Profit.ro: O firmă controlată de Gabriela Firea și fiul ei cel mare va primi 200.000 lei pentru un teren din Voluntari expropriat pentru autostradă

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 23 septembrie 2018, 11:02 Revista Presei | Subiectele Zilei


Gabriela Firea
Foto: Agerpres
O firmă cu profil imobiliar controlată de primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, de fiul ei cel mare, Tudor Ștefan Firea (23 de ani) și de 2 consiliere ale primarului va încasa despăgubiri de peste 200.000 de lei de la CNAIR pentru exproprierea unei suprafețe de teren arabil intravilan de 550 mp situată în Voluntari, scrie Profit.ro.

Exproprierea este necesară pentru lucrările de construire a tronsonului București-Ploiești din cadrul autostrăzii București-Brașov. 

Suma totală a despăgubirilor care urmează să fie încasate de către firma respectivă, Tudor Imob Media SRL, este de 201.872 lei, ceea ce înseamnă un preț de 367 lei/mp, respectiv circa 79 euro/mp. Valoarea despăgubirilor a fost stabilită în urma unei evaluări de piață efectuate de un expert ANEVAR, lucrările la tronsonul București-Ploiești fiind de utilitate publică de interes național.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4272 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    Așa e când iei 1.2 la bac (Duminică, 23 septembrie 2018, 11:19)

    Captain Obvious [utilizator]

    Îți dă mama milioane.
  • +17 (17 voturi)    
    Combinațile dubioase ies la suprafață, ușor ușor (Duminică, 23 septembrie 2018, 11:28)

    farty [utilizator]

    Apropo de combinații dubioase. Știați că Parcul Verdi a fost cumpărat (personal mi se pare un gest super ok de a investi în spații verzi), dar nu în totalitate? Doar bucațile unde Săvulescu era proprietar au fost luate. Legenda spune că au mai rămas trei persoane fizice (care nu sunt persoane publice și care nu fac parte din anturajul doamnei Firea) cu terenul ce le va fi lăsat în paragină, așa cum, nu până demult, era tot parcul (sau încă e). E normal? Din moment ce doar lui Săvulescu îi dai bani, nu prea! Cam așa și cu terenul ăsta din Voluntari. Un teren pe câmp, fix pe acolo s-a găsit autostrada să treacă.
    • +14 (14 voturi)    
      Nu mai avem jurnaliști de investigatie! (Duminică, 23 septembrie 2018, 12:53)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui farty

      Trebuie mers pe fir: să se facă tot istoricul de rol al terenului. Sigur se va descoperi câ s-a cumpărat terenul de la niște proprietari exact după ce au avut informații confidențiale că va trece pe acolo autostrada. Căt au avut profit ca diferență de preț între cumpărare și vânzare? Acea diferență ar trebui împărțită 50/50% cu primul proprietar al terenului.
      • +7 (7 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 23 septembrie 2018, 14:17)

        [anonim] i-a raspuns lui nick24

  • +9 (9 voturi)    
    RUSINE (Duminică, 23 septembrie 2018, 12:50)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Vedeti, din cauza acestor lucruri Romania e impinzita de autostrazi, dru7muri rapide... am ajuns de rasul c...
  • -11 (15 voturi)    
    fiu ? (Duminică, 23 septembrie 2018, 13:29)

    codrean [utilizator]

    Nu e fiul ei, e fiul fostului sot, are o mama, a lui ! Terenul ar putea fi mostenit de la decedatul Firea; nici n-are importanta, e necesar sau nu pentru traseu ? este un pret corect pentru un intravilan in Bucuresti?
    • +4 (4 voturi)    
      Comment sters de user (Duminică, 23 septembrie 2018, 13:58)

      qwerasdf [anonim] i-a raspuns lui codrean

    • +3 (3 voturi)    
      ... (Duminică, 23 septembrie 2018, 16:35)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      E fiul ei, Tudor. Exista si un fiu (doar)al fostului sot, Razvan( ca pe tata), care e manechin/creator de moda, zona asta.
  • -5 (5 voturi)    
    incep muscaturi fine (Duminică, 23 septembrie 2018, 14:44)

    alex562 [utilizator]

    ... ce urmeaza?
  • +4 (4 voturi)    
    din ciclul noi furam ca profesionistii (Duminică, 23 septembrie 2018, 15:14)

    Coco Whistle [utilizator]

    pina si de la copii.
  • +5 (5 voturi)    
    Reteta este cunoscuta si ... (Duminică, 23 septembrie 2018, 16:19)

    matache [utilizator]

    ...devoalata in alte tari: un politician afla, inainte ca detaliile sa fie publice, care este traseul unei autostrazi. Cumpara teren fara valoare de pe traseu, iar apoi, cand autostrada se dezvolta, autoritatile il achizitioneaza la noul "pret al pietei", corect din acest punct de vedere. La prima vedere nimic rau. doar ca politicianul respectiv s-a folosit de "insider information"! - un pur si simplu trafic de influenta. Din pacate pentru duamna Firea si domnu' Pandele si metodele de investigare ale acestui tip de frauda sunt larg cunoscute si verificate, asa ca sper ca, pentru binele lor, pot dovedi ca fie chiar aveau acest teren cu mult, mult timp inainte de orice discutie despre autostrada, sau ca au cumparat o suprafata impresionanta de teren si ca subiectul despagubirii este o mica parceluta din ce au - sunt alte intrebari ce atunci se merita puse. In rest, mai devreme sau mai tarziu, toti politicienii care au facut astfel de matrapazlacuri au ajuns dupa gratii... nimic nou sub soare.
  • +4 (4 voturi)    
    bah.... (Duminică, 23 septembrie 2018, 17:39)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    asta inseamna marea corptie ///. Asa a fost si asa va fi mereu cat stau naparcile astea la conducere. Vin si ne vorbesc ei de cat se chinuie in slujba cetateanului. Pai cu asa afaceri si io as sta non-stop si as lucra. Nesimtiti naibii,,legi de rahat si nimeni nu poate face nimic. Furt la stilul mare, pe fata.