Procuroarea care instrumenteaza dosarul Tel Drum si care l-a pus sub acuzare pe Dragnea, anchetata de Inspectia Judiciara

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 23 februarie 2018, 17:47 Revista Presei | Subiectele Zilei


Alexandra Lancranjan
Foto: Facebook.com
Inspectia Judiciara s-a autosesizat si a declansat cercetari prealabile fata de procuroarea DNA Alexandra Lancranjan dupa ce, la inceputul lunii februarie, jurnalista Sorina Matei de la B1 si site-ul Lumea Justitiei au acuzat-o ca a participat o reuniune unde erau prezenti si politicieni, scrie romaniacurata.ro.

Lancranjan este procuroarea care instrumenteaza dosarul Tel Drum si cea care l-a pus sub acuzare pe liderul PSD Liviu Dragnea pentru 5 infractiuni: abuz in serviciu, frauda cu fonduri europene si constituire a unui grup infractional organizat. Prejudiciul se ridica la aproape 30 de milioane de euro. Procurorarea a pus si sechestru pe averea liderului PSD, a patronilor de la Tel Drum si pe bunurile companiei. Procuroarea activeaza in DNA de la inceputul anului trecut si a fost liderul unui ONG cu preocupari in zona Justitiei si a anticoruptiei, Liderjust.

Evenimentul "Meet the Global Thinkers" organizat de Club Romania, cu participarea Institutului britanic Legatum

Sorina Matei a indicat mai multe fotografii de la receptia "Meet the Global Thinkers" din 16 iunie 2017 la care a participat si procuroarea DNA Lancranjan. Magistratul apare in fotografii alaturi de deputatul PSD Florin Petre Manole. Fotografiile se regasesc pe pagina de Facebook a organizatorului evenimentului, Club Romania. La eveniment au participat si fostul secretar de stat din Ministerul Justitiei, Radu Ragea (pe vremea liberalului Catalin Predoiu), fostul secretar de stat de la Finante si ex-candidat la Senat din partea ARD, avocatul Gabriel Biris, consilierul prezidential Constantin Dudu Ionescu, dar si omul de afaceri Gruia Stoica, condamnat la 2 ani si jumatate de inchisoare cu suspendare intr-un dosar al DNA pentru trucarea unei licitatii publice.

Inspectia judiciara confirma ancheta

Inspectia a raspuns unei solicitari a Romaniei Curate si a confirmat ancheta prealabila, declansata prin autoseizare, impotriva procuroarei DNA.

"Va confirmam faptul ca pe rolul Inspectiei Judiciare exista o lucrare vizand activitatea sau conduita doamnei Lancranjan Alexandra - procuror la Directia Nationala Anticoruptie - Structura Centrala", a precizat5 Inspectia.

Ce spune legea

Potrivit articolului 97 litera d din legea 303/2004 privind statutul magistratilor, constituie abatere disciplinara:

"desfasurarea de activitati publice cu caracter politic sau manifestarea convingerilor politice in exercitarea atributiilor de serviciu".

Articolul 96 spune:

"Judecatorii si procurorii raspund disciplinar pentru abaterile de la indatoririle de serviciu, precum si pentru faptele care afecteaza prestigiul justitiei".

Iar articolul 89 prevede la alineatul (1):

"Magistratii sunt datori sa se abtina de la orice acte sau fapte de natura sa compromita demnitatea lor in profesie si in societate", se arata in legea 303/2004.

Magistratul vizat de Inspectia judiciara, Alexandra Lancranjan, nu a comentat informatiile privind ancheta prealabila declansata impotriva ei.

Citeste restul articolului pe romaniacurata.ro


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















16599 vizualizari

  • +26 (32 voturi)    
    da (Vineri, 23 februarie 2018, 17:52)

    dum_i [utilizator]

    Romania 2018 - tara infractorilor si a slugilor lor.

    Dragnea ajunge rapid in topul celor mai blestemati rromani din istorie.

    JOS PSD. JOS CIUMA ROSIE!
  • +26 (32 voturi)    
    dar la coafor are voie sa mearga ? (Vineri, 23 februarie 2018, 17:55)

    mnicku [utilizator]

    sau aduce atingere infractorilor
    • +20 (22 voturi)    
      N-are voie , ca poate se intalneste (Vineri, 23 februarie 2018, 21:58)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      cu madam veorica care-si aranjeaza si ea freza!
  • +26 (30 voturi)    
    . (Vineri, 23 februarie 2018, 18:00)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Promptă mai e IJ...deja e pe viață și pe moarte, nene.
  • +21 (25 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 23 februarie 2018, 18:00)

    qwerasdf [anonim]

  • -8 (20 voturi)    
    transparenta e buna (Vineri, 23 februarie 2018, 18:02)

    VaseaV [utilizator]

    care e problema ca inspectia judiciara ancheteaza o posibila abatere ? tre’ sa fie transparent ce se intampla si mai mult de atat nu trebuie considerat ca se fac presiuni asupra magistratilor ca ai lor se verifica pe ei insasi!
    • +4 (4 voturi)    
      o intrebare (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 13:18)

      Harold [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

      Esti Mircea Badea?
    • 0 (0 voturi)    
      tudorele (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 23:39)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

      nu trebuia sa postezi sub pseudonimul vaseav (rusesc ca venii vorba), ca te stim.
  • +21 (27 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 23 februarie 2018, 18:06)

    polonyca [anonim]

    • +11 (17 voturi)    
      E protest duminica la 18:00 (Vineri, 23 februarie 2018, 22:14)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Ne vedem acolo.
  • +23 (27 voturi)    
    prostii (Vineri, 23 februarie 2018, 18:07)

    codrean [utilizator]

    era o intrunire NEPOLITICA la care asista si un deputat PSD dar nu in aceasta calitate. Cartite ... a la Sorina Apucata .
    • -15 (21 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 0:05)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      nu ca aia de la paris, a bicai, sefa diicot, care conspira cu udrea culoarea rochiilor si gecilor, si despre care kotrutza a acuzat'o public pe bica ca se socializeaza cu politrucienii.
      pai, de, daca kotrutza poate bea un whisky intr'o casa privata, sau un zaibar intr'o vie privata, la o agapa prieteneasca, cu ghitza, coldea, tonta, dece o precuroare de rand n'ar bea o shampanie pe gazon, la o intalnire ...cu politicieni. parlamentari. dovedita cu poze.
      asta, e, fa ce zice popa, nu ce face popa.
      sau cum zeceau stramosii, quod licet Iovi, non licet bovi...
      s'auzim de bine ...
      • 0 (0 voturi)    
        cu d'alde astia ca tine (Luni, 26 februarie 2018, 11:46)

        gogu_milogu [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        numai de bine nu o sa auzim.....
  • +15 (21 voturi)    
    Stalinism redivivus (Vineri, 23 februarie 2018, 18:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    România a devenit tara bolshevica, dar condusa de o mafie, borfasi, hoti, puscariasi. E intr-o groapa din care urmeaza DISOLUTIA. O tara care nu isi merita locul pe harta.
  • +16 (20 voturi)    
    Iata (Vineri, 23 februarie 2018, 18:17)

    billy34 [utilizator]

    ce patesti daca te legi de il culo di tutti culi si nu esti slujingau precum dnul ministru al injustitiei...
  • +13 (19 voturi)    
    wow (Vineri, 23 februarie 2018, 18:17)

    zicsieu [utilizator]

    tocmai goarna sorina matei? sie? parca. evenimentul in sine pare un fel de ted. este clar ca slugile de la stat habar nu au nici ce e aia "global thinker" (va dau un indiciu sa va inrositi: soros)
  • +13 (17 voturi)    
    ex-tra-or-dinar.mafia (Vineri, 23 februarie 2018, 18:18)

    votulkritik [utilizator]

    deci mafia din guvern/stat, este impotriva la toti si toate care au dat un verdict impotriva lu' dragnea... mafia nu lasa statul sa functioneze!... trebuie sa se numeasca 'inspectia mafiota' ... mafie. mafie.mafie.mafie.
  • +22 (26 voturi)    
    asa, asa, bagati tare (Vineri, 23 februarie 2018, 18:18)

    revo [utilizator]

    Treceti cu tavalugul peste toti, sa stie tot prostovanul in RRRomanica cine este stapanul!

    Cum a indraznit Lancranjan sa raspunda unei invitatii fara sa legitimeze pe toata lumea la intrare, ca sa vada ca s-au strecurat si politicieni inauntru? Este lipsa crasa de profesionalism. Trebuie linsata, apoi spanzurata cu capul in jos si arsa pe rug. BRAVO, PSD, iti suntem vesnic recunoscatori ca veghezi si aperi democratia originala iliesciana!

    Numai INDRAZNITI sa credeti in Rrrromanica si va aratam noi! Ei, hai sa vedem, care mai indrazneste sa indrazneasca sa creada in Rrrromanica!

    Aud ca, in CSM, partida judecatorilor este pentru suspendarea lui Kovesi. Daca judecatorii isi inchipuie ca, dupa procurori, ei nu vor fi pusi la zid, se inseala. Nu conteaza care vor fi mjiloacele si instrumentele, incepand cu o ratata si muritoare de foame, o /// fara clienti ca Sorina Matei, trecand printr-un asa-zis post de televiziune cersetor, ca B1TV, continuand cu haznalele securistilor, capatand forma cu concreta cu Inspectia Judiciara (inchizitia dragnista care s-a "autiosesizat') si terminand cu guvernul si parlamentul penalilor - ceasul din urma al justitiei, in intregime, se apropie cu repeziciune, implacabil.

    Sincer, abia astept sa se sfarseasca odata! Mai bine un sfarsit groaznic, decat o groaza fara sfarsit.
    Este mai bine sa traiesti in cea mai neagra bezna si sa fii constient de acest lucru, decat sa tot speri, prosteste, si sa fii distrus in fiecare zi.
  • +17 (21 voturi)    
    bai hahalerelor (Vineri, 23 februarie 2018, 18:28)

    gogu_milogu [utilizator]

    cat credeti ca o sa va mai mearga asa?!.... aplicati aceeasi metoda bolsevica ca in cazul Cameliei Bogdan....dar ce sa vezi....nu va merge....
  • +16 (20 voturi)    
    fumigena (Vineri, 23 februarie 2018, 18:34)

    mistydo [utilizator]

    Poate nu am inteles ..ce vrea non-ziarista... a fost geloasa? a fost invidioasa? a avut intentii moraliste?
    Procuror a participat la o reuniune cu politicieni...
    Deci politicienii .. au raie.. nu te intalnesti cu ei nici unde, daca ii vezi, fugi!
    Un sfat bun si pentru un om cinstit , ce evita sa se manjeasca cu activitai politice...
    Aiureala de sesizare! Fumigena ! Dar in ce scop?!
  • +28 (38 voturi)    
    Hangman (Vineri, 23 februarie 2018, 18:36)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Latul se strange.

    Ia sa vedem, Dragnea ghiceste cuvantul?

    I N C H I _ _ A R E

    Daca nu el, poate ghiceste decat antreprenorul genial care este baiatul lui...
    • -14 (22 voturi)    
      hmm (Vineri, 23 februarie 2018, 20:03)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      INCHINARE?
      • +10 (14 voturi)    
        Tiliorman (Vineri, 23 februarie 2018, 22:05)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Se va inchina URSS? Sau se inchina deja? Cum stai cu Pojaru pe Costum?
      • +1 (5 voturi)    
        N ? (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 0:29)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Sunt 2 underscore-uri acolo, deci ar iesi maxim inchi NN are :)
  • +11 (15 voturi)    
    deci... (Vineri, 23 februarie 2018, 18:43)

    liviu_ [utilizator]

    daca un procuror se presupune ca a facut orice care poate deranja un infractor... e cercetrat imediat...

    dar cate comisii si cati au fost cercetati dupa anchete inghetate, oameni achitati aiurea, aia multi infractori figiti din romania?!

    efectiv ne transformam intr-u stat-infractor!
  • +12 (16 voturi)    
    E limpede ca de acum orice procuror (Vineri, 23 februarie 2018, 19:03)

    A_n_c_a [utilizator]

    va fi obligat sa ceara lista invitatilor la orice eveniment la care sunt invitati, precum si ocupatia fiecaruia. Daca e vreun parlamentar invitat, va declina invitatia :))

    Ce va face la nunta fratelui, daca viitoarea cumnata e fiica unui senator ?
  • +17 (21 voturi)    
    Asta e cea mai grava acuzatie a PSD-ului? (Vineri, 23 februarie 2018, 19:10)

    emil bobu [utilizator]

    Ca au fost, chipurile, in aceeasi cladire? Patetic, absolut patetic.

    Asa orice om a fost in trafic rutier cu mafioti PSDisti, evident e si el unul dintre ei - e o acuzatie mult prea facila.
  • +9 (13 voturi)    
    sa-i vedem ce sunt in stare sa demonstreze (Vineri, 23 februarie 2018, 19:17)

    g01an [utilizator]

    nu o fi o opinie tocmai populara, mai ales cu toate problemele actuale, dar astfel de suspiciuni trebuiesc trecute prin procedurile legale cat mai devreme si mai des.

    sanctionarea disciplinara o face oricum doar CSM (inca si cred ca asa va ramane considerand deciziile CC de pana acum). deci mai putin conteaza ca inspectia judiciara o solicita o persoana numita politic.

    in situatiile cand avem persoane pe dosare importante si potential controversate, iar asupra acestor persoane planeaza suspiciuni, chiar si motivate politic (as zice eu mai ales in aceste cazuri), atunci autoritatile abilitate de lege ar trebui sa investigheze prompt si sa comunice coerent si des cu publicul in privinta rezultatelor.

    daca vrem sa luptam cu minciunile va trebui sa aratam care este situatia reala. controlul activitatii institutiilor publice trebuie demistificat, este normal ca acesta sa se intample pentru absolut toate institutiile publice si trebuie facut de asa natura incat sa poata preveni prejudicii, nu doar sa vina sa constate.
  • +9 (13 voturi)    
    Pe scurt (Vineri, 23 februarie 2018, 19:31)

    _eu_ [utilizator]

    A fost pozata la o petrecere unde erau prezenti si ceva infractori (desi parca nu erau infractori in PSD, ci doar dosare fabricate)!

    Poate spune ca ii tinea sub observatie!

    p.s. o idee pentru infractori: faceti cava contracte fictive intre stat si Lancranjan si v-ati scos! Ops... dar ea nu locuieste in vila si nu isi face vacante in resorturi de lux!
  • +20 (28 voturi)    
    mi-e (Vineri, 23 februarie 2018, 19:33)

    nahir [utilizator]

    imi seamana a vanatoare de vrajitoare. Numai ce a iesit pe sticla buboiul major al injustitiei pesdace cerand demiterea sefei DNA si au si inceput sa sara la gatul celor care ancheteaza scursura din Gratia.
  • +13 (17 voturi)    
    Autosesizare (Vineri, 23 februarie 2018, 19:45)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Ce imi place mizeria asta cu autosesizarea.

    Da interlopul cu sabia in cap cetateanului sau il rupe in bataie si nu se poate autosesiza nimeni, musai trebuie plangere.

    Cum dai in Teldrum sau pe aproape gata se autosesizeaza cine trebuie.

    Ti se face greata.
  • +7 (11 voturi)    
    Ori reporterul e tendentios, ori legea e tampita (Vineri, 23 februarie 2018, 19:56)

    LiviuX [utilizator]

    De ce oare cred ca partea a doua e cea corecta? OK, art. 89 si art. 96 sa zicem ca ar fi bune. Dar care sunt articolele care precizeaza EXACT aceste fapte? Ca fara o definire clara a lor, fiecare poate crede ce vrea, deci articolele devin inaplicabile. In ce priveste art. 97, poate nu era in timpul activitatilor de serviciu ci in timpul liber.
    • +1 (1 vot)    
      adica vrei sa spui... (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 17:56)

      dekar [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      ...ca prima parte nu e si ea corecta ?
      • 0 (0 voturi)    
        Banuiesc ca nu... (Luni, 26 februarie 2018, 16:10)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui dekar

        Daca ar fi fost ar fi insemnat ca nu a prezentat cu intentie articolele de lege in care se spune clar care anume sunt acele fapte, definitia clara a lor. Ori eu cred ca ele nu exista in lege (in buna traditie a legilor romanesti).
  • +10 (14 voturi)    
    Il cerceta pe unul dintre cei cu care a discutat? (Vineri, 23 februarie 2018, 20:03)

    jorj_bv [utilizator]

    NU? Atunci, sictir!

    Borcea i-a dat judecatoarei din cauza 10 mii de euro la o intalnire privata, si a scapat basma curata ca "s-au placut". Ceilalti doi mituitori si-au luat 6 ani.
  • +16 (20 voturi)    
    Inspectia Judiciara (Vineri, 23 februarie 2018, 20:13)

    Robin_W [utilizator]

    's-a autosesizat'?
    Serios, la sugestia (ghici) cui?

    "Meet de Global Thinkers" - doar nu vrea inspectia Judiciara sa ne convinga ca este vorba de un eveniment politic deoarece cu totii stim ca a pune semnul egal intre "Global Thinker" si politician este o utopie similara cu bombardarea Siriei ca sa fie pace!
  • +12 (18 voturi)    
    in redactia HN mai gandeste cineva? (Vineri, 23 februarie 2018, 20:31)

    taro [utilizator]

    Ia mai cititi toata povestea asta.

    Procuroarea asta a fost invitata la evenimentul ala organizat de Club Romania si Institutul ala Britanic. Probabil a fost o de lansare de carte pentru ca asta cam face Club Romania.

    Pitbull-ul ala de la B1 a vazut-o si s-a gandit a o sa-i iasa un "story". Iar aia de la inspectia judiciara s-au "auto-sesizat"

    De fapt de cand a ajuns sluga aia de Toader la justitie inspectia judiciara se ocupa doar de investigarea procurorilor care fac dosare la politicienilor.
    • +3 (7 voturi)    
      HT citeste si gandeste, noi la fel (Vineri, 23 februarie 2018, 21:44)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Inspectia Judiciara are insa unele probleme si cu cititul si cu intelesul. Dar, daca se roaga tare la Doamne Doamne, poate o lumina-o si pe ea atat cat sa inceapa sa sesizeze atacul asupra unei colege care are un dosar greu de rezolvat.
  • +11 (15 voturi)    
    Politie politică (Vineri, 23 februarie 2018, 20:44)

    RaduMiron [utilizator]

    Categoria: penibil
  • +16 (20 voturi)    
    soneria (Vineri, 23 februarie 2018, 20:57)

    Filbert [utilizator]

    Pe Soneria Matei asta a controlat-o cineva competent la mansarda?
    Fatuca de la DNA s-a nimerit la o sindrofie cu niste atirnatori de pe la partide, asta inseamna ca a facut politica?
    Daca se urca intr-un autobuz si il vede pe Motocicleanu pe locul destinat batrinelor gravide cu handicap, trebe sa coboare de urgenta?
    Sonerio, ia de urgenta pastilele alea colorate frumos, mama draga!
  • +6 (12 voturi)    
    Inspectia judiciara este sluga comunistilor. (Vineri, 23 februarie 2018, 21:37)

    Ochiana [utilizator]

    Asta se chema presiune politica...intimidare pe fata
  • 0 (8 voturi)    
    daca era asa buna, acum era la behaus nasu (Vineri, 23 februarie 2018, 21:54)

    N.S. [utilizator]

    cu tot cu judecatorii care il protejaza! dar...sa lasam sa treaca vremea...ca la Nicrosoft! cainii latra, procesele merg, banii furati nu se mai intorc! apropos, ce se mai intampla cu Lukoil, se recupereaza acel procent mare din PIB de la rusi?
  • +2 (6 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 8:57)

    jaoju [utilizator]

    si... coana matei, ce decizii s-au luat la acea intalnire a 'ganditorilor' politici ?
  • +2 (6 voturi)    
    Apocalipsa dupa psd (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 9:25)

    clencix [utilizator]

    Teroarea comunista, fascista sau orice teroare incepe prin a distruge dialogul, opozitia, organul democratic destinat a o incrimina. Democratia accepta opozitia pe argumente. Fascistii si comunistii, mafiotii in general au sapat la inceput increderea in politiile locale, in justitii si administratii si le-au impanzit in faza urmatoare cu oameniui lor sau coruptibili, cei mai incapabii profesional. Urmeaza cangrena intregului corp social, inapoierea culturala, libertatea restransa, saracia si foamea, in care nu rezista decat cei la putere, pe seama restului populatiei in sfarsit lamurite dar ulterior terorizate. Totul in numele unor afirmatii mincinoase, tupeiste si incapabile de a rezista la o analiza logica mai detaliata, pe argumente verificabile in realitate, analiza pe care numai democratia o asigura printr-o justitie lasata sa fie stiintifica, cu baze in drept clasic si imbunatatire prin experienta de viata a judecatorilor independenti, cei care sa dea spirit literei legii.
  • +3 (5 voturi)    
    Tineti-va bine... (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 11:18)

    astronaut [utilizator]

    romanasilor , astia au bagat ''dihonia'' in CSM , Inspectia Judiciara joaca dupa ''bandasii''lui Dracnea ?vorba cuiva ''e pe viata si pe moarte ''!
  • 0 (0 voturi)    
    Alexandra (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 22:22)

    Grandgousier [utilizator]

    Cu totii depindem de tine...tineri si batrani, inalti si frumosi ca mine sau mai dragnei asa...munca ta este de departe mai importanta decat autostrazile sau laserele de la tara...INTRA IN CARTEA DE ISTORIE!
  • 0 (0 voturi)    
    doar sper (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 23:36)

    iodixit [utilizator]

    ca doamna lancranjan se tine tare si nu cedeaza slugilor penalilor. daca doriti si insistati, va dau si nume! si de slugoi si de penali!
  • 0 (0 voturi)    
    vasiliu  (Joi, 1 martie 2018, 9:26)

    zy [utilizator]

    sigur doamna procur care face parte din generatia noua bine pregatita si foarte curajoasa va face istorie in sensul bun al cuvintului in dificila misiune la DNA .