Cupru Min a vândut toată producția unei firme din Hong Kong reprezentată de Wang Yan, pentru care SRI ceruse retragerea cetățeniei române / „Fapte care pun în pericol siguranța națională” - Tolo.ro

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 2 aprilie 2018, 11:04 Revista Presei | Subiectele Zilei


Wang Yan i Emil Boc, la inaugurarea China Town
Foto: Tolo.ro
Cupru Min a vândut în octombrie 2017 toată producția sa către societatea Merlion Resources din Hong Kong, reprezentată de Wang Yan, un controversat om de afaceri chinez căruia i-a fost retrasă cetățenia română în urmă cu câțiva ani, la solicitarea SRI, arată o investigație realizată de  Mirela Neag, Răzvan Luțac și Cătălin Tolontan și publicată pe tolo.ro.

Numele său apare și în investigația lui Cătălin Tolontan privind o rețea de prostituție care în 2005 exploata minore, fiind invocate inclusiv fimări cu polițiști români care făceau  sex. În 2009 DIICOT a închis un caz disjuns, fără ca Wang Yan sau ofițerii români din acest dosar să fie trimiși în instanță.

Wang Yang era denumit în stenogramele DIICOT ”Senatorul”.

În 1999, Wang Yan a primit cetățenia română sub numele de Alexandru Ioan.

În 2011, ambasadorul Chinei la București,  Liu Zengwen, și prim-ministrul României, Emil Boc, și Wang Yan au inaugurat ”China Town”, în Afumați.

SRI a cerut în 2012 retragerea cetățeniei lui „Alexandru Ioan, pe numele anterior Wang Yan
, în temeiul articolului 32 alin (1) din Legea nr. 21/1991, care prevede retragerea cetățeniei pentru <Persoana care este cunoscută ca având legături cu grupări teroriste sau le-a sprijinit, sub orice formă, ori a săvârșit alte fapte care pun în pericol siguranța națională>”.

În 2013, președintele Autorității Naționale pentru Cetățenie dispune retragerea cetățeniei, invocând art. 3, literele f) și l) din Legea Siguranței Naționale, ceea ce înseamnă că Alexandru Ioan a făcut parte din organizații care s-au ocupat fie cu ”subminarea, sabotajul sau orice alte acțiuni care au ca scop înlăturarea prin forță a instituțiilor democratice ale statului ori care aduc atingere gravă drepturilor și libertăților fundamentale ale cetățenilor români sau pot aduce atingere capacității de apărare ori altor asemenea interese ale țarii ”, fie cu ”acte de distrugere, degradare ori aducere în stare de neîntrebuinţare a structurilor necesare bunei desfăşurări a vieţii social-economice sau apărării naţionale”, arată tolo.ro.

În 2017, însă, Wang Yan revine la București, în calitate de cetățean chinez, locuind în prezent în București, și câstigă licitația organizată de societatea strategică Cupru Min prin Merlion Resources, un trader din Hong Kong pe care îl reprezintă.

Cupru Min deține 60% din rezervele de cupru ale țării.

„Prin semnătura lui Wang Yan, toată producția este transportată în China, pentru că România nu mai are industrie metalurgică neferoasă”, se mai arată pe tolo.ro.

Citește întreaga investigație aici.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5222 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    Ce are România? (Luni, 2 aprilie 2018, 11:18)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Mai nimic. Are deficit. Are milioane de rom\ni pleacati din tara scârbiti de golaneala de aici. Si are o banda de infractori si borfasi care si-au anexat tara ca sa o fure si sa se imbuibe ei si clientela - e vb de PSD (=FSN) + ALDE + UDMR ( = hotii maghiar organizati ca 'partid' si care au furat sub toate guvernarile). ROMÂNAI NU ARE VIITOR !
    • +3 (7 voturi)    
      mandri ca suntem romani (Luni, 2 aprilie 2018, 15:50)

      Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      de ce sa detina europenii companiile noastre? mai bine le dam la chinezi.

      Cam asta e nationalismul economic proclamat de PSD.
  • +3 (11 voturi)    
    Aha (Luni, 2 aprilie 2018, 11:29)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Deci d-aia a inceput brusc dragostea fata de afacerile chineze. Cand spune SRI "siguranta naitonala", cine asculta? Comisia de supraveghere SRI ? Parlamentul? Guvernul? Toate formate din persoane certate cu legea. Iar acum ne vand tara. Nicio surpriza. Important este sa o duca ei bine chiar daca tara devine un desert.
  • -4 (20 voturi)    
    boc vinovat (Luni, 2 aprilie 2018, 11:31)

    barba-neagra [utilizator]

    Nu mai incape indoiala: partidul lui Boc l-a sprijinit fara echivoc pe acest cetatean chinez (care nu m-ar mira sa-l gasim alaturi de Soros), a disjuns dosarul pentru a forta DIICOT sa-l lase in pace, iar acum ,tot Boc, evident, ii da lui Wang Chang tot cuprul tarisoarei noastre dragi. Ar fi cazul ca Doamna de Fier a Romaniei (aka Vasilica/Viorica) sa-l sesizeze si pe Domnul Daddy in sensul recuperarii bratarilor, pardon, minereurilor de cupru, pentru care s-au jertfit romani acum o suta de ani. In sfarsit, stimati iubitori de trandafir rosu, l-am prins pe fugarul Boc. Cica sa ascundea intr-un buncar unde juca popa prostu cu ambasadorul Chinei (populare). Deci, cat mai multe stiri pozitive pentru guvernul popular al RPR.
    • +10 (12 voturi)    
      BOC nu era la Guvernare in 2017...ci PSD (Luni, 2 aprilie 2018, 11:53)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui barba-neagra

      PSD e la guvernare din 2012 (cand a plecat Boc) prin guvernele PONTA, Grindeanu, Tudose (2017) - Vasilica (Dragnea)


      'În 2017, însă, Wang Yan revine la București, în calitate de cetățean chinez, locuind în prezent în București, și câstigă licitația organizată de societatea strategică Cupru Min prin Merlion Resources, un trader din Hong Kong pe care îl reprezintă.'
  • +10 (12 voturi)    
    bravo conducatori ! (Luni, 2 aprilie 2018, 11:36)

    nedumeritul [utilizator]

    Traiasca transparenta si colaborarea intre institutiile statului.
    Exista unii care spun ca independenta institutiilor nu inseamna lipsa colaborarii.
    Or fi scrantiti.
    • +11 (13 voturi)    
      Boc e primar in Cluj din 2012...PSD e la guvernare (Luni, 2 aprilie 2018, 12:33)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      pt cei care au uitat:

      - Boc e primar in Cluj din 2012 si nu are nicio legatura cu Curpru Min, firma de stat care e in judeturl Hunedoara.

      - PSD e la guvernare din 2012 iar in 2017 prim ministru a fost Tudose (pus de Dragnea)
      Guvernul are controlul firmei Cupru Min
  • +7 (7 voturi)    
    asta doresc eu tuturor companiilor românești (Luni, 2 aprilie 2018, 12:01)

    MG [utilizator]

    să aibe toată producția vândută în avans, cu profit
  • +2 (10 voturi)    
    Aberant (Luni, 2 aprilie 2018, 12:08)

    holinessdani [utilizator]

    Care-i treaba si ce importanta au toate astea?
    O firma a castigat o licitatie. Si acuma ar trebui sa prezinte cazier judiciar si notele la purtare din clasa a patra?
    E o tranzactie comerciala si atata tot, mai ales ca platit pretul cel mai mare, fiindca a fost o licitatie.
    Pai sunt state (ca America sau UK) care vand arme la teroristi recunoscuti si noi facem tam-tam pentru niste minereu fara importanta.
    Mai ales ca Romania nu are ce face cu el, daca tot nu mai avem industria metalurgica.
    Deci de ce se arunca pe piata petarde de astea inutile?
    • +1 (5 voturi)    
      Pe bune? (Luni, 2 aprilie 2018, 13:34)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      "Cupru Min deține 60% din rezervele de cupru ale țării."
      Ti se pare normal sa depindem de alta tara sau alta tara sa aiba acces direct la resursele noastre? Daca da, nu stiu ce sa spun...
      • +3 (5 voturi)    
        A vandut productia nu resursele (Luni, 2 aprilie 2018, 14:47)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Articolul are un continut total fara legatura cu titlul si toata lumea se da de ceasul mortii.
        CUPRUMIN a reusit un contract prin care a vandut toata productia de anul trecut. Intr-o economie de piata asta ar fi socotita o performanta. In economia comunista nu stiu cum se pune...
        Deci era normmal ca CUPRUMIN sa produca pe stoc sau sa vanda la pret de nimic - desi nu se spune pretul, se sugereaza ca a fost o licitatie.
        Se poate face un proces: de ce i-ati vadut lui Wang din Hong Kong si nu lui Lumumba din Zair.
        Dar care ar fi acuzatia? ... ca din articol nu rezulta.
      • +6 (6 voturi)    
        Pe bune, esti paralel (Luni, 2 aprilie 2018, 15:01)

        Altiro [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Firma CupruMin a exploatat minereu de cupru la Rosia Poieni-Apuseni, l-a imbogatit si l-a pus in vanzare, cu asta se ocupa. Marfa(nu terenul) a fost vanduta prin licitatie, cel mai bun ofertant a fost ales, banii vor intra in cont pt salarii si taxe catre stat si pt continuarea activitatii firmei. Muncitorii au nevoie de bani, nu mananca concentrat de minereu de cupru.
    • 0 (4 voturi)    
      Nu ne vindem tara! (Luni, 2 aprilie 2018, 14:09)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Asta intelege bizonul cand citeste: a vândut cuprul.
      Ce era sa faca cu el? Acoperisuri de biserici, cazane de tuica?
      Ei, daca-l dadea pe nimic, nu era o problema?
      Verbul "a vândut" produce oroare romanilor verzi (sau "cocliti"?).
    • +2 (2 voturi)    
      my 2 cents (Luni, 2 aprilie 2018, 15:58)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Cel care aruncă petardele este și cel care a ieșit pe locul doi la licitație.
  • -2 (10 voturi)    
    psd ne vinde angro (Luni, 2 aprilie 2018, 12:28)

    Ingwar [utilizator]

    mafia chineza este chemata si propulsata de catre mai marii din psd. in china este un regim autoritar cu elemente medievale, un regim care nu are treaba cu legile si democratia, cu asa parteneri mita e la putere, psd-ul si mafia chineza se inteleg fara vorbe. si de ce credeti sa psd-istilo trebue sa-i framinte soarta tarii ? ei isi pregatesc locurile prim Brazilia iar dupa dinsii macar potopul
  • 0 (4 voturi)    
    (spunem ca) Nu ne vindem tara! (Luni, 2 aprilie 2018, 12:52)

    emil bobu [utilizator]

    Oare cand vor renunta romanii la mercenariat?

    Si nu-mi spuneti ca e vorba numai de conducere, sunt milioane care ar vrea sa traga un tun si nu pot.
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Luni, 2 aprilie 2018, 13:15)

    Heretic [utilizator]

    "România nu mai are industrie metalurgică neferoasă"

    Pe ideea asta hai sa vindem tot ce inseamna materie prima cat mai repede ca oricum nu avem industrie.
    Cand o sa avem si noi industrii pentru toate resursele de care dispune tarisoara asta? Nu ar fi mai bine sa vindem ce producem in loc sa vindem ce avem? Tot avem ceea ce ne trebuie colea sub fundul nostru; nu ar mai fi nevoie sa importam din alte parti.
    Asta e 1 la mana.
    2. China chiar nu mai are cupru de e nevoie sa cumpere de la altii?
    Ar trebui sa tinem de cupru ca de aur. O data cu explozia tehnologica o sa ii creasca si valoarea.
    Sau propunerea vine din partea Chinei si ne e rusine sa o refuzam "ca se supara pe noi"?
    • +3 (3 voturi)    
      Sa nu vindem productia dar sa dam salarii (Luni, 2 aprilie 2018, 15:11)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Heretic

      Pai hai sa inchidem CUPRUMIN si sa-i tinem pe angajati acasa cu salarii de mineri, din buget.
      Unde ai mai vazut pe cineva sa nu vanda, daca produsul muncii lui are cautare?
      Tocmai ca chinezii sunt disperati sa cumpere fiindca au nevoie si probabil ca nu-si fac inca probleme sa inchida fabricile de prelucrare din motive de mediu...
  • +5 (5 voturi)    
    si care e problema... (Luni, 2 aprilie 2018, 14:05)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    ca si-au vandut marfa chinezilor? Ba chiar ar trebui sa fie apreciati. As fi fost in dezacord daca vindeau compania chinezilor, dar asa, au vandut productia pe care oricum trebuiau sa o comecializeze ca doar de aia exploateaza minereu de cupru.
  • +3 (5 voturi)    
    ! (Luni, 2 aprilie 2018, 14:11)

    tudorr [utilizator]

    Incet, incet va dati pe brazda! Antena 3 e aici!
  • +2 (2 voturi)    
    ce dobitoci... (Marţi, 3 aprilie 2018, 6:22)

    Jupanu1970 [utilizator]

    da cine plm e SRI sa cera retragerea de cetatenii ? La sapun cu ei !