Un preot din Galati, asistent medical la dispensarul satesc. Salariul sau, cheltuit pe consumabile medicale

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 6 decembrie 2015, 13:26 Revista Presei | Subiectele Zilei


Un preot tanar din satul galatean Carapcesti, parintele Vasile Boldeanu (33 de ani), si-a atras aprecierea parohiei prin actiunile sale, relateaza Adevarul. Preotul a ridicat o biserica cu ajutorul localnicilor, a facut o biblioteca din donatii, a urmat cursuri de asistenta medicala pentru a putea acoperi nevoile medicale ale satenilor si a inceput constructia unui azil pentru oamenii in suferinta.

In primii zece ani de activitate, din 2002 si pana in 2012, parintele Vasile Boldeanu nu si-a luat niciodata salariul, donandu-l pentru ridicarea unei noi biserici, la care au contribuit cu bani si satenii, dar si oameni din satele din jur.

Adevarul relateaza ca parintele Vasile Boldeanu a decis ca este cazul sa faca si o scoala de asistenti medicali la inceputul carierei sale de preot. "Intr-un sat, preotul trebuie sa fie mai mult decat un preot, trebuie sa suplineasca si lipsurile satului", spune preotul.

Astfel, in prezent el este si asistentul medical al satului iar din 2008, salariul sau se duce pe consumabile medicale si medicamente.

Printre realizarile preotului Vasile Boldeanu se numara si infiintarea unei biblioteci unde copiii satului pot veni sa imprumute carti.

Citeste integral povestea preotului Vasile Boldeanu pe Adevarul


Citeste mai multe despre   


















1633 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    ??? (Duminică, 6 decembrie 2015, 13:55)

    EugenEugen1 [anonim]

    Un preot care face lucruri bune e un subiect absolut neinteresant, se pare. Daca ar fi facut ceva rau, sa fi vazut puzderie de comentarii pe aici despre religia care spala creiere, inraieste oamenii etc.
    • +1 (1 vot)    
      Problema e ca sunt prea putini ca el (Duminică, 6 decembrie 2015, 14:17)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui EugenEugen1

      Foarte multi dintre preoti (mai ales in zonele urbane) nu au prea multa treaba cu credinta. In zonele rurale e putin diferit penru ca nu se ingramadesc cei pentru care cele lumesti conteaza asa mult.
    • +3 (3 voturi)    
      e clar (Duminică, 6 decembrie 2015, 14:22)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui EugenEugen1

      e timpul sa-l facem pe acest preot noul CEO BOR. poate se schimba astfel si Romania si parerea despre biserica.
      • -1 (3 voturi)    
        da? (Duminică, 6 decembrie 2015, 15:22)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui dandra

        Cum adica 'sa-l facem'? Ce treaba ai tu cu bor-ul? Crezi ca votacii hotnews sunt cei care aleg prim ministrii sau mitropoliti?
    • +1 (1 vot)    
      asteptari (Duminică, 6 decembrie 2015, 17:35)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui EugenEugen1

      Prietene, asteptam ca mitropolitii sa-si vand masinile Audi si BMW Seria 7 si apoi o sa incercam sa-i privim cu alti ochi.
      • 0 (0 voturi)    
        OK (Duminică, 6 decembrie 2015, 20:39)

        EugenEugen1 [anonim] i-a raspuns lui CRMS

        De acord, desi nu sunt asa de sigur ca au astfel de masini.
  • 0 (0 voturi)    
    prea nefericitul probabil este indignat (Duminică, 6 decembrie 2015, 14:49)

    nesuferitu [utilizator]

    prea nefericitule, vezi ca se poate? sau nu te intereseaza genul acesta care nu aduce ''moloz'' la BOR?
  • +1 (3 voturi)    
    da' din ce traieste, totusi? (Duminică, 6 decembrie 2015, 15:43)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Se intelege ca are alte surse financiare si resurse materiale, devreme ce nu traieste din salariul de preot, nu?!
    Nu e corect sa consideram ca acesta e modelul ideal de preot- e un exemplu frumos, dar nepractic-pana la urma sunt si ei oameni cu nevoi- si deci nu putem pretinde si altora sa isi doneze salariile.
    Eu consider ca modelul de preot e cel proactiv, implicat in rezolvarea pb sociale si spirituale ale comunitatii, care cauta oportunitati de finantare pt mici proiecte tip fundraising, donatii, fonduri nerambursabile sau proiecte cu contributie proprie, din interiorul comunitatii locale. Practic un "animator" de comunitate.

    Vedeti ex de la Francesti-Valcea- articol publicat de hotnews acum cateva zile:

    http://www.hotnews.ro/stiri-cultura-20619974-donatii-190-lei-creeaza-locuri-munca-cum-functioneaza-cercurile-donatori.htm

    Cam asa as vedea eu un preot implicat!