Raluca Turcan: Posibilitatea unui premier tehnocrat ar putea aduce un nou suflu si o recastigare a increderii oamenilor in PDL

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Vineri, 18 februarie 2011, 23:52 Revista Presei | Radio TV


Raluca Turcan
Foto: HotNews.ro
Vicepresedintele PDL, Raluca Turcan a declarat vineri seara, la Antena 3 ca discutia despre un premier tehnocrat a fost una benefica pentru partid. Turcan sustine ca PDL-ul si-a asumat multe riscuri prin luarea unor masuri nepopulare si ca orice partid politic trebuie sa se gandeasca la modul cum este privit din afara.

"Chiar daca noua ne place de noi si avem incredere in colegii de partid, din pacate increderea oamenilor in PDL a inceput sa scada", a mai spus Raluca Turcan.

Raluca Turcan sustine ca in momentul de fata exista perspectiva relansarii, "deoarece statul a fost stabilizat din punct de vedere macroeconomic", insa ceea ce trebui sa corecteze PDL e credibilizarea.

"Si din cauza mass-media si din cauza unor erori in aplicarea masurilor de reforma, oamenii n-au perceput chiar importanta si impactul pe termen lung asupra vietii lor. Bazele reformelor sunt necesare", a spus vicepresedintele PDL.

Intrebata cum se descurca premierul Emil Boc si cu functia de presedinte al PDL, Raluca Turcan a spus ca s-a optat de la inceput pentru simultaneitatea acestor doua functii pentru a nu exista un conflict intre primul-ministru si presedintele partidului de guvernamant, in special in situatia de criza.

"Tinand cont ca exista acest risc, luam in calcul posibilitatea de separare a acestor doua fucntii. Tocmai pentru a avea doua echipe. In acest moment, in care suntem la mijlocul drumului avem posibilitatea sa recastigam increderea oamenilor si posibilitatea politica de a ne aproia de ei. PDL e deficitar la capitoulul dialog in special, cu tinerii", a spus Raluca Turcan.

Referitor la posibilitatea unui premier tehnocrat sau pastrarea unui premier politic, vicepresedintele PDL a spus ca "pentru o revigorare a actului de guvernare si o recastigare a increderii oamenilor in PDL, e nevoie de un premier tehnocrat care sa continue ceea ce s-a inceput".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















620 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    O consideram fata inteligenta (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 0:45)

    zexe [anonim]

    Sa luam un exemplu clasic. Sa presupunem ca avem o masea stricata. Ce facem? Mergem frumos la doctorul stomatolog si o reparam, iar daca nu poate fi reparata o scoatem pe stricata din gura. Corect?
    In acest moment al ipotezei punem intrebarea urmatoare:
    Ce idiot poate considera ca stomatologul, dupa ce ne-a reparat stricaciunile din gura, s-a decredibilizat?
    • 0 (0 voturi)    
      Dinti! (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 13:35)

      Florin Gatej [anonim] i-a raspuns lui zexe

      Numai ca dentistul , ca sa ieie banutii ne-a scos o masea buna si aia stricata a ramas in gura. Deci cine e decredibilizat.Nu PDL-eul?
  • 0 (0 voturi)    
    Ar mai fi nevoie de cateva schimbari... (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 1:40)

    ValT [utilizator]

    ...mult mai usor de infaptuit. Cum ar fi excluderea lui Pasat si un om cu cei sapte ani de acasa si capabil sa vorbeasca civilizat pentru relatiile cu presa, in locul ursuzei Ada Mesesan.
  • +2 (2 voturi)    
    Antena 3??????? (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 2:30)

    Tase Rotta [utilizator]

    Fata draga, ce cauti tu la antene?
  • 0 (0 voturi)    
    tase rotta (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 3:04)

    alina [anonim]

    ma mir ca au primit-o aia la antena 3.........LA CIT E DE SARACA CU DUHUL...
  • 0 (0 voturi)    
    ce de baliverne!!! (Sâmbătă, 19 februarie 2011, 8:02)

    costica [anonim]

    lasati-ne cu aburelile si invartelile portocalii ca suntem satui!!! daca sunteti atat de convinsi ca Boc e grozav si ca este cel mai cel prim ministru care a facut si a dres ptr Romania, de ce vreti sa-l schimbatI?! pe cine vreti voi sa pacaliti?! Cum de atata agitatie, cand il laudati atata ca e asa si asa si ca a facut aia si aia si a salvat Romanai?! A facut pe naiba, a bagat Romania in rahatul asta din care se va chinui sa iasa 10 ani de-acuma cu incompetenta lui si cu lipsa masurilor imediate impotriva crizei ce bantuia Roimania si lumea toata, numai voi nu ati vrut sa o vedeti ca deh, era an electoral prezidential si riscul la Cotroceni de plecare al lui Basescu era imens. Ati preferat sa nu faceti nimic desi acum spuneti ca Romania e-n criza din 2008(!!!) dar pana in mai 2010 cand va trezit FMI din adormire si prostie si nestiinta nu ati facut nimic. Lasati-ne cu facutul lui Boc, schimbati-l repede si puneti un om competent(sa nu fie portocaliu ca nu aveti asa ceva, este evident) care sa salveze ce se mai poate salva, altfel cu Boc al vostru pierdem si anul 2011.... si mai usurel cu SUCCESURILE, o tara intreaga e nemultumita si nu mai vrea sa auda de PDL, voi nu vedeti asta, pe ce lume traiti?!
  • 0 (0 voturi)    
    curiozitate (Duminică, 20 februarie 2011, 23:36)

    laurentiucat [anonim]

    de unde are doamna turcan din salariile de bugetari, bani sa se imbrace cu toalele cu care a aparut la antena 2?
    am auzit zvonuri ca avea haine si accesorii de vreo 10.000 de euro..