAU IN DECEMBRIE 2010 de " filiera bani pentru partid din contrabanda de tigari" sau au crezut ca putin protocol cu girofarele ii orbesc pe vestici...???????? RUSINE, RUSINE, RUSINE, nu tiganii fac acum tara de ras, ci cei ce ne guverneaza !!!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    are mare dreptate, insa.......... (Joi, 10 februarie 2011, 11:29)

    nenea [anonim]

    bine ar fi fost sa fie asa cum zice el de la intrarea romaniei in ue. am in trat in ue cand NU eram pregatiti, insa, EI erau pregatiti sa cumpere toata industria noastra pe un leu, profitand de nepregatirea noastra care se concretiza in CORUPTIE (acum coruptia nu le mai place?). dupa ce am devenit piata de consum, societate obedienta care nu produce NIMIC, cred ei ca ar trebui sa fim pregatiti (fara coruptie, sa mearga piata bine). nici o problema, ne vom pregati din nou, vom scoate la vanzare ce a mai ramas: contracte pentru autostrazi, pentru reactoare, ceva pamant mai este de vandut...vindem, ca avem inca ce. daca nu avem ce, imprumutam bani sa le cumparam la suprapret avioane, vaporase la mana a doua etc.....si iarasi vom fi pregatiti, pastrandu-ne nealterati coruptii nostri scumpi (ciclul se reia).
  • -1 (1 vot)    
    FARA ECONOMIE CENUSIE SUNTEM TERMINATI (Joi, 10 februarie 2011, 12:22)

    ECONOMIA CENUSIE [anonim]

    e greu de acceptat si de crezut : fara economia cenusie Romania ar fi la pamant si super faliata !
    Aceasta economie subterana tine Romania conectata la un aparat cardio respirator asistant. Daca il deconectezi , Romania moare ! Asta o stie toata lume, si olandezi pana la islandezi. Si o stim si noi unde traim de peste 20 de ani cu ea , acceptata mai mult sau mai putin ! Dar este printre noi si ramane la noi inca pentru mult timp. Toti guvernanti stiu ca fara economia cenusie Romania este falimentara in 72 de ore ! Si nu uitati ca din economia cenusie se hranesc fffffffff. multi si au un loc de munca "cenusiu" la care statul nu are alternativa , asa ca il accepta tacit !!!!
  • -1 (1 vot)    
    Romanii sun mai trezi... (Joi, 10 februarie 2011, 14:59)

    worker [anonim]

    ...acum decit in urma cu 20 de ani. UE ni se arata din ce in ce mai mult ca o celula de inchisoare: primii veniti ocupa paturile cele mai bune, ultimii trebuie sa spele permanent closetul. Regulile de admitere le respectam 100%. Dar cine spune ca nu putem sa inventam unele noi? Nu are importanta cere...important este sa fie si sa ma stoarca ceva de la prostii care spala closete.
    Nu fratilor: UE nu e deloc raiul. Si, la urma urmelor, de ce nu am pune de un UE cu China????