Traian Basescu: Si eu as vrea sa am salariu mai mare de 1.100 de euro, ca n-am voie sa am costum ros in coate. Noi avem salariile pe cat produce tara

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 10 februarie 2011, 16:28 Revista Presei | Radio TV


"Trebuie sa recunoastem ca medicii sunt foarte prost platiti, profesorii sunt foarte prost platiti, functionarii sunt foarte prost platiti, militarii. Pe cine vreti sa mai trecem pe lista? Presedintele e foarte prost platit, da? Noi avem salariile pe cat produce tara, nu pe cat am avea nevoie. Si eu as vrea sa am un salariu mai mare de 1.100 de euro pe luna, mai ales ca nu am voie niciodata sa am un costum ros in coate, trebuie sa am tot timpul o camasa alba, o cravata, niste pantofi nescalciati. Pentru asta as vrea sa am un salariu mai mare. Sunt convins ca si medicul ar vrea sa aiba un salariu mai mare, si dumneavoastra ati vrea sa aveti un salariu mai mare, dar asta produce Romania", a afirmat, joi, presedintele Traian Basescu, la postul public de radio, potrivit Mediafax.

Seful statului a tinut sa sublinieze ca "Daca plecam pe acest criteriu, ce salariu avem, si asta ne justifica proasta activitate, va pot spune ca este un criteriu care nu poate fi acceptat."

Traian Basescu a facut aceasta declaratie in contextul unei intrebari legate de motivatia financiara a angajatilor din sectorul public care se ocupa de absorbtia fondurilor europene. El a afirmat ca nu au existat cazuri de bugetari care lucreaza in sectorul public, care se ocupa de absorbtia fondurilor europene, care sa fie nemultumiti si care sa plece din sistem.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6718 vizualizari

  • -13 (37 voturi)    
    Cere de la fete (Joi, 10 februarie 2011, 16:35)

    Marius [anonim]

    Ca au ele bani de genti si penthouse :-)
    • +9 (17 voturi)    
      Are si el...sa fim seriosi. (Joi, 10 februarie 2011, 17:18)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      Da voi, ca de obicei, nu vreti sa intelegeti ideea si va luati de el...ca asa e la moda, "Jos Basescu!". De la ultimu portar pana la nush'ce prof.univ. "Jos Basescu !"

      Atat produce tara, cu atat sunteti platiti. De ce vreti mai mult cand nu e de unde? Putina gandire si la tara asta nu strica...nu ne putem ingloda in si mai multe datorii numai ca sa avem de unde creste pensiile si salariile. Nu e logic...nu e sanatos.
      Acuma daca am putea sa reducem coruptia si evaziunea...ar fi minunat. Da mai greu aici...ca sunt mult prea multe interese si nu trebuie deranjate anumite persoane, ca dupa aia cangi bani de campanie.
      • +4 (6 voturi)    
        pentru bgd (Joi, 10 februarie 2011, 18:56)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Sunt convins ca ai aflat de ideea lui Basescu de a se da o suma fixa si egala pentru candidatii la parlament. Ce parere ai? Nu s-ar rezolva mituirea candidatilor?
        • 0 (4 voturi)    
          Chiar nu auzisem... (Vineri, 11 februarie 2011, 2:13)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          Bun...de acord, dar pt prezidentiale? :)

          Pt Codruta... Base e un ipocrit, normal...cine a zis ca nu? Cam toti politicienii de la noi sunt. Totusi, salariul e mizer, chiar daca nu sta in el...
          Acuma referitor la cat producem... stiu ca se fura. Toti baga mana, evident...ca doar pt ce au cheltuit atatia bani inainte? Pt acces la ciolan. Dar sumele ce se fur nu ar creste salariile si pensiile intr-un mod vizibil. Nu poti sa afirmi ca din cauza furaciunilor lu tanti Nutzi&co. au scazut salariile cu 25%. E absurd.
          • +2 (2 voturi)    
            pentru bgd (Vineri, 11 februarie 2011, 9:09)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui bgd

            Ideea este pentru alegeri parlamentare si prezidentiale. Si a spus ca e de gandit daca nu ar fi bine si pentru alegerile de primar.
      • -3 (11 voturi)    
        zau asha... (Joi, 10 februarie 2011, 20:06)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        ... de AIA are RO cel mai mare numar de securisti pe cap de locuitor din Europa - ca "nu are tzara bani".
        Si TOT de aia, baga ministerul lui Udrea o GRAMADA de bani in tzepe!!!

        Oricum, Base e ipocrit - nici nu ii TREBUIE "salariu", ca banii pentru fitzele de Presedinte nu ii cheltuie din salariul lui, ii da Administratia Presedintiei, e "fondul de protocol" - doar nu isi inchipuia cineva ca o pune pe Maria sa-i carpeasca mansetele sau sa ii intoarca gulerele de la camasi pe dos, sa nu se vada ca sunt roase :-p

        Ipocritul asta da dovada pentru a en'shpea oara ca ne crede prosti pe toti!
        • +2 (2 voturi)    
          vrei sa urli sau sa rationezi?? (Vineri, 11 februarie 2011, 10:06)

          curios [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          si n-are vreo legatura cu Basescu. Ipotetic, devine problema lui Crin. Sigur ca se pot plati de maine medicii primari cu (sa zicem) 5000 e/luna. Dar ii poti plati pe medicii rezidenti cu 500? deci ii vei mari si pe acestia (sa zicem) la 2000 E/luna. DUpa care se revolta asitentele medicale si vor trebui duse la 1000E/luna. Dar brancardierii? dar bucataresele din spitale? dar medicii de familie? Si va incepe alt infern: o sora de spital ia 500 E si un dascal numai 400? dar ofiterii starii civile din primarii? dar locotenentii din armata?? Va avea Crin bani sa faca aceste schimbari?? Si n-am socotit decat 1,2 milioane de bugetari: ce desfiintezi ca sa-i platesti pe toti? si daca plaesti bine un brancardier mecanicul de locomotiva trebuie sa moara de foame? sau operatorul din ind.chimica? tot bugetul serviciilor secrete este pe site: iti ajung banii daca-i desfiintam pe toti si se plimba teroristii prin tzara? bani de la UE vin pe turism si pe dezvoltare regionala: daca o spanzuri pe Udrea tot nu poti sa duci acesti bani la salarii. PS. Pricepi ceva sau urli?
      • -2 (2 voturi)    
        Basescu si salariile.... (Vineri, 11 februarie 2011, 9:28)

        Joho [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Ai dreptate in prima faza, ca atat produc tara...?!
        Dar, nu numai ca lipseste o SOLIDARITATE, exista numai exceptii, de la Basescu in jos pana la magistratii, avem exceptii la "taiatul salariilor".

        DE CE ???? camasa alba si cravata ar trebui sa poarte multi, nu numai un presedinte sau... o ministresa ?!( in loc de costume ocazionale de 6-7000 de euro !!! pentru taiat de panglici....)

        Tocmai asemenea practici, sustin coruptia, evaziune si si nemultumirile generale in randurile celor "osandit" sa plateasca pentru ca ALESII ?!?!?!? sa aiba ce prapadi.
    • -3 (15 voturi)    
      Base: ia de la securistii tai si da la medici (Joi, 10 februarie 2011, 17:19)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Si de la procurori/judecatori/militieni/militari care au pensii de 10.000 de lei pe luna.

      Atunci o sa ai si bani pentru profesori si pentru medici, garantez eu.
      • +3 (5 voturi)    
        pentru anonim (Joi, 10 februarie 2011, 19:00)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        Cum sa ia de la judecatori? Vrei sa-l dea in judecata? Ghici cine castiga?
        Daca imi dai o solutie viabila asupra modalitatiide a lua de la judecatori, imi scot palaria!
        N.B.Nu Basescu poate lua sau da ceva! Atentie aici.Gaseste solutia.
        • -2 (2 voturi)    
          Dar ce poate face Base mai nene? (Joi, 10 februarie 2011, 21:30)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

          L-am votat doar sa se certe cu Tariceanu?
          L-am votat doar sa behaie?
          Doar sa zbiere?

          Daca are mainile legate, atunci sa se intoarca pe vapor si gata.
          Sa se recunoasca invins de sistem si gata.

          Evident ca TB nu se va recunoaste invins de sistem, pentru ca el face parte din sistem, un turnator ca si domnul cu pixelul albastru, un mic lacheu turnator ajuns presedinte.
          • +3 (3 voturi)    
            pentru anonim (Joi, 10 februarie 2011, 22:32)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

            L-ai votat , nu cred, sa faca ceeace ii da voie Constitutia sa faca. Sper ca ai habar de Constitutie, dar se pare ca sper in van.
            Daca vrei sa faca mai mult, initiaza un referendum prin care sa i se acorda puteri de dictator, modificandu-se constitutia.
      • +2 (2 voturi)    
        numai la medici? (Vineri, 11 februarie 2011, 10:09)

        bula [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        dar surorile de spital? dar btrancardierii? dar bucataresele din spital? dar medicii de familie? iar dupa ce le dai la medici, cum ramane cu profesorii (vor fi mai rau platiti decat un brancardier)? si daca le dai la profesori, cum ramane cu locotenentii din armata? sau mecanicii de locomotiva?? Concluzie: nu poti mari numai o categorie fara sa pastrezi proprotiile cu celelalte. Ca fapt divers: sefii sindicali nu au putut sa se inteleaga INTRE EI cum sa se faca coeficientii de salarizare.
  • -30 (44 voturi)    
    Pai si tu de ce esti acolo ? Nu sa produca tara ? (Joi, 10 februarie 2011, 16:35)

    Catalin [anonim]

    Atat produce tara pentru ca Basescu si ai lui nu sunt in stare sa produca mai mult. Daca tara nu produce, sa-si dea toti demisia si sa lase pe unii care stiu sa o faca sa produca !
    • +23 (29 voturi)    
      Pentru cine ? (Joi, 10 februarie 2011, 16:41)

      dorin bretan [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Basecu si ai lui nu produc. Noi producem ! Ceilalti produceau doar pentru ei ca de asta nu i-am mai vrut !
      • -3 (5 voturi)    
        siiigurrrr.... :D (Joi, 10 februarie 2011, 20:11)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui dorin bretan

        Da, NOI "producem" - pentru ca Boc, omu' lu' Base, sa dea, d.ex., bani pentru Catedrala Mantuirii Neamului...!!!
        Drept este: si Boc si Base ar trebui "mantuiti" - da' sa-i "mantuiasca" mama lor! daca n-a avut grija pe cand erau copii si se mai putea scoate ceva din ei... :-p
        • +2 (2 voturi)    
          "NOI" nu te include (Vineri, 11 februarie 2011, 8:35)

          piktor [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          codruta, tu nu produci nimic
          iti pierzi vremea ca secretara prin vreo primarie si il injuri pe Basescu pe forum
          ca atata stii
          aa, mai stii sa raspunzi la telefon... poate
    • +23 (25 voturi)    
      de acoord cu tine (Joi, 10 februarie 2011, 16:45)

      rares.d [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      dar problema cine??? pana nu invatam sa ne gosopodarim noi pe noi nu o sa vina nimeni sa ne dea banii moca
    • +10 (16 voturi)    
      produs (Joi, 10 februarie 2011, 16:47)

      bug [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      De produs, producem noi, nu "Basesccu si ai lui".
    • +19 (25 voturi)    
      a produce bani (Joi, 10 februarie 2011, 16:50)

      nelu [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Prietene, Nu guvernul si presedintele produc bani in tara asta, ci sectorul privat produce bani in tara. Daca nu ai invatat asta la lectia de economie atunci iti recomand sa cumperi o carte de economie de clasa a 10-a si sa o citesti. Presedintele, guvernul si parlamentul in cel mai bun caz creaza contextul si calea pentru ca sectorul privat sa produca bani si bunuri. Prin crearea contextului inteleg creare si aprobare de legi care sa usureze sectotrului privat efortul de a face business, dar daca ne gandim ca in parlament se afla si PSD atunci poti sa iti imaginezi ca creerea de contextului de business in tara este greoi
      • +5 (7 voturi)    
        el a studiat cu Iliciov economia (Joi, 10 februarie 2011, 17:23)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui nelu

        el si multi altii - ca de-aia e tara unde e, ca "NU A VANDUT-O" iliciov, ca nu mai ramanea nimic de furat pentru pesedei
      • -4 (4 voturi)    
        yeap! (Joi, 10 februarie 2011, 20:07)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui nelu

        De AIA a facut Boc tot ce i-a stat in puteri, ca sa omoare cat mai mult din "economia privata"! :-p
    • +12 (14 voturi)    
      de ex (Joi, 10 februarie 2011, 16:58)

      adyQ [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      felix ar produce muult mai mult nu? mai ales sa fie el in guvern, mama ce ar produce accolo frate...penibil comentariul
    • +11 (11 voturi)    
      @Catalin (Joi, 10 februarie 2011, 17:03)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      Mai juvete, presedintele este pe post de primar al tarii, tu cum ai convinge romanii sa munceasca ca un neamt? voi inca confundati Romania lui ceausescu, cu momentul actual, unde guvernul nu are industria in proprietate. Cum sa convinga Basescu sute de mii de romani sa bea mai putin, sa nu mai stea la spart seminte, ospatarii sa fie mai amabili cu turistii, sa-si schimbe tiganii costumatia ca sa parem mai civilizati, sa impuste cainii comunitari ca sa nu parem Mozambic in ochii turistilor. Basescu ar da stimulente, dar 50% dintre romani vor sa fie asistati sociali, deci cum sa faca ? sa impoziteze gras pe cei care produc ca apoi sa le dea inapoi stimulentele ciopartite ?, tariceanu si psd a avut grija sa dubleze pensiile si salariile la functionari, de unde stimulente pt. investitori? Asa din gura este usor de zis, uite "o sa fac doctoratul iau o bursa la Harvard, investesc la bursa de valori, o sa fac un milion de euro, o sa inventez ce va revolutionar" ai vazut ce usor? pai ma copile, ai vazut tu ca o tara saraca sare usor in grupul tarilor bogate?ca sa se intample asta trebuie sa existe in interiorul unei tari forte imense injugate in acest sens, uitandu-te la tot ce inseamna ro. politica sau societate vezi tu pe undeva circumstante care-ti spun ca tara asta se va schimba in scurt timp? majoritatea vor bani nemunciti, biserca, culte, revolutionari, sindicate, functionari, tigani, poate ca traind in ro. iti scapa un detaliu, ro are multi cetateni orientati spre smecherie nu spre productie. Apare programul rabla, hop si smecherii care fac trafic ca sa ia banii pe masini vechi. Investitorii se duc in China pt. ca muncesc mult si ieftin, la noi de ce sa vina, sa faca greva ca la dacia?
    • +6 (8 voturi)    
      demisia... (Joi, 10 februarie 2011, 17:06)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      Nu stiu unde lucrezi tu, dar in toate firmele in care am lucrat eu pana acum, atat in ro cat si afara, nu este pedepsit managerul pentru ca muncitorul este lenes, incapabil sau pur si simplu prost. Dar atunci cand piata fortei de munca nu-ti ofera prea multe optiuni, angajezi si de-astia si-i platesti cu cat merita. Ce bine ar fi daca s-ar aplica si in Ro acelasi principiu.. sa primeasca fiecare proportional cu cat a produs.
      In definitiv, toti care s-au plimbat pe la conducerea tarii au avut cam aceleasi rezultate....
      • -1 (3 voturi)    
        Fiecare dupa puteri... (Joi, 10 februarie 2011, 20:12)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        ... fiecaruia dupa nevoi - frumoasa teorie, oare unde am mai auzit-o eu? :-p
  • +6 (16 voturi)    
    :) (Joi, 10 februarie 2011, 16:38)

    Miahi [anonim]

    Atunci sa nu va asteptati prea devreme la performante in domeniile in care mobilitatea fortei de munca la nivel european este mare: medicina, cercetare, constructii.

    Singurul domeniu in care lucrurile s-au stabilizat este IT-ul unde salariile sunt destul de mari si la noi .
    • +9 (11 voturi)    
      logica (Joi, 10 februarie 2011, 16:53)

      cipri_ [utilizator] i-a raspuns lui Miahi

      daca, nu sunt bani, chiar daca ai vrea ca stat sa platesti salarii foarte mari, nu poti.
      Ne-am putea perminte si salarii foarte mari, o luna, doua, drei, apoi da statul faliment, si apoi ne putem fali ca am platit si noi timp de 3 luni salarii occidentale.

      La privat e oricum alta mancare de peste. De fapt e similar. Daca produci multi bani pentru companie, atunci compania poate sa-si permita sa te plateasca pe masura. Daca produci, atunci poate sa-ti plateasca un salariu mare pe scurt timp, apoi da faliment, si esti fara job.

      Intereseaza-te de Grigori Perelman. E unul dintre cei mai buni matematicieni ai secolului, si salariul lui la universitatea din Petersburg (Rusia) era 100 Euro. Si nu s-a plans ca e salariul mic!! N-a zis: mai baieit ce cercetare sa faca eu cu asemenea salar.

      In plus, si-n occident un cercetator universitar, castiga de 5 sau 10 ori mai putin decat, daca ar lucra pe o companie privata.
      Cand vrei sa faci cercetare, n-o faci pentru bani!
      In romania se fac bani (din invatamant cu spanga) dar nu se face cercetare! (exists si exceptii, precum unii professori de la Iasi)
      • -7 (11 voturi)    
        Nea Cipri (Joi, 10 februarie 2011, 17:31)

        Vasile [anonim] i-a raspuns lui cipri_

        Cate ore ai lucrat matale in occident? Se pare ca niciuna. Eu lucrez in IT intr-o tara din UE de 2 ani jumate (dupa ce am lucrat 8 ani in Romania). Nu te mai abera ca salariile in cercetare sunt de 5-10 ori mai mici decat pe piata muncii private. Cercetatorii primesc salarii mai mari chiar, pentru ca cercetarea inseamna dezvoltare si productie de banet in viitor.
        Si apropos...in tara unde lucrez de exemplu in invatamant se platesc salarii muuult peste mediu.

        Multa bafta si ramai cu basescu al tau!!
        • +5 (7 voturi)    
          Tara (Joi, 10 februarie 2011, 17:59)

          bug [anonim] i-a raspuns lui Vasile

          Nu stiu in ce tara traiti, dar tare ma indoiesc ca salariile in invatamant sunt peste media salariilor celora cu studii echivalente.
          Asa, de curiozitate, ce tara este asta?
      • -2 (2 voturi)    
        daca "nu sunt bani" (Joi, 10 februarie 2011, 20:15)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui cipri_

        ... atunci sa nu-i mai dea pe TZEPE - in NICI un caz sa nu le dea peste nas unora care oricum muncesc mai mult decat el - si de care Romania are MULT mai multa nevoie!!!

        Base are 1100 euro salariu? zau? sa moara el?

        Oricum, chiar si daca are atat e PREA mult, fatza de ceea ce face!
    • -7 (13 voturi)    
      ce performante?! (Joi, 10 februarie 2011, 16:54)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Miahi

      au ramas astia din IT ca au avantaje la salarii dar si astea sunt datorate scutirii de taxe!! daca nu, ar fi plecat primii!!! La fel cum pleaca pe capete toti ceilalti profesionisti si capabili si ramane clientela politica portocalie in functiile statului sa faca reformele lui Boc !!!!!!!!!!!
    • +3 (5 voturi)    
      Mai complecteaza. (Joi, 10 februarie 2011, 17:01)

      mvm [anonim] i-a raspuns lui Miahi

      De exemplu,un sudor la fosta Vulcan Bucuresti(nu stiu cum se mai numeste)castiga putin peste 2000 euro pe luna.Dar muncesc,nene.
    • +4 (4 voturi)    
      parerea mea (Joi, 10 februarie 2011, 17:10)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui Miahi

      La noi chiar daca am avea bani multi nu am putea sa investim in cercetare, pt. ca nu avem o industrie proprie care sa absoarba inovatiile tehnologice. Deci cercetarea este mai mult simbolica si o sa ramana mult timp asa, este o problema de context, nu se poate schimba in scurt timp. Daca inovezi ceva in agricultura, unde sunt fermele mari care sa cumpere respectiva instalatie cu tehnologie de varf, de fapt pana la ferme mari nici macar nu cred sa avem multe fabrici romanesti care sa faca produse agrcole de tehnologie avansata.? da pluguri facem, alea sunt fier si sudura.
  • -5 (9 voturi)    
    Mlastina limbii romane (Joi, 10 februarie 2011, 16:40)

    free2lor [anonim]

    "El a afirmat ca nu au existat cazuri de bugetari care lucreaza in sectorul public, care se ocupa de absorbtia fondurilor europene, care sa fie nemultumiti si care sa plece din sistem."

    Sa recapitulam: " bugetari care lucreaza in sectorul public, care se ocupa de absorbtia fondurilor europene, care sa fie nemultumiti si care sa plece din sistem."

    Nice!
    • +6 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 10 februarie 2011, 17:30)

      [anonim] i-a raspuns lui free2lor

  • -14 (20 voturi)    
    no poftim, (Joi, 10 februarie 2011, 16:41)

    Florin [anonim]

    pentru ce vrei mai mult,e suficient cat castigi pt dezastrul din tara asta;eu ti-as mai taia vreo 2-300 eur.
  • +20 (26 voturi)    
    nu zau? (Joi, 10 februarie 2011, 16:44)

    ciprian [anonim]

    chiar e vinovat basescu ca tara nu produce? postacii aliantei socialisto-securiste USL confunda Romania de acum cu perioada lui ceausescu, doar el mai conducea economia tarii... hello, trezirea, suntem in capitalism, nu basescu va conduce economia, ci voi, noi, toti ceilalti...cei care au cumparat rezervele naturale de la guvernul psd pe care il iubiti voi asa de mult, aia dicteaza, nu guvernul romaniei sau basescu, cu atat mai putin... nu mai mintiti oamenii, ca si asa e varza in capul lor la atata demagogie din partea psd-pnl-pc-secu...
    • -2 (8 voturi)    
      evident... (Joi, 10 februarie 2011, 17:02)

      me [anonim] i-a raspuns lui ciprian

      ca nu e de vina... de vina e opozitia... presedintele care conduce de 6 ani de vina tara nu are absolut nici o vina...
      eu sunt de vina care lucrez la privat si castig muult peste salariu mediu. propun sa ma spanzurati!
    • -2 (10 voturi)    
      nu mai exista obiectivitate (Joi, 10 februarie 2011, 17:16)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui ciprian

      Este incredibil nivelul de indoctrinare de o parte si de alta a sustinatorilor lui Basescu sau Nastase, PDL sau PSD etc. Nu poti sa critici actuala putere pentru ca esti comunist sau psd-ist, nu poti sa ii critici pe cei dinainte ca esti pupincurist al puterii. Practic nu poti sa iti exprimi o idee, o parere fara a fi etichetat instant ca facand parte dintr-o anumita tabara. Nu mai poti sa ai o identitate proprie, nu mai poti sa exprimi un rationament logic fara sa fii confundat cu Iliescu sau Basescu.Urmarind conflictul dintre sustinatori infocati ai puterii si ai opozitiei observ ca fiecare vreau sa demonstreze ca pe vremea celorlalti era mai rau fiind incapabili sa etaleze lucrurile pozitive pe care le-a facut unii sau altii. Concluzia este trista: avem de ales intre hoti si incompetenti, numai ca hotii nu s-au dovedit a fi prea competenti iar incompetentii nu s-au dovedit a fi pra cinstiti !
    • -2 (4 voturi)    
      nu zau??? (Joi, 10 februarie 2011, 18:17)

      marius [anonim] i-a raspuns lui ciprian

      Nu Basescu si Boc trebuie sa produca, dar Boc si ai lui stabilesc politicile fiscale care determina o buna functionare a mediului privat. Din pacate am vazut prea putine lucruri bune din partea Guvernului pe aceasta tema. Noroc cu mediul privat care incearca sa supravietuiasca in ciuda incompetentei conducatorilor nostri iubiti de "postacii" PDL cu ochelari de cal. Nu zic ca PSD-ul a fost mai bun. Toti sunt o apa si-un pamant. Pacat doar ca cei care ne conduc nu isi recunosc niciodata vina.
  • +3 (5 voturi)    
    asa este (Joi, 10 februarie 2011, 16:51)

    toteu [anonim]

    cu totii vrem dar putin suntem cei care fac si ceva in acest sens...
  • +13 (21 voturi)    
    ce spune retii (Joi, 10 februarie 2011, 16:57)

    nico [anonim]

    este sigurul om din politica care spune ceva real si mai si retii dupa 1/2h. uitati-va la ceilalti ce spun, Bombo, Poanta, Crin, mai nou Felix a inceput, parca e din buzunarul lor sau science fiction, daca nu magarie.
    • -2 (14 voturi)    
      Spune pe dracu (Joi, 10 februarie 2011, 17:15)

      Nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui nico

      Tara asta nu a produs niciodata! Daca am trait cauza a fost data de cei ce munceau afara si trimiteau in tara 10 miliarde/ an si ii investeau in case/ masini/ s.a.m.d.
      S-a terminat!

      Vrajala lu' Base e paterica: medicul nemultumit i se rupe de salariul de cioflingar parlit; pleaca pe 7000 de euro/ luna si nici ca mai da pe aici; s.a.m.d.

      Fiti fericiti ca stiti sa treceti strada si ca sunteti egali cu totii! E incredibil cum tampeniile astuia au succes; cum dracu din toti oamenii ok care ii stiu (medici, IT-isti, s.a.) cam toti sunt in UK, Franta, SUA si nu la spalat vase....ne vaitam ca atat produce tara...va produce si mai putin atat timp cat aproximativ 5 milioane de tineri care trebuiau sa munceasca aici sunt acum afara si le umplu alora buzunarele prin taxe/ impozite!

      Astept teoria chibritului....si minusuri de la postacii de profesie
      • +3 (9 voturi)    
        Sa te uiti diseara pe antene... (Joi, 10 februarie 2011, 17:28)

        rogue... [anonim] i-a raspuns lui Nu conteaza

        te vei calma cu siguranta... si iti vei ridica moralu'
      • +4 (8 voturi)    
        si acum .. (Joi, 10 februarie 2011, 17:31)

        clandestin [utilizator] i-a raspuns lui Nu conteaza

        .. sa comentam de acasa de la caldurica e usor, dar din pacate e unicul care a spus lucrurilor pe nume, si le-a spus bine .. a spus ca trebuie sa investim si in cercetare si sa atragem investitii straine si fonduri europene... inginerii mereu o duc bine si nu numai acum ci si pe vremea lui ceasca si altii ... celalti care plang sunt mai majoritatea cei care traiesc din pomana.
      • +5 (5 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 10 februarie 2011, 17:53)

        [anonim] i-a raspuns lui Nu conteaza

      • +1 (3 voturi)    
        Cum adica? (Joi, 10 februarie 2011, 19:19)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Nu conteaza

        Ai inceput in forta. : "Tara asta nu a produs niciodata!".
        Pentru afirmatia asta chiar meriti un minus. In rest, e discutabil.
      • 0 (0 voturi)    
        exportul e mai mare (Vineri, 11 februarie 2011, 10:17)

        bulan [anonim] i-a raspuns lui Nu conteaza

        decat a fost vreodata !!! sau la tine tzara inseamna firmele de stat? facem in continuare: otel, nave, automobile, telefoane, mobila, produse chimice. Nu mai facem televizoare (nici USA nu mai face), camioane (nici Cehia nu mai face), confectii in lohn (altii au manopera mai ieftina). Iar din ce face industria privata nu poti lua mai mult decat X%. Daca acest X% nu ajunge pt. toate cererile, trebuie reduse pretentiile.
    • +3 (3 voturi)    
      Am retinut... (Joi, 10 februarie 2011, 17:22)

      milica [anonim] i-a raspuns lui nico

      Am retinut doar doua ziceri de azi: ca presedintele e prost platit si ca romanii infractori se trateaza de inima la "gEnIcolog"!
  • -2 (8 voturi)    
    itari, opinci, ie (Joi, 10 februarie 2011, 17:00)

    Silviu [anonim]

    sugeram presedintelui sa se afiseze in costum popular: opinci, itari, ie, si, mai ales, brau gros.
  • -4 (10 voturi)    
    ahaaaaaaaaaaa (Joi, 10 februarie 2011, 17:02)

    me [anonim]

    deci din 1100 euro/luna ai avut tu bani de masina de 100k pentru fita?!?!?!
    hmmmm
    interesant...
  • +8 (10 voturi)    
    Spune adevarul. (Joi, 10 februarie 2011, 17:04)

    ianos [anonim]

    Presedintele spune adevarul.Toti sunt nemultumiti de salarii,dar nu incearca nimeni sa castige mai mult prin munca,ci majoritatea apeleaza la cai ilegale de castig.Persoanele nemultumite,nu -si dau demisia ci abuzeaza de functie si reusesc sa ceara spagi ca sa-si faca treaba.Te amana cu rezolvarea problemei pana intelegi ca trebuie sa dai ceva.Personalul bugetarnemultumit de salar,ar trebui sa lase pe altii in locul lor,iar ei sa-si caute servicii mai bine platite la noi in tara sau in UE.Asa mi se pare corect.
  • -3 (9 voturi)    
    La munca ! (Joi, 10 februarie 2011, 17:04)

    Radu Raicu [anonim]

    E foarte mult pentru performantele tale, care se apropie de zero. Ar fi bine sa pleci pe mare pe navele care le-ai vandut ; poate castigi mai mult si iti faci si meseria . Cea de acum nu te "prinde " si ne-ai facut de ras in toata Europa si nu numai....
  • -2 (8 voturi)    
    Mai bine taceai.... (Joi, 10 februarie 2011, 17:06)

    Vasile [anonim]

    Dar cine se imbraca cu 'Paul & Shark - haine exclusiviste pentru outdoor "made in Italy"' cand se ducea la inundatii? Cred ca tot din salariu de Presedinte le cumpara, nu? Asa ca o aroganta...un simplu tricou sare de 150 euro...sa nu mai vorbim de celebrul lui fes (credeati ca e fes din Cocor? :D )

    Toate cele bune!!
  • +2 (8 voturi)    
    pe langa subiect (Joi, 10 februarie 2011, 17:07)

    I [utilizator]

    Salariul presedintelui ar trebui sa fie cel putin egal cu un salariu de ceo de multinationala de la noi. Nu poti avea pretentia ca pentru un salariu mizer sa-ti apere interesele nationale. O face daca e roman adevarat, om de stat, dar ati vazut Geoana prin ce ape se scalda: Vantu si Moscova; si era sa fie presedinte...

    Si americanii au cazut in capcana asta: 33 de mii de $ pe luna pentru cel mai puternic om al lumii. Foarte putin. Joaca multinationalele pe masa!
  • -2 (8 voturi)    
    gresit (Joi, 10 februarie 2011, 17:07)

    gogu [anonim]

    nu basescule, gresesti ! tara asta produce cit suntem noi in stare sa consumam...stii cite costume si pantofi mi-am cirpit anii astia?
  • +7 (11 voturi)    
    bine ca mai sunt si oameni lucizi (Joi, 10 februarie 2011, 17:18)

    narcis [anonim]

    dupa 15 ani de conducere comunista a tarii de catre fsn-pdsr-psd si acum mai nou si pnl sa nu ne asteptam la minuni mai ales in contextul economic global...nici pdl nu e o fata mare dar macar a spus lucrurilor pe nume si a facut ceeace trebuia...este adevarat ca bugetarii au salarii mici dar sa nu se uite ca ele sunt sigure si platite la timp in comparatie cu sistemul privat unde daca nu e profit pleci acasa imediat pt ca se inchide firma...e foarte simplu nu???...si daca sistemul privat nu produce de unde sa fie bani pt bugetari???...daca ar cadea din cer tare bine ar fi dar nu e asa...si bugetarii nu uitati ca au profit zero de cand lumea si pamantul...cui nu-i place la stat e liber oricand sa incerce sa lucreze la patron sa vada cum se produce profitul
  • +4 (6 voturi)    
    coate goale (Joi, 10 februarie 2011, 17:28)

    alex [anonim]

    pai daca vesticii aud de noi doar din cauza tiganilor si vrajitoarelor ... de unde sa produca romania? cu cine, pentru cine?
    domnule presedinte de ce nu iesiti mai des din tara in interesul romaniei?
  • -3 (9 voturi)    
    cine l-a obligat (Joi, 10 februarie 2011, 17:28)

    mircea [anonim]

    sa fie presedinte?
    De ce n-a ramas in mediul privat si ar fi avut bani!?
  • -1 (7 voturi)    
    degeaba producem noi mai mult (Joi, 10 februarie 2011, 17:33)

    cetatean [anonim]

    daca politicieniii din PDL,PNL,PSD si miile de hoti care roiesc in jurul lor risipec banii platiti de noi prin taxe prin contracte frauduloase.
    Basescule, problema e ca ai popit pe prea putini in astia 6 ANI.Daca erau puscariile astea pline de politicieni&afaceristi corupti aveai 95% in sondaje iar clasa business putea sa fie cu adevarat competitiva fara miile de buruiene care nu joaca corect.Si asa se imbogateau mai multi romani.Asa se marea clasa de mijloc.Mai bine sa zica lumea de tine ca ai fost un presedinte dur si nemilos cu sarlatanii, chiar si din jurul tau decat sa zica ca a fost numai gura de tine si ai curatat din ei numai 3%.
    • +2 (4 voturi)    
      pentru cetatean (Joi, 10 februarie 2011, 19:41)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui cetatean

      Dorinta ta este corecta.
      Dar te rog sa revi cu picioarele pa pamant si sa-ti aduci aminte de atributiile Presedintelui. El nu se poate substitui Justitiei. El nu poate baga pe nimeni in puscarie.
      Despre reforma justitiei , se poate discuta. Dar cum se poate rezolva?
      Parlamentul? Oare ?
  • +4 (8 voturi)    
    Domnule anonim (Joi, 10 februarie 2011, 17:38)

    ilinois [utilizator]

    Dle Anonim , nu stiu ce varsta ai ! Cu o asemenea mentalitate singurul lucru care iti mai ramane este sa - i tragi cu lozincile . De ce nu -ti convine ca Base ti - o spune direct si fara echivoc ? Mai umbla pe ici pe colo la frumoasa gandire !
  • -5 (9 voturi)    
    Tovarasu' presedinte... (Joi, 10 februarie 2011, 17:46)

    Gigi Kent [utilizator]

    ...am invatat eu de la postacii lu' matale care e solutia la problema asta ... iti dai demisia si te angajezi in mediul privat daca vrei salariu mai mare de 1100 euro :))))

    In alta ordine de idei ... eu nu cred ca aia 5 milioane de ignoranti care te-au votat te-au votat ca sa-ti pui mana in fund si sa te vaicaresti ca atat poate tara. Ei se gandeau ca poate ai si niste solutii (echipa ta de guvernanti adica) pentru cresterea productivitatii, pentru ca tara sa produca mai mult. Asa...de vaicarit putem toti ... si eu pot.
  • -4 (6 voturi)    
    Costumul Tov.Basescu (Joi, 10 februarie 2011, 17:58)

    catalin otelariu [anonim]

    Urasc sa comentez stirile politice. Sunt de cele mai multe ori negative si ma fac sa devin si eu negativ, rautacios. Dar oare chiar cat de prosti ne crede Tov. Basescu?
    Eram copil cand Tov. Ceasescu venea la noi si dansa hora cu noi doar in scop propagandistic, ca sa ne arate cat de normal este el. Dar apoi binenteles ca se intorcea in palatului lui, se spala pe maini la robinete sale de aur si radea de noi si de naivitatea noastra.
    Atitudinea tov. Basescu, cu "costumul sau ros in coate" la fel ca si atitudinea tov. Boc care circula pe axul drumului pe ruta Timisoara-Resita si apoi cosea iarba la Bautari doar ca sa ne demonstreze cat de normal este el, ei bine toate aceste gesturi teatrale, calculate, machiavelice i-mi amintesc de fiecare data de tov. Nicolae Ceausescu.
    Oare oamenii acestea chiar nu au nici un pic de respect fata de noi? Oare ei chiar trebuie sa mimeze de fiecare data normalitatea iar noi chiar trebuie sa-i credem, naivi de fiecare data?
    Daca vi se rupe costumul in coate tov. Basescu mergeti va rog la magazin si cumparati-va unul nou, dar fac pariu ca habar nu aveti cat costa un costum nou pentru ca de 20 de ani de cand sunteti in politica romaneasca nu v-ati facut facut cumparaturile pe bune niciodata iar cand a-ti fost la magazin a-ti facut-o doar in scopuri electorale.
    Eu nu va jignesc si nici nu va injur Tov. Basescu pt ca dvs. sunteti presedintele tarii mele si consider ca respectandu-va pe dvs. i-mi respect tara dar pot sa va spun cu toata sinceritatea ca singura persoana pe nume Basescu in fata careia i-mi scot palaria este D-na Baescu, sotia dvs., o prezenta decenta, discreta si de mare bun simt. Mi-as dori sa traiesc atat incat sa apuc sa vad si un astfel de presedinte al Romaniei.
  • +5 (5 voturi)    
    Poate intelegeti la ce se refera TB (Joi, 10 februarie 2011, 18:06)

    Electoratul USL [anonim]

    cand spune ca avem cat producem.

    http://www.youtube.com/watch?v=rwN5xF81Z-k

    Astia sunt cei ce voteaza pe o punga de malai si o galeata in asteptarea ajutoarelor sociale promise si sustinute de partidele din alianta USL si mai ales de catre PSD.
  • -4 (6 voturi)    
    @EU 1100 (Joi, 10 februarie 2011, 18:20)

    mitic [anonim]

    mesajele lu' sefu..."este" intodeauna corecte...pe persoana fizica ( vorba lu' Marean)....da' tre' sa fii de-a dreptul cazut in mecla sa crezi ca ce spune "este" si reale....:))))))
  • -4 (6 voturi)    
    degeaba! (Joi, 10 februarie 2011, 18:28)

    marius [anonim]

    Degeaba producem mai mult pentru ca tot nu am face fata la furtul generalizat din Romania. Asa ca sa nu imi spuna Base ca nu are ce sa faca daca nu producem mai mult... sa isi determine politicienii si pe toti cei care o fac, sa fure mai putin... simpla solutia, chiar daca vor fi mai pline inchisorile. Prefer sa platesc mancarea unui detinut decat vilele si flota sa auto.
  • -3 (5 voturi)    
    minciuna (Joi, 10 februarie 2011, 19:08)

    dan [anonim]

    sa nu imi zici ca iti cumperi costumele, camasile si cravatele din salariu ca nu te crede nimeni
  • -3 (5 voturi)    
    Sa mori tu (Joi, 10 februarie 2011, 19:15)

    HESS [anonim]

    Basescule ca traiesti doar din leafa de PRASADINTE.Si ceva afaceri de familie sotioara fetitele ceva conturi prin zari indepartate.Ce as vrea sa va vad pe toti politi-fanariotii pusi la un detector de minciuni la ora de varf si la o televiziune impartiala.Si sa raspundeti la trei -patru intrebari.Sa vada tugulanul roman ce panarame sau perindat prin politica romaneasca.Dar de ce nu produce tara mesiu presedinte?Unde sant cei care au distrus si vandut si sufletele romaniilor pe doua trei generatii.Unde sant cei care ar trebuii sa-si faca datoria pt ca tara sa produca sa se dezvolte?Stim stim .,pensionarii si maidanezii sant de vina.Voi Nu tu coruptia,frauda fiscala ,jaful,debandada din institutiile de baza ale unui stat DEMOCRATIC SI DE DREPT.
  • -3 (3 voturi)    
    praf in ochi (Joi, 10 februarie 2011, 22:23)

    BuligaS [anonim]

    Nu m-as fi gandit niciodata ca Basescu o sa calce pe urmele lui Iliescu: sarac si cinstit. Vorbeste de parca din cei 1100 de euro el ar cheltui vreunul pentru munca sa. Tot ce consuma TB e platit (si en normal sa fie asa) de protocolul de stat. Incepand cu painea de pe masa si terminand cu benzina din rezervoarele masinilor lui, absolut totul ii vine "extra" la salariu.
    Deci, cei 1100 de euro sunt bani de buzunar, hai sa nu fim naivi - chiar ne ia de prosti?
    Astea-s populisme de doi bani, chiar sunt curios cine l-o fi invatzat poezia asta. Lazaroiu?
    Eu cu nevasta-mea castigam 1500 de euro pe luna, din care 430 rata la banca, doi copii la gradinita particulara ca nu am vrut sa dau spaga la educatoarea de la cea de stat, am masina second hand si nu mi-am mai luat un costum de 4 ani. Si vine Basescu si-mi vinde gogosi despre cum nu-i ajung lui banii de costume si cravate. Cât de jegos, cât de ordinar, cât de mizerabil! Drept cine ne ia?
  • -1 (1 vot)    
    recomand Dlui presedinte magazinele SECON HAND (Vineri, 11 februarie 2011, 8:24)

    costica [anonim]

    Exista acolo si marfa de foarte buna calitate, costa mai scump chiar daca e second hand, dar romanii prefera ptr ca raportul calitate-pret este convenabil!!! Ca-n capitalism!!! Adica, Dl Presedinte cred ca-si va permite un costum d-ala mai bun din second handurile ce impanzesc la disperare multele orase sarace ale Romaniei mai ales in afara de Bucuresti!!! Recomand SECOND HAND pentru un Presedinte sarac !!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    nu tati, (Vineri, 11 februarie 2011, 12:21)

    iulianv [anonim]

    nu "atata produce Romania", ci "atata ajunge la categoriile mentionate, din ce produce Romania". restu' e-n vuittoane, gipane, casoaie, conturi bancare, "afaceri de succes" si alte asemenea realizari din ciclu' "dusmaaanii-mi poarta pica / ei n-au valoarea meaaa"...
  • 0 (0 voturi)    
    de ce (Vineri, 11 februarie 2011, 13:10)

    de ce [anonim]

    de ce toate comentariile anti-basescu sunt cotata cu minusuri si trebuie sa dai click ca sa le citesti iar cele pro-basescu sunt cotate cu plus? Inteleg ca sunt mai multi admiratori mai mult sau mai putin fanatici dar unde mai e drptul la libera exprimare daca voi tot cenzurati asa comentariile celor care nu va impartasesc opinia?
  • -1 (1 vot)    
    DOMNULE PRESEDINTE ! (Vineri, 11 februarie 2011, 14:13)

    Stefan M [anonim]

    Ati fost ales in functia suprema in stat pentru ca ati promis romanilor ca vor trai bine. Acum va lamentati ca statul este sarac si nu are bani si ca si dv. sunteti stramtorat . Nu ati fost ales sa va lamentati, daca situatia va depaseste lasati pe altii care pot face mai mult pentru aceasta tara, nu are rost sa sufere milioane de oameni pentru moftul unei singure persoane de a sta oricum la putere. Mai reflectati.
    • 0 (0 voturi)    
      pt stefan (Luni, 14 februarie 2011, 23:00)

      paolo [anonim] i-a raspuns lui Stefan M

      stefane asta este dus cu pluta,de aia isi face de cap pt. ca stie ca oricum nu-l mai alege nimeni...prost este ca o sa platim noi in timp ce el o sa se linga pe labe fara sa-i pese ca a nenorocit un popor !! ne-a scos in afara lumilor civilizate.....hai basistilor sunt curios cate minusuri o sa-mi dati ! poate va mutati cu el in alta tara,daca tot il iubiti asa de mult si ne lasa-ti in puii mei in pace ....BANDITILOR !!!!!!!